
Справа номер 237/5238/17
Номер провадження 2-а/237/37/18
РІШЕННЯ
Іменем України
30.01.18 року м. Курахове
Мар'їнський районний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Медведського М.Д.,
при секретарі Готовщиковій Т.О.,
за участю представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Курахове заяву ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_2 звернулася до суду з адміністративним позовом до УПФУ Мар'їнського району Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення дій.
В обґрунтування свого позову посилається на те, що вона отримує пенсію за віком. 21.03.2017 року вона зареєструвала своє місце проживання за адресою: АДРЕСА_1. З лютого 2015 року позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Мар'їнському Донецької області як отримувач пенсії за віком, у зв'язку із проведеними змінами місця проживання позивач особисто звернулась до відповідача із завою про поновлення виплати пенсії за фактичним місцем проживання, проте відповідач виплату пенсії не поновив, на її думку, протиправно та незаконно, всупереч чинним нормам Конституції України, ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У зв'язку з чим просила суд визнати протиправними дії УПФУ Мар'їнського району Донецької області щодо не поновлення виплати їй пенсії, зобов'язати УПФУ Мар'їнського району Донецької області поновити виплату їй пенсії. При цьому зазначає, що з 21.03.2017 року зареєструвала своє місце проживання за адресою: АДРЕСА_1.
Представник позивача ОСОБА_1 у судове засідання з'явився, просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача УПФУ Мар'їнського району Донецької області у судове засіданні не з'явився, надав суду клопотання про розгляд справи у його відсутність, проти задоволення позову заперечив в повному обсязі обґрунтовуючи це причинами, які викладені у запереченні на позов, який було долучено до матеріалів справи 03.01.2018 року представником відповідача.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
З досліджених у судовому засіданні матеріалів справи було встановлено, що 21.03.2017 року позивач зареєстрував своє місце мешкання за адресою: Донецька область, Мар'їнський район, с. Желанне Друге, вулиця Лермонтова, будинок 45.
Позивач звернувся до відповідача із зверненням з питання виплати пенсії, розглянувши яке позивачу було направлено лист УПФУ Мар'їнського району Донецької області, за номером 128/к-02-01-08 від 13.09.2017 року, в якому позивачу було повідомлено про те, що виплата пенсії призупенана з 01.10.2017 року через відсутність реєстрації в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.
Однак, згідно довідки Управління соціального захисту населення Мар'їнської районної державної адміністрації № 2474 від 06.11.2017 року ОСОБА_2 було відмовлено у взятті на облік як внутрішньо переміщеної особи у зв'язку із тим, що позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1.
Вказані обставини були фактично визнані сторонами у письмових матеріалах та не заперечувались, у зв'язку з чим суд на підставі ч. 1 ст. 78 КАС України вважає ці обставини доведеними.
За статтею 8 Конституції України саме Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.
Ні воєнний, ні надзвичайний стан ні в Україні не запроваджено.
Надане ст. 46 Конституції України право деталізоване у Законах України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) та від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV), зокрема, у стаття 1 і 8 відповідно.
Названими правовими нормами Законів визначено, що громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених Законом № 1788-XII. Іноземні громадяни та особи без громадянства, які проживають в Україні, мають право на пенсію на рівні з громадянами України на умовах, передбачених законодавством або міжнародними угодами. Право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого Законом № 1058-IVпенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Позивач є громадянином України, ІНФОРМАЦІЯ_2 і у відповідності до чинного законодавства України набула право на отримання пенсії за віком у 1984 році, що відповідачем не заперечувалось та підтверджується пенсійним посвідченням НОМЕР_2
Підстави для припинення виплати пенсії передбачені частиною 1 статті 49 Закону № 1058-IV, якими є: виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.
За правилами частини 2 статті 49 цього Закону № 1058-IV поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.
Пунктом 2.8 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1(у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 7 липня 2014 року № 13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок 22-1), поновлення виплати пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюються за документами, що є в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на дату призначення пенсії.
Пунктом 2.9 цього ж Порядку передбачено, що подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особа, яка звертається за пенсією (незалежно від виду пенсії), повинна пред'явити паспорт (або інший документ, що засвідчує цю особу, місце її проживання (реєстрації) та вік).
Суд зауважує, що Законом № 1058-IV не передбачено такої підстави припинення виплати раніше призначеної пенсії, як відсутність довідки внутрішньо переміщеної особи, а з моменту реєстрації позивачем постійного місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 і відмови від статусу внутрішньо переміщеної особи характер правовідносин між ним та УПФУ змінився, а відтак і їх законодавче регулювання також.
Зокрема, з вказаного часу до спірних правовідносин не підлягало застосуванню законодавство, яким врегульовано питання виплати (відновлення) пенсії внутрішньо переміщеним особам за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, як от Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 року № 365.
Додатково суд зауважує, що порядок отримання та втрати статусу внутрішньо переміщеної особи врегульовано Законом України «Про забезпечення прав та свобод внутрішньо переміщених осіб». Так, згідно ч. 3 ст. 4 вказаного Закону для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, та статусу внутрішньо переміщеної особи відповідно, така особа звертається із заявою до компетентного органу соціального захисту населення, поряд з цим п. 1 ч. 1 ст. 12 вказаного Закону встановлено, що підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, відповідно і скасування статусу внутрішньо переміщеної особи, є заява особи про відмову. Таким чином, отримання та втрата статусу внутрішньо переміщеної особи є добровільним правом кожного громадянина, лише факт проживання на відповідних територіях, без волевиявлення отримання відповідного статусу, не надає громадянину автоматично статус внутрішньо переміщеної особи.
Системний аналіз наведених положень законодавства, в контексті встановлених судами обставин справи, дає підстави для висновку, що у відповідача були відсутні законні підстави для відмови позивачу у продовжені виплати їй пенсії та покладення на неї обов'язку щодо надання довідки про взяття на облік, як внутрішньо переміщеної особи. Більше того, позивачем до заяви була надана довідка Управління соціального захисту населення Мар'їнської районної державної адміністрації № 2474 від 06.11.2017 року, якою ОСОБА_2 відмовлено у взятті на облік як внутрішньо переміщеної особи у зв'язку із тим, що вона зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1.
На підставі вищевикладеного, позовні вимоги ОСОБА_2 до УПФУ Мар'їнського району Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії підлягають задоволенню у повному обсязі.
Суд в порядку передбаченому з п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України приймає рішення про присудження виплати пенсій з Державного бюджету України - у межах суми стягнення за один місяць.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, судові витрати в розмірі 640 гривень по справі підлягають стягненню з відповідача Управління Пенсійного Фонду України в Мар'їнському районі Донецької області в розмірі 640 гривень на користь ОСОБА_2.
Керуючись ст.ст. 2,5,6-9,139,242-246,255, 371 КАС України, ст. 8, 19, 46, 49, 64, 92 Конституції України, ст. 49 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Мар' їнському районі Донецької області (індекс 85600, місто Мар'їнка, вул. Заводська, 24, ЄДРПОУ 22014014) щодо не поновлення пенсії ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_3, РНОКПП НОМЕР_1).
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському Донецької області (індекс 85600, місто Мар'їнка, вул. Заводська, 24, ЄДРПОУ 22014014) поновити ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_3, РНОКПП НОМЕР_1) виплату пенсії.
Допустити негайне виконання рішення у межах суми стягнення за один місяць.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському Донецької області (індекс 85600, місто Мар'їнка, вул. Заводська, 24, ЄДРПОУ 22014014) подати у місячний строк звіт про виконання рішення суду відповідно до ст. 382 КАС України.
Стягнути на користь ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_3, РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати у сумі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському Донецької області (індекс 85600, місто Мар'їнка, вул. Заводська, 24, ЄДРПОУ 22014014).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з моменту його проголошення, учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Марїнський районний суд Донецької області.
Суддя М.Д.Медведський
Дата документу 30.01.2018 року