Ухвала суду № 72117231, 08.02.2018, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
08.02.2018
Номер справи
607/15185/17
Номер документу
72117231
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08.02.2018 Справа №607/15185/17

08 лютого 2018 року м.Тернопіль

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

- головуючої судді Черніцької І.М.

- за участю секретаря судового засідання Бойко І.І.

- за участю позивача ОСОБА_1,

представника ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області в особі ліквідаційної комісії, Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про поновлення строку звернення, визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом, який згодом уточнила, до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області в особі ліквідаційної комісії, Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про поновлення строку звернення, визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії.

В судовому засідання ОСОБА_1 заявила клопотання про передачу справи на розгляд в Тернопільський окружний адміністративний суд.

Представник Головного управління пенсійного фонду України в Тернопільській області не заперечив щодо передачі справи на розгляд в Тернопільський окружний адміністративний суд.

Представник УМВС України в Тернопільській області в особі ліквідаційної комісії в судове засідання не з’явився. Попередньо подав заяву, в якій вказав, що не заперечує щодо передачі справи на розгляд в Тернопільський окружний адміністративний суд. Справу просив слухати без їх участі.

Судом встановлено, що ухвалою суду від 30 листопада 2017 року відкрито провадження по справі та призначено судове засідання .

15 грудня 2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу Адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» №2147-VIII від 03.10.2017 року.

У відповідності до вимог п.10 ч.1 розділу VII перехідних положень КАС України в новій редакції, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Згідно з вимогами ст.19 КАС України в новій редакції, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження. Відповідно до вимог ст.20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: 1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; 2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій;уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; 3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1 - 3 частини першої цієї статті.

Окружним адміністративним судам підсудні усі інші категорії справ .

Позов ОСОБА_1 стосується оскарження дій ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області щодо надання довідки про грошове забезпечення та зобов’язання Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області провести перерахунок пенсії позивачу.

Тобто, позивачем в одній позовній заяві об'єднані дві позовні вимоги, одна з яких (стосовно оскарження дій ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області) підсудна окружному адміністративному суду (на час відкриття провадження у справі).

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 21 КАС України якщо справа щодо однієї з вимог підсудна окружному адміністративному суду, а щодо іншої вимоги (вимог) - місцевому загальному суду як адміністративному суду, таку справу розглядає окружний адміністративний суд.

Положеннями ст. 318 КАС України встановлено, що прийняте судом рішення з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу є підставою для його скасування судом апеляційної інстанції з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.

Відповідно до вимог ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі – Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Європейський суд з прав людини у справі «Zand v. Austria» від 12 жовтня 1978 року вказав, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з (…) питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів (…)». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.

Процесуальним законом не передбачено дій суду, у випадку, якщо суд встановить, що справа предметно підсудна іншому адміністративному суду.

Однак, враховуючи практику ЄСПЛ з метою забезпечення права особи на розгляд справи «судом, встановленим законом», слід застосувати приписи п. 3 частини першої ст. 29 КАС України, згідно якими , суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

В силу вимог ч.ч.1, 2 ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.

Враховуючи вищенаведене та те, що управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області в особі ліквідаційної комісії є органом державної влади, предметом спору є визнання дій ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області неправомірними, суд приходить до висновку про задоволення клопотання позивача ОСОБА_1 щодо передачі справи на розгляд до Тернопільського окружного адміністративного суду.

Керуючись ст. ст. 20, 29, 30, 256, 294 -297 КАС України ,-

У Х В А Л И В:

Клопотання ОСОБА_1 про передачу справи на розгляд до Тернопільського окружного адміністративного суду задовольнити.

Передати адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Тернопільській області в особі ліквідаційної комісії, Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії - на розгляд до Тернопільського окружного адміністративного суду.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду або через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повна ухвала суду не були вручені у день її складення, має право на поновлення строку апеляційного оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Повна ухвала суду складена 08 лютого 2018 року.

Головуючий