Рішення № 72142220, 05.02.2018, Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу

Дата ухвалення
05.02.2018
Номер справи
210/4528/17
Номер документу
72142220
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КРИВОГО РОГУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 210/4528/17

Провадження № 2-а/210/56/18

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

"05" лютого 2018 р. суддя Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області Літвіненко Н. А., розглянувши адміністративну справу за правилами спрощеного провадження за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності щодо не проведення перерахунку пенсії протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання перерахувати пенсію. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з 2005 року та отримує пенсію за вислугу років, призначену на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

27 липня 2017 року позивач ОСОБА_3 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із листом, у якому прохав повідомити причини не проведення перерахунку призначеної йому пенсії, проте згідно листа ГУПФ України в Дніпропетровській області за вих. № К1146-17 від 15.08.2017 р. позивачу було відмовлено в перерахунку та виплаті перерахованої пенсії, проте повідомлено, що його включено до списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, але перерахунок пенсії буде здійснено лише після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Позивач вважає дану відмову безпідставною та незаконною, а бездіяльність протиправною.

Посилаючись на вищевикладене, ОСОБА_3 просив суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення перерахунку його пенсії згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції"; Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 з 01.01.2016 року згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та виплатити різницю між належним (перерахованим) розміром пенсії і фактично сплаченим, починаючи з 01.01.2016 року з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, проти позову заперечувало. В обґрунтування заперечень зазначило, що перерахунок та виплату пенсії відповідачем буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Також зазначило, що ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не має можливості провести перерахунок пенсії позивачу, оскільки головне управління діє в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом. Проти стягнення витрат на правову допомогу заперечували.

Відповідно до ч.1 ст.263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до висновку про задоволення позову в повному обсязі з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3 є пенсіонером, перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХII.

Позивачем отримано відповідь Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Дніпропетровській області № 1/К-5915/Бр від 15.09.2017 року, з якої вбачається, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року, наказу МВС України від 06.04.2016 року № 260 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року за посадою начальника відділення по боротьбі зі злочинами в кредитно-фінансових системах та у сфері зовнішньоекономічної діяльності відділу ДСБЕЗ Криворізького МУ УМВС України в Дніпропетровській області, яку він займав на день звільнення зі служби становить - 7055,55 грн. Також позивачу роз'яснено, що з питання перерахунку пенсії він може звернутися до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області.

Позивач звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.01.2016 року.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № К1146-17 від 15.08.2017 р. позивачу було відмовлено у проведенні перерахунку та зазначено, що перерахунок пенсії, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», з урахуванням довідки про грошове забезпечення, наданої ліквідаційною комісією ГУМВС України в Дніпропетровській області, буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Не погодившись з такою бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду із вищевказаними позовними вимогами.

Суд зазначає, що Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 р. № 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Згідно ч. 18 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 року. (далі по тексту - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку № 45 визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення таких військовослужбовців.

Відповідно до пункту 2 Порядку №45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку про рішення Кабінету Міністрів України зокрема МВС, повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійному Фонду України про підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Відповідно до п. 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.

Судом з письмових пояснень відповідача встановлено, що Головним управлінням на виконання Порядку №45 та на підставі листа Пенсійного фонду України від 28.03.2017 року № 9493/02-23 надіслано до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Дніпропетровській області список осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ для перерахунку пенсії з 01.01.2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Дніпропетровській області до головного управління надано довідки про грошове забезпечення колишніх співробітників Міністерства внутрішніх справ України (міліції), зокрема довідку № 83/28168 від 11.05.2017 року про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_3

Таким чином, вищевказаний порядок перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року було дотримано.

Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Також, Постановою № 988 встановлено структуру та розміри грошового забезпечення поліцейських. При цьому, передбачені Постановою розміри грошового забезпечення для поліцейських є більшими у порівнянні із розмірами грошового забезпечення колишніх працівників органів внутрішніх справ, виходячи із яких їм призначалась (перераховувалась) пенсія.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року.

Зазначена постанова уряду набрала законної сили з 01.01.2016 року, а отже з цієї дати у позивача виникло право на перерахунок пенсії.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду.

Статтею 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Таким чином, держава взяла на себе обов'язок щодо виплати позивачу пенсії у встановленому законом розмірі та поклала виконання цього обов'язку зокрема на відповідача.

З огляду на викладене, суд вважає безпідставними посилання відповідача на відсутність коштів, як на обґрунтування правомірності не проведення перерахунку пенсії позивачу, а тому суд вважає позовні вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.ч. 1-5 ст. 134 КАС України, витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов'язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підтвердження понесених витрат на правничу допомогу адвоката позивачем долучено до матеріалів справи копії: копію свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю № 2176, копію договору про надання правової допомоги у адміністративній справі від 13 жовтня 2017 року, розрахунок витрат, акт виконаних робіт, ордер, квитанцію № 13/10/17 від 13.10.2017 р.

Отже, стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає сплачена сума судового збору у сумі 1280 грн. та витрати на правову допомогу у сумі 2600 грн.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 134, 139, 243, 246, 255, 293, 295, 297 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, інд. 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) про визнання бездіяльності щодо не проведення перерахунку пенсії протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного Фонду України в Дніпропетровській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_3 згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", - протиправною.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 з 01.01.2016 року згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та виплатити різницю між належним (перерахованим) розміром пенсії і фактично сплаченим, починаючи з 01.01.2016 року з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.

Стягнути з Головного Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26) за рахунок бюджетних асигнувань на ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1) сплачений судовий збір в розмірі 1280 (шістсот сорок) грн. 00 коп. та витрати на правову допомогу в розмірі 2600 (дві тисячі шістсот) грн. 00 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя: Н. А. Літвіненко