
Номер провадження: 22-ц/785/121/18
Номер справи місцевого суду: 520/6484/17
Головуючий у першій інстанції Калініченко Л. В.
Доповідач Цюра Т. В.
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.01.2018 року м. Одеса
Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Одеської області в складі:
Головуючого: Цюри Т.В.,
Суддів: Сегеди С.М., Гірняк Л.А.,
За участю секретаря судового засідання: Лопотан В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань апеляційного суду Одеської області апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» на рішення Київського районного суду м. Одеси від 09 жовтня 2017 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» про захист прав споживачів, зобов'язання вчинити певні дії, відшкодування моральної шкоди,-
В С Т А Н О В И Л А:
Рішенням Київського районного суду м. Одеси від 09 жовтня 2017 року позовні вимоги ОСОБА_2 до Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» про захист прав споживачів, зобов'язання вчинити певні дії, відшкодування моральної шкоди задоволено частково.
Зобов'язано Публічне акціонерне товариство «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» повідомити ОСОБА_2, як споживачу послуг електроенергії за адресою: АДРЕСА_1 про розмір пільг та встановлених тарифів для ветеранів військової служби за період з 2014року по травень 2017 року включно.
В іншій частині позовних вимог ОСОБА_2 відмовлено.
Стягнуто з Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» (адреса: 65031, м. Одеса, вул. М. Боровського, 28-Б, код ЄДРПОУ 00131713) на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, витрати по сплаті судового збору в сумі 640 (шістсот сорок) гривень 00 (нуль) копійок.
Не погоджуючись із вказаним рішенням суду, ПАТ «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» подало до суду апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить суд скасувати рішення Київського районного суду м. Одеси від 09 жовтня 2017 року в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_2 щодо зобов'язання Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» повідомити ОСОБА_2, як споживачу послуг електроенергії за адресою: АДРЕСА_2 про розмір пільг та встановлених тарифів для ветеранів військової служби за період з 2014 року по травень 2017 року включно та ухвалити нове рішення, яким в задоволені позовних вимог ОСОБА_2 щодо зобов'язання Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» повідомити ОСОБА_2, як споживачу послуг електроенергії за адресою: АДРЕСА_2 про розмір пільг та встановлених тарифів для ветеранів військової служби - відмовити.
В решті рішення Київського районного суду м. Одеси від 09.10.2017 р. залишити без змін.
Заслухавши пояснення, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість оскаржуваного рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
В порядку п. 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 № 1402-VIII, апеляційні суди, утворені до набрання чинності цим Законом, продовжують здійснювати свої повноваження до утворення апеляційних судів у відповідних апеляційних округах. У разі ліквідації суду, що здійснює правосуддя на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (відповідних адміністративно-територіальних одиниць), та утворення нового суду, який забезпечує здійснення правосуддя на цій території, суд, що ліквідується, припиняє здійснення правосуддя з дня опублікування в газеті «Голос України» повідомлення голови новоутвореного суду про початок роботи новоутвореного суду (п. 6 ст. 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).
У зв'язку із цим справа підлягає розгляду в порядку п.8 розділу Х111 Перехідних положень Цивільно-процесуального кодексу України.
15 грудня 2017 року набрала чинності нова редакція Цивільного процесуального кодексу України (ред. з 18.03.2004 до 15.12.2017), відповідно до п.9 ст. 1 Перехідних положень вказаного Кодексу, справи у судах першої та апеляційної інстанції, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Справа розглядається апеляційним судом Одеської області, у межах територіальної юрисдикції якого перебуває місцевий суд, який ухвалив рішення, що оскаржується, до утворення апеляційних судів в апеляційних округах, відповідно до вимог п. 8 ст. 1 Перехідних положень.
Згідно ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Однак, рішення суду першої інстанції не відповідає в повній мірі зазначеним вимогам закону з огляду на наступне.
Так, суд першої інстанції вірно встановив, що позивач не є побутовим споживачем у розумінні ПКЕЕН, оскільки між ПАТ «Одесаобленерго» та ОСОБА_2 не укладено договір про користування електричною енергією, оскільки позивач не виконав всіх дій передбачених вказаними Правилами для приєднання його об'єкту до електричної мережі ПАТ "Одесаобленерго".
Укладення такого договору можливо тільки після виконання ОСОБА_2 технічних умов у відповідності до розробленого та узгодженого проекту зовнішнього електропостачання об'єкту, отримання відповідного висновку щодо виконання технічних умов та отримання акту-допуску на підключення електроустановок і подальше підключення електроустановок споживача.
Однак, при цьому, суд , посилаючись на Закон України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист», задовольнив частково вимоги позивача щодо зобов'язання Публічне акціонерне товариство «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» повідомити ОСОБА_2, як споживачу послуг електроенергії за адресою: АДРЕСА_1 про розмір пільг та встановлених тарифів для ветеранів військової служби за період з 2014року по травень 2017 року включно, чим допустив протиріччя у своїх висновках, порушивши норми матеріального права.
Відповідно ст. 367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відповідно до п. 1 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою КМУ № 1357 від 26.07.1999 року (надалі - ПКЕЕН), Правила регулюють відносини між побутовими споживачами та енергопостачальниками.
Пунктом З ПКЕЕН передбачено, що споживання електричної енергії можливо лише на підставі договору про користування електричною енергією між побутовим споживачем і електропостачальпиком.
Водночас, побутовим споживачем є фізична особа, яка використовує електричну енергію для задоволення власних побутових потреб на підставі договору про користування електричною енергією з електропостачальником (п.2 ПКЕЕН).
Згідно з п.п. 31, 31-1 ПКЕЕН, побутовий споживач, який має право на встановлені законодавством пільги з оплати спожитої електричної енергії, повідомляє у письмовій заяві енергопостачальника про своє право на пільгу з посиланням на відповідний законодавчий акт. Пільгова оплата електричної енергії здійснюється з дня подання побутовим споживачем заяви.
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист», яким передбачено, що ветеранам військової служби надаються такі пільги, зокрема 50-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирної плати) та плати за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги), користування квартирним телефоном ветеранами військової служби, і членами їх сімей, які проживають разом з ними, в жилих будинках усіх форм власності в межах норм, передбачених законодавством, або 50- відсоткова знижка вартості палива, в тому числі рідкого, в межах норм, встановлених для продажу населенню для осіб, які проживають у будинках, що не мають центрального опалення.
У відповідності до ст. 4 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист» забезпечення виконання цього Закону, інших нормативно-правових актів щодо соціального захисту ветеранів військової служби, та членів їх сімей покладається на органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 40 Конституції України усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
З метою реалізації зазначеної статті Конституції України, 2 жовтня 1996 року було прийнято відповідний Закон України «Про звернення громадян» (далі Закон). Саме цей нормативно-правовий акт передбачає основні положення щодо звернень громадян, у тому числі, види звернень, порядок оформлення та направлення звернень, строки розгляду, тощо.
Таким чином розпорядником інформації стосовно розміру пільг та встановлених тарифів для ветеранів військової служби є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, а не ПАТ «Одесаобленерго», у якого відсутні як правові підстави, так і фактична можливість надати ОСОБА_2 інформацію стосовно пільг та тарифів для ветеранів військової служби у зв'язку з тим, що ПАТ «Одесаобленерго» не є розпорядником такої інформації, та між сторонами відсутні договірні відносини з приводу постачання електричної енергії.
Отже, вірно встановиши наявність у позивача права на отримання інформації, суд не врахував, що відповідач не може вчиняти такі дії, оскільки не наділений відповідними повноваженнями з наведених вище підстав та з урахуванням наведених норм права, тому прийняте судом рішення, не може бути виконано та не забезпечує позивачу захист його прав.
Відповідно до частини 1 ст. 376 ЦПК України, підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є: неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 374 ЦПК України, суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право: скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити у відповідній частині нове рішення або змінити рішення.
Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї, з урахуванням обмежень, встановлених ст.367 ЦПК України.
У відповідності до ст.141 ЦПК України у разі залишення позову без задоволення, закриття провадження у справі або залишення без розгляду позову позивача, звільненого від сплати судових витрат, судові витрати понесені відповідачем, компенсуються за рахунок держави, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до ч.3 ст.22 Закону України « Про захист прав споживачів» споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, пов'язаними з порушенням їх прав.
Не дивлячись на те, що Закон України « Про судовий збір» зі змінами, внесеними Законом України від 22.05.2015 року № 484-V111 « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» безпосередньо не зазначає споживачів, як осіб, які звільнені від сплати судового збору ( ст.5 Закону), проте, системний і комплексний аналіз зазначеного Закону України і ст.22 Закону України « Про захист прав споживачів» дає правові підстави зробити висновок про те, що сама по собі відсутність такої категорії осіб у встановленому у вказаній нормі( ст.5 Закону України « Про судовий збір») переліку осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору, не може безумовно означати те, що споживачі такої пільги не мають, оскільки така пільга встановлена спеціальним законом, який гарантує реалізацію та захист прав споживачів.
При цьому, порушені права можуть захищатись як у суді першої інстанції, так і на наступних стадіях цивільного процесу.
Отже, оскільки позивач звернувся до суду з вимогами про захист його порушених прав, як споживача, він звільняється від сплати судових витрат, а витрати у вигляді сплати судового збору за подання апеляційної скарги мають бути компенсованівідповідачу за рахунок держави, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
За встановлених обставин та наведених норм права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга ПАТ «ЕК Одесаобленерго» підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_2 та, відповідно в частині стягнення з Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» на користь ОСОБА_2 судового збору в розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 (нуль) копійок
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 367, 368, 374, 376, 381-384, 390ЦПК України, судова колегія, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» - задовольнити.
Рішення Київського районного суду м. Одеси від 09 жовтня 2017 року скасувати в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_2.
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» про зобов'язання їх повідомити ОСОБА_2, як споживача послуг електроенергії про розмір пільг та встановлених тарифів для ветеранів військової служби за період з 2014 року по травень 2017 року включно - відмовити.
В решті рішення залишити без змін.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія Одесаобленерго» судовий збір за подання апеляційної скарги в розмірі 1408 (тисяча чотириста вісім) грн. 00 (нуль) коп.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий Т.В. Цюра
Судді: С.М. Сегеда
Л.А. Гірняк
Повний текст судового рішення складено 09.02.2018 року