
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua
У Х В А Л А
ПРО ВІДКЛАДЕННЯ ПІДГОТОВЧОГО ЗАСІДАННЯ
23.01.2018 Справа № 905/2978/17
Позивач: Публічне акціонерне товариство “Українська залізниця” м. Київ (в особі регіональної філії “ОСОБА_1 залізниця”, м. Дніпро)
до відповідача: Державного підприємства “Шахтоуправління “Південнодонбаське №1”, м. Вугледар Донецької області
про стягнення 31 734,60грн.
Суддя Матюхін В.І.
Помічник судді (за дорученням судді) Агапов Р.О.
Представники:
позивача: ОСОБА_2 – юрисконсульт;
відповідача: не з’явився.
Публічним акціонерним товариством “Українська залізниця” подано позов про стягнення з Державного підприємства “Шахтоуправління “Південнодонбаське №1” 31 734,60грн., у тому числі:
· 26 095,00грн. штрафу за неправильно зазначену у залізничній накладній №50845122 масу вантажу за відправкою Південнодонбаська Донецької залізниці – Покровськ Донецької залізниці, вагон №60360476;
· 5 639,60грн. додаткових витрат, понесених залізницею під час виправлення комерційної несправності.
Відповідач відзивом позов не визнав з посиланням, зокрема на те, що:
- зважування вантажу на станції ОСОБА_1 та на станції відправлення відбувалось на різних вагах: на станції ОСОБА_1 - на електронних 150-тонних вагонних вагах, у той час як на станції відправлення – на справних 200-тонних вагонних вагах, які пройшли державну повірку;
- позивач не зважував тару вантажу окремо від самого вантажу (не вивантажував вантаж з вагону) і не враховував похибку зважування;
- вага вагону у порожньому стані не завжди відповідає маркуванню на ньому.
Також відповідач просить врахувати при винесенні рішення ст.233 Господарського кодексу України, яка передбачає зменшення штрафних санкцій у разі важкого майнового стану сторін. Так, кредиторська заборгованість підприємства має динаміку до збільшення і становить 1 134 788 тис. грн.
Поряд з цим, за твердженням відповідача, має місце зростання собівартості товарної вугільної продукції, зменшення придатності основних засобів. Отримані доходи не покривають проведених витрат, що в кінцевому результаті призвело до збиткової діяльності. Бюджетне фінансування здійснюється тільки на часткове погашення заборгованості з заробітної плати. Станом на 03.01.2018 заборгованість з заробітної плати склала 37 485 тис. грн. Розмір обов’язкових платежів до бюджету на 03.01 2018р. складає 2 568 914,6 тис. грн. Через наявність податкового боргу, частина майна підприємства описана та знаходиться у податковій заставі. Крім того, у зв’язку з наявною заборгованістю за виконавчими листами, на все майно підприємства накладено арешт та заборону на його відчуження.
Причинами нестабільного фінансового становища з 2014 по теперішній час є:
- проведення військових дій на території Донецької області, що призвело до дефіциту коштів на поточну діяльність, значного зниження матеріальних витрат на забезпечення виробничого циклу;
- зріст цін на товари, роботи, послуги, споживані в процесі виробництва.
На підтвердження своїх доводів, відповідач надав копію балансу на 30 вересня 2017 року та звіт про фінансові результати ДП «Шахтоуправління “Південнодонбаське №1» за 9 місяців 2017року.
Позивач через канцелярію суду надав пояснення по справі. Також, позивачем надана відповідь на відзив відповідача.
Поясненнями позивач роз’яснив свої вимоги у частині додаткових витрат, понесених залізницею під час виправлення комерційної несправності і надав їх правове обґрунтування. Зокрема, позивач зазначив, що у зв’язку з виправленням комерційної несправності на станції ОСОБА_1 залізницею відповідачеві нараховані додаткові плати і збори, а саме:
ь збір за маневрову роботу – 1 616,64грн. з ПДВ;
ь збір за зважування вагону - 207,72грн. з ПДВ;
ь плата за користування вагоном - 702,24грн. з ПДВ;
ь збір за телеграфне повідомлення (3 телеграми) - 439,20грн. з ПДВ;
ь збір за зберігання вантажу 73000кг (73т) – 1 613,28грн. з ПДВ;
ь робота крана — 1 060,52грн. з ПДВ.
Збір за маневрову роботу нарахований відповідно п.1.8 Р.2 Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов’язані з ними послуги (Тарифне керівництво №1). Підстава: для проведення зважування вагону необхідно було здійснити маневрові роботи (доставити вагон до місця зважування).
Згідно ст.24 Статуту залізниць України залізниця перевірила масу вантажу, а саме - зважила вагон на вагонних вагах та нарахувала збір. Збір за зважування нараховується на кожну операцію у розмірі 75,20грн. за один вагон будь-якої вантажопідйомності (п.4.1 Р.З Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов’язані з ними послуги (Тарифне керівництво №1).
Плата за користування вагоном нарахована відповідно до статті 119 Статуту, згідно якої за користування вагонами і контейнерами залізниці вантажовідправниками, вантажоодержувачами, власниками під'їзних колій, портами, організаціями, установами, громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності вноситься плата. Згідно п. 13 Правил користування вагонами і контейнерами плата за користування стягується з вантажовласника також у разі затримки вагонів (контейнерів) під час перевезення в усіх випадках, крім тих, які залежать від залізниці (затверджені наказом Міністерства транспорту України від 25 лютого 1999 року № 113, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 15 березня 1999 р. зa № 165/3458 із змінами і доповненнями).
Збір за телеграфне повідомлення нарахований згідно табл.3 п.10 Р.3 Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов’язані з ними послуги (Тарифне керівництво №1).
Збір за зберігання вантажу нараховано згідно п.8 Правил зберігання вантажу (п. 4.1 Р.З Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов’язані з ними послуги (Тарифне керівництво №1)), яким передбачено, що збір за зберігання вантажів у вагонах (контейнерах) у разі затримки їх з вини одержувача (відправника) після закінчення терміну безоплатного зберігання сплачується незалежно від місця затримки (на станції призначення та на підходах до неї, на прикордонних, припортових станціях тощо). Термін безоплатного зберігання обчислюється:
- якщо на станції призначення вивантаження здійснюється засобами: залізниці - з 24-ої години дати вивантаження вантажів; одержувача - з 24-ої години дати подавання вагонів під вивантаження;
- при переадресуванні - після двох годин з моменту повідомлення про прибуття вантажу;
- при затримці - з моменту затримки.
Для усунення комерційної несправності, а саме - перевищення маси вантажу у вагоні понад його вантажопідйомність, було залучено кран для відвантаження надлишку вантажу 7900кг (7,9т). Комерційна несправність усунута та нарахована роботу крана відповідно до калькуляції від 14.07.2017. Дані додаткові збори нараховані згідно Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов’язані з ними послуги (Тарифне керівництво №1) та калькуляцією від 14.07.2017.
Відповіддю на відзив позивач не погодився з доводами відповідача і зазначив наступне:
1. Залізниця керується Правилами оформлення перевізних документів. Згідно Правил оформлення перевізних документів графа 4 залізничної накладної заповнюється вантажовідправником.
2. Статтею 24 Статуту залізниць України передбачено, що вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених ним у накладній. Залізниця має право перевіряти правильність цих відомостей, а також періодично перевіряти кількість та масу вантажу, що зазначаються у накладній.
3. Вагони були зважені в статиці, а не в динаміці. Зважування проводилось на транзитній станції та вивантаження вантажу з вагонів не проводилось. Ні в одному з законодавчих актів не зазначено про обов’язкове вивантаження вантажу залізницею на транзитній станції для зважування вантажу окремо.
4. Щодо зважування вагону на станції відправлення Південнодонбаська Донецької залізниці на 200-х тонних вагах та зважування його на транзитній станіні ОСОБА_1 залізниці на 150-х тонних вагах порушень не вбачається. Відповідач не надав обґрунтованого заперечення щодо порушення залізницею Правил перевезення вантажів та інших нормативних актів.
5. Фінансові документи, які додані до відзиву, не є підтвердженням скрутного фінансового становища. Відповідач зазначає фінансовий стан підприємства як нестабільний і жодного слова про те, що підприємство знаходиться у скрутному становищі. В Господарському процесуальному кодексі України відсутнє право на зменшення суми штрафу.
Згідно ч.1 ст.3 Закону України „Про залізничний транспорт” від 04.07.1996 року № 273/96-ВР, законодавство про залізничний транспорт загального користування складається з Закону України "Про транспорт", цього Закону, Статуту залізниць України, який затверджується Кабінетом Міністрів України, та інших актів законодавства України.
Частиною 2 вищезазначеної статті передбачено, що нормативні документи, що визначають порядок і умови перевезень, користування засобами залізничного транспорту загального користування, безпеки руху, охорони праці, забезпечення громадського порядку, перетину залізничних колій іншими видами транспорту і комунікаціями, пожежної безпеки, санітарні норми та правила на залізничному транспорті України є обов'язковими для всіх юридичних і фізичних осіб на території України.
Згідно ч.5 ст.307 Господарського кодексу України умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб'єктів господарювання за цими перевезеннями визначаються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами.
Ст.2 Статуту залізниць України, затвердженого ПКМУ від 06.04.1998 року, визначає обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, організацій, установ і громадян, які користуються залізничним транспортом.
В ст.5 Статуту залізниць України зазначено, що на підставі цього Статуту Мінтранс затверджує Правила перевезення вантажів(далі Правила) та інші нормативні документи. Нормативні документи, що визначають порядок і умови перевезень, користування засобами залізничного транспорту, безпеки руху, охорони праці, громадського порядку, перетину залізничних колій іншими видами транспорту і комунікаціями, пожежної безпеки, санітарні норми та правила на залізничному транспорті, є обов'язковими для всіх юридичних і фізичних осіб на території України.
Відповідно до п.5.5 Правил оформлення перевізних документів, якщо під час перевезення вантажу або на станції його призначення буде виявлено неправильне зазначення у накладній відомостей про адресу одержувача, його код, назву вантажу, його кількість, то з відправника стягується штраф згідно зі ст. 122 Статуту залізниць
У зв’язку з необхідністю надання відповідачу часу для ознайомлення з відповіддю позивача на відзив та наданими поясненнями, розгляд підготовчого засідання підлягає відкладенню.
На підставі викладеного, з метою повного та всебічного з'ясування обставин справи і керуючись ст.ст.177, 181, 182, 183, ч.2 ст.202 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
У Х В А Л И В:
Відкласти розгляд справи на 08.02.2018 року об 11:00 год.
Ухвала набрала чинності з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
Суддя В.І. Матюхін
Надруковано примірників:
1 - до справи;
1 - позивачу;
1 - відповідачу