Рішення № 72124788, 05.02.2018, Брусилівський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
05.02.2018
Номер справи
275/975/17
Номер документу
72124788
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 275/975/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 лютого 2018 року смт. Брусилів

Брусилівський районний суд Житомирської області в складі:

головуючої судді Данилюк О. С.

при секретарі Марієвській Н.А.,

за участю представника позивача адвоката ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засідання в залі суду в смт. Брусилові адміністративний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_3 Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити дії. В обґрунтування позову зазначив, що являється пенсіонером МВС України та перебуває на обліку в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до ст. ст. 12, 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» На пенсію звільнений з посади помічника оперативного чергового Брусилівського РВ УМВС України в Житомирській області згідно наказу начальника УМВС України в Житомирській області ( звання - капітан міліції, вислуга становить 22 роки). Зазначив, що 23 грудня 2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України № 900 -VІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», який вступив в дію з 29 грудня 2015 року. Вищевказаним законом внесені зміни в законодавчі акти, що стосуються пенсійного забезпечення пенсіонерів МВС. Зокрема ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» доповнено частиною третьою, у відповідності до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлений законодавством для поліцейських. Вказав, що незважаючи на прийняття змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» розмір пенсії йому не збільшено. Причиною являлася бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України, яке не повідомляло Пенсійний фонд України про виникнення підстав для перерахунку йому пенсії. Звернувшись до Міністерства внутрішніх справ України з заявою про направлення до органів Пенсійного фонду України інформації про зміну грошового забезпечення, зумовлену Постановою Кабінету Міністрів України N 988 від 11.11.2015 року, позивач отримав відмову, яку оскаржив до суду як протиправну. Постановою Житомирського окружного адміністративного суду Житомирської області від 04.01.2017 року справа № 806/2627/16 позов задоволено частково. Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 06 березня 2017 року постанову Житомирського окружного адміністративного суду Житомирської області від 04.01.2017 р. залишено без змін. Вказаним судовим рішенням визнано протиправним бездіяльність МВС України щодо ненадіслання інформації до ПФУ про зміни у грошовому забезпеченні для здійснення перерахунку пенсії позивача, зобов'язано МВС України надіслати до ПФУ інформацію про зміни грошовому забезпеченні для перерахунку його пенсії відповідно до Постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року. Таким чином, даним судовим рішенням підтверджено право на перерахування пенсії і зобов'язати державний орган вчинити дії направленні на виконання процедури перерахунку пенсії. На підставі вищевказаного судового рішення та отримання виконавчого листа Відділом примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України було відкрито та закінчено виконавче провадження в зв'язку з фактичним виконанням рішення суду. 17.06.2017 року позивач звернувся з заявою про перерахування пенсії до відповідача. Листом від 29.06.2017 року відповідач відмовив йому в перерахунку пенсії, посилаючись на ст. 95 Конституції України, п.п. 20, 29 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України, Закон України «Про державний бюджет на 2016 рік» та «Про державний бюджет на 2017 рік» та мотивуючи тим, що на даний час Пенсійному Фонду України не встановлено бюджетних призначень для забезпечення здійснення виплат у зв'язку з проведенням вищевказаного перерахунку пенсій. Повідомив, що перерахунок та виплату пенсії буде здійснено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Таким чином, позивач вказує, що з вини державних органів, а саме МВС України та органів Пенсійного фонду України, йому не здійснено перерахування пенсії, починаючи з 01.01.2016 року. Постановою Брусилівського районного суду в Житомирській області від 21.08.2017 року ( справа № 275/590/17) його адміністративний позов до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною задоволено. Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 17.10.2017 року ( справа № 275/590/17) апеляційну скаргу ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишено без задоволення, постанову Брусилівського районного суду Житомирської області від 21 серпня 2017р. - без змін. 09.11.2017року позивач звернувся з заявою до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із складовими даними розрахунків довідок грошового забезпечення та отримав відповідь від 22 листопада 2017року за № 2810/С-ІІ про те, що перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде проведено після надходження коштів на забезпечення проведення перерахунку пенсії. 16.11.2017р. він знову звернувся із зверненням до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду в Житомирській області для виконання рішення Брусилівського районного суду та Житомирського апеляційного адміністративного суду. Отримав відповідь 29.11.2017р. за № 3029/011 про те, що вказаними рішеннями суддів зобов'язання щодо проведення перерахунку пенсії на головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не покладено.

Вважає відмову відповідача у здійсненні перерахунку його пенсії протиправною, адже відсутність бюджетних коштів, на думку позивача, не є підставою для відмови в проведенні перерахунку пенсії відповідачем та у виконанні передбачених Законом дій. Вказав, що відповідно до ч .4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону. Як вбачається із назначеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців. Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» внесено зміни там підвищено грошове забезпечення поліцейських. Відповідно до абзацу другого розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про національну поліцію» (згідно із Законом України від 25.12.2015 р.) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їх сімей, інших осіб. Як зазначено в статті 102 Закону України «Про Національну поліцію», пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. N45 (надалі- Порядок N 45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введеним для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Вказав, що згідно довідки № 2290/011 від 06.11.2017 року, виданої ГУ ПФУ в Житомирській області, грошове забезпечення для розрахунку його пенсії становить 2287,50 грн., в тому числі: посадовий оклад - 950,00 грн., оклад за військове звання - 120,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 30% - 321,00 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, в тому числі: 896,50 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 43% - 598,13 грн., премія 15% - 298,37 грн., основний розмір пенсії 61% грошового забезпечення (за 22 роки вислуги - 1395,38 грн.) До основного розміру пенсії встановлено: додаткову пенсію учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС II категорії - 170,82 грн., підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 р. № 355 - 397,79 грн., загальний розмір пенсії - 2020,61 грн. Зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено, що грошове поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення та затверджено схему окладу за спеціальним званням (Додаток 1), схему посадових окладів поліцейських управлінь, відділів (відділень) поліції (Додаток 7) та розміри надбавки за стаж служби в поліції (Додаток 11) тощо. Таким чином, Постановою № 988 значно підвищено розміри посадового окладу за прирівняними посадами, помічник начальника відділу - оперативний черговий Брусилівського РВ УМВС України в Житомирській області - оперативний черговий відділу поліції, який становить 2500 грн., окладу за спеціальне звання капітан поліції, який становить 1800 грн., надбавка за стаж служби, яка становить 40 відсотків. Вказане підтверджується довідкою № 85/9053 від 15.05.2017 року, виданою головою ліквідаційної комісії. При цьому позивач посилався на рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року N 8-рп/99) у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ), в якому Суд прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.

Таким чином позивач просив зобов'язати відповідача здійснити перерахування та виплату йому пенсії з 01.01.2016 року без обмеження граничного розміру, виходячи з розміру 61% грошового забезпечення (за 22 роки вислуги) та з урахуванням видів грошового забезпечення, отриманих за останні 24 місяці перед звільненням на пенсію, в тому числі: посадового окладу 2500 грн., окладу «за військове звання» - 1800 грн., процентну надбавку за вислугу років - 40%, надбавку за виконання особливо важливих завдань - 43%, премію - 15%, підвищення учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС II категорії - 170,82 грн., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 - 577,49 гривень, та встановити судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання ОСОБА_3 Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати у десятиденний строк з моменту набирання рішенням законної сили звіту про виконання рішення суду.

В судове засідання позивач ОСОБА_2 не з’явився, його адміністративний позов, вимоги якого підтримав у повному обсязі, просив розглянути в його відсутність.

Представник позивача адвокат ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_2 підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним в позовній заяві, просив суд адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в судове засідання не з’явився, просив розглянути справу в його відсутність з врахуванням надісланого відзиву на позовну заяву ОСОБА_2 При цьому згідно зазначеного відзиву Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області позовні вимоги ОСОБА_2 не визнає з огляду на наступне. Так, на думку представника відповідача, оскільки постановою Брусилівського районного суду Житомирської області від 21.08.2017, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 17.10.2017 року, ГУ ПФУ зобов’язано провести перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції” (справа № 275/590/17 за позовом ОСОБА_2 до ГУ ПФУ в Житомирській області), тобто оскільки адміністративним судом вже розглядалась аналогічна справа за позовом ОСОБА_2 до ГУ ПФУ в Житомирській області про перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції” та рішення у цій справі набрало чинності, то провадження у даній справі підлягає закриттю. Крім того, вимоги позивача щодо здійснення перерахунку пенсії без обмеження граничного розміру, виходячи з розміру 61% грошового забезпечення та з урахуванням видів грошового забезпечення, отримані в останні 24 місяці перед звільненням, на думку відповідача, суперечать чинному порядку здійснення перерахунку пенсій та судовій практиці. Так, згідно ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. Відповідно до п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р № 393, затверджений постановою Кабінетом Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. Тобто для перерахунку пенсії враховуються, зокрема, додаткові види грошового забезпечення, встановлені за посадою особи на час виникнення права на перерахунок, а не додаткові види грошового забезпечення, які встановленні персонально для неї на час звільнення зі служби, як це визначає позивач. Вказав, що за змістом ч. 4 ст. 63 Закону № 2262, право на пенсію позивача виникло з 01.01.2016 року - з часу набрання законної сили Постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції-”, якою передбачено збільшення грошового забезпечення даної категорії громадян. Отже, для перерахунку пенсії позивачеві використовується не грошове забезпечення за його посадою перед звільненням, а на час виникнення права на перерахунок пенсії, що відображено у довідці Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України від 15.05.2017 року № 85/9053. Зазначив, що ГУ ПФУ може провести перерахунок тільки в межах сум, визначених у відповідних довідках, і не має права використовувати інші суми, оскільки за змістом положень пункту 24 Порядку органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках. Просили відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог у зв’язку з їх безпідставністю і необґрунтованістю.

Суд, вислухавши доводи представника позивача, дослідивши та оцінивши зібрані у справі докази, прийшов до наступних висновків.

Встановлено, що ОСОБА_2 є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року, який набув чинності з 29 грудня 2015 року, внесено зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема статтю 63 після частини другої доповнено новою частиною змісту: «…Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських…».

Позивач, вважаючи, що у зв'язку із внесенням змін до зазначеного Закону у нього з'явились підстави для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії, у листопаді 2016 року звернувся до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з вимогами щодо надання інформації про перерахунок його пенсії.

Листом від 22.11.2016р. № 2049/С-11 ГУ Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило ОСОБА_2, що перерахунок пенсії проводиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням, наданих уповноваженими структурними підрозділами міністерств і відомств. Водночас вказано, що на даний час інформація про підстави проведення перерахунку пенсії не надходила.

В подальшому у листопаді 2016 року позивач звернувся до Міністерства внутрішніх справ України з заявою про направлення до органів Пенсійного фонду України інформації про зміну грошового забезпечення, зумовлену постановою КМУ № 988 від 11.11.2015р.

Листом від 17.11.2016р. № 22/6-С-1925 Міністерство внутрішніх справ України відмовило позивачу в направленні такої інформації.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 04.01.2017р., залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 06.03.2017р., було визнано протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо ненадіслання інформації про зміни у грошовому забезпеченні до Пенсійного фонду України для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 та зобов’язано надіслати відповідну інформацію щодо ОСОБА_2 до Пенсійного фонду України.

У червні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до ГУ Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про перерахунок його пенсії.

Відповіддю ГУ Пенсійного фонду України в Житомирській області № 1181/с-11 від 29.06.2017р. ОСОБА_2 було повідомлено про надходження до управління довідки про розмір його грошового забезпечення, втім, в перерахунку та виплаті перерахованої пенсії було відмовлено та роз’яснено, що перерахунок та виплата перерахованої пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Постановою Брусилівського районного суду Житомирської області від 21.08.2017р., залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 17.10.2017р., визнано бездіяльність ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262 протиправною.

09.11.2017року ОСОБА_2 звернувся з заявою до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із складовими даними розрахунків довідок грошового забезпечення та отримав відповідь від 22 листопада 2017року за № 2810/С-ІІ про те, що перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде проведено після надходження коштів для забезпечення проведення перерахунку пенсії.

16.11.2017р. ОСОБА_2 знову звернувся із зверненням до ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду в Житомирській області з приводу виконання рішення Брусилівського районного суду та Житомирського апеляційного адміністративного суду. Зі змістом відповіді від 29.11.2017р. № 3029/011 ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду в Житомирській області вбачається, що вказаними рішеннями суддів зобов'язання щодо проведення перерахунку пенсії на головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області не покладено.

Відповідно до статті 102 Закону України «Про Національну поліцію» № 580-VIII від 2 липня 2015 року № 580-VIII (далі Закон № 580-VIII), пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до частини 16 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 pоку № 2262-XII (далі - Закон №2262-XII, в редакції зі змінами, внесеними Законом № 580-VIII), у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року N 900-VIII статтю 63 Закон № 2262-XII після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону № 2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (надалі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно пункт 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 встановлений порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.

Зокрема, Порядком № 45 визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які маю прав на пенсію. На підставі такого рішення МВС повинно повідомити у п'ятиденний строк ПФУ про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а ПФУ, в свою чергу повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку, та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби.

Разом з цим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 3-1, заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Як зазначалось вище, постановою Брусилівського районного суду Житомирської області від 21.08.2017р., залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 17.10.2017р., визнано бездіяльність ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо нездійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262 протиправною. Зокрема, вказаним судовим рішенням визнано право ОСОБА_2, як колишнього працівника міліції та пенсіонера органів внутрішніх справ, на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 з 01.01.2016р. Крім того, зазначеним рішенням було встановлено, що звернення ОСОБА_2 до ГУ ПФУ в Житомирській області у червні 2017 року з заявою про перерахунок його пенсії мало бути підставою для проведення такого перерахунку відповідачем згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1.

При цьому суд враховує, що згідно ч. 4 ст. 78 КАСУ обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлені ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

При цьому оскільки вказаним судовим рішення не було зобов’язано відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу, про що йдеться вже у даному адміністративному позові, доводи відповідача щодо можливості закриття провадження у даній адміністративній справі не можуть бути враховані судом.

Згідно довідки № 2290/011 від 06.11.2017 року, виданої ГУ ПФУ в Житомирській області, грошове забезпечення для розрахунку пенсії ОСОБА_2 становить 2287,50 грн., в тому числі: посадовий оклад - 950,00 грн., оклад за військове звання - 120,00 грн., процентна надбавка за вислугу років 30% - 321,00 грн., середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці, в тому числі: 896,50 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 43% - 598,13 грн., премія 15% - 298,37 грн., основний розмір пенсії 61% грошового забезпечення (за 22 роки вислуги - 1395,38 грн.). До основного розміру пенсії встановлено: додаткову пенсію учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС II категорії - 170,82 грн., підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 р. № 355 - 397,79 грн., загальний розмір пенсії - 2020,61 грн.

Відповідно до п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р № 393, затверджений постановою Кабінетом Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Згідно довідки, виданої головою ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області від 15.05.2017 року № 85/9053, розмір грошового забезпечення за посадою ОСОБА_2 станом на 01.01.2016 року (на час виникнення права на перерахунок пенсії) становив: посадовий оклад - 2500 грн.; оклад за спеціальним званням – капітан поліції - 1800 грн.; надбавка за стаж служби 40 % - 1720 грн.; премія (2,73%) 164,35 грн.; а всього 6184, 35 грн.

При цьому, на думку суду, враховуючи вимоги наведених вище норм права, які регулюють спірні правовідносини, при перерахунку пенсії позивачу повинні бути враховані види грошового забезпечення, які існували на час виникнення права на перерахунок пенсії, тобто ті, що зазначені в довідці від 15.05.2017 року № 85/9053, а не види грошового забезпечення, які отримані ним за останні 24 місяці перед звільненням на пенсію, як просив врахувати позивач, оскільки це суперечить чинному порядку здійснення перерахунку пенсії.

Крім того, згідно ч. 7 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень. Вказана норма втратила чинність згідно рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року, тобто з 20.12.2016 року. Водночас, Законом № 1774-VIII, який набрав чинності 01.01.2017 року, тимчасово, у період по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Таким чином, враховуючи наведені норми, суд вважає, що вимоги ОСОБА_2 в частині зобов'язання відповідача щодо перерахунку та виплати пенсії без обмеження її розміру не ґрунтуються на законі.

Також, як зазначалось вище, відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, не включаються додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Оскільки такий вид доплати, як надбавка за виконання особливо важливих завдань, до складових заробітної плати поліцейського згідно постанови КМУ від 11.11.2015 р. № 988 не входить, враховуватись при перерахунку пенсії позивача вказана доплата не може

Разом з тим, такі складові пенсії, як підвищення потерпілому від аварії на ЧАЕС ІІ категорії у розмірі 170,82 грн., а також підвищення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 р. № 355 у розмірі 397,79 грн. мають автономний характер, оскільки запроваджені окремими нормативно-правовими актами, а тому залишаються після перерахунку пенсії позивача.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача ОСОБА_2 підлягають частковому задоволенню з зобов’язанням відповідача провести перерахунок і виплату пенсії позивачу відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900-VIII від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11 листопада 2015 року, починаючи з 01 січня 2016 року, на підставі довідки голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області від 15.05.2017 року № 85/9053 з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

Крім того, з врахуванням встановлених обставин суд на підставі ч. 1 ст. 382 КАСУ вважає за необхідне встановити судовий контроль за виконанням судового рішення у даній справі.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 227, 228, 241, 243-246, 250, 293, 295, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити дії, - задовольнити частково.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (місце знаходження: вул. О. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559541) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 (зареєстроване місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серія ВМ № 1230818, виданий Брусилівським РВ УМВС України в Житомирській області від 25.11.1996 р. ідентифікаційний номер НОМЕР_1) відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VIII від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» № 988 від 11 листопада 2015 року, починаючи з 01 січня 2016 року, на підставі довідки голови ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області від 15.05.2017 року № 85/9053.

Виплатити ОСОБА_2 різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року.

В частині позовних вимог про врахування при перерахунку пенсії надбавки за виконання особливо-важливих завдань в розмірі 50%, - відмовити.

Встановити судовий контроль за виконанням судового рішення шляхом зобов’язання ОСОБА_3 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили подати звіт про виконання рішення суду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення суду складене 09 лютого 2018 року.

СУДДЯ ОСОБА_4