
Справа №621/277/18
Пр. №2-0/621/31/18
Рішення
іменем України
09 лютого 2018 року м. Зміїв
Зміївський районний суд Харківської області
в складі: головуючого судді - Шахової В.В.,
за участю секретаря судового засідання - Заводовського П.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Змієві цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: Зміївський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області про встановлення факту смерті,
в с т а н о в и в:
09.02.2018 року ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, заінтересована особа: Зміївський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області, про встановлення факту смерті, в якій просила суд встановити факт смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце смерті м. Юнокомунарівськ Донецької області, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_3 року; допустити негайне виконання рішення у справі; звернути судове рішення до виконання.
В обґрунтування заяви ОСОБА_1 зазначає, що вона є донькою ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року в м. Юнокомунарівськ Донецької області. Заявник не має змоги отримати Свідоцтво про смерть матері у відділі державної реєстрації актів цивільного стану, оскільки факт смерті настав на тимчасово окупованій території. Встановлення факту смерті необхідно для отримання грошової допомоги на похованні від Пенсійного фонду України. У зв'язку із тим, що для проведення державної реєстрації факту смерті ОСОБА_2 наявні об'єктивні перешкоди, заявник просить суд ухвалити рішення та встановити факт смерті матері.
Заявник ОСОБА_1 надала до суду заяву про розгляд справи без її участі, на задоволенні висунутих вимог наполягала, просила не здійснювати фіксування судового процесу технічними засобами.
Від начальника Зміївського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області Рибак Г.О. надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника заінтересованої особи.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи, а саме копії Свідоцтва про народження, Свідоцтва про укладення шлюбу, вбачається, що ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_2 (а.с. 10, 11).
01.02.2018 року Зміївським районним відділом ДРАЦС Головного територіального управління юстиції у Харківській області заявнику ОСОБА_1 видано відмову у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_2 з підстав надання заявником документа, виданого на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження (а.с. 9).
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 року ОСОБА_2 померла у м. Юнокомунарівськ Донецької області.
Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України «Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях» від 14.11.2014 року № 875/2014, діяльність державних підприємств, установ та організацій, їх філій (відділень), представництв у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях припинено.
Законом України № 1680-VII «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» надано особливий статус територій, які не контролюють сили АТО.
Згідно з цим законом в окремих районах Донецької та Луганської областей на період дії особливого порядку місцевого самоврядування діє з урахуванням особливостей, визначених цим Законом (ст. 2). Перелік районів і населених пунктів, в яких запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, визначений рішенням Верховної Ради України. Відповідна постанова була прийнята 17.03.2015 року.
У відповідності до наказів Міністерства юстиції України № 246/7 від 25 листопада 2014 року та № 935/5 від 17 червня 2014 року всі органи та підрозділи, які підпорядковані Міністерству юстиції України повинні були переміститися з тимчасово непідлеглих територій в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі та перереєструватись, тому всі акти та документи, видані органами не переміщеними в населені пункти, на територіях яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі та не перереєструвались з 01 грудня 2014 року вважаються недійсними.
Згідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до п.п. 2, 3 ст. 9 ЗУ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Таким чином, свідоцтво про смерть від 07.11.2017 серії НОМЕР_2 та лікарняне свідоцтво про смерть № НОМЕР_3 від 06.11.2017, видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, є недійсними і не створюють правових наслідків.
Згідно ч.1 ст. 18 Закону громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Факти, які підлягають встановленню, повинні мати юридичний характер, тобто відповідно до закону викликати юридичні наслідки: виникнення, зміну або припинення особистих чи майнових прав громадян або організацій. Для визначення юридичного характеру факту потрібно з'ясувати мету, для якої необхідне його встановлення. Один і той самий факт для певних осіб і для певної мети може мати юридичне значення, а для інших осіб та для іншої мети.
Частиною 4 ст. 49 ЦК України передбачено, що реєстрація актів цивільного стану проводиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За ч. 1 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» передбачено, що державна реєстрація актів цивільного стану у встановлених законом випадках є обов'язковою.
Відомості про смерть особи підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті.
Відповідно п. 8 ч. 1 ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ч. 2 ст. 256 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до ст. 257-1 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Встановлення факту смерті ОСОБА_2 необхідне заявнику для державної реєстрації смерті, внесення відомостей про її смерть до Державного реєстру та отримання грошової допомоги на похованні від Пенсійного фонду України. Враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, встановлення факту смерті надасть заявнику можливість отримати свідоцтво про смерть, видане відповідним державним органом України та отримати грошову допомогу.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню ( ч. 4 ст. 257-1 ЦПК України).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 60, 197, 212-215, 223, 234, 251-259 ЦПК України, ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", суд, -
в и р і ш и в:
Заяву ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2, паспорт НОМЕР_4, виданий 29.10.1998 року Кіровським МВУМВС України в Донецькій області, ІПН НОМЕР_1, адреса проживання: 63453, АДРЕСА_1), заінтересована особа: Зміївський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області (місцезнаходження: 63404, м. Зміїв Харківської області, вул. Адміністративна, буд. № 10, код ЄДРПОУ 04059026) про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки м. Маріїнськ Кемеровської області РФ, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_3 року у м. Юнокомунарівськ Донецької області.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Копію судового рішення невідкладно надіслати до Зміївського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області для державної реєстрації смерті особи.
Рішення суду може бути оскаржене до апеляційного суду Харківської області через Зміївський районний суд шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення складено та підписано 09.02.2018 року.
Суддя: