
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua
У Х В А Л А
23.01.2018 Справа № 905/2981/17
Позивач: Публічне акціонерне товариство «Українська залізниця», м. Київ (в особі регіональної філії «ОСОБА_1 залізниця», м. Дніпро)
до відповідача: Приватного акціонерного товариства «Новотроїцьке рудоуправління», смт. Новотроїцьке
про стягнення 24 596,63грн.
Суддя Матюхін В.І.
Помічник судді (за дорученням судді) Агапов Р.О.
Представники:
позивача: ОСОБА_2 – за дов.;
відповідача: ОСОБА_3В, - за дов.
Публічним акціонерним товариством “Українська залізниця” в особі регіональної філії “ОСОБА_1 залізниця» подано позов про стягнення з Приватного акціонерного товариства «Новотроїцьке рудоуправління» 24 596,63грн., у тому числі:
· 20 125,00грн. штрафу за неправильно зазначену у залізничній накладній № 51443158 масу вантажу за відправкою Велико-Анадоль Донецької залізниці – Заоскілля Південної залізниці, вагон № 59132381;
· 4 471,63грн. додаткових витрат, понесених залізницею під час виправлення комерційної несправності.
Позивач через канцелярію суду надав пояснення по справі. Також, позивачем надані заперечення на клопотання відповідача про зменшення штрафу.
Поясненнями позивач роз’яснив свої вимоги у частині додаткових витрат, понесених залізницею під час виправлення комерційної несправності і надав їх правове обґрунтування. Зокрема, позивач зазначив, що у зв’язку з виправленням комерційної несправності на станції ОСОБА_1 залізницею відповідачеві нараховані додаткові плати і збори, а саме:
ь збір за маневрову роботу – 1 616,64грн. з ПДВ;
ь збір за зважування вагону - 207,72грн. з ПДВ;
ь плата за користування вагоном - 702,24грн. з ПДВ;
ь збір за телеграфне повідомлення (3 телеграми) - 439,20грн. з ПДВ;
ь збір за зберігання вантажу 65000кг (65т) – 1 436,40грн. з ПДВ;
ь робота крана — 69,43грн. з ПДВ.
Збір за маневрову роботу нарахований відповідно п.1.8 Р.2 Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов’язані з ними послуги (Тарифне керівництво №1). Підстава: для проведення зважування вагону необхідно було здійснити маневрові роботи (доставити вагон до місця зважування).
Згідно ст.24 Статуту залізниць України залізниця перевірила масу вантажу, а саме - зважила вагон на вагонних вагах та нарахувала збір. Збір за зважування нараховується на кожну операцію у розмірі 75,20грн. за один вагон будь-якої вантажопідйомності (п.4.1 Р.З Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов’язані з ними послуги (Тарифне керівництво №1).
Плата за користування вагоном нарахована відповідно до статті 119 Статуту, згідно якої за користування вагонами і контейнерами залізниці вантажовідправниками, вантажоодержувачами, власниками під'їзних колій, портами, організаціями, установами, громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності вноситься плата. Згідно п. 13 Правил користування вагонами і контейнерами плата за користування стягується з вантажовласника також у разі затримки вагонів (контейнерів) під час перевезення в усіх випадках, крім тих, які залежать від залізниці (затверджені наказом Міністерства транспорту України від 25 лютого 1999 року № 113, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 15 березня 1999 р. зa № 165/3458 із змінами і доповненнями).
Збір за телеграфне повідомлення нарахований згідно табл.3 п.10 Р.3 Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов’язані з ними послуги (Тарифне керівництво №1).
Збір за зберігання вантажу нараховано згідно п.8 Правил зберігання вантажу (п. 4.1 Р.З Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов’язані з ними послуги (Тарифне керівництво №1)), яким передбачено, що збір за зберігання вантажів у вагонах (контейнерах) у разі затримки їх з вини одержувача (відправника) після закінчення терміну безоплатного зберігання сплачується незалежно від місця затримки (на станції призначення та на підходах до неї, на прикордонних, припортових станціях тощо). Термін безоплатного зберігання обчислюється:
- якщо на станції призначення вивантаження здійснюється засобами: залізниці - з 24-ої години дати вивантаження вантажів; одержувача - з 24-ої години дати подавання вагонів під вивантаження;
- при переадресуванні - після двох годин з моменту повідомлення про прибуття вантажу;
- при затримці - з моменту затримки.
Для усунення комерційної несправності, а саме - перевищення маси вантажу у вагоні понад його вантажопідйомність, було залучено кран для відвантаження надлишку вантажу 800кг (0,8т). Комерційна несправність усунута та нарахована роботу крана відповідно до калькуляції від 21.08.2017. Дані додаткові збори нараховані згідно Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов’язані з ними послуги (Тарифне керівництво №1) та калькуляцією від 21.08.2017.
Запереченнями на клопотання відповідача про зменшення штрафу позивач вважає його необґрунтованим і зазначив наступне:
1. В описової часті клопотання відповідач посилається на ст. 233 ГК України, де зазначено, що у разі якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов’язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов’язанні: не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу.
Відповідно до ч.1 ст.230 ГК України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання. Згідно із ч. 1 ст. 231 ГК України законом щодо окремих видів зобов'язань може бути визначений розмір штрафних санкцій, зміна якого за погодженням сторін не допускається.
Відповідно до ст.122 Статуту залізниць України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1998 № 457, за неправильно зазначені у накладній масу, кількість місць вантажу, його назву, код та адресу одержувача з відправника, порта стягується штраф у розмірі згідно із статтею 118 цього Статуту. При цьому відправник несе перед залізницею відповідальність за наслідки, які виникли.
Статтею 118 Статуту залізниць України встановлено, що за пред'явлення вантажу, який заборонено до перевезень або який потребує під час перевезення особливих заходів безпеки, та з неправильним зазначенням його найменування або властивостей з відправника, крім заподіяних залізниці збитків і витрат, стягується штраф у розмірі п'ятикратної провізної плати за всю відстань перевезення.
2. В прохальній частині клопотання є посилання ст.ст.219, 233 ГПК України, але дані статті не передбачають зменшення суми штрафу.
Статтею 219 ГПК України передбачено вихід суду для ухвалення рішення.
В ст. 233 ГПК України зазначено порядок ухвалення судових рішень
Відсутність доказів донесення реальних збитків позивачем внаслідок порушення відповідачем вимог Статуту залізниць України не може бути підставою для зменшення штрафу. Слід зазначити, що штраф стягується за сам факт допущення порушення, незалежно від того, чи завдано у зв’язку з цим збитками. Відповідачем не доведено надмірність для нього розміру даного штрафу. Аналогічна позиція висловлена в постанові ВГСУ від 14.09.2010 року по справі № 17/110-09.
3. Відповідно до ст. 10 ЗУ „Про залізничний транспорт”, розрахунки відправників і одержувачів вантажу, вантажобагажу і пошти з підприємствами залізничного транспорту загального користування за перевезення, додаткові збори за вантажні операції і користування рухомим складом, а також за штрафи, пеню, неустойки здійснюються в порядку, передбаченому Статутом залізниць України, іншими актами законодавства України та міжнародними договорами.
Ст.2 Статуту залізниць України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1998 року № 457, визначає обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, організацій, установ і громадян, які користуються залізничним транспортом.
В ст.5 Статуту зазначено, що на підставі цього Статуту Мінтранс затверджує Правила перевезення вантажів(далі Правила) та інші нормативні документи. Нормативні документи, що визначають порядок і умови перевезень, користування засобами залізничного транспорту, безпеки руху, охорони праці, громадського порядку, перетину залізничних колій іншими видами транспорту і комунікаціями, пожежної безпеки, санітарні норми та правила на залізничному транспорті, є обов'язковими для всіх юридичних і фізичних осіб на території України.
4. Відповідно до ст.909 Цивільного кодексу України, за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов'язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов'язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату. Договір перевезення вантажу укладається у письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням транспортної накладної (коносамента або іншого документа, встановленого транспортними кодексами (статутами). Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору перевезення вантажу.
Ч. 1, 2 ст. 307 Господарського кодексу України передбачає, що за договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов'язується доставити ввірений їй другою стороною (вантажовідправником) вантаж до пункту призначення в установлений законодавством чи договором строк та видати його уповноваженій на одержання вантажу особі (вантажоодержувачу), а вантажовідправник зобов'язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату. Договір перевезення вантажу укладається в письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням перевізного документа (транспортної накладної, коносамента тощо) відповідно до вимог законодавства. Перевізники зобов'язані забезпечувати вантажовідправників бланками перевізних документів згідно з правилами здійснення відповідних перевезень.
Як вбачається з вищенаведеного, обов’язок правильного визначення маси вантажу покладається на відправника нормативно правовими актами - Статутом залізниць України. Правилами перевезень, що видані на підставі Закону України „Про залізничний транспорт”, а не зобов'язанням, яким є договір. Не виконання відправником обов’язку визначити належним чином маси вантажу є грубим порушенням Статуту залізниць України, Правил перевезень та є значною загрозою безпеці руху поїздів, наслідки даного порушення важко передбачити.
Відповідач в підготовче засідання з’явився в режимі відеоконференції. В засіданні представник рудоуправління позов визнав в повному обсязі (в усній формі), проте заяву про визнання позову як того вимагає ч.1 ст.191 Господарського процесуального кодексу України не подав. Також ним на електронну адресу суду подане клопотання про зменшення штрафних санкцій до 100,00грн.
За приписами ст.177 Господарського процесуального кодексу України підготовче провадження починається відкриттям провадження у справі і закінчується закриттям підготовчого засідання.
Підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
П. 18 ч.2 ст.182 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у підготовчому засіданні суд, зокрема, призначає справу до розгляду по суті, визначає дату, час і місце проведення судового засідання (декількох судових засідань - у разі складності справи) для розгляду справи по суті.
За змістом п.3 ч.2 ст.185 Господарського процесуального кодексу України за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу, зокрема, про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст.177, 182, п.3 ч.2 ст.185, 234 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
У Х В А Л И В:
1.Закрити підготовче провадження у справі.
2.Призначити справу до судового розгляду по суті.
3.Призначити розгляд справи по суті на 08.02.2018 року о 09:40 год.
4. Викликати учасників справи (позивача, відповідача) у судове засідання.
Ухвала набирає чинності з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.
Суддя В.І. Матюхін