Рішення № 72102114, 05.02.2018, Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
05.02.2018
Номер справи
674/507/17
Номер документу
72102114
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Дунаєвецький районний суд Хмельницької області

Справа № 674/507/17

Провадження № 2-а/674/2/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 лютого 2018 року м.Дунаївці

Дунаєвецький районний суд

Хмельницької області

в складі: головуючої - судді Артемчук В. М.

за участю :

секретаря судового засідання Мудрицької Л.В.

позивача ОСОБА_1

представника відповідача Вишневської І.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дунаївці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1

до

Кам'янець -Подільського об'єднаного управління

Пенсійного фонду України Хмельницької області

про зобов'язання перерахунку та виплати індексації пенсії

ВСТАНОВИВ:

24 квітня 2017 року позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з даним позовом про зобов'язання перерахунку та виплати індексації пенсії, посилаючись на те, що відповідно до листа відповідача від 25.11.2016 р. № 58/Т-10, в якому у нарахуванні і виплаті індексації пенсії відповідно до постанови Дунаєвецького районного суду від 19 травня 2016 року, починаючи з 01.01.2016 року відмовлено та надано інформацію, що з вказаного часу індексацію пенсії нараховуватимуть в місячному розмірі 353,98 грн. або 37,3 відсотки від прожиткового мінімуму доходів громадян, тобто на рівні виплат індексації пенсії у грудні 2014 року. За 2015 рік отримав виплату пенсії в листопаді 2016 року і індексація пенсії за період вересня по грудень 2015 року становила у розмірі 1094,41, або 101,9 відсотки від прожиткового мінімуму доходів громадян.

З вказаним рішенням не погоджується.

Відповідно ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» в редакції від 12.06.2016 року (чинна на момент написання заяви) об'єктом індексації грошових доходів населення є пенсії. Відповідно статті 4 вказаного Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону (п.17.1 статті 17 - цей Закон набирав чинності з 01 січня 2003 року). Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно ч.2 ст. 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Відповідно до п.1-1 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. №1078 «Про затвердження Порядку індексації грошових доходів населення» в редакції від 24.11.2016 року підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. {Абзац другий пункту 11 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 77 від 11.02.2016 - застосовується з 01.01.2016}. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Відповідно п. 2 ПКМУ №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії.

П.4 вище згаданої постанови передбачає, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін. поділений на 100 відсотків. У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.

Рівень індексу споживчих цін у 2016 році: січень 2016 року - 100,9%, лютий 2016 року - 99.6%, березень 2016 року - 101.0%, квітень 2016 року - 103.5%, травень 2016 року - 100.1%. червень 2016 року - 99.8%. липень 2016 року - 99.9%, серпень 2016 року - 99,7%, вересень 2016 року - 101.8%, жовтень 2016 року - 102.8%, листопад 2016 року 101,8%, грудень 2016 року- 100.9 %, січень 2017 року -101.1%. лютий 2017 року -101,0%, березень 2017 р. -101,8 %.

При базовому місяці встановленому для нарахування індексації пенсії листопад 2009 року коефіцієт індексації має складати : в січні - травні 2016р. -105 %, з червня по листопад 2016 р. -116,8 % , з грудня 2016 року по лютий 2017 р. -125 ,7 %, з березня 2017 року -134,3 % від прожиткового мінімуму,встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Оскільки Кам'янець-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області виплатило позивачу за вказаний період суму індексації пенсії 5663,68 грн. (353,98 грн. х 16 місяців), то сума недоплати буде складати 15945,74 грн.

Вказану суму індексації Кам'янець-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області відмовилось нарахувати і виплатити, вважаючи, що діє відповідно вимог чинного законодавства.

У зв'язку з вищенаведеним позивач просить суд визнати дії Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області щодо припинення з 01 січня 2016 року нарахування та виплати індексації пенсії у сумі 1094,41 грн. або 101,9 % від прожиткового мінімуму доходів громадян, які втратили працездатність 1074 грн. та виплату натомість індексації пенсії на протязі 2016 року, 2017 року у місячному розмірі 353,98 грн. або 37,3 % від прожиткового мінімуму доходів громадян, які втратили працездатність 949 грн.. незаконними;зобов'язати Кам'янець-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області відновити нарахування та виплату індексації пенсії з 01 січня 2016 року за період не проведеної виплати протягом 2016 року, 2017 року в місячному розмірі в сумі 1094,41 грн. (розмір індексації пенсії, яку вже отримував позивач до 31.12.2015р. включно), або 101.9% від прожиткового мінімуму доходів громадян, які втратили працездатність 1074 грн. з урахуванням раніше здійснених виплат; визнати дії Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області щодо нарахування та виплати індексації пенсії їй відповідно вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року та з 01 січня 2017 року незаконними; зобов'язати Кам'янець-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області провести нарахування та виплату індексації пенсії наростаючим підсумком за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року та з 01 січня 2017 року, відповідно вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Порядку проведення грошових доходів населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078. відповідних діючих коефіцієнтів інфляції та встановленого прожиткового мінімуму доходів громадян для осіб які втратили працездатність, з урахуванням базового місяця нарахування індексації листопада 2009 року, з урахуванням раніше здійснених виплат; зобов'язати Кам'янець-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області подати до Дунаєвецького районного суду Хмельницької області звіт про виконання судового рішення в місячний термін з дня набрання судовим рішенням законної сили.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити, зіславшись на обставини, які зазначені в позові та пояснив, що на даний час існує порядок виплати індексації пенсії і його ніхто не скасовував. Не погоджується з висновком Пенсійного фонду , а посилання відповідача на брак коштів в бюджеті , не має підтвердження, а тому вважає, що позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню.

Представник відповідача Вишневська І.Є. в судовому засіданні позов не визнала та просила в задоволенні позову відмовити, пославшись на обставини, що викладенні в письмових заперечення наявних у матеріалах справи.

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши позивача та представника відповідача , вважає, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

В листопаді 2016 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області із заявою про перерахунок пенсії та нарахування індексації пенсії відповідно до величини індексу споживчих цін відповідно до виконання постанови Дунаєвецького районного суду від 19 травня 2016 року.

Відповідач листом №58/Т-10 від 25.11.2016 року відмовив позивачу у проведенні індексації пенсії у заявленому позивачем розмірі з посиланням на наступне, що виплати за рішеннями судів, якими зобов'язано органи Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження строком, продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення одержувача (постанова Верховного Суду України від 05.11.2013 року у справі 21-293а13, постанова Пленуму Вищого адміністративного суду України від 19.12.2011 року №8).

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

У мотивувальній частині рішення Дунаєвецького районного суду від 19.05.2016 року, яке залишено без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 17.08.2016 року № 674/231/16-а суд зазначає, що Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядком затвердженим постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 17.07.2003 року №1078 не встановлюється ані строковість, ані обмеженість у часі виплат індексації пенсії, тому її нарахування та виплата, за загальним правилом, не може бути здійснена на якийсь строк, та не може бути обмежено будь-яким кінцевим терміном або строком, при умові, що не відбулися зміни в законодавстві.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від і 24.12.2015 року №911-УІІІ до статті 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", який набрав чинності з 01.01.2016 року, а саме: індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (було 101 відсотка).

З врахуванням вищевикладеного доплату індексації згідно рішення суду позивачу розраховано по 31.12.2015 року включно.

Водночас управління повідомило позивачу, що у 2016 році йому нараховані та виплачені наступні сума індексації в розмірі по 353,98 грн., або 37,3 % від 949 грн., всього 3893,78 грн.

Постановою Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 19 травня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Дунаєвецькому районі Хмельницької області про зобов'язання перерахунку та виплати індексації пенсії було задоволено позов і визнано дії управління Пенсійного фонду України у Дунаєвецькому районі Хмельницької області щодо нарахування та виплати індексації пенсії ОСОБА_1 протиправними та зобов'язано управління Пенсійного фонду України у Дунаєвецькому районі Хмельницької області здійснити нарахування та виплату індексації пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. №1078, за період з 12 серпня 2015 року з урахуванням за базовий місяць листопад 2009 року та індексу споживчих цін і раніше виплачених сум.

07 листопада 2016 року позивачу нарахована та виплачена індексація пенсії за період з 12 серпня по грудень 2015 року в розмірі 1094,41 грн. або 101,9 % від прожиткового мінімуму доходів громадян, які втратили працездатність 1074 грн.. з урахуванням за базовий місяць листопад 2009 року та індексу споживчих цін і раніше виплачених сум.

Представник відповідача в своїх запереченнях зазначив, що з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» від 09.12.2015 року № 1013, що набрала чинності з 15.12.2015 року та застосовується з 1 грудня 2015 року, набранням чинності з 01.01.2016 року змін до Закону № 1282 -Х11, змінився порядок визначення базового місяця для проведення індексації та обробки фіксованої індексації, а до прийняття постанови Кабінету Міністрів України про порядок індексації грошових доходів населення із врахуванням змін до ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 року № 911 у 2016 році застосовувалися коефіцієнти індексації та розміри прожиткових мінімумів для проведення індексації пенсій, які були встановлені у грудні 2014 року.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації доходів громадян проводиться наростаючим підсумком починаючи з 1 числа наступного місяця за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, визначений Порядком. У разі підвищення сум доходів громадян, без перегляду їх мінімальних розмірів, місяць в якому відбулося таке підвищення вважається базовим, та в наступному місяці відбувається обчислення та нарахування нового індексу споживчих цін для провадження індексації грошових виплат. У разі якщо підвищення мінімальних розмірів виплат не спричинило зростання доходів громадян, нарахування індексації провадиться на загальних підставах. А тому здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії на виконання рішення суду, не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивача в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось.

Перерахунок пенсії на підставі постанови Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 19 травня 2016 року є відновленням порушеного права позивача на отримання належної виплати в розмірі, встановленому Законом, та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця.

З огляду на те, що постановою Дунаєвецького районного суду Хмельницької області від 19 травня 2016 року позивачу вже було встановлено місяць підвищення пенсії для індексації - листопад 2009 року, проведення відповідачем всупереч рішенню суду зміни базового місяця для нарахування індексації з листопада 2009 року на грудень 2014 року є протиправним, суперечить нормам діючого законодавства та порушує конституційні права позивача на збільшений розмір пенсії.

Щодо заявлених позовних вимог про проведення нарахування та виплату індексації пенсії наростаючим підсумком за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року та з 01 січня 2017 року .

Згідно ч, 1 ст. 42 Закону № 105 8-ІV пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (надалі Закон № 1282-ХІІ), індексація грошових доходів населення встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг, а поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» (надалі Закон № 1282) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.

Кабінет Міністрів України може встановлювати інші об'єкти індексації, що не передбачені частиною першою цієї статті.

За приписами частини 5 цієї статті індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Згідно статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

Згідно ст. 5 цього ж Закону проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Відповідно до ст. 6 Закону порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

З 1 січня 2016 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 року №911-УІІ, яким внесені зміни до статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», а саме :індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Аналогічні зміни були внесені постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2016 року №77 до п. 1-1 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.03.2003 року №1078 «Про затвердження Порядку індексації грошових доходів населення».

28 грудня 2014 року до Закону № 1282-ХІІ були внесені зміни, зокрема доповнено статтю 5 частиною 6 такого змісту: «Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.».

Одночасно з цим, пунктом 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» встановлено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік, а норми і положення Закону № 1282-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2015 рік.

Отже з 1 січня 2015 року проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі Порядок № 1078), відповідно до п. 3 якого до об'єктів індексації, визначених у п.2, не відносяться зокрема, соціальні виплати, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму (пенсії, обчислені з урахуванням абз. 1 ч.1 загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; додаткова пенсія, підвищення, компенсаційні виплати, надбавки та інші доплати до пенсії, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму).

Відповідно до абзацу третього пункту 4 Порядку № 1078 (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуваннями виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачується особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

Тобто, доплата до пенсії позивача є складовою загальної суми пенсійної виплати, яка індексується.

За приписами абзацу п'ятого пункту 4 Порядку № 1078 частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.

Абзацом першим пункту 5 Порядку № 1078 встановлено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться.

Аналіз наведених норм дозволяє дійти висновку про те, що пенсія, яку отримує позивач, є об'єктом індексації, яка має нараховуватись щомісячно, за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив встановлений поріг індексації, у частині, що дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Верховний Суд України у постанові від 17.02.2016 року по справі № 21-5368а15 дійшов висновку про те, що відповідно до статей 3, 4 Закону № 1282-ХІІ індекс інфляції споживчих цін, що перевищив поріг 101 відсоток, може бути застосованим для індексації пенсії тільки у місяці, що настає після опублікування індексу споживчих цін за попередній місяць, що слідує за базовим, але у зв'язку з тим, що вказаний місяць, коли може бути застосована індексація, збігається із щоквартальним підвищенням пенсії, відповідно до приписів абзацу першого пункту 5 Порядку індексація у базовому місяці не проводиться. Таким чином, підстав, які ґрунтувалися б на законі, для здійснення індексації пенсії немає.

Статтею 5 Закону № 1282 встановлено, що проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

У пункті 9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», визначено, що Кабінетом Міністрів України затверджується особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджету Пенсійного фонду України. Відповідно до положення цього пункту норми і положення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Наведені норми є чинними та не скасовані в установленому законом порядку, а вимоги п.9 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» не визнані неконституційними.

Конституційний Суд України у п. 2.1 рішення № 20-рп/2011 від 26.12.2011 року зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

У п. 2.2. вказаного рішення зазначено, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходи щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту.

Крім того, до спірних правовідносин підлягає застосуванню п. 3 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, оскільки він є чинним та не скасований у встановленому законом порядку, а вимоги прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2015,2016,2017 роки" не визнані неконституційними.

Таким чином, суд вважає, що з 01 січня 2016 року проведення індексації наростаючим підсумком та виплата фактично нарахованих сум проводиться виключно у межах бюджетних асигнувань на вказані цілі, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Бюджетом Пенсійного фонду України на 2015 рік, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2015 року № 67, Бюджетом Пенсійного фонду України на 2016 рік, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 10 березня 2016 року № 190 та Бюджетом Пенсійного фонду України на 2017 рік, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2017 року № 17 не передбачено видатки на проведення індексації пенсії.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідач здійснював свої повноваження в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України, а тому в задоволенні позовних вимог щодо нарахування та виплати індексації пенсії з січня 2016 року слід відмовити у повному обсязі.

Щодо позовної вимоги позивача в частині встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом зобов'язання відповідача подати у місячний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про його виконання, слід зауважити наступне.

За змістом ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В силу принципу офіційності суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, у тому ж кількісному і, якщо це можливо, персональному складі, а також у тому ж судовому засіданні, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, який програв справу і на якого покладено певні обов'язки, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. При цьому, суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.

Таким чином, зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом, а не обов'язком суду, та має застосовуватися у виключних випадках.

Оскільки позивачем не було надано суду належних та допустимих доказів, які б свідчили, що відповідач ухилятиметься від виконання даного рішення, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в цій частині.

Керуючись ст.ст. 9, 77, 242 -246 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (місце проживання АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_1) до Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області (місце знаходження м.Кам'янець-Подільський вул.Огієнка,10, код ЄДОПОУ 37863929) про зобов'язання перерахунку та виплати індексації пенсії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо припинення з 01 січня 2016 року нарахування та виплату індексації пенсії ОСОБА_1 в розмірі 1094,41 грн. або 101,9 відсотків від прожиткового мінімуму доходів громадян станом на 31.12.2015 року.

Зобов'язати Кам'янець-Подільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області відновити нарахування та виплату індексації пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року в розмірі 1094,41 грн. станом на 31.12.2015р. з врахуванням раніше здійснених виплат.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з Кам'янець-Подільського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області за рахунок бюджетних асигнувань в дохід держави судові витрати в розмірі 640 (шістсот сорок) грн. судового збору.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Дунаєвецький районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а у разі оголошення лише вступної та резолютивної частини рішення, строк подачі апеляційної скарги обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Дата складення повного рішення 08 лютого 2018 р.

Головуюча:/підпис/

Вірно:

Суддя Дунаєвецького районного суду В. М. Артемчук