Рішення № 72101196, 30.01.2018, Полонський районний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
30.01.2018
Номер справи
681/807/17
Номер документу
72101196
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 681/807/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" січня 2018 р.

Полонський районний суд Хмельницької області

в складі: головуючого судді - Горщара А.Г.

за участю секретарів Калінки А.А., Салюк Т.А.

представника позивача - ОСОБА_1, представників відповідача Августенюк О.М., Клюцука В.П., Нагорної В.П., представників третьої особи Чайковського Е.К., Гринишина І.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_7 до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області, третя особа Головне управління Національної поліції України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив :

ОСОБА_7 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області(далі УПФ), третя особа Головне управління Національної поліції України у Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, в якому з урахуванням уточнених в судовому засіданні позовних вимог, просить суд визнати протиправною бездіяльність УПФ у не проведенні йому, як пенсіонеру Міністерства внутрішніх справ України, перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а також зобов'язати УПФ провести перерахунок та виплату йому, як пенсіонеру Міністерства внутрішніх справ України, пенсії з 01 січня 2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

В обґрунтування доводів поданого позову ОСОБА_7 зазначає, що в травні 2017 року він звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету міністрів України №988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» постанови Кабінету Міністрів № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268», починаючи з 01 січня 2016 року.

Листом від 12 червня 2017 року відповідач відмовив у перерахунку через недостачу бюджетних асигнувань. Таку бездіяльність відповідача позивач вважає протиправною та такою, що порушує його права.

Відповідач в судовому засіданні позов не визнав, оскільки вважає позов передчасним, тому що Пенсійний фонд України сформував потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій, а тому вказаний перерахунок та виплата перерахованої пенсії із грошового забезпечення буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, просив відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

Заслухавши пояснення та доводи сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_7 являється пенсіонером органів внутрішніх справ за вислугою років з 3 лютого 2005 року. Пенсія позивачу була призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

В травні 2017 року позивач звернувся до УПФ для проведення перерахунку пенсії, однак листом від 12.06.2017 року у здійсненні такого перерахунку йому було відмовлено, через недостатність бюджетних асигнувань.

Згідно ч.3 ст. 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 зазначеного Закону.

За цією нормою права підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 р. № 988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Станом на 01.01.2016 року грошове забезпечення поліцейських є більшим від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії позивачу, а розмір такого грошового забезпечення встановлений постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 р.

Згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно п. 3, 4 Порядку № 45 зазначені довідки надсилаються до державних органів, у яких особи проходили службу до відрядження, а їх уповноважені органи подають довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України.

Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

У відповідності до ст. 51 Закону № 2262 перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

У справі «Сук проти України» (Заява № 10972/05) Європейський суд з прав людини зауважив, що державні органи не можуть посилатися на відсутність коштів як на підставу невиконання зобов'язань.

Як вбачається з письмових доказів справи, довідка про розмір підвищеного грошового забезпечення на ім'я позивача відповідачу була надана. Відповідач не виконав обов'язку провести перерахунок та виплату пенсії виключно з підстав відсутності коштів.

Відповідно до вимог ч.2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

У відповідності до п. 1 Закону України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2,4,7 та 11 до Конвенції, Україна повністю визнає на своїй території дію статті 46 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року щодо визнання обов'язковою і без укладення спеціальної угоди юрисдикцію Європейського суду з прав людини в усіх питаннях, що стосуються тлумачення і застосування Конвенції.

Згідно зі ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні «Кечко проти України» від 08 листопада 2005 року, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Також у вказаному рішенні зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Оцінюючи надані докази, суд приходить до висновку про те, що відповідачем встановлений законодавством обов'язок не виконаний, оскільки відсутність фінансування коштів з Державного бюджету України не може бути підставою для відмови у проведенні перерахунку та виплаті перерахованої пенсії.

Отже, аналіз зібраних у справі доказів та їх оцінка вказують на наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_7

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України на користь позивача підлягають стягненню судові витрати.

Керуючись ст.ст. 77, 242-246, 255, 293,295 КАС України,

ухвалив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області (місце знаходження 29013, с. Хмельницький, вул.. Герцена,10, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 21318350) в здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_7 (місце проживання 30500, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, паспорт серії НОМЕР_2).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області здійснити для ОСОБА_7 з 01 січня 2016 року перерахунок пенсії на підставі даних довідки П/С № 8454 про його грошове забезпечення виданої головою ліквідаційної комісії УМВСУ в Хмельницькій області 15.05.2017 року з урахуванням виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_7 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області витрати із сплати судового збору в розмірі 640 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення суду учасниками справи може бути подана апеляційна скарга до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Полонський районний суд Хмельницької області протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення . Повний текст рішення складено 08.02.2018 року.

Суддя: