Рішення № 72113239, 09.02.2018, Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
09.02.2018
Номер справи
350/2003/17
Номер документу
72113239
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 350/2003/17

номер провадження 2-а/350/26/2018

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 лютого 2018 року смт. Рожнятів

Рожнятівський районний суд Івано-Франківської області

в складі головуючого судді Пулика М. В.,

секретаря судового засідання Стадник О.С.,

розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України у Івано-Франківській області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії, -

В С Т А Н О В И В :

У своєму адміністративному позові ОСОБА_1 просив визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області щодо не видачі йому для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення передбачених чинним законодавством, та не направлення її до Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області та зобов'язати ліквідаційну комісію УМВС України в Івано-Франківській області виготовити та надати йому, а також направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову повну довідку про розмір грошового забезпечення з повною та реальною інформацією згідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11 листопада 2015 року № 988, наказу МВС від 06 квітня 2016 року № 260 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад -3600,00 гривень, оклад за військове (спеціальне) звання - 2400 гривень, надбавка за стаж служби (45%) -2700,00 гривень, доплата за службу в нічний час (35%) - 1620,00 гривень, надбавка за специфічні умови проходження служби у поліції (100%) -8700,00 гривень,надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%)-540,00 гривень, надбавка за особливо важливі завдання (50 %) - 4350,00 гривень, премія (100%) - 8700 гривень з 01 січня 2016 року. Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду. судові витрати покласти на відповідача

Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що є пенсіонером МВС України. З 30 вересня 2010 року йому призначена пенсія за вислугою років в календарному обчисленні 24 роки згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», як колишньому працівнику органів внутрішніх справ України.

Грошове забезпечення для обчислення його пенсії на даний час складається із посадового окладу, окладу за військове (спеціальне) звання, надбавки за вислугу років (45%), надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%), надбавки за особливо важливі завдання (50%) та премії.

30 листопада 2017 року він звернувся до Ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області із запитом про надання йому нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії згідно встановленої форми з повною та реальною інформацією з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, як пенсіонера МВС. Однак відповідачем така довідка не надана, натомість йому повторно видано довідку №3313/108/05/8-17 від 07 липня 2017 року, яка містить неповну інформацію та занижені суми грошового забезпечення.

29 грудня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантії соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ та їх сімей» № 900-VIII від 23.12.2015 року, яким внесено доповнення до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», відповідно до якого перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Цим же Законом доповнено п. 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України про «Національну поліцію» та зазначено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації та гарантії, передбачені цим законом для колишніх поліцейських, членів їх сімей, інших осіб.

Отже він має право на перерахунок пенсії із включенням до посадового окладу, прирівняного до посадового окладу поліцейського відповідної посади, надбавок за міліцейською посадою.

Зміни у законодавстві є підставою для невідкладного перерахунку його пенсії з метою переходу на пенсію поліцейського, тобто з урахуванням грошового забезпечення поліцейського.

У судове засідання позивач не прибув, подав заяву про розгляд справи у його відсутності.

Представник відповідача - Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області, у судове засідання не прибув, про час та день розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку, причини неявки не відомі.

Представник третьої особи - Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області, у судове засідання також не прибув, подав відзив на позов, в якому проти задоволення позову заперечив (а.с. 43-48).

Відповідно до ч. 3 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Вивчивши матеріали справи суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.

Судом встановлено, що позивач отримує пенсію отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як колишній працівник органів внутрішніх справ України (а.с.25).

Позивач звертався до відповідача з вимогою про надання йому нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії згідно встановленої форми з повною та реальною інформацією з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, як пенсіонера МВС (а.с.29.

Однак відповідачем така довідка не надана, натомість йому повторно видано довідку №3313/108/05/8-17 від 07 липня 2017 року, яка містить неповну інформацію та занижені суми грошового забезпечення (а.с.30,31).

Відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Згідно ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.18 ст. цієї ж норми у разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Конституційний Суд України у своєму рішенні від 13 травня 2015 року по справі № 1-9/2015 за конституційним зверненням щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» дійшов висновку, що додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються при перерахунку пенсій, визначаються виключно законами України, а встановлений у положеннях першого речення частини третьої статті 63 Закону перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, який включає надбавки, доплати, підвищення, є вичерпним. Враховуючи, що Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.

Постановою Кабінетом Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення та затверджено схему посадових окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірі згідно з додатком І; схему посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10, надбавку за стаж служби в поліції у розмірах згідно з додатком 1.1, надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби; надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством; підвищення за службу в поліції особливого призначення (особам, які безпосередньо виконують функції із забезпечення громадського порядку та безпеки громадян) у розмірі до 100 відсотків посадового окладу: доплату за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу та здійснюється преміювання поліцейських.

Відповідно до наказу № 260 Міністерства Внутрішніх Справ України від 06 квітня 2016 року, який зареєстровано в Міністерстві Юстиції України 29 квітня 2016 року за № 669/28799, «Про затвердження порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національні поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання» грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Цим же Наказом затверджено оклади за спеціальними званнями поліцейськими згідно додатком 1 до постанови КМУ №988 від 11.11.2015; та посадові оклади поліцейським згідно додатку 3-9 до постанови КМУ №988 від 11.11.2015. Надбавка за стаж служби в поліції поліцейським виплачується у відсотках до посадового укладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно з додатком 11 до постанови КМУ № 988 від 11.11.2015. Також Наказом встановлено надбавки, доплати та підвищення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пунктом 1 згаданого Порядку передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 5 Порядку передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: - посадовий оклад , оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок: інші щомісячні надбавки, доплати, підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

Згідно пункту 6 Постанови КМУ від 13.02.2008 року №45 відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

Додатком № 2 Порядку № 45 визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у примітці якого також зазначено про те, яку інформацію повинна містити дана довідка.

Відповідно до постанови правління ПФУ від 30.01.2007 № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії. Згідно пункту 34 цього ж Порядку про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акту, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Відповідно до правової позиції Верховного Суду України, яка зазначена в постанові від 25.11.2014 року у справі № 21-322а 14, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІ1 врегульовані Порядком. За змістом положень пункту 24 Порядку органи ПФУ не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.

За таких обставин суд вважає за необхідне зобов'язати ліквідаційну комісію УМВС України в Івано-Франківській області виготовити та надати позивачу, а також направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову повну довідку про розмір грошового забезпечення з повною та реальною інформацією згідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11 листопада 2015 року № 988, наказу МВС від 06 квітня 2016 року № 260 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач поніс документально підтверджені судові витрати у розмірі 640 гривень, які слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - Ліквідаційної комісії УМВС України у Івано-Франківській області.

Керуючись статтями 205, 241-246, 255 КАС України, суд -

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 задоволити.

Визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області щодо не виготовлення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 нової довідки про розмір грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення передбачених чинним законодавством, та не направлення її до Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області

Зобов'язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Івано-Франківській області виготовити та надати ОСОБА_1, а також направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нову повну довідку про розмір грошового забезпечення з повною та реальною інформацією згідно ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11 листопада 2015 року № 988, наказу МВС від 06 квітня 2016 року № 260 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад -3600,00 гривень, оклад за військове (спеціальне) звання - 2400 гривень, надбавка за стаж служби (45%) -2700,00 гривень, доплата за службу в нічний час (35%) - 1620,00 гривень, надбавка за специфічні умови проходження служби у поліції (100%) -8700,00 гривень,надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%)-540,00 гривень, надбавка за особливо важливі завдання (50 %) - 4350,00 гривень, премія (100%) - 8700 гривень з 01 січня 2016 року.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Ліквідаційної комісії УМВС України у Івано-франківській області на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, судовий збір у розмірі 640 гривень.

Встановити судовий контроль за виконанням рішення, зобов'язавши ліквідаційну комісію УМВС України в Івано-Франківській області подати у десятиденний строк з часу набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Апеляційного суду Львівської області протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту.

Суддя: