
Справа № 408/5286/17-а
2-а/408/284/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2018 року смт. Біловодськ
Суддя Біловодського районного суду Луганської області Соболєв Є.О., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі за текстом - ГУПФУ), в якій позивач просить: визнати протиправною бездіяльність ГУПФУ щодо не проведення йому з 01 січня 2016 року перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900, ст. 53 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268», довідки від 05 травня 2017 року № 2956-ЛК про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року, виготовленою ліквідаційною комісією УМВС України в Луганській області; зобов'язати відповідача, починаючи з 01 січня 2016 року, без обмеження граничного розміру, провести йому перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900, ст. 53 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268», довідки від 05 травня 2017 року № 2956-ЛК про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року, виготовленою ліквідаційною комісією УМВС України в Луганській області,
ВСТАНОВИВ:
Обґрунтовуючи свої вимоги позивач вказав, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ України з 2005 року та перебуває на обліку в ГУПФУ. 10 липня 2017 року він звернувся на «Урядову гарячу лінію» із заявою про перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 року. 20 липня 2017 року він отримав від відповідача відповідь, в якій останній його повідомив, що перерахунок та виплату перерахованої пенсії буде проведено з ним після надходження додаткових коштів з Державного бюджету України. Не проведення перерахунку пенсі позивач вважає необґрунтованим та протиправним.
До початку розгляду справи від позивача надійшла заява, в якій він просив розглядати справу за його відсутності, на позовних вимогах наполягав.
Відповідач надав заперечення проти позову, в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог позивача у зв'язку з їх безпідставністю, додавши до нього довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 28.04.2017 № 116-ЛК, видану позивачу, та копії листів №3896/03-03 від 10.04.2017 та № 9493/02-23 від 28.03.2017. Також у цих запереченнях відповідач просив розглядати справу за відсутності його представника.
У зв'язку з надходженням від сторін заяв про розгляд справи за їхньої відсутності судом було постановлено ухвалу про її розгляд в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що не заперечується самим відповідачем.
25 травня 2017 до ГУПФУ надійшла довідка від 05.05.2017 № 2956-ЛК ліквідаційної комісії ГУМВС України в Луганській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, видану ОСОБА_1
Згідно зазначеної довідки розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01 січня 2016 року за посадою старшина служби забезпечення Біловодського РВ УМВС України становить: посадовий оклад - 1900,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 1000,00 грн., надбавка за вислугу років (40 відс.) - 1160,00 грн., премія ( 14,02 відс.) - 569, 21 грн., усього - 4629,21 грн.
10 липня 2017 позивач звернувся на «Урядову гарячу лінію» із заявою про перерахунок йому пенсії на підставі наданої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016.
Листом відповідача від 14.07.2017 позивача повідомлено про те, що перерахунок та виплата перерахованої пенсії буде проведено після виділення коштів на забезпечення проведення перерахунку пенсій.
Такі ж підстави для відмови у задоволенні вимог позивача ГУПФУ вказало у своїх запереченнях проти позову, що засновані на листі Пенсійного фону України від 28.03.2017 року № 9493/02-23.
Однак не проведення перерахунку пенсії позивачу не відповідає вимогам закону з огляду таке.
Статтею 102 Закону України «Про національну поліцію» передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Згідно преамбули Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон №2262-XII) держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Відповідно до ч. 16 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.
Підпунктом «б» ч. 1 ст.1-2 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.
Відповідно до положень ч. 3 ст.63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Статтю 63 Закону № 2262-ХІІ доповнено вказаною частиною згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015).
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені статтею 51 цього Закону.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набирала чинності з дня її опублікування (з 03.12.2015) та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію », встановлено грошове забезпечення поліцейських.
Постановою Кабінету Міністрів від 18.11.2015 №947, чинною станом на 01 січня 2016 року, внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» та затверджено нові схеми посадових окладів керівних працівників та спеціалістів міжрегіонального та регіональних територіальних органів МВС та керівних працівників та спеціалістів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції.
Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення «Закону України «Про національну поліцію» від 02.07.2015 р № 580 -VІІІ (згідно із Законом № 900 - VІІІ від 23.12.2015) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Наведені норми законодавства свідчать про те, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Стосовно порядку проведення такого перерахунку пенсії позивача, то суд вважає необхідним зазначити таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону № 2262-ХІІ пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.
Згідно з ч. 1 ст. 63 Закону № 2262 -ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»(далі - Порядок №45), яким визначено процедуру перерахунку пенсій та належні для цього підстави.
Пунктом 1 Порядку № 45 встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).
Відповідно до п. 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з п. 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом України у постановах від 22.04.2014 (справа 21-484а13) та від 13.07.2016 (справа 638/2700/14-а).
Згідно з ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд не бере до уваги твердження відповідача про те, що відсутність бюджетного фінансування не дає можливості здійснювати перерахунок пенсії, оскільки, Європейський суд з прав людини у справах «Кечко проти України», «Ромашов проти України», «Шевченко проти України» зауважив, що реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними. Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Суд погоджується з позивачем, що не здійснення йому перерахунку пенсії відповідачем є бездіяльністю останнього, тому вимога ОСОБА_1 про визнання її протиправною підлягає задоволенню.
Враховуючи, що друга вимога позивача щодо зобов'язання ГУПФУ здійснити йому перерахунок пенсії є похідною від першої вимоги, то й ця вимога позивача є обґрунтованою.
Статтею 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу визначені нові розміри грошового забезпечення з 01 січня 2016 року, тому пенсія ОСОБА_1 підлягає перерахунку саме з цієї дати, у зв'язку з чим позов ОСОБА_1 слід задовольнити в повному обсязі.
При зверненні до суду позивачем були понесені судові витрати зі сплати судового збору у сумі 640 грн., які відповідно до статті 139 КАС України, з урахуванням задоволення судом позовних вимог, підлягають стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача.
На підставі наведеного, керуючись, ст. ст. 241-246 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області, яке знаходиться за адресою: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, 9, код ЄДРПОУ 21782461, провести ОСОБА_1, який зареєстрований і проживає за адресою: АДРЕСА_1, іпн. НОМЕР_1, перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900, ст. 53 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268», довідки від 05 травня 2017 року № 2956-ЛК про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2016 року, виготовленою ліквідаційною комісією УМВС України в Луганській області, починаючи з 01 січня 2016 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, яке знаходиться за адресою: 93404, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, 9, код ЄДРПОУ 21782461 на користь ОСОБА_1, який зареєстрований і проживає за адресою: АДРЕСА_1, іпн. НОМЕР_1, 640,00 грн. - судовий збір, що був сплачений позивачем при зверненні з цим позовом до суду.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області у місячний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання цього судового рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його підписання.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому статтею 255 КАС України.
Текст повного рішення складено 08 лютого 2018 року.
Суддя Є.О. Соболєв