
Справа № 569/17573/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 лютого 2018 року м.Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області в складі:
головуючого судді Першко О.О.,
секретар судового засідання Прокопчук Л.М.,
з участю представника відповідача Гордійчук О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про зобов'язання здійснити перерахунок, нарахування та виплату пенсії,
В С Т А Н О В И В:
16 листопада 2017 року ОСОБА_2 (надалі позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (надалі відповідач), в якому просив суд зобов'язати відповідача відповідно до ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України в Рівненській області про зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку пенсії №5/99 від 24 травня 2017 року провести з 01 січня 2016 року перерахунок його пенсії з включенням до сум грошового забезпечення: посадового окладу за посадою начальника відділення ОГП Рівненського РВ - 2950 грн., окладу за спеціальне звання підполковник міліції - 2200 грн., надбавки за стаж служби (за вислугу років) 50% - 2575 грн., надбавки за оперативно-розшукову діяльність 9% - 265,50 грн., роботи з таємними виробами, носіями, документами 10% - 295 грн., надбавки за особливо важливі завдання 43% - 3321,75 грн., премію 15% - 1741, 09 грн., що входять до розрахунку його пенсії. Також просив нарахувати та виплатити йому одноразово своєчасно недоотримані суми пенсії за минулий час без обмеження будь-яким строком, без обмеження максимального розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) на підставі рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року №7-рп/2016 «У справі за конституційним поданням ВСУ щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення другого речення частини сьомої ст. 43, першого речення частини першої ст. 54 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»; встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати у встановлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної, сили звіт про виконання рішення суду.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що йому відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 1996 року було призначено пенсію. З 01 січня 2016 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 року, постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №268 від 09.03.2006 року» виникли законні підстави для перерахунку його пенсії. Ліквідаційна комісія УМВС України в Рівненській області підготувала та відправила до відповідача довідку №5/99 від 24 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року для перерахунку його пенсії. Проте, звернувшись 19 жовтня 2017 року до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з 01.01.2016 року, він отримав відмову, з посиланням на те, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Вважає, що відповідач має здійснити перерахунок пенсії не лише на підставі довідки №5/99 від 24 травня 2017 року, але і з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення у відсотках, що входять до розрахунку його пенсії.
В судове засідання позивач не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлявся завчасно та належним чином. 05 лютого 2018 року позивач подав суду заяву, в якій зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просить справу розглянути без його участі.
Крім того, 29 січня 2018 року подав суду заяву про уточнення позовних вимог, яка судом не прийнята до розгляду, оскільки подана з порушенням строків, визначених ч. 1 та ч. 3 ст. 47 КАС України.
Представник відповідача 18 грудня 2017 року надала суду заперечення проти позову, відповідно до змісту яких заперечує проти позову у повному обсязі та просить відмовити у задоволенні позову повністю.
В судовому засіданні представник відповідача, посилаючись на свої письмові заперечення, просила в задоволенні позову відмовити повністю.
Дослідивши матеріали справи, надані суду заперечення, встановивши обставини і перевіривши їх доказами, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Позивач, як пенсіонер органу МВСУкраїни, перебуває на обліку у відповідача з 1996 року та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-XII) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.
Статтю 63 Закону №2262-ХІІдоповнено вказаною частиною згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015 року).
Відповідно до ч. 16 ст. 43 Закону №2262-ХІІ, у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набирала чинності з дня її опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», встановлено грошове забезпечення поліцейських.
Постановою Кабінету Міністрів від 18.11.2015 року №947, чинною станом на 01.01.2016 року, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» та затверджено нові схеми посадових окладів керівних працівників та спеціалістів міжрегіонального та регіональних територіальних органів МВС та керівних працівників та спеціалістів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції.
Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII (згідно із Законом №900-VIII від 23.12.2015року) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Щодо порядку проведення перерахунку пенсії позивача.
Відповідно до п.1,2,3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» , затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, а уповноважені органи Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Відповідно до п. 3 Порядку № 45, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.
Зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.
Таким чином, Порядком № 45 чітко визначений алгоритм дій проведення перерахунку пенсій колишнім співробітникам органів внутрішніх справ, а саме, Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про підстави такого перерахунку, в свою чергу, Пенсійний фонд України повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, головні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії - органам, з яких особи були звільнені із служби.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами довідок про розмір грошового забезпечення, а розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.
При цьому Верховний Суд України в своїй постанові послався на Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-XII, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, зазначивши, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 3-1, повідомляють орган ПФУ.
Таким чином, Верховний Суд України чітко визначив, що для такої підстави для перерахунку пенсії як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, необхідною умовою є те, щоб державні органи, визначені Порядком № 3-1, повідомили орган Пенсійного фонду України.
В той же час, для іншої підстави для перерахунку пенсії як відповідна заява пенсіонера, необхідною умовою є додані до неї (заяви пенсіонера) документи, що визначають, зокрема, розмір складових грошового забезпечення.
Ліквідаційною комісією УМВС України в Рівненській області було підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача №5/99 від 24 травня 2017 року, яка була направлена відповідачу.
19 жовтня 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням зазначеної довідки. До заяви про перерахунок пенсії жодного документу, як то довідки про інший розмір складових свого грошового забезпечення, не додавав.
Листом №М-561/02.4-15 від 26.10.2017р. відповідач фактично, не заперечуючи право позивача на перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, такий перерахунок пенсії позивачу не провів і виплату пенсії у новому розмірі не здійснив, посилаючись на відсутність бюджетних коштів для проведення перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.
Суд вважає необхідним зазначити, що частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Законом України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції» (пункт 1), Україна визнала обов'язковою юрисдикцію Європейського суду з прав людини в усіх питаннях, що стосуються тлумачення та застосування Конвенції. Європейський суд з прав людини розкриває принцип верховенства права через формулювання, вимог, які він виводить з цього принципу.
Європейський суд з прав людини ще в 2005 році у справі «Кечко проти України» (рішення від 08 листопада 2005 року) сформулював позицію щодо фінансових можливостей держави та зазначив, що суд не сприймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як причину невиконання своїх зобов'язань.
Таким чином, відповідач допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у не перерахунку пенсії позивача та не проведенні її виплати позивачу у новому розмірі.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про наявність порушеного права позивача, яке підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату позивачу, як пенсіонеру Міністерства внутрішніх справ України, пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Оскільки ліквідаційна комісія УМВС України в Рівненській області є уповноважений орган, що наділений повноваженнями видавати довідку про зміну грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача та визначати суми для такого перерахунку пенсії, тому позовні вимоги щодо перерахунку пенсії позивача із включення до нього сум додаткового грошового забезпечення, які не зазначені у довідці - безпідставні та задоволенню не підлягають.
Слід також звернути увагу, що незважаючи на те, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії видана в травні 2017 року та надійшла до відповідача в 2017 році, перерахунок має бути здійснений з 01.01.2016 року, оскільки право на перерахунок у позивача виникло з 01.01.2016 року на підстави постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
Крім того, суд зазначає, що при визначенні терміну перерахунку пенсії, суд враховує межі позовних вимог, а також правову позицію Верховного Суду України, висловлену в постанові від 01.07.2014 р. у справі № 21-244а14, відповідно до якої правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається за спеціальними законами, виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення.
Незважаючи на те, що позивач набув права на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року, він не міг його реалізувати у зв'язку з неналежним виконанням свого обов'язку Міністерством внутрішніх справ України та Пенсійним фондом України. Бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії є триваючим порушенням загального права позивача на перерахунок пенсії, яке не обмежене будь-якими строками, а тому процесуальний строк у даному випадку не застосується, а отже перерахунок пенсії має бути здійснено з 01 січня 2016 року.
Щодо проведення перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимального розміру пенсі, то відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення. Відповідачем виплата пенсії позивачу здійснюється без її обмеження максимального розміру.
В пункті 10.3. Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20.05.2013 року № 7 «Про судове рішення в адміністративній справі» вказано, що у разі визнання судом неправомірними дій чи бездіяльності відповідача суд може зобов'язати його вчинити чи утриматися від вчинення певних дій у спосіб, визначений чинним законодавством, яким може бути захищено/відновлено порушене право.
Резолютивна частина рішення не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов'язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє. Тобто компетенція та повноваження адміністративного суду обмежуються конкретним порушенням, вчиненим відповідачем на момент розгляду справи в суді, та не допускається прийняття рішення із припущенням можливості порушення на майбутнє та винесення у зв'язку із цим такого рішення.
Таким чином, неможливо зобов'язати відповідача на майбутнє вчиняти певні дії, оскільки відсутні факти порушення прав позивача в майбутньому, тому позовні вимоги в частині нарахування та виплатити пенсії позивачу без обмеження максимального розміру пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) задоволенню не підлягають.
Відповідно до ч.1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Разом з тим, слід зазначити, що вказаною статтею КАС України встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Суд не вбачає достатніх підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по вказаній адміністративній справі.
Керуючись ст.ст. 9, 19, 77, 241-246, 255, 295, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про зобов'язання здійснити перерахунок, нарахування та виплату пенсії - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки №5/99 від 24 травня 2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Рівненській області, з 01 січня 2016 року, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23.12.2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 року, постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», №947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №268 від 09.03.2006 року».
В решті позовних вимог ОСОБА_2 - відмовити.
Допустити рішення до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана через Рівненський міський суд Рівненської області в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - ОСОБА_2, місце проживання: АДРЕСА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, місцезнаходження: м.Рівне, вул. Короленка, 7, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організації України 21084076.
Повне судове рішення складено 09 лютого 2018 року.
Суддя Рівненського
міського суду О.О.Першко