Постанова № 72120698, 01.02.2018, Маньківський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
01.02.2018
Номер справи
701/1186/17-а
Номер документу
72120698
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №701/1186/17-а

Провадження №2-а/701/2/18

РІ Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 лютого 2018 року Маньківський районний суд, Черкаської області

в складі: головуючого-судді - І.Д.Калієвського

за участю секретаря - О.О.Брітан

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Маньківка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області про перерахунок пенсії,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до відповідача з позовом, згідно якого позивач просив відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року N2262-ХІІ позивач являється пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію. 29 грудня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VIII від 23 грудня 2015 року. Цим Законом унесене доповнення в ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме, ст. 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством». Зазначеною статтею встановлено, що всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюються на момент виникнення права на перерахунок пенсій. Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393». Так, відповідно до ч. 2 даного Порядку рішення Кабінету Міністрів України, Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, ДПтС, СНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному Фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний Фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в ВРК, областях, м. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного Фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списики за формою згідно з додатком 1 до Порядку та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають головним управління Пенсійного Фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби. Кабінет Міністрів України прийняв дві постанови №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268». Цими постановами встановлено грошове забезпечення працівникам поліції за посадові оклади і спеціальні звання, які значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ. Відповідно до абзацу 2 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. Згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», який набрав чинності, постанови Кабінету Міністрів України №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»,постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268», відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок раніше нарахованої позивачу пенсії, що він добровільно відмовляється робити. Відповідно до статті 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду. Позивача пенсійна справа знаходиться у Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Черкаській області. Так, відповідно до частин 2 та 3 ст. 22 Конституції України: «Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняття нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод». Відповідно до ст. 8 норми Конституції України є нормами прямої дії і підлягають до застосування всіма державними органами. Частиною 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного Фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. Статтею 22 Конституції України встановлено, що Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій). У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінська функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. Згідно ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. 25 липня 2017 року позивач отримав копію довідки №9079 від 15.05.2017 року свого грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року. Довідка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області. В довідці зазначено, що відповідно до частини третьої ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови КМУ від 11.11.2015 року №988, Наказу МВС від 06.04.2016 року №260 розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 року за посадою старший оперуповноважений в О.В.С., групи зонального контролю ВБНОН УМВС в Черкаській області становить: ппосадовий оклад - 2 700,00; оклад за званням майор міліції - 2000,00; надбавка за вислугу років (НВР) 40 % (від ПО+ППО+ОЗ) - 1880.00; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15 % (від ПО+ППО) - 405,00; премія 2,28 % (від усіх позицій нарахування) - 159,26; Всього: 7144,26. Згідно вказаної довідки, посада з якої позивач був звільнений прирівнюється до посади: старший оперуповноважений в особливо важливих справах відділу ГУНП. Із зазначеними показниками у довідці він не погоджуюся із наступних причин: позивач був звільнений з ОВС та йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до ст. ст. 12, 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Відповідно до довідки від 1 вересня 2006 року, розмір його грошового забезпечення на день звільнення з УМВС України в Черкаській області складало: посадовий оклад - 140,00 грн.; оклад за звання - 125,00 грн.; підвищення посадового окладу (50%) - 70,00 грн.; вислуга років (35%) - 117,25 грн.; надбавка за роботу з таємними документами (15%) - 31,50 грн.; надбавка (100%) - 452,25 грн.; надбавка за особливі умови праці та високі досягнення у службі (50%) - 167,50 грн.; премія (30%) - 562,79 грн.; надбавка за безперервний стаж: роботи в ОВС (70%) - 772,45 грн.; всього: 2438,74 грн. Після прийняття Закону України №900-2015 року у позивача виникло законне право на перерахунок пенсії відповідно до грошового забезпечення поліцейських з 01.01.2016 року. Відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону 2262, право на вказаний перерахунок виникло 1 січня 2016 року, а це означає, що станом на цей момент в результаті перерахунку вже повинен бути визначений розмір належної пенсії. Але, Постановою Кабміну №988 встановлені тільки види та розміри грошового забезпечення, а порядок та умови їх виплати зобов'язано (п.7 Постанови) встановити та затвердити МВС за погодженням з Міністерством соціальної політики та Міністерством фінансів у двотижневий строк. Адже, відповідно до п. 2 ст. 94 Закону України Про Національну поліцію, порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України (навіть не керівник Нацполіції). Однак, оскільки станом на грудень 2015 року нормативного документу (Наказу 260) який мав би встановити порядок та умови виплати грошового забезпечення видано ще не було, додаткові види грошового забезпечення та премії встановлені Постановою 988, вважались такими що не виплачувались, тому, відповідно до положень абзацу 7 пункту 5 «Порядку проведення перерахунку пенсій...» затвердженого Постановою Кабміну №45 від 13 лютого 2008 року, не могли бути враховані при перерахунку пенсій. Отже посилання Ліквідаційної комісії на Наказ №260 при виготовленні довідки є безпідставним, так як станом на грудень 2015 року його ще не було. Наказ МВС України №260 був підписаний 06.04.2016 року. 29 квітня 2016 року зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №669/28799. Наказом №260 затверджено «Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання». Відповідно до ч. 2 Наказу МВС України №260, наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію». Наказу МВС України №260 було опубліковано в газеті «Офіційний Вісник України» №39 від 27.05.2016 року. Тобто Наказ набрав чинності із 27.05.2016 року. Оскільки, як зазначено вище, додаткові види грошового забезпечення та премії встановлені Постановою 988 не могли бути враховані при перерахунку пенсій станом на 1 січня 2016 року, значить відповідні їм види та премії встановлені Постановою 1294, що є складовими існуючих пенсій, на цей час залишались без змін їхніх розмірів відповідним рішенням Кабміну, тому змінам при даному перерахунку пенсій не підлягають. При перерахунку пенсій, змінам в складі існуючих пенсій підлягають тільки ті їх складові види, розміри яких зазнали змін відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону 2262, а також пункту 1, абзаців 1, 2, 4, 5 і 7 пункту 5 «Порядку...» затвердженого Постановою №45. Тобто, нововстановлені додаткові види грошового забезпечення та премії, які не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсій і в зв'язку з чим при перерахунку не враховуються, безумовно не утворюють змін в розмірах відповідних видів грошового забезпечення та премій які є складовими існуючих пенсій, а тому не дають підстав для їх заміни чи вилучення із складу пенсій. Натомість, станом на грудень 2015 року пенсії пенсіонерів МВС складались зокрема із додаткових видів грошового забезпечення та премій, встановлених постановою кабміну №1294 від 7 листопада 2007 року, виплата яких проводилась в порядку встановленому наказом МВС №499 від 31 грудня 2007 року. На цей момент, грудень 2015 року, зазначені додаткові види грошового забезпечення та премії, не можна вважати такими що скасовані, оскільки постанова 1294, якою вони встановлені, була чинною (якою є і на даний час) і будь-яких змін щодо вилучення цих видів та премій до неї не вносилось. Дані додаткові види грошового забезпечення та премії, станом на грудень 2015 року, також не можуть вважатися такими що не виплачувались, так як наказ №499 що встановив порядок їх виплат був чинний, без будь-яких змін до нього щодо скасування цих виплат. (і тільки 31 жовтня 2016 року наказом МВС №1131, наказ №499 був скасований), тому вони однозначно підлягають збереженню в складі пенсій та повторному їх врахуванню при перерахунку. Із Постанови №988 повинні враховуватися тільки ті види та розміри грошового забезпечення, які фактично викликали «...зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій... осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або ...ввели для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством... (відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262)». Звідси, необхідно ще раз підтвердити висновок, що не всі зазначені в Постанові №988 додаткові види грошового забезпечення та премії, відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262, змінили розміри відповідних видів грошового забезпечення що є складовими існуючих пенсій. І тому, не всі вони мають бути враховані при перерахунку, як це зробила ліквідаційна комісія УМВС України в Черкаській області, «обнуливши» внаслідок цього законні складові існуючих пенсій. Згідно зі статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. З урахуванням ст. 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. Конституційний суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечують суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управлінні державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань, тощо. (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року №5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій, від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення ч. 7 ст. 43, першого речення частини першої ст. 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"). У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Враховуючи те, що Ліквідаційна комісія УМВСУ в Черкаській області, як уповноважений орган, підготувала та надала до ГУ ПФУ в Черкаській області довідку на перерахунок позивача пенсії не включивши всі передбачені нормативно-правовими актами грошові надбавки, позивач посить:Ліквідаційну комісія УМВС України в Черкаській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області мені нову довідку про розмір грошового убезпечення з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2700,00 грн.; оклад за званням майор міліції - 2000,00 грн.; надбавка за вислугу років (35%) - 2117,50 грн.; підвищення посадового окладу (50%) - 1350,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 4083,75 грн.; (від ПО+ППО+03+ВС) надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 607,50 грн.; (від ПО+ППО) надбавка за оперативно-розшукову діяльність (18%) - 729,00 грн.; (від ПО+ППО) премія (30%) - 3671,33 грн.; (від грошового забезпечення), всього 17259,08 грн. У зв'язку з тим, що відповідачем грубо порушено позивача майнові права на отримання пенсії, яка визначена позивачу законом, позивач змушений звернутися за захистом свого права до суду, адже сума пенсії, що перерахована відповідачем значно менша за ту, яка йому повинна виплачуватися згідно норм чинного законодавства. 25 жовтня 2017 року позивач звернувся із заявою до відповідача з заявою видати нову довідку про розмір грошового забезпечення з показниками, що позивач зазначив вище, але на сьогодні відповіді отримано не було. Підтвердженням того, що його заяву отримано відповідачем свідчить копія рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, де вказано, що відповідач отримав заяву 26 жовтня 2017 року (вручене відправлення було представнику відповідача за довіреністю - Григорян). У зв'язку з цим, 17 листопада 2017 року позивач звернувся з повторною заявою в якій були вказані аналогічні першим вимоги. Його заява, згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення була отримана 20 листопада 2017 року представником відповідача.. Відповіді на вказані заяви позивач не отримав , тому вважає, що вказана бездіяльність є протиправною і порушує його права, що і змусило позивача звернутись до суду з даним позовом.

Позивач в судове засідання не з'явився, але в своїй позовній заяві просив справу розглядати у його відсутність та підтримує позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав.

Суд, вислухавши думку представника відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення, оскільки дійсно позивач являється пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію. Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" № 580-VIII від 2 липня 2015 р. № 580-VIII (далі Закон № 580-VIII), пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідно до частини 16 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII (далі - Закон №2262-XII, в редакції зі змінами, внесеними Законом № 580-VIII), у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку". Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII статтю 63 Закон №2262-XII після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських". Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців. За правилами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45 (надалі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Згідно з пунктом 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд вважає, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988.

Крім того постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 встановлений порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" . Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави. Зокрема, Порядком №45 визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію. На підставі такого рішення МВС повинно повідомити у п'ятиденний строк ПФУ про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а ПФУ, в свою чергу повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються на осіб, які звільненні із служби. Разом з цим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1. Відповідно до пункту 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання. Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Таким чином, пенсіонер органів внутрішніх справ, у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії, має право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення, тобто посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за стаж служби, надбавка за особливо важливі завдання, премія мають бути включені до довідки про складові грошового забезпечення.

25 липня 2017 року позивач отримав копію довідки №9079 від 15.05.2017 року свого грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року. Довідка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Черкаській області. В довідці зазначено, що відповідно до частини третьої ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови КМУ від 11.11.2015 року №988, Наказу МВС від 06.04.2016 року №260 розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 року за посадою старший оперуповноважений в О.В.С., групи зонального контролю ВБНОН УМВС в Черкаській області становить: ппосадовий оклад - 2 700,00; оклад за званням майор міліції - 2000,00; надбавка за вислугу років (НВР) 40 % (від ПО+ППО+ОЗ) - 1880.00; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15 % (від ПО+ППО) - 405,00; премія 2,28 % (від усіх позицій нарахування) - 159,26; Всього: 7144,26. Згідно вказаної довідки, посада з якої позивач був звільнений прирівнюється до посади: старший оперуповноважений в особливо важливих справах відділу ГУНП. Із зазначеними показниками у довідці він не погоджуюся із наступних причин: позивач був звільнений з ОВС та йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до ст. ст. 12, 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Відповідно до довідки від 1 вересня 2006 року, розмір його грошового забезпечення на день звільнення з УМВС України в Черкаській області складало: посадовий оклад - 140,00 грн.; оклад за звання - 125,00 грн.; підвищення посадового окладу (50%) - 70,00 грн.; вислуга років (35%) - 117,25 грн.; надбавка за роботу з таємними документами (15%) - 31,50 грн.; надбавка (100%) - 452,25 грн.; надбавка за особливі умови праці та високі досягнення у службі (50%) - 167,50 грн.; премія (30%) - 562,79 грн.; надбавка за безперервний стаж: роботи в ОВС (70%) - 772,45 грн.; всього: 2438,74 грн. Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідач протиправно відмовив позивачу у видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 2700,00 грн.; оклад за званням майор міліції - 2000,00 грн.; надбавка за вислугу років (35%) - 2117,50 грн.; підвищення посадового окладу (50%) - 1350,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 4083,75 грн.; (від ПО+ППО+03+ВС) надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 607,50 грн.; (від ПО+ППО) надбавка за оперативно-розшукову діяльність (18%) - 729,00 грн.; (від ПО+ППО) премія (30%) - 3671,33 грн.; (від грошового забезпечення), всього 17259,08 грн., з дати виникнення права на перерахунок. Суд також вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо невидачі довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, оскільки це є належним способом захисту порушеного права позивача. Крім того довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 15.05.2017 року за №9079 видану ОСОБА_1 слід визнати незаконною. Таким чином суд вцілому дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача та наявності правових підстав до задоволення позову.

Судові витрати підлягають стягненню з відповідача відповідно до вимог ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 5, 9, 10, 14, 72-77, 94, 118-123, 132, 139, 241, 242-246, 250, 251, 255, 295 КАС України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд, -

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати бездіяльність ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області, щодо не видачі довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення - протиправною.

Зобов'язати ліквідаційну комісію УМВС України в Черкаській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2700,00 грн.; оклад за званням майор міліції - 2000,00 грн.; надбавка за вислугу років (35 %) - 2117,50 грн.; підвищення посадового окладу (50%) - 1350,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 4083,75 грн.; (від ПО+ППО+03+ВС) надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 607,50 грн.; (від ПО+ППО) надбавка за оперативно-розшукову діяльність (18%) - 729,00 грн.; (від ПО+ППО) Премія (30%) - 3671,33 грн.; (від грошового забезпечення), всього - 17259,08 грн.

Довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 15.05.2017 року за №9079 видану ОСОБА_1 визнати незаконною.

Стягнути з Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь держави 640 грн. 00 коп. судового збору.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Маньківський районний суд Черкаської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної істанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.Д.Калієвський