
Справа № 686/23846/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 лютого 2018 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючого судді Приступи Д.І.,
секретаря Стрілець С.В.,
розглянувши в м. Хмельницькому адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (місцезнаходження: 29013, м. Хмельницький, вул. Герцена, 10, код ЄДРПОУ 21318350) про зобов'язання вчинити дії,
встановив:
30 листопада 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ГУ ПФУ в Хмельницькій області посилаючись на те, що з 15.03.2014 року відповідно до наказу Міністра Оборони України (по особовому складу) № 112 було звільнено з військової служби у запас за пунктом «б» (за станом здоров'я) частини 6 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» та наказом командира військової частини А 2516 (по стройовій частині) № 51 від 17 березня 2014 року виключено із списків особового складу частини.
З 18 березня 2014 року позивачу було призначено пенсію, згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», яку він отримує по даний час. Для нарахування пенсії Фінансовим управлінням Генерального штабу ЗС України ОСОБА_1 було видано довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії за № 305/370 від 23 липня 2014 року, за останніх 24 місяці служби, яку разом з грошовим атестатом серії НОМЕР_2, яку було передано до Хмельницького ОВК для підготовки документів моєї пенсійної справи та передачі в Головне Управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області для нарахування і призначення мені пенсії. Однак при призначенні позивачу пенсії в березні 2014 року, безпідставно до складу додаткових видів грошового забезпечення, з яких повинно бути нарахований основний розмір пенсії, не включено виплачені йому за період з березня 2012 року по березень 2014 року (час звільнення і розрахунку) суми щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та грошової компенсації за невикористану відпустку, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Представником відповідача до суду було подано письмові заперечення на позов, в яких вказує на те, що позивач був ознайомлений з довідкою про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, які враховуються під час обчислення пенсії в 2014 році, пенсію йому призначено в березні 2014 року і такі платежі носять періодичний характер (виплачуються щомісячно) позивач знав та міг знати про порушення його права з часу призначення та першої виплати його пенсії. З огляду на викладене, представник відповідача вважає, що підстави для задоволення позову відсутні.
Сторони в судове засідання не викликалися, відповідно до припису ст.260 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи прийшов до наступного висновку.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 "Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45) передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Відтак, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 7 постанови № 393 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військово-службовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону № 2011-XII), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом № 2011-XII також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу XXX Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу XXXIII Інструкції).
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на час призначення пенсії та у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з Розміру грошового забезпечення враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, суд вважає, що головне Управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області незаконно не включив до суми додаткових видів грошового забезпечення для нарахування мені пенсії, виплачені мені за період з березня 2012 року по березень 2014 року (час звільнення і розрахунку) суми щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та грошової компенсації за невикористану відпустку, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що мали бути також враховані до розміру грошового забезпечення.
Слід зазначити те, що обов'язок органів Пенсійного фонду України щодо здійснення перерахунків та виплат пенсій слугує принципу рівності всіх осіб.
Відтак, відповідач протиправно відмовив ОСОБА_1 у проведенні перерахунку та виплаті пенсії.
Судові витрати по справі становлять 640 грн., які відповідно до ст. 139 КАС України слід стягнути з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 69-71, 158-163, 183-2, 185 КАС України, ст.ст.51,63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", Постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393», суд, -
вирішив:
Позов задоволити.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок (донарахування) з 18 березня 2014 року призначену ОСОБА_1 пенсію в розмірі 80% від суми нарахованого грошового забезпечення, на підставі раніше поданих документів та додатково наданих документів - довідки фінансового управління Генерального Штабу ЗС України, за вих.. № 305/767 від 03 листопада 2017 року, довідки Галузевого Державного Архіву МО України за 179/1/12847 від 21.11.2017 року та листа ФУ ГШ ЗС України № 305/1701 від 27.11.2017р., з урахуванням в складі грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія, виплачених ОСОБА_1 за період з березня 2012 року по березень 2014 року ( час звільнення і розрахунку) сум щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги для оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та грошової компенсації за невикористану відпустку, з яких справлялися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, виплатити різницю в недотриманій з 18 березня 2014 року пенсії та виплачувати перераховану пенсію в новому розмірі, без обмеження кінцевої дати виплат.
Стягнути із Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань, що передбачені на утримання Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області судовий збір у сумі 640 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено Вінницького апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Повний текст рішення складено 02 лютого 2018 року.
Суддя: