
Справа № 283/2407/17
провадження № 2-а/283/9/2018
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
09 лютого 2018 року Малинський районний суд Житомирської області в складі: під головуванням - судді Ярмоленка В.В., з секретарем судових засідань Пух Н.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про зобов'язання проведення перерахунку пенсії та виплату різниці за минулий час, -
ВСТАНОВИВ:
В грудні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом, в обґрунтування якого зазначив, що з 01.02.2011 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У вересні 2017 року він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії шляхом включення до складу грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія, виплати за нічну роботу, премії, матеріальну допомогу та доплати, передбаченою постановою КМУ від 17.07.1992 року №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей".
Однак в перерахунку пенсії йому було відмовлено у зв'язку з тим, що даною постановою не передбачено включення до грошового забезпечення одноразових додаткових видів грошового забезпечення, тобто відсутні підстави для врахування до складу грошового забезпечення виплати за нічну роботу, матеріальної допомоги та доплати. Крім того, зазначили, що відповідно до постанови КМУ №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" перерахунок та виплата перерахованих пенсій забезпечується за рахунок коштів з Державного бюджету України.
Вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки відповідно до довідки ГУНП в Житомирській області від 23.06.2017 року про розміри грошового забезпечення у період з 01.01.2009 року по 31.01.2011 року йому також були нараховані та виплачені виплати за нічну роботу, щомісячні премії матаріальну допомогу та доплати з яких були сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Однак, після звернення до відповідача з наданням довідки ГУ НП у Житомирській області від 23.06.2017 року позивачу було відмовлено.
Просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок йому пенсії з 01.11.2017 року шляхом включення до складу грошового забезпечення суми виплат за нічну роботу, щомісячні премії матаріальну допомогу та доплати з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до довідки ГУ НП у Житомирській області №1090/29/02-2017 від 23.06.2017 року.
Представник ГУПФУ в Житомирській області до суду не з'явився, повідомлений належно, направив відзив на адміністративний позов в якому вважає позов безпідставним та необґрунтованим, оскільки за змістом ч.2 ст. 9 Закону України №2011-XII від 20.12.1991 року "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія), одноразові додаткові види грошового забезпечення. Тобто, надбавки, доплати, підвищення є виключно щомісячними додатковими видами грошового забезпечення та індексація, які згідно частин 2 та 3 ст. 9 Закону №2011 визначені, як окремі види грошового забезпечення.
В судове засідання позивач не з'явився, подавши відповідь на відзив, в якому просив відхилити доводи відповідача, посилаючись на п.7 Постанови КМУ №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей", яким визначено, що пенсії за законом УКраїни "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" обчислюється з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій. Просив задовольнити позов.
Дослідивши надані докази, суд вважає, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з таких підстав.
Встановлено, що позивач з 01.02.2011 року перебуває на обліку в ГУПФ України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
У вересні 2017 року позивач звернувся до ГУПФУ в Житомирській області із заявою про перерахунок та виплату пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених постановою КМУ №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей".
Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області було відмовлено в проведенні перерахунку з зазначенням того, що відповідно до ч.2 ст. 9 Закону України №2011-XII від 20.12.1991 року "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія), одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Така відмова не ґрунтується на вимогах чинного пенсійного законодавства з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 43 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV).
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», (у редакції на час виникнення спірних правовідносин), пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 63 Закону (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 ( далі - постанова № 1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення, зокрема: винагорода за тривалість безперервної військової служби, одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби, винагорода за бойове чергування (бойову службу), матеріальна допомога на початкове обзаведення.
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ (щомісячних та одноразових, додаток № 26 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення, зокрема: доплата за особливі умови служби, доплата за службу в нічний час.
Надбавка за оперативно-розшукову роботу, разові премії не входить до додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно наданої довідки № 1090/29/02-2017 від 23.06.2017 року, виданої Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області, позивачу здійснені виплати, на які (крім індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні) нараховано єдиний соціальний внесок.
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини 2 статті 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, а тому вони мають бути включені до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Дана правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України 10.03.2015 у справі №21 -70а 15,21 -2942а15, постанові ВАСУ від 23.12.2016 року в справі к/800/35784/16.
Позивач звернувся до відповідача про перерахунок пенсії в жовтні 2017 року, а тому слід здійснити перерахунок пенсії з 01.11.2017 року.
Керуючись ст. 246 Кодексу адміністративного судочинства України, -
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області - задовольнити.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, раніше призначеної пенсії з врахуванням в складі його грошового забезпечення виплат за період з 01.01.2009 по 31.01.2011 роки, а саме: суми виплати за нічну роботу, щомісячних премій, матеріальної допомоги, доплат, на які нараховано єдиний соціальний внесок, відповідно до довідки № 1090/29/02-2017 від 23.06.2017 року, виданої заступником голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області, починаючи з 01.11.2017 року.
Стягнути на користь ОСОБА_2 сплачений ним судовий збір в розмірі 640 грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції через Малинський районний суд Житомирської області протягом 30 днів з дня проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення складено - 09.02.2018 року
Суддя