Рішення № 72112756, 19.01.2018, Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
19.01.2018
Номер справи
308/13625/16-а
Номер документу
72112756
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 308/13625/16-а

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 січня 2018 року місто Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області в складі :

головуючої судді - Монич О.В.

при секретарі - Пассер М.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Ужгород справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1, звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.

Позов мотивовано тим, що ОСОБА_1 17.12.2013 р. звільнена з Ужгородського міського центру зайнятості з посади спеціаліста відділу сприяння працевлаштуванню у звязку з виходом на пенсію по стану здоровя на підставі п.2 ст. 40 КЗпП України, як державний службовець.

З 18.12.2013 р. Управлінням Пенсійного фонду України в Ужгородському районі ОСОБА_1 була призначена пенсія державного службовця згідно ст. 37 ЗУ «Про державну службу» у розмірі 80% від суми заробітної плати, враховуючи стаж державного службовця 16 років 7 місяців 22 днів.

18 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про видачу двох довідок: довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії державного службовця станом на 01 грудня 2015 року, що відповідає посаді головного спеціаліста відділу сприяння працевлаштуванню Ужгородського міського центру зайнятості з врахуванням в довідці складової заробітної плати, а саме посадовий оклад , надбавку за ранг державного службовця, надбавку за вислугу років, надбавку за високі досягнення у праці, або виконання особливо важливої роботи, премію за грудень 2015р. премію (1/12 від середнього розміру премій за 2015 р.), інші виплати (нагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань індексація) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких законодавчих актів»; довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії державного службовця станом на 01 травня 2016 року, з врахуванням складових заробітної плати та інших виплат (нагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від року № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році».

Листом за № Ж-04745/35.07-01 від 12 грудня 2016 року Управління праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради надало відповідь про відсутність підстав щодо видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсії державного службовця.

Вказані дії Управління праці та соціального захисту населення позивач вважає такими, що суперечать вимогам чинного законодавства України та порушують реалізацію її права на звернення до Управління ПФУ щодо здійснення перерахунку пенсії, оскільки відсутність довідок для перерахунку пенсії унеможливлює подальше звернення з цього приводу, а тому з урахуванням уточнених позовних вимог просила суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії та зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення видати їй довідку про заробітну плату за посадовим окладом до посади керівних працівників чи спеціалістів у межах відповідної категорії у відповідному державному органі станом на 01 грудня 2015 року, що відповідає посаді головного спеціаліста відділу сприяння працевлаштуванню Ужгородського міського центру зайнятості, з якого вийшла на пенсію, врахувавши в довідці складові заробітної плати, а саме: посадовий оклад, надбавку за ранг державного службовця, надбавку за вислугу років, надбавку за високі досягнення у праці, або за виконання особливо важливої роботи, премію за грудень 2015 року, премію (1/12 від середнього розміру премій за 2015 рік), інші виплати (нагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація) для перерахунку пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексацій та внесення змін до деяких нормативно - правових актів», Постанови Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року №292 «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» та стягнути з відповідача на користь позивача сплачений нею судовий збір.

Позивач в судове засідання не зявилася надала суду заяву відповідно до якої позов підтримує, просить його задовольнити та розглянути справу у її відсутності .

Представник відповідача в судове засідання не зявився, надав суду письмові заперечення відповідно до яких позов не визнає у повному обсязі у зв'язку з тим, що дії відповідача повною мірою відповідають вимогам діючого законодавства, та просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Також просив розглянути справу у його відсутності.

Дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню за наступних підстав.

Згідно з частиною третьою статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

ОСОБА_1 17.12.2013 р. звільнена з Ужгородського міського центру зайнятості з посади спеціаліста відділу сприяння працевлаштуванню у звязку з виходом на пенсію по стану здоровя на підставі п.2 ст. 40 КЗпП України, як державний службовець.

З 18.12.2013 р. Управлінням Пенсійного фонду України в Ужгородському районі ОСОБА_1 була призначена пенсія державного службовця згідно ст. 37 ЗУ «Про державну службу» у розмірі 80% від суми заробітної плати, враховуючи стаж державного службовця 16 років 7 місяців 22 днів.

18 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про видачу двох довідок: довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії державного службовця станом на 01 грудня 2015 року, що відповідає посаді головного спеціаліста відділу сприяння працевлаштуванню Ужгородського міського центру зайнятості з врахуванням в довідці складової заробітної плати, а саме посадовий оклад , надбавку за ранг державного службовця, надбавку за вислугу років, надбавку за високі досягнення у праці, або виконання особливо важливої роботи, премію за грудень 2015р. премію (1/12 від середнього розміру премій за 2015 р.), інші виплати (нагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань індексація) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких законодавчих актів»; довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії державного службовця станом на 01 травня 2016 року, з врахуванням складових заробітної плати та інших виплат (нагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від року № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році».

Листом за № Ж-04745/35.07-01 від 12 грудня 2016 року Управління праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради надало відповідь про відсутність підстав щодо видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсії державного службовця.

Відповідно до статті 371 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-ХІІ; тут в редакції, чинній до 1 січня 2015 року) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Законом України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (який набрав чинності з 1 січня 2015 року) статтю 371 Закону № 3723-ХІІ викладено у новій редакції, за якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону № 213-VIII у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу».

Порядок перерахунку пенсій, призначених державним службовцям, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям було встановлено пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Згодом цей пункт було виключено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» . Крім того, Постановою № 1013 було внесено зміни до пункту 5 Постанови № 865, який, з-поміж іншого, встановлював, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, була затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року № 15-1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670».

У редакції Постанови № 1013 пункт 5 Постанови № 865 передбачав лише те, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Внесені згідно з Постановою № 1013 зміни до Постанови № 865 підлягали застосуванню з 1 грудня 2015 року. Отож, з цієї дати вже немає правових підстав (умов) для перерахунку раніше призначених пенсії державного службовця у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Окрім того, відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 4 липня 2016 року № 15-2 «Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року № 15-1» форму Довідки для перерахунку пенсії було виключено. Постанова правління Пенсійного фонду України від 4 липня 2016 року № 15-2 набрала чинності 2 вересня 2016 року (з 1 січня 2017 року вже втратила чинність).

Відтак з 2 вересня 2016 року державні органи можуть видавати довідку за останнім місцем роботи лише для призначення пенсії, але не для перерахунку.

З 1 травня 2016 року набрав чинності Закон України від 10 грудня 2015 року № 889-VІІІ «Про державну службу» (далі - Закон № 889-VIII), у зв'язку з чим, зокрема, стаття 371 Закону № 3723-ХІІ втратила чинність.

Відповідно до статті 90 Закону № 889-VІІІ пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Між тим, як Закон № 889-VІІІ, так і Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачають підстав (умов) для перерахунку пенсії державного службовця.

На виконання пунктів 10 і 12 розділу XI «;Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII Кабінет Міністрів України прийнявпостанову від 14 вересня 2016 року № 622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» (далі - Постанова № 622), на підставі якої втратили чинність, зокрема, Постанова № 865, а також пункт 1 змін що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених Постановою № 1013. За пунктом 5 Постанови № 622 вона застосовується з 1 травня 2016 року.

Судом встановлено, що станом на дату звернення позивача до Управління (листопад 2016 року) за Довідкою для перерахунку пенсії законодавство, яке регулює цю сферу правовідносин, вже не передбачало підстав (умов) для такого перерахунку.

Форму Довідки для перерахунку пенсії (затверджену постановою правління Пенсійного фонду України від 4 вересня 2013 року № 15-1) було скасовано вже після того, як до Управління надійшло звернення позивачки (з 2 вересня 2016 року). Позивач слушно зауважує, що Управління не приймає рішень щодо перерахунку пенсії, оскільки Довідка, за якою звертається позивач, може бути тільки підставою для перерахунку пенсії державного службовця, тоді як рішення про перерахунок приймає Пенсійний фонд.

Втім зважаючи на наведені вище норми законодавства такі аргументи позивача, на думку суду, безпідставні. Управління як суб'єкт владних повноважень теж зобов'язане діяти на підставі, в межах повноважень і в спосіб, що передбачені Конституцією і законами України. Тож з огляду на те, що форму Довідки для перерахунку пенсії було затверджено підзаконним нормативно-правовим актом на виконання передусім вимог Закону №3723-ХІІ, який передбачав право на такий перерахунок, то сам факт наявності (при зверненні позивачки) затвердженої форми Довідки для перерахунку пенсії (як документа), за відсутності законних підстав для такого перерахунку, не є достатньою підставою для оформлення такої довідки.

Таким чином, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу довідки для перерахунку пенсії державного службовця механізм перерахунку пенсій та форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, зокрема для перерахунку, починаючи з 01.12.2015, не передбачена чинним законодавством, відтак у відповідача були відсутні законодавчі підстави для видачі зазначеної довідки.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження 30 днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду Монич О.В.