Постанова № 72140385, 01.02.2018, Старосамбірський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
01.02.2018
Номер справи
455/1467/16-а
Номер документу
72140385
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 455/1467/16-а

Провадження № 2-а/455/1/2018

П О С Т А Н О В А

Іменем України

01 лютого 2018 року м.Старий Самбір

Старосамбірський районний суд Львівської області

у складі: головуючої судді - Ніточко Л.Й.,

при секретарі - Сенеті Г.Н.,

з участю: представника позивача - Кульчицького Н.Б.;

представників відповідача - Дохняк Ю.Р. та Павлечко Г.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду справу за адміністративним позовом Обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Галсільліс» (надалі - ОКС ЛГП «Галсільліс») до Старосамбірської районної ради Львівської області, треті особи на стороні позивача, що не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, - Старосамбірське дочірнє лісогосподарське підприємство «Галсільліс» (надалі - Старосамбірське ДЛГП «Галсільліс»), Управління майном спільної власності Львівської обласної ради, про визнання протиправним та скасування пункту рішення,

В С Т А Н О В И В:

ОКС ЛГП «Галсільліс» 08.11.2016 року звернулося до суду з позовною заявою до Старосамбірської районної ради Львівської області про визнання протиправним та скасування пункту рішення, в якому зазначає, що 08 липня 2016 року Старосамбірською районною радою було прийнято рішення № 132 «Про звіт діяльності Старосамбірського ДЛГП «Галсільліс» за 2015 рік». П. 1 даного рішення вирішено роботу Львівського ОКС ЛГП «Галсільліс» на території Старосамбірського району та Старосамбірського ДЛГП «Галсільліс» визнати незадовільною.

Даний пункт вищенаведеного рішення ОКС ЛГП «Галсільліс» вважає незаконним та таким, що підлягає скасуванню. ОКС ЛГП «Галсільліс» створене відповідно до рішення Львівської обласної ради від 08 лютого 2000 року № 249 «Про реформування лісового господарства в системі АПК області». П. 2 даного рішення було передбачено, шо призначення керівника та затвердження установчих документів Обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Галсільліс» здійснюється обласною радою. Рішенням Львівської обласної ради від 14 березня 2000 року № 279 «Про затвердження установчих документів ЛГП «Галсільліс» та Регіональної програми в галузі охорони і захисту лісів обласного комунального підпорядкування, підвищення їх продуктивності, раціонального використання і розширеного відтворення лісових ресурсів на період до 2009 року» було затверджено Статут обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Галсільліс».

Відповідно до п. 1.2. Статуту засновником підприємства (ОКС ЛГП «Галсільліс») є управління майном спільної власності Львівської обласної ради, що діє від імені власника - Львівської обласної ради. Відповідно до п. 5.7. Статуту генеральний директор (ОКС ЛГП «Галсільліс») підзвітний Власнику і Засновнику, а також організовує виконання його рішень.

Таким чином, як в рішеннях Львівської обласної ради від 08 лютого 2000 року № 249 «Про реформування лісового господарства в системі АПК області» та від 14 березня 2000 року № 279 «Про затвердження установчих документів ЛГП «Галсільліс» та Регіональної програми в галузі охорони і захисту лісів обласного комунального підпорядкування, підвищення їх продуктивності, раціонального використання і розширеного відтворення лісових ресурсів на період до 2009 року», Статуті обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Галсільліс» так і в будь-якому іншому нормативному документі відсутнє зобов'язання ОКС ЛГП «Галсільліс» звітувати про свою діяльність перед будь-якими районними радами, в тому числі і перед Старосамбірською радою.

Також слід зазначити, що Обласне комунальне спеціалізоване лісогосподарське підприємство «Галсільліс» не здійснює свою господарську діяльність на території Старосамбірського району.

Отже, виходячи з вищенаведеного, Старосамбірська районна рада не мала жодного права ставити питання про заслуховування звіту про роботу генерального директора рішення № 132 «Про звіт діяльності Старосамбірського ДЛГП «Галсільліс» за 2015 рік».

Як зазначено в ст. 29 Регламенту Старосамбірської районної ради VII- го скликання, розміщеного на офіційному сайті Старосамбірської районної ради, проекти рішень ради та всіх матеріалів (документів), що мають безпосереднє до них відношення, подаються керуючому справами ради за 25 днів до відкриття чергової сесії. Проекти нормативно-правових актів та інших рішень районної ради оприлюднюються виконавчим апаратом не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття на офіційному веб-сайті районної ради. Виконавчий апарат ради забезпечує попереднє обговорення на президії ради проектів рішень, що виносяться на розгляд ради, підготовлених постійними комісіями. Зауваження комісій подаються в письмовій формі. Проект оскаржуваного рішення не був оприлюднений на офіційному веб-сайті районної ради, що є порушенням вищенаведеного регламенту.

Просить, з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог, визнати противоправним та скасувати п. 1 рішення VIII-ої позачергової сесії Старосамбірської районної ради Львівської області №132 від 08.07.2016 року «Про звіт діяльності Старосамбірського ДЛГП «Галсільліс» за 2015 рік» про визнання незадовільною роботи Львівського ОКС ЛГП «Галсільліс» на території Старосамбірського району та Старосамбірського ДЛГП «Галсільліс» та стягнути з місцевого бюджету Старосамбірського району Львівської області на користь позивача суму сплаченого судового збору. Також в доповнення до обставин, викладених в позовній заяві, позивач повідомив, що відповідно до п.1.2 Статуту ОКС ЛГП «Галсільліс» засновником підприємства є управління майном спільної власності Львівської обласної ради, що діє від імені власника - Львівської обласної ради. Відповідно до п.5.7. Статуту генеральний директор підзвітний власнику і засновнику, а також організовує виконання його рішень. Правом на заслуховування звітів та визначення роботи ОКС ЛГП «Галсільліс» наділене виключно Управління майном спільної власності Львівської обласної ради.

Ухвалою суду від 26.09.2017 року залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Управління майном спільної власності Львівської обласної ради.

В судовому засіданні представник позивача Кульчицький Н.Б. позовні вимоги підтримав повністю, просив їх задовільнити, надав пояснення, аналогічні, викладеним в позовній заяві та в заяві про уточнення позовних вимог.

Представники Старосамбірської районної ради Львівської області в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, заперечуючи проти вимог, навели обставини аналогічні, викладеним у запереченні на позовну заяву про визнання протиправним та скасування пункту рішення (а.с.137-139).

Представник третьої особи - Старосамбірського ДЛГП «Галсільліс» в судові засідання жодного разу не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомляв.

Представник третьої особи - Управління майном спільної власності Львівської обласної ради в судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлявся належним чином, причин неявки суду не повідомив, однак, було надіслано до суду клопотання за підписом начальника управління ОСОБА_4 про задоволення позовних вимог та про розгляд справи у відсутності їх представника. 03.11.2017 року в канцелярію суду поступили додаткові пояснення за підписом цього ж начальника управління ОСОБА_4, в яких зазначено, що жоден інший, окрім Львівської обласної ради, орган місцевого самоврядування, в тому числі Старосамбірська районна рада, не володіє повноваженнями щодо контролю чи управління ОКС ЛГП «Галсільліс»(а.с.58-60, 167-169).

Вислухавши сторони, дослідивши долучені до справи документи, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.

Судом встановлені такі фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.

15.12.2017 року набрав чинності Закон України від 03.10.2017 року № 2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів».

Згідно з п. 10 Розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, справи у судах першої та апеляційної інстанції, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Згідно з положеннями ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Рішенням VIII- ої (позачергової) сесії VII скликання Старосамбірської районної ради Львівської області від 08.07.2016 року №132 «Про звіт діяльності Старосамбірського ДЛГП «Галсільліс» за 2015 рік» вирішено, а саме:

1. Роботу Львівського ОКС ЛГП «Галсільліс» на території Старосамбірського районута Старосамбірського ДЛГП «Галсільліс» визнати незадовільною;

2. Звернутися до Західного офісу міжрегіонального територіального органу Держаудиторської служби України щодо проведення аудиту фінансово-господарської діяльності Старосамбірського ДЛГП «Галсільліс»;

3. За результатами проведеного аудиту прийняти рішення щодо подальшої діяльності підприємства шляхом: внесення змін до статуту (згідно з пропозиціями напрацьованими за результатами засідань депутатських комісій); напрацювання механізму виходу з числа співзасновників. Постійній депутатській комісії районної ради з питань охорони навколишнього природного середовища, земельних відносин та управління спільною власністю територіальних громад району розробити установчі документи нового лісогосподарського підприємства, що належить до спільної власності територіальних громад району;

4. Звернутися до Генпрокуратури України, Львівської обласної ради, Львівської обласної державної адміністрації, правоохоронних та контролюючих органів району щодо загрозливої екологічної ситуації на території району в зв'язку з неконтрольованою вирубкою лісу (а.с.5).

З рішення №249 від 08.02.2000 року «Про реформування лісового господарства в системі АПК області» ( а.с.114) відомо, що Львівською обласною радою створено Обласне комунальне спеціалізоване лісогосподарське підприємство «Галсільліс»(а.с.114).

Відповідно до п.1.2 Статуту обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Галсільліс» (надалі - Статут підприємства), затвердженого Управлінням майном спільної власності Львівської обласної ради 27.11.2012 року, дане підприємство належить до спільної власності територіальних громад Львівської області та створене відповідно до рішення Львівської обласної ради від 08.02.2000 року №249. Засновником підприємства є управління майном спільної власності Львівської обласної ради (далі - засновник), що діє від імені власника - Львівської обласної ради (далі - власник) (а.с.9).

Згідно п.6.1 та п.6.2 Статуту підприємства контроль за окремими сторонами діяльності підприємства здійснюють державні органи, на які, відповідно до законодавства, покладено контроль за сплатою податків та інших обов'язкових платежів, здійснення нагляду за безпекою виробництва та праці, протипожежною та екологічною безпекою; інші органи відповідно до законодавства України. Власний контроль за діяльністю підприємства здійснює власник та засновник шляхом перевірок усіх питань фінансово-господарської діяльності (а.с.15-16).

Відповідно до ст.17 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.

Згідно ч.1 та ч.2 ст.18 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що не перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на договірній і податковій основі та на засадах підконтрольності у межах повноважень, наданих органам місцевого самоврядування законом. З питань, віднесених до відання органів місцевого самоврядування, на їх вимогу підприємства, установи та організації, що не перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, надають відповідну інформацію.

Згідно п.1.10 Статуту обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Галсільліс» підприємство за попередньою згодою засновника може створювати, реорганізовувати, ліквідовувати дочірні підприємства із статусом юридичної особи. Дочірні підприємства діють на підставі затверджених підприємством статутів, погоджених засновником. Положення статутів дочірніх підприємств повинні відповідати відповідним положенням Статуту підприємства (а.с.9).

З пункту 1.11 Статуту підприємства вбачається, що ОКС ЛГП «Галсільліс» є засновником 18-ти таких дочірніх підприємств в тому числі і Старосамбірського лісогосподарського дочірнього підприємства ЛГП «Галсільліс» (а.с.10).

Згідно п.3.2 Статуту підприємства майно підприємства і дочірніх підприємств є спільною власністю територіальних громад Львівської області та закріплюється за підприємством (дочірнім підприємством) на праві господарського відання.

Відповідно до п.п.5.2.1. п.5.2 Статуту підприємства до компетенції засновника належить затвердження фінансових планів підприємства і звітів про їх виконання (а.с.14).

Згідно п.5.3 вказаного Статуту підприємство очолює генеральний директор, який призначається на посаду та звільняється з посади власником та здійснює керівництво підприємством за трудовим договором (контрактом), в якому визначаються його права й обов'язки, відповідальність, умови матеріального забезпечення та підстави звільнення з посади з урахуванням гарантій, передбачених законодавством України (а.с.14).

Відповідно до п.5.7 Статуту підприємства генеральний директор підзвітній власнику і засновнику, а також організовує виконання його рішень (а.с.15).

Отже, як вбачається із перерахованих пунктів вищевказаного статуту ОКС ЛГП «Галсільліс», засновником підприємства є управління майном спільної власності Львівської обласної ради, що діє від імені власника - Львівської обласної ради. Виключно до компетенції засновника належить затвердження фінансових планів підприємства і звітів про їх виконання. Генеральний директор підзвітній власнику і засновнику, тобто управлінню майном спільної власності Львівської обласної ради та Львівській обласній раді, а отже, заслуховування звіту ОКС ЛГП «Галсільліс» не входить до компетенції Старосамбірської районної ради, яка не володіє повноваженнями щодо контролю чи управління ОКС ЛГП «Галсільліс», а отже, п.1 рішення VIII-ої позачергової сесії Старосамбірської районної ради Львівської області від 08.07.2016 року №132 «Про звіт діяльності Старосамбірського ДЛГП «Галсільліс» за 2015 рік» в частині визнання роботи Львівського ОКС ЛГП «Галсільліс» на території Старосамбірського району незадовільною не відповідає нормам чинного законодавства, є протиправним. Варто також зауважити, що про роботу обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Галсільліс» ніхто з керівництва вказаного підприємства не звітував перед Старосамбірською районною радою, тому рішення Старосамбірської районної ради Львівської області в частині визнання незадовільною роботи Львівського ОКС ЛГП «Галсільліс» на території Старосамбірського району підлягає скасуванню.

Що стосується визнання протиправним та скасування п.1 рішення VIII-ої позачергової сесії Старосамбірської районної ради Львівської області №132 від 08.07.2016 року «Про звіт діяльності Старосамбірського ДЛГП «Галсільліс» за 2015 рік в частині визнання незадовільною роботи Старосамбірського ДЛГП «Галсільліс», то суд приходить до наступного.

Відповідно до п.1.1 та п.1.2 Статуту Старосамбірського ДЛГП «Галсільліс», то останнє створене ОКС ЛГП «Галсільліс» згідно наказу №1 від 15.09.2000 року на засадах поєднання інтересів територіальних громад району та статутних завдань ОКС ЛГП «Галсільліс» відповідно до законів України, інших законодавчих актів і нормативних документів та Статуту ОКС ЛГП «Галсільліс». ОКС ЛГП «Галсільліс» та Старосамбірська районна рада згідно рішення сесії районної ради №173 від 21.12.2000 року «Про зміну рішення Старосамбірської районної ради від 22.09.2000 року №166 «Про використання земель лісового фонду району» є співзасновниками Старосамбірського дочірнього лісогосподарського підприємства обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Галсільліс» (а.с.101).

Згідно п.5.2 та п.5.3 Статуту Старосамбірського ДЛГП «Галсільліс» майно підприємства є власністю співзасновників і закріплюється за ними на праві господарського відання. Майно підприємства між співзасновниками розподіляється наступним чином: - 49% майна підприємства належить комунальній власності Старосамбірської районної ради; - 51% майна підприємства належить ОКС ЛГП «Галсільліс» (а.с.103).

Відповідно до п.6.4 вищевказаного Статуту підприємство щорічно звітує перед засновниками про підсумки діяльності за ревізійний період (а.с.106).

Відповідно до п.20 ч.1 ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання, щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників.

Відповідно до ч.4 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.

Оскільки Старосамбірська районна рада Львівської області є співзасновником Старосамбірського дочірнього лісогосподарського підприємства обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Галсільліс», яке щорічно звітує перед нею за проведену протягом минулого року роботу, а отже, районна рада мала право давати оцінку діяльності підприємства з урахуванням недоліків у роботі та здобутків за звітній період, враховуючи значний суспільний резонанс, який викликає будь-яка діяльність, пов'язана на території району з веденням лісового господарства.

Однак, слід зазначити, що відповідно до п.4.1 Статуту Старосамбірського ДЛГП ОКСЛГП «Галсільліс» підприємство є юридичною особою. Права та обов'язки юридичної особи підприємство набуває з дня його державної реєстрації (а.с.103). Відповідно до п. 4.6 цього ж Статуту підприємство має право бути позивачем та відповідачем в загальному, господарському та третейському судах(а.с.103).

Старосамбірське ДЛГП ОКСЛГП «Галсільліс» до суду за захистом своїх прав не зверталося, більше того, будучи учасником справи у якості третьої особи на стороні позивача, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, жодного разу в судове засідання не відрядили свого представника, ними не направлено до суду жодного документу, який містив би дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору, позицію про підтримання чи заперечення проти позову. Така позиція Старосамбірського ДЛГП ОКСЛГП «Галсільліс» оцінюється судом як байдужість до результатів розгляду справи.

З позовом до суду про визнання протиправним та скасування пункту 1 рішення Старосамбірської районної ради Львівської області № 132 від 08.07.2016 звернулося Обласне комунальне спеціалізоване лісогосподарське підприємство «Галсільліс», права якого оспорюваним 1 пунктом вказаного рішення, було порушено, а отже підлягали захисту в судовому порядку. Проте, позивач не вправі був звертатися до суду з позовом щодо вимоги визнання протиправним та скасування пункту 1 вищезазначеного рішення щодо визнання незадовільною роботи Старосамбірського ДЛГП «Галсільліс», а тому суд дійшов висновку, що у цій частині позов слід відмовити.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

З платіжного доручення №862 від 20.10.2016 року вбачається, що позивач при подачі позову до суду сплатив судовий збір в сумі 1378.00 гривень (а.с.1).

Оскільки позов задоволено частково, то в силу ч.3 ст. 139 КАС України слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Старосамбірської районної ради в користь позивача, понесені ним судові витрати у сумі 689 (шістсот вісімдесят дев»ять) гривень 00 копійок.

Керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 4, ч.1ст.17, ч.1 та ч. 2 ст.18, п.2 ч.1 ст.43, ч.1 ст. 59, ч.4 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України № 2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», ст.2, ч.1 ст.5, ст.ст. 9, 10, ч.1 та ч.2 ст. 77, ст. 94, ч.3 ст.139, ст.ст.241-246, ч.6 ст. 255, ст.ст. 295,297 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Галсільліс» задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати п.1 рішення У111-ої позачергової сесії Старосамбірської районної ради Львівської області від 08.07.2016 року №132 «Про звіт діяльності Старосамбірського ДЛГП «Галсільліс» за 2015 рік» в частині визнання роботи Львівського ОКС ЛГП «Галсільліс» на території Старосамбірського району незадовільною.

В решта позовних вимогах,- відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Старосамбірської районної ради Львівської області в користь Обласного комунального спеціалізованого лісогосподарського підприємства «Галсільліс» судові витрати у сумі 689 (шістсот вісімдесят дев»ять) гривень 00 копійок.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи за правилами п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень КАС України через Старосамбірський районний суд Львівської області до Апеляційного суду Львівської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Л.Й. Ніточко