
Справа № 636 / 3844 / 14-ц
№ 6 / 636 / 9 / 2018
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2018 року Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
головуючого судді Ковригіна О.С.
за участю секретаря судового засідання Фатєєвої С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області про заміну сторони виконавчого провадження, -
в с т а н о в и в :
Представник відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області – старший державний виконавець Шиндель В.А. звернувся з даною заявою до суду, в якій просить замінити сторону у виконавчому провадженні ВП№5353481079 від 24.02.2017 року з примусового виконання виконавчого листа Чугуївського міського суду Харківської області від 02.12.2014 року у справі №636/3844/14-ц про зобов’язання Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області надати ОСОБА_1 у власність земельну ділянку (пай) площею 3,45 га з земель запасу та виділити його в натурі з Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області - на Головне управління Держгеокадастру у Харківській області.
Заяву обґрунтовано тим, що на виконанні відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області знаходиться виконавче провадження ВП№53481079 від 24.02.2017 року з примусового виконання виконавчого листа Чугуївського міського суду Харківської області від 02.12.2014 року у справі №636/3844/14-ц про зобов’язання Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області надати ОСОБА_1 у власність земельну ділянку (пай) площею 3,45 га з земель запасу та виділити його в натурі.
Стягувачем за даним виконавчим документом є ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ід. №1865501570, адреса: вул. Чкалова, 27, смт. Чкаловське, Чугуївський район, Харківська область, 63544). Боржником за даним виконавчим документом є Чкаловська селищна рада Чугуївського району Харківської області (код 04397738, адреса: вул. Свободи, 1, смт. Чкаловське, Чугуївський район, Харківська область, 63544).
Виконавче провадження по виконанню згаданого вище виконавчого документа відкрито 24.02.2017 року та боржника зобов’язано виконати рішення впродовж 10 робочих днів.
Листом № 02-29/759 від 14.03.2017 року Чкаловська селищна рада Чугуївського району Харківської області поінформувала державного виконавця про існування обставин, що унеможливлюють виконання рішення суду з поважних причин. Зокрема, в зазначеному листі боржник посилається на відсутність у нього, як у органу місцевого самоврядування, повноважень щодо надання та виділення в натурі земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. При цьому, боржник посилається на Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», який не наділяє боржника зазначеними вище повноваженнями щодо надання земельних ділянок такої категорії у власність та статті 12, 122 Земельного кодексу України, відповідно до яких центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб (ч. 4 ст. 122 ЗК України).
Органом, що наділений повноваженнями передавати земельні ділянки даної категорії у власність, є Головне управління Держгеокадастру у Харківській області (код ЄДРПОУ 39792822, адреса: м-н Свободи, 5, Держпром, 1 під’їзд, 6,7 поверх, м. Харків, 61022).
Таким чином, Чкаловська селищна рада Чугуївського району Харківської області в теперішній час не має повноважень для виконання рішення Чугуївського міського суду Харківської області від 18.11.2014 року у справі №636/3844/14-ц щодо надання у власність земельної ділянки та виділення її в натурі, оскільки вказаними повноваженнями наділено Головне управління Держгеокадастру у Харківській області.
У зв’язку з неможливістю виконання рішення визначеним у виконавчому документі боржником - Чкаловською селищною радою Чугуївського району Харківської області, приймаючи до уваги повідомлення боржника № 02-29/759 від 14.03.2017 року про неможливість виконання рішення та заяву стягувача про звернення до суду із заявою про заміну сторони у виконавчому провадженні, а також з метою неупередженого, ефективного, своєчасного і в повному обсязі вчинення виконавчих дій, заявник просить суд задовольнити заяву про заміну сторони виконавчого провадження.
Представник Головного управління Держгеокадастру у Харківській області ОСОБА_2 в судове засідання не з’явився, просив розглянути справу у його відсутність, надав суду заперечення на вказану заяву, в яких просив в її задоволенні відмовити
В поданих запереченнях вказав, що Головне управління Держгеокадастру у Харківській області не набувало жодних зобов’язань за рішенням Чугуївського міського суду Харківської області від 18.11.2014 року по справі №636/3844/14-ц, згідно вказаного судового рішення зобов’язання покладено на Чкаловську селищну раду Чугуївського району Харківської області, Чугуївську районну державну адміністрацію Харківської області, отже Головне управління не приймало участі по вказаній справі (а.с. 247-253).
Відповідно до ч. 1 ст. 30 ЦПК України, сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач. Відповідно до частини 1 статті 37 ЦПК України, у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи па будь-якій стадії цивільного процесу.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 104 ЦПК України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов’язки переходять до правонаступників. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Враховуючи те, що Чкаловська селищна рада Чугуївського району Харківської області та Чугуївська районна державна адміністрація Харківської області не припинились, як юридичні особи, то і правових підстав стосовно їх заміни правонаступником немає.
Відповідно до пунктів 6, 7 Постанови Кабінету Міністрів від 20.10.2011 №1074 «Про затвердження Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади», права та обов'язки органів виконавчої влади переходять: у разі злиття органів виконавчої влади - до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття; у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади; у разі поділу органу виконавчої влади - до органів виконавчої влади, утворених внаслідок такого поділу; у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади; у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.
Майнові права та обов'язки органів виконавчої влади у разі їх злиття, приєднання або перетворення переходять правонаступникові на підставі передавального акта, а у разі їх поділу - згідно з розподільчим балансом.
Головне управління не приймало майнові права та обов’язки, ані Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області, ані Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області, не є правонаступником останніх та не має правових підстав для вчинення дій, покладених судом на останніх.
Представник Головного управління Держгеокадастру в Харківській області зазначає, що у відповідності до вимог п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України (в редакції до 01.01.2013 року) до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзацах другому та четвертому цього пункту) в межах населених пунктів здійснювали відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів відповідні органи виконавчої влади.
В подальшому, у зв’язку зі змінами в законодавстві, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» внесено зміни до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України та із 01.01.2013 року центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до п. 3 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Харківській області завданням Головного управління є реалізація повноважень Держгеокадастру на території Харківської області.
Відповідно до п. 13 ч. 4 Положення про Головне управління Держгеокадастру у Харківській області від 17.11.2016 року № 308, затвердженого Наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, одним із основних завдань Держгеокадастру є розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеного чинним законодавством на території Харківської області.
Отже, Головне управління Держгеокадастру у Харківській області зазначає, що не зважаючи на виникнення у Головного управління повноважень, щодо розпоряджень землями державної форми власності сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів відповідно до змін в законодавстві, Головне управління не є правонаступником, ані Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області, ані Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області.
Представник ОСОБА_1 – ОСОБА_3, діючий за довіреністю від 30.10.2017 року (а.с. 232), в судовому засіданні вимоги поданої заяви підтримав та просив задовольнити їх у повному обсязі.
Інші сторони в судове засідання не з’явились, будь-яких заяв чи клопотань від них не надходило.
Згідно ч. 3 ст. 442 ЦПК України неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Під час розгляду заяви судом встановлено, що в провадженні Чугуївського міського суду Харківської області перебувала цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області, Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області, третя особа – ПАТ «Слобожанський», про визнання права власності на земельний пай та зобов’язання виділення земельного паю в натурі.
Рішенням Чугуївського міського суду Харківської області від 18.11.2014 року вказаний позов задоволено у повному обсязі. Зобов’язано Чкаловську селищну раду Чугуївського району Харківської області надати ОСОБА_1 у власність земельну ділянку (пай) площею 3,45 га з земель запасу та виділити її в натурі. У випадку відсутності вільних земель запасу у Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області зобов’язати Чугуївську районну державну адміністрацію Харківської області надати ОСОБА_1 у власність земельну ділянку (пай) площею 3,45 га з земель запасу та виділити її в натурі (а.с.126-128).
Рішення набрало законної сили 01.12.2014 року (а.с.138).
На підставі даного рішення суду 02.12.2014 року видано виконавчий лист (а.с.138).
Згідно постанови старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області від 08.05.2015 року , ОСОБА_1 повернуто виконавчий документ, оскільки згідно листа Чкаловської селищної ради Чугуївського району Харківської області від 20.04.2015 року №02-29/429 в межах населених пунктів Чкаловської селищної ради вільні землі запасу відсутні, у зв’язку з чим, стягувана земельна ділянка (пай) не може бути виділена в натурі (а.с.139).
Станом на час розгляду справи в суді боржником добровільно не виконане рішення суду.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.
Керуючись ч. 4 ст. 19 Закону України "Про виконавче провадження", Чкаловська селищна рада Чугуївського району Харківської області листом повідомила відділ примусового виконання рішень про обставини, що обумовлюють обов’язкове зупинення виконавчих дій та зміну способу і порядку виконання рішення, а саме стосовно передачі державою своїх повноважень щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності Центральному органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальним органам.
До 2013 року земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності надавалися в оренду за рішенням районних державних адміністрацій (ст. 123 Земельного кодексу України в редакції до 2013 року).
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06 вересня 2012 року № 5245-VІ внесено зміни до ст. 122 Земельного кодексу України та встановлено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності. Вказані зміни набрали чинності з 01 січня 2013 року.
Указом Президента України від 08 квітня 2011 року № 445 затверджено Положення про Державне агентство земельних ресурсів України, за яким Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагенство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.
Постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 року №442 "Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади" здійснено реорганізацію Державного агентства земельних ресурсів України, шляхом перетворення його в Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр).
Згідно Положення про державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 15, Держгеокадастр є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру, який розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи.
Повноваження щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України, в Харківській області належать Головному управлінню Держгеокадастру у Харківській області.
Відповідно до ч. 2 та ч. 3 ст. 78 ЗК України право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону (ч. 1 ст. 116 ЗК України).
Згідно із ст. 122 ЗК України вирішення питань щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування із земель державної чи комунальної власності належить до компетенції відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 16.04.2004 року "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) та видачі державного акта про право власності на землю (п. 17 розділу Х «Перехідних положень» Земельного кодексу).
Член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акту. Невнесення до зазначеного вище списку особи, що була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку.
При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі, остання відповідно до п. 7 Указу Президента України від 08.08.1995 року за №720/95 "Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям" має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою.
Позови громадян, пов'язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифікату, виділення паю в натурі), можуть бути предметом розгляду судів.
Відповідачами в таких справах є колективні сільськогосподарські підприємства, сільськогосподарські кооперативи, районна державна адміністрація, а також виконавчий орган чи орган місцевого самоврядування, що має вирішувати питання про виділення земельної частки (паю) в натурі, тощо.
З огляду на викладене, зобов’язання виділити в натурі (на місцевості) та передати у власність земельну ділянку ґрунтується на нормах закону, оскільки розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності дійсно виходить за межі визначеної законом компетенції районної державної адміністрації, але до компетенції РДА відноситься розпорядження землями запасу сільськогосподарського призначення.
Відповідно до положень ч. 11 ст. 25 Земельного кодексу України резервний фонд земель перебуває у державній або комунальній власності і призначається для подальшого перерозподілу та використання за цільовим призначенням, повноваженнями щодо його розпорядження згідно з ч. 1 та ч. 7 ст. 122 Земельного кодексу України наділені, відповідно сільські, селищні, міські ради із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб та центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи щодо передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності.
Відповідно до вимог ст. 18 ЦПК України при набранні рішенням законної сили воно є обов'язковим до виконання на всій території України.
Частиною 5 ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження" зазначено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов’язковими тією мірою, якою вони були б обов’язковими для сторони яку правонаступник замінив.
Враховуючи, що Чкаловська селищна рада Чугуївського району Харківської області не реорганізована та не вибула як сторона виконавчого провадження та залишається бути розпорядником земель запасу сільськогосподарського призначення, у заяві заявника необхідно відмовити за необґрунтованістю та безпідставністю, підстав для зупинення вчинення виконавчих дій відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження", суд не вбачає.
Керуючись ст. 442 ЦПК України, ст. 15 Закону України "Про виконавче провадження", суд, -
У х в а л и в :
У задоволенні заяви відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області про заміну сторони виконавчого провадження – відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до або через Чугуївський міський суд Харківської області.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя –