
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2017 р. м. Чернівці справа № 824/335/17-а
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Левицького В.К.
за участю секретаря судового засідання Бідней О.В.
представника позивача - Рудика О.В.
представника відповідача - Смутняка О.В.
представника третьої особи - Шевченка М.М.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Гіпербуд"
до Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ТОВ "Київ капітал інвест"
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Чернівецька міська рада, Обслуговуючий кооператив Житлово-будівельний кооператив "Проспект"
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Гіпербуд" (далі - позивач, ТОВ "Гіпербуд") звернулося до суду із вказаним позовом, в якому просить:
- визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області у формі листа від 24.05.2017 р. №0-24-0.21-3271/2-17 щодо скасування та поновлення запису в Поземельній книзі на земельну ділянку за адресою проспект Незалежності, 131, площею 1,3000 га (кадастровий номер 7310136300:11:001:0022), шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області скасувати запис в Поземельній книзі на земельну ділянку за адресою проспект Незалежності, 131, площею 1,3000 га (кадастровий номер 7310136300:11:001:0022) про право оренди земельної ділянки із цільовим призначенням земельної ділянки "для будівництва та обслуговування будівель торгівлі", наданої обслуговуючому кооперативу Житлово-будівельний кооператив "Проспект" шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області поновити запис в Поземельній книзі на земельну ділянку за адресою проспект Незалежності, 131, площею 1,3000 га (кадастровий номер 7310136300:11:001:0022) про право оренди земельної ділянки для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгово-офісними приміщеннями, цільове призначення земельної ділянки: "землі для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови", наданої товариству з обмеженою відповідальністю "Гіпербуд" шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей.
В обґрунтування позову позивач вказував, що на підставі рішення Господарського суду Чернівецької області №926/4124/16 від 06.02.2017 р. товариство поновило свій статус орендаря земельної ділянки за адресою проспект Незалежності, 131, площею 1,3000 га (кадастровий номер 7310136300:11:001:0022) у відповідності до чинного договору оренди землі №7800 від 04.05.2017 р., укладеного із Чернівецькою міською радою. У зв`язку із цим, позивач звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області (далі - відповідач) із заявами від 18.04.2017 р. та 24.04.2017 р., в яких просив поновити запис в Поземельній книзі та Державному земельному кадастрі. Однак отримав від відповідача відмову, із вказівкою про те, що виправлення (внесення змін) у відомостях про земельну ділянку може здійснюватися на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) або матеріалів інвентаризації земель чи рішення суду.
Таку вимогу відповідача позивач вважає протиправною та необґрунтованою, оскільки рішення сесії Чернівецької міської ради №107 від 25.02.2016 р. та договір оренди №10303 від 24.10.2016 р. укладений між обслуговуючий кооператив Житлово-будівельний кооператив "Проспект" та Чернівецькою міською радою, які стали підставою внесення запису у Поземельну книгу та Державний земельний кадастр відомостей про орендаря та зміну цільового призначення спірної земельної ділянки рішенням суду визнано недійсними. Враховуючи наведену обставину, відповідач зобов`язаний поновити попередній запис відповідно до якого ТОВ "Гіпербуд" є орендарем спірної земельної ділянки із цільовим призначенням для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгово-офісними приміщеннями.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області до суду подало письмові заперечення проти позову, відповідно до яких, вважає позовні вимоги безпідставними, необґрунтованими та такими що не підлягають задоволенню виходячи із наступного.
Зміни до відомостей про земельну ділянку вносяться до Поземельної книги за заявою власника або користувача земельної ділянки на підставі документації, передбаченої законодавством. Для внесення змін до відомостей Поземельної книги щодо цільового призначення земельної ділянки заявник подає заяву до органу, який здійснює внесення змін у відомостях Державного земельного кадастру. Виправлення (внесення змін) у відомостях про земельну ділянку може здійснюватися на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) або матеріалів інвентаризації земель та рішення суду. Тому, за результатами розгляду заяв, позивачу рекомендовано виготовити документацію із землеустрою та подати заяву про внесення змін у відомості до Державного земельного кадастру. За наслідками внесення змін у відомості Державного земельного кадастру, позивачу буде наданий витяг з нього із зазначеними змінами.
Крім того, відповідач зазначав, що вимога позивача про зобов`язання відповідача вчинити дії, а саме скасувати запис і поновити попередній запис в Поземельній книзі є втручанням у дискреційні повноваження органу державної влади. Суд не наділений повноваженнями щодо зобов`язання органу державної влади прийняти будь-яке рішення. Адміністративний суд перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень на відповідність закріпленим у Кодексі адміністративного судочинства України нормам не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб`єкта владних повноважень.
В судовому засіданні представник відповідача позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити та надав пояснення аналогічні викладеним у запереченнях проти позову.
Ухвалою суду від 12.09.2017 р. занесеною до журналу судового засідання залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача товариство з обмеженою відповідальністю "Київ капітал інвест" (далі - ТОВ "Київ капітал інвест"), оскільки згідно рішення господарського суду у справі № 926/4124/16 товариство є власником майнових прав на частину нежитлових приміщень в збудованому торговому центрі на земельній ділянці за адресою м. Чернівці, проспект Незалежності, 131.
Про дату, час та місце судового засідання, третя особа ТОВ "Київ капітал інвест" належним чином повідомлена за адресою внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що підтверджується довідками Укрпошти від 05.10.2017 р. та 18.10.2017 р. Згідно вказаних довідок, рекомендовані поштові відправлення адресовані третій особі ТОВ "Київ капітал інвест" повернуто до суду з відміткою "за закінченням встановленого строку зберігання".
Крім того, за згодою представника позивача, судом видано повістку для вручення третій особі ТОВ "Київ капітал інвест", яка в подальшому надіслана позивачем цінним листом на адресу третьої особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Виходячи із змісту ч. 8 ст. 35 КАС України, вважається що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи. Окрім того, ч. 11 ст. 35 КАС України передбачає, що у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Враховуючи приписи ст. 35 КАС України, суд вважає, що третя особа ТОВ "Київ капітал інвест" належним чином повідомлена про дату, час та місце судових засідань, незважаючи на невручення поштових відправлень останній з незалежних від суду причин.
Ухвалою суду від 12.06.2017 р. про відкриття провадження в адміністративній справі залучено до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Чернівецьку міську раду та Обслуговуючий кооператив Житлово-будівельний кооператив "Проспект".
Чернівецька міська рада у судове засідання призначене на 24.10.2017 р. не з'явилася, явку представника не забезпечила, про причини неприбуття не повідомила, хоча належним чином була повідомлена про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується матеріалами справи.
Чернівецька міська рада письмові заперечення на адміністративний позов не подала, свою позицію відносно позову письмово не повідомила.
Обслуговуючий кооператив Житлово-будівельний кооператив "Проспект" (далі - ОК ЖБК "Проспект") до суду подало письмові заперечення проти позову, відповідно до яких, вважає позовні вимоги безпідставними, необґрунтованими та такими що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до поданих заяв позивачем ним зазначені різні вимоги, а саме внесення змін щодо цільового призначення спірної земельної ділянки та про поновлення запису у Поземельній книзі, що є по суті різними процедурами. Так, вимога про внесення змін щодо цільового призначення спірної земельної ділянки правомірно не виконана відповідачем, оскільки позивач не подав до заяви від 18.04.2017 р. всіх необхідних документів, які передбачені законом, а тому на його адресу направлено лист із роз'ясненням щодо необхідності подачі разом із заявою відповідної технічної документації.
Вимога ж про скасування внесеного запису в Поземельній книзі також є безпідставною, оскільки рішенням Господарського суду Чернівецької області від 03.06.2016 р. у справі №926/403/16 скасовано лише документи на підставі яких прийнято рішення про внесення відомостей до Державного земельного кадастру та Поземельної книги, проте жодної вимоги про скасування рішення про державну реєстрацію прав позивачем не ставилося. Отже, скасування (поновлення) запису можливе лише після ухвалення рішення про скасування відповідних записів.
В судовому засіданні представник третьої особи ОК ЖБК "Проспект" позов не визнав, просив у його задоволенні відмовити та надав пояснення аналогічні викладеним у запереченнях проти позову.
Суд вважає, що неприбуття в судове засідання третіх осіб, а саме ТОВ "Київ капітал інвест" та Чернівецької міської ради, належним чином повідомлених про дату, час і місце судового розгляду, не є перешкодою для розгляду і вирішення справи за наявними у справі матеріалами.
Вислухавши пояснення представників осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 10.04.2007 р. №288/6 визнано переможцем відкритого інвестиційного конкурсу будівництва житлового кварталу на проспекті Незалежності, 131 ТОВ "Хмельницькбудінвест", як таке що запропонувало найбільшу суму коштів в розмірі 6200000 грн на будівництво інженерних мереж та внутрішньо-квартальних проїздів в кварталі, обмеженого вулицями Червоноармійською, Рівненською, Сторожинецькою та проспектом Незалежності (Т. 2 а.с. 221).
Рішенням Чернівецької міської ради 18 сесії 5 скликання від 12.07.2007 р. №360, в тому числі погоджено ТОВ "Хмельницькбудінвест" розташування об'єкту містобудування за адресою м. Чернівці, проспект Незалежності, 131, орієнтовною площею 1,3000 га за рахунок земель запасу міста в оренду до 12.07.2010 р. для будівництва багатоквартирного житлового комплексу з вбудовано-прибудованими торгово-офісними приміщеннями та надано дозвіл на підготовку матеріалів попереднього погодження, складання проекту відведення земельної ділянки. Цим же рішенням вказано забудовнику (ТОВ "Хмельницькбудінвест") виготовити проект відведення земельної ділянки, а також розробити проекту документацію та погодити її в установленому порядку (Т. 2 а.с. 222-223).
На виконання вказаного рішення та на замовлення ТОВ "Хмельницькбудінвест", приватним підприємством "Буковина-Агро В.Г.П." в 2007 р. виготовлено проект землеустрою щодо відведення ТОВ "Хмельницькбудінвест" для будівництва багатоквартирного житлового комплексу з вбудовано-прибудованими торгово-офісними приміщеннями по проспекту Незалежності, 131 (Т. 2 а.с. 216-244, 252, 254).
Рішенням Чернівецької міської ради 22 сесії 5 скликання від 29.11.2007 р. №443, в тому числі затверджено проект відведення земельної ділянки ТОВ "Хмельницькбудінвест" для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгово-офісними приміщеннями по проспекту Незалежності, 131 площею 1,3000 га та надано вказану ділянку ТОВ "Хмельницькбудінвест" в оренду до 12.07.2010 р. (Т. 2 а.с. 253).
Як видно із матеріалі справи, 12.03.2008 р. між Чернівецькою міською радою та ТОВ "Хмельницькбудінвест" було укладено договір оренди землі, на умовах якого ТОВ "Хмельницькбудінвест" прийняло в оренду земельну ділянку площею 1,3000 га терміном до 12.07.2010 р. Вказаний договір зареєстрований в реєстрі Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради за № 4588 від 12.03.2008 р. (Т. 3 а.с. 71-73).
28.04.2010 р. між Чернівецькою міською радою та ТОВ "Хмельницькбудінвест" укладено додатковий договір № 2/4588 до договору оренди землі, згідно якого було внесено зміни до договору оренди № 4588 від 12.03.2008 р. Згідно умов вказаного додаткового договору, поновлено договір оренди земельної ділянки за адресою м. Чернівці проспект Незалежності, 131, до 12.11.2012 р.
В листопаді 2011 р. ТОВ "Хмельницькбудінвест" реорганізувалося шляхом виділу нової юридичної особи - ТОВ «Гіпербуд» (Т. 3 а.с. 71-73, 100).
У зв`язку з цим, 01.02.2012 р. було складено протокол погодження зовнішніх меж землекористування в натурі, 29.03.2012 р. складено акт встановлення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), закріплення їх межовими знаками (межові знаки існуючі) та їх передача (Т. 3 а.с. 71-73).
Рішенням Чернівецької міської ради 22 сесії 5 скликання від 29.03.2012 р. №457, в тому числі надано ТОВ «Гіпербуд» земельну ділянку за адресою м. Чернівці проспект Незалежності, 131, площею 1,3000 га в оренду на 10 років для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгово-офісними приміщеннями (Т. 1 а.с. 17 - 21, 80 - 84, 171 - 175, Т. 2 а.с. 43-45).
На підставі вказаного рішення, 04.05.2012 р. між Чернівецькою міською радою та ТОВ «Гіпербуд» укладено договір оренди землі №7800, який зареєстрований в Управлінні Держкомзему у м. Чернівцях, про що у книзі записів реєстрації договорів оренди земельних ділянок вчинено запис за номером 731010004001004 від 14.06.2012 р. (Т. 1 а.с. 23 - 27, 86 - 90, 177 - 181, Т. 2 а.с. 23 - 27).
Згідно умов вказаного договору ТОВ «Гіпербуд» приймає в строкове платне користування земельну ділянку для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудовано - прибутковими торгово-офісними приміщеннями, яка знаходиться у м. Чернівцях на проспекті Незалежності, 131 площею 1,300, кадастровий номером 7310136300:11:001:0022. Договір укладено строком на десять років і діє по 04.05.2022 р.
У розділі 5 зазначеного договору визначено умови використання земельної ділянки. Так, згідно з п. 5.1 договору цільове використання земельної ділянки відповідно до категорії земель: землі для будівництва і обслуговування інших будівель господарської забудови (03.14), а п. 5.2 визначена мета використання земельної ділянки: для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудовано - прибутковими торгово-офісними приміщеннями.
Дослідженням Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 03.11.2015 р. № НВ-7301214632015 встановлено, що 14.06.2012 р. Управління Держкомзему у м. Чернівцях внесено відомості про земельну ділянку кадастровий номер 7310136300:11:001:0022, місце розташування земельної ділянки Чернівецька область, м. Чернівці, проспект Незалежності, 131, цільове призначення: "03.14 для розміщення та постійної діяльності органів МНС", категорія земель: "землі житлової та громадської забудови", вид використання земельної ділянки: "для будівництва багатоквартирного житлового комплексу з вбудовано-прибудованими торгово-офісними приміщеннями", форма власності: комунальна власність, площа земельної ділянки: 1,3000 га. Згідно відомостей про державну реєстрацію земельної ділянки, вказана земельна ділянка зареєстрована управлінням Держкомземом у місті Чернівці 14.06.2012 р., на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, розробленого 19.10.2007 р. "Буковина-Агро В.Г.П.". Згідно відомостей про право власності, що містяться у згаданому Витязі, власником земельної ділянки є Чернівецька міська рада, а орендарем ТОВ "Гіпербуд". Також у витязі зазначено, що дата державної реєстрації речового права - 02.06.2008 р. (Т. 2 а.с. 28-30, 125 - 127).
27.08.2015 р. 68 сесією 6 скликання Чернівецької міської ради прийнято рішення №1692 «Про припинення договору оренди землі від 04.05.2012 р. №7800 укладеного між Чернівецькою міською радою та ТОВ «Гіпербуд», яким розірвано договір оренди землі в односторонньому порядку, у зв'язку з тим, що на спірній земельній ділянці ТОВ "Гіпербуд" проводиться будівництво гіпермаркету без згоди на таке будівництво орендодавця - Чернівецької міської ради. Пунктом 2 цього розпорядженням вирішено земельну ділянку за адресою проспект Незалежності, 131 в м. Чернівцях, площею 1,3000 га зарахувати до земель запасу міста (Т. 1 а.с. 28 - 30, 182-184).
Крім того, п. 4 рішення № 1692 від 27.08.2015 р. надано дозвіл на складання проекту відведення по зміні цільового призначення земельної ділянки за адресою проспект Незалежності, 131, площею 1,300 га (кадастровий номер 7310136300:11:001:0022), для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.02). Уповноважено обслуговуючий кооператив житлово-будівельний кооператив «Проспект» виступити замовником щодо розробки проекту відведення по зміні цільового призначення земельної ділянки за адресою проспект Незалежності, 131.
Рішенням Чернівецької міської ради 69 сесії VI скликання від 25.09.2015 р. №1744 внесено зміни до п. 4 рішення міської ради 6 скликання від 27.08.2015 р. №1692 «Про припинення договору оренди землі від 04.05.2015 р. №7800, укладеного між Чернівецькою міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю «Гіпербуд» в частині надання дозволу на складання проекту відведення по зміні цільового призначення земельної ділянки за адресою проспект Незалежності, 131, площею 1,3000 га (кадастровий номер 7310136300:11:001:0022), для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.02) замінено словом та цифрами (код 03.07) у зв'язку із технічною помилкою (Т. 2 а.с 180-181).
З матеріалів справи видно, що на замовлення обслуговуючого кооперативу житлово-будівельний кооператив «Проспект», 22.12.2015 р. Чернівецьке міське комунальне бюро технічної інвентаризації виготовлено проект землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки Чернівецької міської ради із «для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудовано - прибудованими торгово-офісними приміщеннями» на «для будівництва та обслуговування будівель торгівлі» м. Чернівці, проспект Незалежності, 131 (Т. 2 а.с. 170-200).
Під час дослідження матеріалів справи та Поземельної книги земельної ділянки кадастровий номер 7310136300:11:001:0022 встановлено, що 22.12.2015 р. державним кадастровим реєстратором Максимюк А.В. на підставі документації із землеустрою та звернення заявника (представника Чернівецького міського комунального бюро технічної інвентаризації Колеснік Т.В. за довіреністю від 15.10.2013 р.) від 22.12.2015 р. № ЗВ-7301396982015, до Розділу 1 "Земельна ділянка. Загальні відомості" внесено запис №005 про зміну цільового призначення земельної ділянки та виду використання земельної ділянки, а саме із «землі для будівництва багатоквартирного житлового комплексу з вбудовано-прибудованими торгово-офісними приміщеннями код цільового признання 03.14» на «землі для будівництва та обслуговування будівель торгівлі із кодом цільового призначення 03.07». Суть змін: зміна цільового призначення земельної ділянки та зміна виду використання земельної ділянки (Т. 2 а.с. 167-168, 169, 201-214).
Дослідженням Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 24.07.2017 р. № НВ-7302100262017 встановлено, що в розділі "Загальні відомості про земельну ділянку" міститься наступна інформація про земельну ділянку за кадастровим номером 7310136300:11:001:0022, місце розташування земельної ділянки Чернівецька область, м. Чернівці, проспект Незалежності, 131, цільове призначення: "03.07 Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі", категорія земель: "Землі житлової та громадської забудови", вид використання земельної ділянки: "Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі"; форма власності: комунальна власність; площа земельної ділянки: 1,3000 га. В розділі "Відомості про право власності/право постійного користування" зазначено вид права: "Право власності"; найменування власника: "Територіальна громада м. Чернівці в особі Чернівецької міської ради". Згідно відомостей про державну реєстрацію земельної ділянки, вказана земельна ділянка зареєстрована управлінням Держкомземом у місті Чернівці 14.06.2012 р., на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, розробленого 19.10.2007 р. (Т. 2 а.с. 148-150).
Не погоджуючись із рішенням 68 сесії 6 скликання Чернівецької міської ради від 27.08.2015 р. №1692 "Про припинення договору оренди землі" від 04.05.2012 р. №7800, позивач оскаржив його до Господарського суду Чернівецької області.
В ході судового розгляду справи, особи, які беруть участь у справі зазначали, що рішенням Господарського суду Чернівецької області від 18.11.2015 р. у справі № 926/1470/15 за позовом ТОВ "Гіпербуд" до Чернівецької міської ради, треті особи на стороні позивача без самостійних вимог на предмет спору - кооператив «Житлово-будівельний кооператив «Проспект-131», департамент містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - Обслуговуючий кооператив «Житлово-будівельний кооператив «Проспект» про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання виконувати умови договору у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 18.02.2016 р., залишеною без змін постановою Вищого господарського суду України від 27.07.2016 р., у справі №926/1470/15 за позовом ТОВ "Гіпербуд" до Чернівецької міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача кооперативу "Житлово-будівельний кооператив "Проспект-131", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради, обслуговуючого кооперативу житлово-будівельний кооператив "Проспект" про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання виконувати умови договору, рішення Господарського суду Чернівецької області від 18.11.2015 р. скасовано частково. Визнано недійсним рішення 68 сесією 6 скликання Чернівецької міської ради від 27.08.2015 р. №1692 "Про припинення договору оренди землі" від 04.05.2012 р. №7800 укладеного між Чернівецькою міською радою та ТОВ "Гіпербуд". В решті частині позовних вимог відмовлено (Т. 1 а.с. 31 - 34, 35 - 38, 94- 97, 98 - 101, 185 - 191, 193 - 197).
Пунктом 24 рішенням Чернівецької міської ради 4 сесії 7 скликання «Про розгляд звернень юридичних осіб і підприємців щодо надання земельних ділянок в оренду, поновлення договорів оренди землі, визнання такими, що втратили чинність та внесення змін до окремих пунктів рішень з цих питань» від 25.02.2016 р. №107, припинено договір оренди землі від 04.05.2012 р. №7800, укладений із ТОВ "Гіпербуд" в односторонньому порядку на підставі п. 9.5.2 договору (Т. 1 а.с. 39 - 40, 102 - 103, 199 - 200, Т. 2 а.с. 31).
Також п. 24.1 вказаного рішення затверджено Чернівецькій міській раді проект відведення щодо зміни цільового призначення земельної ділянки за адресою проспект Незалежності, 131 площею 1,300 га (кадастровий номер 7310136300:11:001:0022) для будівництва та обслуговування будівель торгівлі за рахунок земельної ділянки наданої для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгово-офісними приміщеннями.
Пунктом 24.2 зазначеного вище рішення надано ОК ЖБК "Проспект" земельну ділянку за адресою проспект Незалежності, 131 площею 1,300 га (кадастровий номер 7310136300:11:001:0022) в оренду на 3 роки для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07).
В судовому засіданні особами, які беруть участь у справі не заперечувалося, що на виконання вказаного рішення, між ОК ЖБК "Проспект" та Чернівецькою міською радою укладено договір оренди землі №10020 від 01.04.2016 р.
Рішенням Господарського суду Чернівецької області від 03.06.2016 р., яке набрало законної сили 09.11.2016 р., у справі № 926/403/16 за позовом ТОВ "Гіпербуд" до Чернівецької міської ради, Департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Чернівецької міської ради, Обслуговуючого кооперативу житлово-будівельний кооператив "Проспект" про визнання недійсним пункту договору, визнання недійсним та скасування рішень, визнання недійсним договору, позов задоволено частково. Визнано недійсним та скасовано рішення №107 Чернівецької міської ради 4 сесії 7 скликання від 25.02.2016 р. «Про розгляд звернень юридичних осіб і підприємців щодо надання земельних ділянок в оренду, поновлення договорів оренди землі, визнання такими, що втратили чинність та внесення змін до окремих пунктів рішень з цих питань", а саме п. 24, 24.1, 24.2. Визнано недійсним договір оренди землі №10020 від 01.04.2016 р. укладений між Чернівецькою міською радою та обслуговуючим кооперативом житлово-будівельним кооперативом "Проспект" (Т. 1 а.с. 41 - 44, 104 - 107, 201 - 208, Т. 2 а.с. 46 - 49).
28.07.2016 р. 10 сесією 7 скликання Чернівецької міської ради прийнято рішення №317 «Про припинення договору оренди землі №7800 від 04.05.2012 р., укладеного між Чернівецькою міською радою та ТОВ "Гіпербуд" в зв'язку з порушенням ст. 25 Закону України "Про оренду землі", п. 1.1, 5.2, 7.4.11 Договору та надання в оренду земельної ділянки".
Пунктом 1 вказаного рішення припинено договір оренди землі від 04.05.2012 р. №7800, укладений із ТОВ "Гіпербуд" в односторонньому порядку на підставі п. 9.5.2 Договору.
Пунктом 3 цього рішення надано ОК ЖБК "Проспект" земельну ділянку за адресою проспект Незалежності, 131 площею 1,300 га (кадастровий номер 7310136300:11:001:0022) для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (код 03.07) після припинення договору оренди землі №7800 від 04.05.2912 р., укладеного між Чернівецькою міською радою та ТОВ «Гіпербуд» відповідно до п. 9.6 Договору (Т. 1 а.с. 45 - 48, 108 - 111, 210 - 213, Т. 2 а.с. 40 -41).
На підставі вказаного рішення, 24.10.2016 р. між Чернівецькою міською радою та ОК ЖБК "Проспект" укладено договір оренди землі №10303 (Т. 1 а.с. 49 - 54, 112 - 115, 214 -217, Т. 2 а.с. 32 - 34).
Відповідно до умов вказаного договору Чернівецька міська рада надає, а ОК ЖБК "Проспект" приймає в строкове платне користування земельну ділянку для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, яка знаходиться за адресою: м. Чернівці, проспект Незалежності, 131 площею 1,300, із кадастровим номером 7310136300:11:001:0022. Договір укладений строком на три роки і діє по 24.10.2019 р.
Дослідженням Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 30.11.2016 р. №74420321 встановлено, що 28.10.2016 р. державний реєстратор Чернівецької міської ради зареєстрував за обслуговуючим кооперативом житлово-будівельний кооператив «Проспект» право оренди земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: м. Чернівці, проспект Незалежності, 131, строком до 24.10.2019 р., загальною площею 1,3 га, кадастровий номер 7310136300:11:001:0022, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (Т. 1 а.с. 55, 116, 218).
Судом також встановлено, що рішенням Господарського суду Чернівецької області від 06.02.2017 р., залишеним без змін постановами Львівського апеляційного господарського суду від 04.04.2017 р. та Вищого господарського суду України від 23.08.2017 р., у справі № 926/4124/16 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Київ капітал інвест" до Чернівецької міської ради, обслуговуючого кооперативу житлово-будівельний кооператив "Проспект" про визнання недійсним і скасування рішення та визнання недійсним договору оренди, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача товариство з обмеженою відповідальністю "Гіпербуд", позов задоволено повністю. Визнано недійсним та скасовано рішення №317 Чернівецької міської ради 10 сесії VII скликання від 28.07.2016 р. "Про припинення договору оренди землі №7800 від 04.05.2012 р., укладеного між Чернівецькою міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю "Гіпербуд" у зв'язку із порушенням ст. 25 Закону України "Про оренду землі", пунктів 1.1, 5.2, 7.4.11 Договору та надання в оренду земельної ділянки". Визнано недійсним договір оренди землі №10303 від 24.10.2016 р., укладений між Чернівецькою міською радою та обслуговуючим кооперативом житлово-будівельний кооператив "Проспект" (Т. 1 а.с. 56 - 60, 117 - 121, 219 - 223, Т. 2 а.с. 35 - 39, Т. 3 а.с. 26-32).
Як видно із матеріалів справи та підтверджується Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права від 20.04.2017 р. №85466713, на підставі рішення Господарського суду Чернівецької області від 06.02.2017 р. у справі №926/4124/16, 20.04.2017 р. державним реєстратором Чернівецької міської ради внесено запис про припинення речового права за обслуговуючим кооперативом житлово-будівельний кооператив "Проспект", а саме припинено право оренди земельної ділянки, яка знаходиться за адресою: м. Чернівці, проспект Незалежності, 131, строком до 24.10.2019 р., загальною площею 1,3 га, кадастровий номер 7310136300:11:001:0022, для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (Т. 1 а.с. 61).
18.04.2017 р. ТОВ "Гіпербуд" звернулося до Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області із заявою, в якій просило прийняти до виконання рішення Господарського суду Чернівецької області від 03.06.2017 р. у справі №926/403/16, яким скасовано рішення Чернівецької міської ради № 107 від 25.02.2016 р. та внести відповідні зміни щодо зміни цільового призначення земельної ділянки кадастровий номер 7310136300:11:001:0022 (Т.1 а.с. 13).
З матеріалів справи видно, що подана позивачем заява зареєстрована відповідачем 19.04.2017 р. за вхідним № 28-696/0/1-17 (Т. 2 а.с. 22).
24.04.2017 р. ТОВ "Гіпербуд" в доповнення до заяви від 18.04.2017 р. звернулося до Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області із заявою, в якій просило з метою відновлення порушених прав позивача, як діючого орендаря земельної ділянки вжити заходів щодо негайного поновлення запису, на підставі рішення суду в Державному земельному кадастрі та Поземельній книзі, про земельну ділянку площею 1,3000 га, кадастровий номер 7310136300:11:001:0022, за адресою: м. Чернівці, проспект Незалежності, 131, наданої ТОВ "Гіпербуд" в строкове платне користування згідно укладеного договору оренди землі №7800 від 04.12.2012 р., для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгово-офісними приміщеннями (Т. 1 а.с. 14 -15, Т. 2 а.с. 19-21, 22).
Вказана заява зареєстрована відповідачем 24.04.2017 р. за вхідним № 28-719/0/1-17 (Т. 2 а.с. 19-21).
Розглянувши вказані звернення (заяви), 24.05.2017 р. Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області надало позивачу відповідь, в якій роз'яснено, що виправлення (внесення змін) у відомостях про земельну ділянку може здійснюватися на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) або матеріалів інвентаризації земель чи рішення суду. Також вказувало, що виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок (на місцевості) в якій будуть внесені зміни, які відбулися на земельній ділянці з часу її реєстрації в державному земельному кадастрі можна виготовити на їхнє замовлення. Після виготовлення документації із землеустрою необхідно подати заяву про внесення змін до Державного земельного кадастру. При внесенні змін у відомості державного земельного кадастру буде надано витяг з Державного земельного кадастру із зазначеними змінами (Т. 1 а.с. 16, Т. 2 а.с. 6 - 7, 50).
Вважаючи відмову протиправною, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про державний земельний кадастр" від 07.07.2011 р. № 3613-VI (далі - Закон № 3613-VI, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Відомості Державного земельного кадастру є офіційними. Внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру є обов'язковим (ст. 20 Закону № 3613-VI).
Згідно ч. 2 ст. 7 Закону № 3613-VI до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належать, зокрема, здійснення державної реєстрації земельних ділянок, обмежень у їх використанні, ведення поземельних книг та надання витягів із Державного земельного кадастру про земельні ділянки.
В силу вимог ч. 1 ст. 9 Закону № 3613-VI1 внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Перелік відомостей про земельні ділянки, що включається до Державного земельного кадастру визначено ст. 15 Закону № 3613-VI1.
Частинами 1 та 2 ст. 24 Закону № 3613-VI1 передбачено, що державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Згідно з ст. 25 Закону № 3613-VI1 Поземельна книга є документом Державного земельного кадастру, який містить такі відомості про земельну ділянку: а) кадастровий номер; б) площа; в) місцезнаходження (адміністративно-територіальна одиниця); г) склад угідь; ґ) цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель); д) нормативна грошова оцінка; е) відомості про обмеження у використанні земельної ділянки; є) відомості про межі частини земельної ділянки, на яку поширюється дія сервітуту, договору суборенди земельної ділянки; ж) кадастровий план земельної ділянки; з) дата державної реєстрації земельної ділянки; и) інформація про документацію із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, а також внесені зміни до цих відомостей; і) інформація про власників (користувачів) земельної ділянки відповідно до даних про зареєстровані речові права у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно; ї) дані про бонітування ґрунтів.
Поземельна книга відкривається одночасно з державною реєстрацією земельної ділянки. Поземельна книга ведеться в паперовій та електронній (цифровій) формі. Поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. До Поземельної книги в паперовій формі долучаються всі документи, які стали підставою для внесення відомостей до неї. Форма Поземельної книги та порядок її ведення визначаються Порядком ведення Державного земельного кадастру.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 р. № 1051 затверджено Порядок ведення Державного земельного кадастру (далі - Порядок № 1051), який визначає процедуру та вимоги щодо ведення Державного земельного кадастру.
Так, згідно п. 3 - 5 цього Порядку Державний земельний кадастр ведеться на електронних та паперових носіях. Ведення Державного земельного кадастру здійснює Держгеокадастр та його територіальні органи. Держателем Державного земельного кадастру є Держгеокадастр. До складу Держгеокадастру та його територіальних органів входять державні кадастрові реєстратори, які здійснюють внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей в межах повноважень, визначених Законом України "Про Державний земельний кадастр" та цим Порядком. Державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, а також відмову у внесенні або наданні відомостей.
Приписами п. 10 та 12 Порядку № 1051 встановлено, що відомостями Державного земельного кадастру є всі відомості, які підлягають внесенню до нього згідно з цим Порядком та у порядку інформаційної взаємодії з іншими кадастрами та інформаційними системами, а також відомості, одержані внаслідок їх оброблення, систематизації та узагальнення. Відомості Державного земельного кадастру є офіційними і вважаються об'єктивними та достовірними, якщо інше не доведено судом.
Перелік відомостей, що включається до Державного земельного кадастру визначено у п. 24 Порядку № 1051.
Внесення до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) про зареєстровану земельну ділянку, зазначених у пункті 24 цього Порядку, здійснюється шляхом внесення таких відомостей до відповідної Поземельної книги (п. 116 Порядку № 1051).
Пунктами 117 та 118 Порядку № 1051 встановлено, що відомості (зміни до них) про зареєстровані земельні ділянки вносяться до Державного земельного кадастру в разі внесення: 1) змін до відомостей про земельну ділянку, на яку відповідно до цього Порядку відкрито Поземельну книгу; 2) нових (додаткових) відомостей про земельну ділянку, на яку відповідно до цього Порядку відкрито Поземельну книгу; 3) змін до відомостей про земельну ділянку, на яку відповідно до цього Порядку Поземельна книга не відкривалася, та/або нових (додаткових) відомостей про земельну ділянку. Внесення до Поземельної книги відомостей (змін до них) про зареєстровану земельну ділянку (крім випадків, зазначених у пункті 119 цього Порядку) здійснюється за заявою власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності відповідно до документації, що є підставою для внесення відповідних відомостей (змін до них) (крім випадків внесення відомостей про зміну виду використання).
До Поземельної книги без подання заяви вносяться відомості (зміни до них), в т.ч. про власників, користувачів земельної ділянки відповідно до даних про зареєстровані речові права у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно; затвердження документації із землеустрою та оцінки земель, на підставі якої внесено зміни до відомостей про земельну ділянку та/або нові (додаткові) відомості про земельну ділянку (п. 119 Порядку № 1051).
Згідно п. 121 Порядку № 1051 для внесення до відомостей про земельну ділянку змін щодо цільового призначення земельної ділянки, складу угідь, нормативної грошової оцінки, а також до відомостей про межі земельної ділянки (у разі їх встановлення (відновлення) за фактичним використанням земельної ділянки) Державному кадастровому реєстраторові подаються: 1) заява за формою згідно з додатком 12; 2) оригінал документації із землеустрою або оцінки земель, яка є підставою для внесення таких змін (крім випадків зміни виду використання земельної ділянки в межах земель певної категорії); 3) електронний документ (крім випадків внесення відомостей про зміну виду використання).
Підставою для відмови у внесенні до Поземельної книги змін до відомостей про земельну ділянку є: 1) розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; 2) звернення із заявою неналежної особи; 3) невідповідність поданих документів вимогам, зазначеним у підпунктах 1 і 2 пункту 111 цього Порядку; 4) наявність заявлених відомостей у Поземельній книзі (п. 122 Порядку № 1051).
Відповідно до п. 123 Порядку № 1051 для внесення до Державного земельного кадастру змін до відомостей про зареєстровану земельну ділянку, зазначених у підпунктах 1 і 2 пункту 119 цього Порядку, Державному кадастровому реєстраторові подаються: 1) документація, яка є підставою для внесення таких відомостей; 2) електронний документ.
Згідно п. 124 Порядку № 1051 Державний кадастровий реєстратор за результатами розгляду документів, поданих для внесення до Поземельної книги змін до відомостей про зареєстровану земельну ділянку, зазначених у підпунктах 1 і 2 пункту 119 цього Порядку, вносить зміни до Поземельної книги в електронній (цифровій) формі, яка містить відомості про відповідну земельну ділянку.
Основні вимоги щодо внесення до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) про його об'єкти врегульовано п. 66 - 88 Порядку № 1051.
Так, згідно п. 69 Порядку № 1051 внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру здійснюється за заявою згідно з додатком 12 замовника документації із землеустрою та оцінки земель або її розробника від імені замовника, якщо це передбачено договором на виконання відповідних робіт (далі - заявник). Заява разом з документацією із землеустрою або оцінки земель, електронним документом та іншими документами, зазначеними у пунктах 91 - 137 цього Порядку, подається заявником Державному кадастровому реєстраторові особисто або надсилається рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.
Відповідно до п. 70 Порядку № 1051 Державний кадастровий реєстратор у момент надходження до нього заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру разом з документами, зазначеними у пункті 69 цього Порядку, перевіряє: 1) повноваження особи, що звернулася за внесенням відповідних відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру; 2) наявність повного пакета документів, необхідних для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру; 3) розташування об'єкта Державного земельного кадастру на території дії його повноважень; 4) придатність електронного документа для проведення його перевірки за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру.
У разі звернення за внесенням відповідних відомостей (змін до них) неналежної особи (особи, яка не може бути заявником відповідно до цього Порядку), подання заявником не повного пакета документів та/або розташування об'єкта Державного земельного кадастру на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора Державний кадастровий реєстратор відмовляє такій особі, заявникові у прийнятті заяви безпосередньо у момент її подання або у день надходження рекомендованим листом зазначених документів за формою згідно з додатком 13 із зазначенням рекомендацій щодо усунення причин, що є підставою для такої відмови, зокрема найменування та місцезнаходження органу, до повноважень якого належить внесення відомостей (змін до них) про об'єкт Державного земельного кадастру.
У разі відповідності заяви разом з документами вимогам, зазначеним у цьому пункті, Державний кадастровий реєстратор приймає заяву до розгляду по суті та обліковує її відповідно до пункту 71 цього Порядку.
Приписами п. 73 Порядку № 1051 передбачено, що Державний кадастровий реєстратор у строк, що не перевищує 14 робочих днів з дня прийняття заяви про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру: 1) розглядає її разом з документами, зазначеними у пункті 69 цього Порядку, та перевіряє; 2) за результатами перевірки вносить відомості (зміни до них) до Державного земельного кадастру або приймає рішення про відмову у внесенні таких відомостей з підстав, зазначених у пунктах 91 - 137 цього Порядку, за формою згідно з додатком 14.
Державний кадастровий реєстратор не пізніше наступного робочого дня з моменту прийняття рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру видає або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення заявникові таке рішення.
Отже, за результатами розгляду заяв про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру, Державний кадастровий реєстратор вносить відомості (зміни до них) до Державного земельного кадастру або приймає рішення про відмову у внесенні таких відомостей з підстав, зазначених у пунктах 91 - 137 цього Порядку, за формою згідно з додатком 14.
Аналогічні положення закріплені також в ст. 26 Закону № 3613-VI.
Судовим розглядом встановлено, що за результатами розгляду поданих позивачем заяв, 24.05.2017 р. відповідачем надало відповідь в довільній формі, в якій роз'яснено, що виправлення (внесення змін) у відомостях про земельну ділянку може здійснюватися на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) або матеріалів інвентаризації земель чи рішення суду. Також відповідачем у відповіді вказувалося, що виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок (на місцевості) в якій будуть внесені зміни, які відбулися на земельній ділянці з часу її реєстрації в державному земельному кадастрі можна виготовити на їхнє замовлення. Після виготовлення документації із землеустрою необхідно подати заяву про внесення змін до Державного земельного кадастру. При внесенні змін у відомості державного земельного кадастру буде надано витяг з Державного земельного кадастру із зазначеними змінами (Т. 1 а.с. 16, Т. 2 а.с. 6 - 7, 50).
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Оцінюючи правомірність дій та рішень відповідача, суд керується критеріями, закріпленими у ч. 3 ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, яких повинні дотримуватися суб'єкти владних повноважень при реалізації дискреційних повноважень.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Аналізуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що відповідач в межах свої повноважень зобов`язаний був обґрунтовано, об`єктивно і всебічно перевірити заяви позивача і, відповідно до вимог Закону № 3613-VI та Порядку № 1051 прийняти одне з рішень: внести до Поземельної книги інформацію про зміну відомостей про земельну ділянку або у випадку не відповідності поданих документів вимогам законодавства надати мотивовану відмову у внесенні таких відомостей.
Однак, на переконання суду, відповідач в супереч вимогам наведених вище нормам права, допустив бездіяльність і не відреагував на звернення (заяви) ТОВ "Гіпербуд" від 18.04.2017 р. вх. № 28-696/0/1-17 та від 24.04.2017 р. вх. № 28-719/0/1-17 у порядку встановленому законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно із ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про: 1) визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; 2) зобов'язання відповідача вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача коштів; 5) тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; 6) примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; 7) примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України; 8) визнання наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень.
Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Із змісту вказаних норм вбачається, що адміністративне судочинство спрямоване на захист порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин у випадку, якщо своїми незаконними рішеннями, діями або бездіяльністю суб'єкт владних повноважень порушує такі права, свободи та інтереси осіб. Приблизний перелік способів захисту порушеного права в адміністративному судочинстві встановлено ч. 2 ст. 162 КАС України. При цьому адміністративний суд може застосувати інший спосіб захисту права, який би гарантував захист прав, свобод та інтересів осіб. Критерієм обрання способу захисту порушеного права є те, що він з урахуванням особливостей спірних відносин повинен бути спрямований на реальне відновлення порушених прав позивача.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач просить визнати протиправною відмову Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області у формі листа від 24.05.2017 р. №0-24-0.21-3271/2-17 щодо скасування та поновлення запису в Поземельній книзі на земельну ділянку за адресою проспект Незалежності, 131, площею 1,3000 га (кадастровий номер 7310136300:11:001:0022), шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей.
На думку суду, позивач обрав неналежний спосіб захисту порушеного права, оскільки обраний спосіб захисту не спрямований на реальне відновлення порушених його прав. Крім того, відмова оформлена листом не є рішенням в розумінні КАС України.
Відтак, належним способом захисту порушеного права, на переконання суду, є визнання протиправною бездіяльності Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області щодо розгляду звернень (заяв) ТОВ "Гіпербуд" від 18.04.2017 р. вх. № 28-696/0/1-17 та від 24.04.2017 р. вх. № 28-719/0/1-17.
Суд не бере до уваги доводи відповідача про те, що він розглядав подані позивачем звернення (заяви) у порядку передбаченому Законом України "Про звернення громадян", оскільки позивач подав їх відповідно до Закону № 3613-VI та Порядку № 1051.
Безпідставними також є інші доводи відповідача та третьої особи, оскільки вони не спростовують протиправну бездіяльність відповідача під час розгляду згаданих вище заяв.
Стосовно вимог позивача про зобов'язання відповідача скасувати запис в Поземельній книзі на земельну ділянку за адресою проспект Незалежності, 131, площею 1,3000 га (кадастровий номер 7310136300:11:001:0022) про право оренди земельної ділянки із цільовим призначенням земельної ділянки "для будівництва та обслуговування будівель торгівлі", наданої обслуговуючому кооперативу Житлово-будівельний кооператив "Проспект" шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей та зобов'язання відповідача поновити запис в Поземельній книзі на земельну ділянку за адресою проспект Незалежності, 131, площею 1,3000 га (кадастровий номер 7310136300:11:001:0022), про право оренди земельної ділянки для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгово-офісними приміщеннями, цільове призначення земельної ділянки: "землі для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови", наданої товариству з обмеженою відповідальністю "Гіпербуд" шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей, суд зазначає наступне.
Згідно п. 49 Порядку № 1051 Поземельна книга ведеться за формою згідно з додатком 8 під час державної реєстрації земельної ділянки, внесення до Державного земельного кадастру відомостей (змін до них) про зареєстровані земельні ділянки (в тому числі у разі їх поділу чи об'єднання, а також відновлення їх меж) відповідно до пунктів 107 - 137 цього Порядку.
Відповідно до п. 60 та 61 Порядку № 1051 запис у Поземельній книзі скасовується (поновлюється) Державним кадастровим реєстратором на підставі рішення суду. Скасування (поновлення) запису в Поземельній книзі здійснюється шляхом внесення до Державного земельного кадастру відомостей про його скасування (поновлення) із зазначенням дати та підстави для скасування (поновлення), посади, прізвища та ініціалів Державного кадастрового реєстратора, який скасував (поновив) запис, та формування з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру нових аркушів Поземельної книги, які засвідчуються: в електронній (цифровій) формі - електронним цифровим підписом Державного кадастрового реєстратора; у паперовій формі - підписом Державного кадастрового реєстратора та скріплюються його печаткою.
Державний кадастровий реєстратор письмово повідомляє протягом трьох робочих днів особу, на яку зареєстрована земельна ділянка, про скасування (поновлення) запису за формою згідно з додатком 10 (п. 62 Порядку №1051).
З аналізу наведених норм права, суд приходить до переконання, що скасування (поновлення) запису в Поземельній книзі проводиться Державним кадастровим реєстратором виключно на підставі судового рішення.
Під час судового розгляду справи судом не встановлено, а сторонами не надано судові рішення про скасування або поновлення записів в Поземельній книзі по земельній ділянці, яка знаходиться за адресою проспект Незалежності, 131, площею 1,3000 га (кадастровий номер 7310136300:11:001:0022).
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача про зобов'язання відповідача скасувати та поновити записи в Поземельній книзі на земельну ділянку за адресою проспект Незалежності, 131, площею 1,3000 га (кадастровий номер 7310136300:11:001:0022) задоволенню не підлягають, оскільки відсутні судові рішення про про скасування або поновлення таких записів.
Крім того, судом встановлено, що звертаючись із заявами від 18.04.2017 р. та 24.04.2017 р., позивач не долучив судові рішення про скасування або поновлення записів в Поземельній книзі, а відповідач не дотримався процедури розгляду та прийняття рішення за результатами розгляду поданих заяв, що унеможливлює задоволення позову в цій частині.
Разом з тим, враховуючи принцип розподілу влади, а також заборону втручання в дискреційні повноваження відповідача щодо розгляду поданих позивачем звернень (заяв) та встановлення наявності чи відсутності підстав для їх задоволення, з метою захисту та обрання належного способу захисту порушеного права позивача, виходячи з принципу правової визначеності у спірних правовідносинах, а також беручи до уваги встановлені по справі обставини щодо допущення відповідачем бездіяльності, суд зобов'язує Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області повторно розглянути звернення (заяви) ТОВ "Гіпербуд" від 18.04.2017 р. вх. № 28-696/0/1-17 та від 24.04.2017 р. вх. № 28-719/0/1-17.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
З матеріалів справи вбачається, що за подання вказаного позову позивачем сплачено судовий збір у розмірі 4800,00 грн, що підтверджується квитанцією № ПН81 від 08.06.2017 р.
Оскільки, з урахуванням визначеного судом належного способу захисту порушеного права, позов задоволений частково (дві вимоги), суд присуджує на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Гіпербуд" судові витрати (судовий збір) у сумі 3200,00 грн (1600,00 грн. х 2) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 2, 11, 71, 87, 94, 158-163, 167 та 254 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області щодо розгляду звернень товариства з обмеженою відповідальністю "Гіпербуд" від 18.04.2017 р. вх. № 28-696/0/1-17 та від 24.04.2017 р. вх. № 28-719/0/1-17.
3. Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Чернівецькій області повторно розглянути звернення товариства з обмеженою відповідальністю "Гіпербуд" від 18.04.2017 р. вх. № 28-696/0/1-17 та від 24.04.2017 р. вх. № 28-719/0/1-17.
4. Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Гіпербуд" сплачений судовий збір в сумі 3200,00 грн.
5. В іншій частині позовних вимог відмовити.
У відповідності до ст. ст. 185-186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, проголошення вступної та резолютивної частини рішення, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дні отримання копії постанови.
Згідно ст. 254 КАС України постанова, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмовити у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя В.К. Левицький
Постанова в повному обсязі складена протягом п'яти робочих днів 31 жовтня 2017 р. (28 та 29 жовтня 2017 р. вихідні дні).