
Справа № 565/246/17
Провадження № 2-а/565/16/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 січня 2018 року м. Вараш
Кузнецовський міський суд Рівненської області під головуванням судді Демчини Т.Ю. при секретарі судового засідання Ковальчук В.С., за участю сторін та інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача представника позивачаОСОБА_1, ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Кузнецовського міського суду Рівненської області адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до відповідача Вараської міської ради Рівненської області провизнання протиправним та скасування рішення органу місцевого самоврядування, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Кузнецовської міської ради Рівненської області про визнання протиправним та скасування рішення Кузнецовської міської ради Рівненської області № 485 від 20.12.16 р. «Про затвердження Положення про оплату праці керівників підприємств, заснованих на комунальній власності». Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що з 14.10.03 р. позивач працює на посаді директора комунального підприємства «Міські електричні мережі» на підставі укладеного з міським головою контракту. Оскаржуваним рішенням відповідач вийшов за межі наданих йому повноважень, погіршив становище позивача порівняно із законодавством про працю. Проект оскаржуваного рішення опубліковано з порушенням вимог законодавства, чим порушено процедуру прийняття рішення. При прийнятті рішення в частині регулювання оплати праці позивача, не враховано вимоги Галузевої угоди між Міністерством палива та енергетики України та Профспілкою працівників енергетики та електротехнічної промисловості.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 повністю підтримали вимоги позовної заяви та пояснили, що регулювання питань оплати праці керівників підприємств, заснованих на комунальній власності, не відноситься до повноважень відповідної ради, оскаржуване рішення прийнято з порушенням процедури та істотно погіршило умови оплати праці позивача. З цих підстав позивач та його представник просили суд задовольнити позовні вимоги.
Відповідачем суду подано письмові заперечення проти позову. Заперечення обґрунтовуються тим, що умови оплати праці керівників підприємств, заснованих на комунальній власності, встановлюються з дотриманням постанови Кабінету Міністрів України № 859 від 19.05.99 р. (з наступними змінами). Оскаржуване рішення прийняте на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 1034 від 11.11.15 р., якою унесені зміни до постанови № 859 від 19.05.99 р., прийняте рішення органу місцевого самоврядування не суперечить чинному законодавству та є у повній мірі законним.
Представник відповідача до суду не з’явився, повторно подав заяву про відкладення розгляду справи. На підставі п.2 ч.3 ст.205 КАС України суд прийшов до висновку про розгляд справи у відсутності представника відповідача.
Заслухавши пояснення позивача та його представника, дослідивши надані матеріали, суд прийшов до висновку про наявність правових підстав для задоволення позову. При цьому суд встановив та врахував наступне.
Судом встановлено, що Кузнецовською міською радою Рівненської області (на даний час – Вараською міською радою Рівненської області) 20 грудня 2016 року прийнято рішення № 485 «Про затвердження Положення про оплату праці керівників підприємств, заснованих на комунальній власності». Даним рішенням затверджене відповідне Положення, форму контракту з керівником підприємств, заснованих на комунальній власності, уповноважено міського голову попередити керівників підприємств цієї категорії про зміну істотних умов оплати праці та внести зміни до укладених контрактів з цією категорією керівників.
Як вбачається з вступної частини оскаржуваного рішення, воно прийняте відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19 травня 1999 року № 859 «Про умови і розміри оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, та об’єднань державних підприємств» (з наступними змінами).
Відповідно до ч.3 ст.21 КЗпП України, особливою формою трудового договору є контракт, в якому строк його дії, права, обов'язки і відповідальність сторін (в тому числі матеріальна), умови матеріального забезпечення і організації праці працівника, умови розірвання договору, в тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін. Сфера застосування контракту визначається законами України.
Статтею 98 КЗпП України передбачено, що оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі законів та інших нормативно-правових актів України, генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів, у межах бюджетних асигнувань та позабюджетних доходів.
Відповідно до ст.8 Закону України «Про оплату праці», держава здійснює регулювання оплати праці працівників підприємств усіх форм власності шляхом встановлення розміру мінімальної заробітної плати та інших державних норм і гарантій, встановлення умов і розмірів оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, працівників підприємств, установ та організацій, що фінансуються чи дотуються з бюджету, а також шляхом оподаткування доходів працівників. Умови розміру оплати праці працівників установ та організацій, що фінансуються з бюджету, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 20 вищезазначеного Закону встановлено, що оплата праці за контрактом визначається за угодою сторін на підставі чинного законодавства, умов колективного договору і пов'язана з виконанням умов контракту.
Відповідно до ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до повноважень сільських, селищних, міських рад у частині регулювання діяльності підприємств, заснованих на комунальній власності, відноситься: встановлення для підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, розміру частки прибутку, яка підлягає зарахуванню до місцевого бюджету; прийняття рішень про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади; вирішення відповідно до законодавства питань про створення підприємствами комунальної власності спільних підприємств, у тому числі з іноземними інвестиціями.
Натомість, відповідно до ст.42 вищезазначеного Закону, призначення на посади та звільнення з посад керівників підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, крім керівників дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів, віднесено до повноважень сільського, селищного, міського голови.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 859 від 19.05.99 р. «Про умови і розміри оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, та об'єднань державних підприємств» (з наступними змінами, у редакції, чинній на момент винесення оскаржуваного рішення), прийнятої відповідно до ст.8 Закону України «Про оплату праці», надано керівникам центральних органів виконавчої влади, ОСОБА_3 міністрів Автономної Республіки Крим, керівникам місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, які укладають контракти з керівниками підприємств, заснованих на державній власності, у тому числі казенних, та об'єднань державних підприємств, утворених центральними органами виконавчої влади відповідно до законодавства, підприємств, які належать Автономній Республіці Крим, підприємств, заснованих на комунальній власності, право встановлювати: розмір посадового окладу керівника підприємства залежно від середньооблікової чисельності працівників в еквіваленті повної зайнятості за рік, вартості активів підприємства або чистого доходу від реалізації товарів (робіт, послуг), за даними останньої річної фінансової звітності, у кратності до мінімального посадового окладу (ставки) працівника основної професії згідно з додатком; умови, диференційовані показники та розміри преміювання за підсумками роботи за квартал та рік; доплати до посадового окладу за науковий ступінь кандидата або доктора наук і за вчене звання, якщо підприємство здійснює науково-дослідну, науково-виробничу та науково-технічну діяльність; щомісячну надбавку за стаж наукової діяльності для працівників, робота яких пов'язана з науковою, науково-технічною діяльністю. Цією нормою визначено, що керівникові підприємства (об'єднання державних підприємств) можуть виплачуватися також грошова допомога у разі виходу на пенсію; матеріальна винагорода за ефективне управління державним майном.
Системний аналіз вищезазначених норм законодавства свідчить про те, що встановлення умов оплати праці керівників підприємств, заснованих на комунальній власності, є повноваженнями керівників органів місцевого самоврядування, які укладають контракти з такими керівниками, тобто повноваженнями міського голови. За таких обставин суд прийшов до висновку, що рішення Кузнецовської міської ради Рівненської області (на даний час – Вараської міської ради Рівненської області) № 485 від 20.12.16 р. «Про затвердження Положення про оплату праці керівників підприємств, заснованих на комунальній власності» прийняте з порушенням вищенаведених вимог законодавства, оскільки врегулювало питання, вирішення яких не віднесено до компетенції ради.
Відповідно до ч.3 ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Як вбачається з інформації щодо опублікування проекту оскаржуваного рішення, доступної на офіційному сайті Вараської міської ради Рівненської області (https://kuznetsovsk-rada.gov.ua/component/documents/5403:proektrada330-2016), проект рішення Кузнецовської міської ради Рівненської області № 330 від 21.09.16 р. «Про затвердження Положення про оплату праці керівників підприємств, заснованих на комунальній власності» оприлюднений 22 вересня 2016 року, його нову редакцію – 04 жовтня 2016 року, альтернативний проект – 23 листопада 2016 року.
Разом з тим, як вбачається з протоколу № 26 від 07.12.16 р. засідання постійної депутатської комісії з питань комунального майна, житлової політики, інфраструктури та енергозбереження Вараської міської ради Рівненської області, за результатами розгляду проекту рішення № 330 від 21.09.16 р. «Про затвердження Положення про оплату праці керівників підприємств, заснованих на комунальній власності» прийнято рішення доручити відповідальній особі внести зміни до нього. З наданого відповідачем проекту оскаржуваного рішення вбачається його нова редакція від 13 грудня 2016 року, яку опубліковано 20 грудня 2016 року.
Таким чином, проект рішення Кузнецовської міської ради Рівненської області (на даний час – Вараської міської ради Рівненської області) «Про затвердження Положення про оплату праці керівників підприємств, заснованих на комунальній власності», ухвалений 20.12.16 р. рішенням №485, в порушення вимог ч.3 ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», не пізніш як за 20 робочих днів до дати його розгляду з метою прийняття оприлюднений не був.
Отже, оскаржуване рішення прийняте за межами повноважень Кузнецовської міської ради Рівненської області (на даний час – Вараської міської ради Рівненської області) та з порушенням встановленої процедури оприлюднення його проекту, що виносився на розгляд з метою прийняття, що свідчить про його протиправність.
З наданої позивачем довідки КП «Міські електричні мережі» вбачається, що нормами оскаржуваного рішення істотно погіршено умови оплати праці позивача ОСОБА_1 у порівнянні з умовами, що існували до його прийняття. Так, у структурі його заробітної плати наявна надбавка за інтенсивність праці та особливий характер роботи, винагорода за вислугу років, щомісячна надбавка за стаж роботи в електроенергетиці, премія, вказані види виплат відсутні у структурі заробітної плати позивача згідно з Положенням про оплату праці керівників підприємств, заснованих на комунальній власності, затвердженим рішенням Кузнецовської міської ради Рівненської області (на даний час Вараської міської ради Рівненської області) № 485 від 20.12.16 р. Як результат, розмір заробітної плати ОСОБА_1 на місяць за умовами оскаржуваного рішення органу місцевого самоврядування зменшився з 35262,50 грн. до 13650,00грн. Крім того, чинні до прийняття оскаржуваного рішення види виплат позивачу як працівнику підприємства енергетичної галузі передбачені Галузевою угодою між Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, Фондом державного майна України, Всеукраїнським об’єднанням організацій роботодавців «Федерація роботодавців паливно-енергетичного комплексу України» і Профспілкою працівників енергетики та електротехнічної промисловості України 2016-2018 роки від 18.12.15 р., зареєстрованої Міністерством соціальної політики України 12.01.16 р. за № 1, положеннями якої передбачено, що умови колективних або трудових договорів, укладених на підприємствах, що погіршують порівняно з чинним законодавством та цією Угодою становище працівників, є недійсними і не повинні включатися до колективних та трудових договорів. Забороняється будь-яке втручання, яке може обмежити законні права працівників та їх представників або заборонити їх здійснення, з боку органів господарського управління, власників або уповноважених ними органів при укладенні та виконанні цієї Угоди. За таких обставин суд прийшов до висновку, що оскаржуване рішення органу місцевого самоврядування може бути скасоване за позовом ОСОБА_1, оскільки прямо порушує його права як керівника підприємства електроенергетичної галузі, заснованого на комунальній власності.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.26, 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», постановою Кабінету Міністрів України № 859 від 19.05.1999 р. «Про умови і розміри оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, та об'єднань державних підприємств», ст.ст.9, 77, 241-246, 250 КАС України, суд -
п о с т а н о в и в:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (місце проживання: 34400, АДРЕСА_1, паспорт серії СР № 883658) до Вараської міської ради Рівненської області (місцезнаходження: 34400, Рівненська область, м.Вараш, м-н Незадежності, буд.1, код ЄДРПОУ 35056612) задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Положення про оплату праці керівників підприємств, заснованих на комунальній власності, затверджене рішенням Кузнецовської міської ради Рівненської області № 485 від 20 грудня 2016 року «Про затвердження Положення про оплату праці керівників підприємств, заснованих на комунальній власності».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, цей строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 06 лютого 2018 року.
Головуючий: