
Провадження № 2-а/235/59/18
Справа № 235/6697/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2018 року м. Покровськ
Красноармійський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Хмельової С.М.
за участю секретаря судового засідання Соловйової М.О.
розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання рішення про відмову в призначенні пенсії протиправним, скасування рішення від 26 вересня 2017 року та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Красноармійського міськрайонного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання рішення про відмову в призначенні пенсії протиправним, скасування рішення від 26 вересня 2017 року та зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування заявлених вимог зазначив, що він звернувся до відповідача із заявою зареєстрованою за № 2848 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п. «б» ст. 1З Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Рішенням відповідача від 26 вересня 2017 року було відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах.
При цьому, в рішенні зазначено, що відповідно до п.6 ст.13 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» зі змінами внесеними ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць- після досягнення 55 років і при стажі не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.
Як зазначено в рішенні, за твердженням відповідача у позивача на день звернення за пенсією загальний стаж складає 37 років 01 місяць 15 днів (враховано по 30.06.2017), в тому числі за Списком 2 лише - 2 роки 02 місяці 0 дні. Період з 03 липня 1989 року по 13 липня 2009 року на думку відповідача не може бути зарахованим до пільгового стажу за Списком №2, тому що підстави видачі пільгової довідки ВАТ «Трест Красноарміськшахтобуд» відповідачем не встановлено, у зв'язку із відмовою зазначеного товариства надати згоду на проведення перевірки, так як ВАТ «Трест Красноармійськшахтобуд» з 2009 року знаходиться в стадії ліквідації.
Також,відповідачем не прийнято до уваги довідка про підтвердження пільгового стажу № 02/536 від 18.04.2017 року, що підтверджує те, що позивач працював в ВП «Шахтоспецмонтажне управління» ТОВ «ШБК «Донецькшахтопроходка» в період з 15.07.2009 року по 31 грудня 2012 року; а також, не прийнято до уваги те що він працював в ТОВ «ШБК «Донецькшахтопроходка» в період з 01.01.2013 року по 30.11.2016 року на посаді, яка передбачена Списком 2, розділом 1 підрозділ 16.
З рішення виходить, що підставою для відмови у призначенні позивачу пенсії на пільгових умовах є відсутність у нього пільгового стажу у зв'язку з відмовою ВАТ «Трест Красноармійськшахтобуд» щодо проведення перевірки первинних документів, на підставі яких видавалась довідка № 05-763 від 31.12.2016 року та довідка № 05-764 від 31.12.2016 року, яка і підтверджує характеристику робіт, які він виконував, а також невідповідність довідки № 02/536 від 18.04.2017 року, яка видана підприємством, яка знаходиться на непідконтрольній Україні території.
Однак, він вважає, що цей висновок відповідача суперечить нормам чинного законодавства України та порушує його права і є протиправним з наступних підстав.
Відповідно до п. 2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.91 № 1788-ХІІ на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Отже, право на призначення пільгової пенсії незалежно від віку мають працівники, за наявності наступних обставин:
-працівник безпосередньо був зайняті повний робочий день на підземних роботах або на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці;
-професії, які мав такий працівник, відносяться до професій за Списком № 2 робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України.
Так у п.1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637, також визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Відповідно до вказаного вище Порядку № 637 за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
За правилами п.З Порядку №637 в редакції станом на час звернення позивача до управління Пенсійного фонду України, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до п.20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У наданій позивачем довідці вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Пунктом 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 за № 383, визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року.
Вищезазначені документи позивачем були надані в повному обсязі.
Також, він вважає, що відмови відповідача у прийнятті довідки підприємства, яке знаходиться на тимчасово окупованої території, порушує його права як громадянина країни.
Позивач вважає, що період його роботи в ВАТ «Трест Красноармійськшахтобуд» з 03.07.1989 року по 01.07.1990 року, період з 01.07.2000 року по 13.07.2009 року, період роботи в ВП «Шахтоспецмонтажне управління» ТОВ « «ШБК «Донецькшахтопроходка» та ТОВ «ШБК «Донецькшахтопроходка», що становить 14 років 11 місяців 12 днів, підлягає зарахуванню до стажу, що дає право на пенсію на пільгових умовах.
Підтвердженням (доказом), що позивач, у вищезазначені періоди (які не зараховані мені до пільгового стажу) працював повний робочий день на зазначених роботах - є записи в його трудовій книжці, що відповідає вимогам законодавства і не потребує інших способів доведення цього факту.
Позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення відповідача від 26 вересня 2017 року № 2848 про відмову в призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах. Зобов'язати Красноармійське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу період роботи:
- на ВАТ «Трест Красноармійськшахтобуд» з 03.07.1989 року по 01.07.1990 року, період з 01.07.2000 року по 13.07.2009 року.
- на ВП «Шатоспецмонтажне управління» ТОВ «ШБК «Донецькшахтопроходка» з 15.07.2009 року по 31.12.2012 року
- на ТОВ «ШБК «Донецькшахтопроходка» з 01.01.2013 року по 30.11.2016 року.
Зобов'язати Красноармійське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити призначення пенсії ОСОБА_1 відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п. б ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» згідно заяви позивача від 06.07.2017 року № 2848.
Відповідач - Красноармійське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області, заперечує проти вимог позивача про визнання рішення про відмову в призначенні пенсії протиправним, скасування рішення Управління від 26.09.2017 року та зобов'язання вчинити певні дії.
Позивач претендує на призначення пенсії із зарахуванням до пільгового стажу періоди роботи: на ВАТ «Трест Красноармійськшахтобуд» з 03.07.1989 по 01.07.1990, з 01.07.2000 по 13.07.2009; на ВП «Шахтоспецмонтажне управління» ТОВ «ШБК «Донецькшахтопроходка» з 15.07.2009 по 31.12.2012 року; на ТОВ «ШБК «Донецькшахтопроходка» з 01.01.2013 по 30.11.2016 року.
Відповідно до п. «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці,- за списком № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: Чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи - чоловікам.
Пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (із змінами), який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 передбачено, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або організацій.
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до наданих документів страховий стаж ОСОБА_1 складає 37 років 01 місяць 15 днів, в тому числі робота за списком №2 - 2 роки 2 місяці 0 днів.
Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року №1085-р місто Харцизьк належить до населених пунктів, на території яких органи державної влади України тимчасово не виконують свої повноваження.
Відповідно до постанови КМУ від 07.11.2014 р. №595 та розпорядження КМУ №1085-р від 07.11.2014 року на непідконтрольній українській владі території органи державної влади тимчасово не здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.
Згідно витягів ЄДР:
ТОВ ШБК «Донецькшахтопроходка» (35711134) зареєстровані на непідконтрольній українській владі території в м. Донецьк, тому довідка, яка видана ТОВ ШБК «Донецькшахтопроходка» від 18.04.2017 №02/536 та копії наказів №273, №17, №146, №222 до уваги не брались, так як надані документи неможливо перевірити відповідно до ч. З ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Періоди роботи з 01.01.2010 по 31.11.2010 та з 01.10.2011 по 31.12.2012 на ТОВ «Шахтобудівельна компанія» зараховано до пільгового стажу згідно даних у відомостях о спецстажу реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 637 від 12.08.1993 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній у разі, коли установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідач просить суд відмовити ОСОБА_1 в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» 15 грудня 2017 року почала діяти нова редакція Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно п. 10 ст.1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України від 03.10.2017 року, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Частиною 1 ст. 12 КАС України передбачено, що адміністративне судочинство здійснюється у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Відповідно до ч. 1 ст. 257 КАС України,за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України, оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг відноситься до справ незначної складності і підлягає розгляду в порядку спрощеного провадження.
Ухвалою суду від 14.12.2017 року відкрито провадження у справі. 10.01.2018 року ухвалою суду продовжено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) з наявними у справі матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з огляду на наступне.
Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України (в редакції Закону України від 3.10.2017р.) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин 1 та 2 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Статтею 72 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Рішенням Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 26 вересня 2017 року відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за Списком №2 відповідно до п. б ст. 13 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Суд вважає за необхідне зазначити, що в даному рішенні відповідача декілька разів згадується правова підстава призначення пенсії, але посилання на Закон України «Про пенсійне забезпечення» є не коректним, оскільки є не зрозумілим яким же нормативним актом керувався відповідач відмовляючи в призначенні пенсії.
ОСОБА_1 звернувся з заявою 6.07.2017 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і п. б ст.. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до п. б статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Спірними періодами роботи позивача є:
-на ВАТ «Трест Красноармійськшахтобуд» з 03.07.1989 року по 01.07.1990 року, період з 01.07.2000 року по 13.07.2009 року.
-на ВП «Шатоспецмонтажне управління» ТОВ «ШБК «Донецькшахтопроходка» з 15.07.2009 року по 31.12.2012 року.
-на ТОВ «ШБК «Донецькшахтопроходка» з 01.01.2013 року по 30.11.2016 року.
Відповідно до трудової книжки НОМЕР_1 ОСОБА_1 03.07.1989р. призначений майстром дільниці земляних робіт у Красноармійському управлінні шахтобудмеханізації треста «Красноармійськшахтобуд» та працював на цій посаді до 1.07.1990 року включно.01.07.200р. переведений виробником робіт дорожньої дільниці. Підприємство перейменоване у ВАТ «Трест Красноармійськшахтобуд». 13.07.2009 року звільнений за переводом до ШСМУ ТОВ «ШБК «Донецькшахтопроходка». 15.07.2009 року прийнятий до Шахтоспецмонтажного управління ТОВ «ШБК «Донецькшахтопроходка». 01.01.2012р. переведений начальником будівельної дільниці. 31.12.2012р. у відповідності до наказу ТОВ «ШБК «Донецькшахтопроходка» від 26.12.2012р. № 273 «Про закриття ВП Шахтоспецмонтажне управління ТОВ «ШБК «Донецькшахтопроходка» закрито. 01.01.2013 року переміщений до ТОВ «ШСК «Донецькшахтопроходка» на дільницю будівельних робіт начальником дільниці. 01.04.2014р. переведений заступником начальника монтажної дільниці №2.01.04.2015р. переведений на посаду заступника начальника монтажної дільниці. 30.11.2016р. звільнений за переводом до ТОВ «Шахтобудівельна компанія» (а.с.15-23).
Трудова книжка оформлена належним чином.
Трудова книжка, відповідно до ст. 48 КЗпП України та згідно з п.1 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у них», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року № 637, є основним документом, що підтверджує пільговий стаж роботи працівника.
Згідно зі ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Крім записів у трудовій книжці позивача, період його роботи у Красноармійському управлінні шахтобудмеханізації» тресту «Красноармійськшахтобуд» підтверджується архівною довідкою приватного архіву ліквідованих підприємств від 31.12.2016р. (а.с.28).
Період роботи ОСОБА_1 у ВП «Шахтоспецмонтажне управління «ТОВ «ШБК «Донецькшахтопроходка» з 15 липня 2009р. по 30.11.2016р. підтверджується довідкою про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній від 18.04.2017р. (а.с.37-38).
Період роботи ОСОБА_1 у Красноармійському управлінні шахтобудмеханізації тресту «Красноармійськшахтобуд» з 01.07.2000р. по 13.07.2009 року підтверджується, крім записів у трудовій книжці, довідкою про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 31.12.2016р., підписана головою ліквідаційної комісії (а.с.39). За період з 03.07.1989 року по 01.07.1990 р. (а.с.40).
Згідно п.2 Розділу ХУ «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовам праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до положень п.16 Розділу ХУ «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Відповідно до п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженому постановою КМУ № 637 від 12.08.1993р., у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутністю трудової книжки або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Суд враховує правову позицію Вищого адміністративного суду України, який при розгляді аналогічних справ за № К/800/40969/13 від 13 березня 2014 року та № К/800/27262/13 від 19 червня 2014 року зазначив, що відсутність у позивача уточнюючої довідки про характер роботи та характеристики виконуваної роботи за наявності належним чином оформленої трудової книжки та усіх додаткових документів не спростовує наявності у працівника пільгового стажу роботи, що дає право виходу на пенсію на пільгових умовах.
Частина 3 статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Суд не має сумнівів в достовірності змісту довідок, які надані підприємствами, де працював позивач. Як вбачається зі змісту довідок та записів в трудовій книжці - періоди роботи, номера наказів за якими позивач приймався на роботу, професія (посада), за якою позивач працював у спірні періоди, не мають розбіжностей. Відповідачем не спростовані відомості, які зазначені в довідках, особових картках.
З практики Європейського суду витікає наступне: в національному праві має бути передбачено засіб правового захисту від довільних втручань органів державної влади в права, гарантовані Конвенцією. Будь-яка законна підстава для здійснення дискреційних повноважень може створити юридичну невизначеність, що є несумісною з принципом верховенства права без чіткого визначення обставин, за яких компетентні органи здійснюють такі повноваження, або, навіть, спотворити саму суть права. Отже, законом повинно з достатньою чіткістю бути визначено межі дискреції та порядок її здійснення, з урахуванням легітимної мети певного заходу, аби убезпечити особі адекватний захист від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Конкретна норма закону повинна містити досить чіткі положення про рамки і характер здійснення відповідних дискреційних повноважень, наданих органам державної влади. У разі, якщо ж закон не має достатньої чіткості, повинен спрацьовувати принцип верховенства права.
При вирішенні заяви позивача про призначення пенсії відповідач повинен був керуватися принципом верховенства права (ст. 6 КАС України), відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
На підставі викладеного, рішення пенсійного органу від 26.09.2017 року про відмову в призначенні пенсії є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо зобов'язання відповідача призначити йому пенсію незалежно від віку згідно п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і п.б ст..13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з 6.07.2017 року, суд зазначає, що скільки суд не може підміняти компетенцію органів пенсійного фонду, до розгляду яких відносяться питання призначення, нарахування пенсії, а позивач просить суд зобов'язати відповідача призначити йому пенсію, то суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача Красноармійське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області розглянути заяву ОСОБА_1 від 6.07.2017р. відповідно до законодавства та за результатами розгляду прийняти рішення з урахуванням зарахованих періодів роботи.
Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір в розмірі 640 гривень.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, судові витрати у вигляді судового збору підлягають стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.2,6-9, 19, 44,77, 241 - 246 КАС України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПННОМЕР_2, АДРЕСА_1) до Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ 37869345, адреса: 85302, Донецька область, місто Покровськ, вулиця Центральна, 154) про визнання рішення про відмову в призначенні пенсії протиправним, скасування рішення від 26 вересня 2017 року та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Красноармійського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області від 26 вересня 2017 року № 2848 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 за віком на пільгових умовах.
Зобов'язати Красноармійське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу періоди роботи: на ВАТ «Трест Красноармійськшахтобуд» з 03.07.1989 року по 01.07.1990 року, період з 01.07.2000 року по 13.07.2009 року; на ВП «Шатоспецмонтажне управління» ТОВ «ШБК «Донецькшахтопроходка» з 15.07.2009 року по 31.12.2012 року; на ТОВ «ШБК «Донецькшахтопроходка» з 01.01.2013 року по 30.11.2016 року.
Зобов'язати Красноармійське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 6.07.2017р. про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з урахуванням зарахованого стажу роботи.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, код ЄДРПОУ 37869345, на користь ОСОБА_1 понесені ним судові витрати у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обовязки, до Донецького апеляційного адміністративного суду через Красноармійський міськрайонний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 КАС України.
Повне судове рішення ухвалено 8 лютого 2018 року.
Суддя