
Справа № 605/616/17
РІШЕННЯ
Іменем України
"08" лютого 2018 р. Підгаєцький районний суд
Тернопільської області
в складі :
головуючого судді Горуц Р.О.
за участю:
секретаря судового засідання Дармограй Т.І.
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Підгайці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Підгаєцької міської ради Підгаєцького району Тернопільської області про скасування рішення та зобов'язання до вчинення певних дій, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернулась в суд з позовом до Підгаєцької міської ради Підгаєцького району Тернопільської області про скасування рішення та зобов'язання до вчинення певних дій.
У підготовче судове засідання позивач не з'явилась, хоча належним чином була повідомлена про день, час та місце його проведення. Крім того, підтримання нею позовних вимог та прохання про розгляд справи у її відсутності викладено у адресованій суду письмовій заяві, яка долучена до матеріалів справи, що не суперечить вимогам ч.3 ст.194 КАС України.
Представник відповідача - Підгаєцької міської ради Підгаєцького району Тернопільської області у підготовче судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про день, час та місце його проведення. Крім того, визнання ним позовних вимог та прохання про розгляд справи у його відсутності викладено у адресованій суду письмовій заяві, яка долучена до матеріалів справи, що не суперечить вимогам ч.3 ст.194 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази у їх сукупності, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення виходячи із наступних підстав.
Відповідно до ст.25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Положенням п.34 ч.1 ст.26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно ст.8 Закону України "Про землеустрій" регулювання у сфері землеустрою здійснюють Верховна Рада України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Кабінет Міністрів України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, місцеві державні адміністрації, а також центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин, центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі у межах повноважень, встановлених законом.
В силу ст.19 Закону України "Про землеустрій" до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать:
-організація і здійснення землеустрою;
-здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою;
-вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.
Крім того, повноваження сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів у галузі земельних відносин визначено ст.12 ЗК України.
За змістом ст.40 ЗК України громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть передаватися безоплатно у власність або надаватися в оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм, визначених цим Кодексом. Понад норму безоплатної передачі громадяни можуть набувати у власність земельні ділянки для зазначених потреб за цивільно-правовими угодами.
У відповідності із ч.1 ст.122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно ст.ст.6, 19 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що рішенням ХIV сесії IV скликання Підгаєцької міської ради №365 від 26 грудня 2003 року "Про передачу земельних ділянок у власність громадян" безоплатно передано у власність ОСОБА_3 земельну ділянку площею 0,0799 га. для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.
При виготовленні документації із землеустрою було встановлено, що на даний час площа вищезазначеної земельної ділянки становить 0,0742 га.., що вбачається із викопіювання з кадастрової карти земельної ділянки, кадастрового плану, каталога координат кутів зовнішніх меж землекористування.
Із акта прийомки-передачі межових знаків на зберігання, видно, що межі земельної ділянки за кадастровим НОМЕР_1, яка знаходиться в межах населеного пункту, а саме: в АДРЕСА_1, площею 0,0742 га. наданої власнику/користувачу земельної ділянки - ОСОБА_1, ОСОБА_4 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) закріплені в натурі (на місцевості) межовими знаками у кількості 12 шт.
У зв'язку з тим, що на даний час площа земельної ділянки, яка була передана безоплатно у власність ОСОБА_3 для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, становить 0,0742 га., а не 0,0799 га., як це було передбачено рішенням ХІV сесії IV скликання Підгаєцької міської ради №365 від 26 грудня 2003 року "Про передачу земельних ділянок у власність громадян", позивач, як дочка спадкодавця, 23 жовтня 2017 року звернулась до відповідача із заявою про внесення змін до зазначеного рішення сесії міської ради, з метою передачі у власність земельної ділянки, що розташована в АДРЕСА_1, площею 0,0742 га.
Однак, як вбачається із оскаржуваного рішення ХХІІ сесії VІІ скликання Підгаєцької міської ради Підгаєцького району Тернопільської області №504 від 06 листопада 2017 року "Про розгляд заяви гр.ОСОБА_1, ОСОБА_3.", відповідач не розглянув дані заяви по суті в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а лише формально рекомендував заявникам звернутись з даним питанням до суду, тобто фактично самоусунувся від виконання покладених на нього повноважень.
За наведених вище обставин, суд вважає, що позов ОСОБА_1 підставний, а тому підлягає до задоволення.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 5, 6, 9, 77, 90, 183 ч.ч.3, 4, 189 ч.4, 242-246 КАС України, Рішенням Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року №7-рп/2009 у справі №1-9/2009 за конституційним поданням Харківської міської ради щодо офіційного тлумачення положень ч.2 ст.19, ст.144 Конституції України, ст.25, ч.14 ст.46, ч.ч.1, 10 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування), ст.ст.25, 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст.8, 19 Закону України "Про землеустрій", ст.ст.12, 40, 122 ЗК України, ст.ст.6, 19 Конституції України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення ХХІІ сесії VІІ скликання Підгаєцької міської ради Підгаєцького району Тернопільської області №504 від 06 листопада 2017 року "Про розгляд заяви гр.ОСОБА_1, ОСОБА_3.".
Зобов'язати Підгаєцьку міську раду Підгаєцького району Тернопільської області в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, розглянути заяву ОСОБА_1 від 23 жовтня 2017 року по суті.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду або через Підгаєцький районний суд Тернопільської області.
Суддя: Р. О. Горуц