Рішення № 72133344, 12.02.2018, Крюківський районний суд м. Кременчука

Дата ухвалення
12.02.2018
Номер справи
537/5281/17
Номер документу
72133344
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження № 2-а/537/18/2018

Справа № 537/5281/17

РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12.02.2018 р. м. Кременчук

Суддя Крюківського районного суду м. Кременчука Полтавської області ОСОБА_1, за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Кременчуцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и в:

ОСОБА_3 звернулася до суду з адміністративним позовом до Кременчуцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позову зазначено, що до липня 2014 року ОСОБА_3 перебувала на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України Жовтневого району, Луганської області. На підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року № 595, якою затверджений Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, у населеному пункті, де мешкала позивач, було припинено здійснення повноважень відповідним органом Пенсійного фонду України, а також зупинені до моменту повернення окупованої території під контроль органів державної влади видатки з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. З лютого 2017 року ОСОБА_3 поставлено на облік до Кременчуцького об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області. Розмір щомісячної пенсії складає 3050грн. Проте у липні 2017 року відповідач припинив нарахування ОСОБА_3 пенсію за віком з невідомих позивачу причин, в зв’язку з чим на картковий рахунок позивача не була зарахована щомісячна пенсія. Вважає, що діями, що полягають у невиплаті та неперерахуванні пенсії, відповідачем порушено охоронювані Конституцією та Законами України права позивача, тим самим позбавивши її єдиного джерела для існування. Тому просила суд визнати протиправною бездіяльність Кременчуцького об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області, яка полягає у не виплаті, починаючи з липня 2017 року, пенсії ОСОБА_3 Визнати протиправним та скасувати рішення Кременчуцького об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області про призупинення (припинення) виплати пенсії ОСОБА_3 Зобов’язати Кременчуцьке об’єднане Управління Пенсійного фонду України Полтавської області, поновити виплату пенсії з липня 2017року пенсії ОСОБА_3 негайно після проголошення судового рішення, а також утриматись від подальшого призупинення її виплати.

Представник відповідача подав письмовий відзив на позов, в якому Управління не вбачає правових підстав для задоволення позовних вимог. Просив відмовити в задоволенні позову. Пояснив, що з 13.02.2017 року позивач перебуває на обліку в Кременчуцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області, як внутрішньо переміщена особа за тимчасовим місцем проживання в м. Кременчуці та отримує пенсію за віком. Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування було затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року № 365. 24.07.2017 року Кременчуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області отримало лист від Управління соціального захисту населення Горішньоплавнівської міської ради Полтавської області, в якому повідомлено що 24.07.2017 року скасовано довідку внутрішньо переміщеної особи. Тому на підставі затверджених КМУ порядків 24.07.2017 року Кременчуцьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області прийнято розпорядження № 141905, яким вирішено призупинити виплату пенсії ОСОБА_3 згідно з листа УСЗН за № 07-4876 від 27.07.2017 року, в зв'язку з скасуванням довідки внутрішньо переміщеної особи. Тому вважають що управління діяло відповідно до норм чинного законодавства враховуючи постанову КМУ №365 від 08.06.2016 року та рішення міської комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.

Розглянувши справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши наявні матеріали справи, оцінивши повідомлені обставини, які є достатніми для ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення, суд дійшов висновку про те, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

03 жовтня 2017 року Верховною Радою України прийнято Закон України №2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", який набрав чинності 15 грудня 2017 року.

Так, пунктом 12 частини першої розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України від 03 жовтня 2017 року визначено, що заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання ним чинності, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

У зв'язку із тим, що позовна заява подана до суду до набрання чинності цією редакцією Кодексу, та провадження за якою не відкрито на момент набрання ним чинності, то вказана справа повинна розглядатись за правилами, що діють після набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України №2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів" від 03 жовтня 2017 року.

Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.

Згідно частини першої, другої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін, або з власної ініціативи суду, розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Беручи до уваги зміст наведених норм та відсутність клопотань сторін про розгляд справи в судовому засіданні за їх участю, суд вважає за можливе розглянути дану справу за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до ст. 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

В ст. 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Згідно ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 здобула право на отримання пенсії та перебувала на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України Жовтневого району Луганської області, що підтверджено пенсійним посвідченням №189841, виданим Пенсійним фондом України 2002 року.

З 13.02.2017 року ОСОБА_3 перебувала на обліку в Кременчуцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області, як внутрішньо переміщена особа за тимчасовим місцем проживання в м. Кременчуці та отримує пенсію за віком. Цей факт підтверджено довідкою №2, виданою 13.02.2017 року управлінням соціального захисту населення Горішньоплавнівської міської ради Полтавської області.

Листом №07-4876 від 24.07.2017 року Управлінням соціального захисту населення Горішньоплавнівської міської ради Полтавської області повідомлено Кременчуцьке об’єднане управління ПФУ в Полтавській області, що довідку внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_3 – скасовано 24.07.2017 року.

Кременчуцьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області прийнято розпорядження № 141905, яким ОСОБА_3 призупинено виплату пенсії на підставі УСЗН за № 07-4876 від 27.07.2017 року, в зв'язку з скасуванням довідки внутрішньо переміщеної особи.

Статтею 46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

На реалізацію цієї норми чинним законодавством передбачено низку соціальних виплат, які й здійснюють соціальний захист осіб, які цього потребують.

Соціальні виплати - це грошові виплати особам, які опинилися в складних соціальних обставинах та потребують допомоги держави, за наявності підстав визначених законодавством.

Згідно ст. 24 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 8 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач здобувши право на отримання пенсії за віком ,перебувала на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України Жовтневого району, Луганської області.

Відповідно до ч.1 ст. 47 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.1 ст. 49 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:

●якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;

●на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;

●у разі смерті пенсіонера;

●у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;

●5) в інших випадках, передбачених законом.

08.06.2016 року постановою Кабінету Міністрів України від № 365 затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування.

Як вбачається з матеріалів справи, з лютого 2017 року ОСОБА_3 набула статусу внутрішньо переміщеної особи за тимчасовим місцем проживання в м. Кременчуці, в зв’язку з чим була постановлена на облік до Кременчуцького об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Полтавської області, для отримання пенсії за віком.

Так, п. 1 Порядку, передбачено що призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам цей Порядок визначає механізм призначення (відновлення) внутрішньо переміщеним особам виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування.

В пункті 4 вищезазначеного порядку зазначено, що соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються і виплачуються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення), територіальними органами Пенсійного фонду України, робочими органами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, центрами зайнятості (далі - органи, що здійснюють соціальні виплати) за місцем їх фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.

Рішення про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати приймається комісією з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за результатами розгляду подання про призначення (відновлення) або про відмову в призначенні (відновлені) відповідної соціальної виплати, до якої додається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї.

Згідно з п. 1 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування цей Порядок визначає механізм здійснення контролю за проведенням виплати внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування.

В пункті 2 даного Порядку вказано, що контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) шляхом відвідування не рідше ніж один раз на шість місяців фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім’ї за формою, встановленою Мінсоцполітики.

Відповідно до п.п. 4 п. 12 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування соціальні виплати припиняються у разі скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених статтею 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб"

24.07.2017 року Управлінням соціального захисту Горішньоплавнівської міської ради Полтавської області довідку внутрішньо переміщеній особі ОСОБА_3 скасовано, про що було повідомлено Кременчуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області.

Згідно з п. 15 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування Поновлення соціальних виплат внутрішньо переміщеній особі, припинених відповідно до підпункту 2 пункту 12 цього Порядку, здійснюється за рішенням комісії, прийнятим на підставі подання структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, що внесене разом з актом обстеження матеріально-побутових умов сім’ї.

Пунктом 16 даного Порядку встановлено, що у разі прийняття позитивного рішення комісією згідно з пунктом 15 цього Порядку соціальні виплати поновлюються через два місяці з місяця прийняття рішення про припинення таких виплат. Комісія може прийняти рішення про поновлення соціальних виплат внутрішньо переміщеній особі з місяця припинення таких виплат у разі, коли така особа перебуває у складних життєвих обставинах і з поважних причин не виконала вимоги структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, передбачені пунктами 6 і 7 цього Порядку.

Відповідно до статті 19 Конституції України Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином управління діючи відповідно до норм чинного законодавства враховуючи постанову КМУ №365 від 08.06.2016 року та рішення міської комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам припинило ОСОБА_3 виплату пенсії з 01.10.2016 року, на законних підставах, оскільки довідка внутрішньо переміщеної особи скасована.

Враховуючи, що дії управління є правомірними, оскаржуване розпорядження (рішення) прийнято на підставі у межах та у спосіб, що передбачені законодавством України, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_3 до Кременчуцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії не підлягають до задоволення.

Керуючись, ст.ст. 5-9, 13,72-77, 90, 241-246 КАС України, суд, -

у х в а л и в :

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до Кременчуцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії – відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя: Маханьков О.В.

Повний текст рішення виготовлено 12.02.2018 року