Постанова № 72088755, 06.02.2018, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.02.2018
Номер справи
822/3178/17
Номер документу
72088755
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 822/3178/17

Головуючий у 1-й інстанції: Петричкович А.І.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

06 лютого 2018 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Совгири Д. І.

суддів: Курка О. П. Полотнянка Ю.П. ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2017 року (повний текст якої складено в м. Хмельницькому) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2017 року адміністративний позов задоволено частково.

Не погоджуючись з даною постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.

На апеляційну скаргу ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області надійшов відзив позивача, зареєстрований Вінницьким апеляційним адміністративним судом 22.01.2018 року за вх. № 992/18.

У поданому відзиві позивач наголошує, що судом першої інстанції правильно встановлено та досліджено усі обставини справи, в результаті чого прийнято судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права. Також, позивач вказує на те, що він являється учасником бойових дій та має пільги для отримання земельної ділянки у розміри 2 га для ведення особистого фермерського господарства.

Виходячи з приписів п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 311 КАС України, вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_3 є учасником бойових дій, що стверджено копією посвідчення серії МВ №031874, виданого 30.07.2015 та має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.

02.06.2017 позивач звернувся із заявою до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якій просив надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, державної форми власності, орієнтовною площею 2,0 га, яка розташована за межами населеного пункту, на території Рябіївської сільської, Волочиського району, Хмельницької області.

Відповідно до листа ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області за підписом в.о. голови ОСОБА_4 за №Я-14512/0-7121/6-17 від 04.07.2017, ОСОБА_3 на його заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою повідомлено: "Разом з тим, з поданих Вами документів неможливо встановити позицію сільської ради щодо можливості надання Вам дозволу на розроблення документації із землеустрою. Таким чином, пропонуємо Вам повторно звернутися до ОСОБА_2 управління з відповідним клопотанням, надавши погодження органу місцевого самоврядування.".

Позивач повторно звернувся із заявою від 12.07.2017 до ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, в якій просив надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, державної форми власності, орієнтовною площею 2,0 га, яка розташована за межами населеного пункту, на території Рябіївської сільської, Волочиського району, Хмельницької області.

ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області за підписом в.о. голови ОСОБА_4 за №Я-17606/0-11688/6-17 від 11.08.2017 позивача повідомлено, що відповідно до п. 14 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", учасникам бойових дій надаються такі пільги, зокрема, першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва. Розпорядженням Кабінету Міністрів України №898-р від 19.08.2015 доручено Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру, обласним та Київській міській державним адміністраціям забезпечити розгляд у першочерговому порядку звернень учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції щодо відведення їм земельних ділянок.

На виконання зазначеного розпорядження, наказами ОСОБА_2 управління визначаються земельні ділянки, які можуть бути відведені учасникам антитерористичної операції та відповідні атласи із зазначенням місця розташування таких земельних ділянок розміщуються на офіційному веб-сайті ОСОБА_2 управління. Вказано, що у зв'язку із великим надходженням заяв від учасників АТО та сімей загиблих учасників АТО, з метою забезпечення права кожного учасника АТО на отримання земельних ділянок, ОСОБА_2 управлінням формується перелік заяв учасників АТО в порядку черговості їх надходження, тому, про результати розгляду заяви позивача буде поінформовано додатково (стор. 33 справи).

ОСОБА_3 оскаржив до Хмельницького окружного адміністративного суду відмову ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №Я-17606/0-11688/6-17 від 11.08.2017, який постановою від 23.10.2017 по справі №822/2658/17, яка набрала законної сили 07.11.2017, адміністративний позов задовольнив. Судом визнано протиправними дії ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо не розгляду клопотання ОСОБА_3 про отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населених пунктів Рябіївської сільської ради Волочиського району Хмельницької області. Зобов'язано Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області розглянути клопотання ОСОБА_3 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населених пунктів Рябіївської сільської ради Волочиського району Хмельницької області подане 12.07.2017, у відповідності до вимог Земельного кодексу України.

Відповідно до листа №2125/0-14565/6-17 від 06.11.2017 за підписом в.о. начальника ОСОБА_5, позивача повідомлено, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.10.2017 по справі №822/2658/17, повторно розглянуто його звернення щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки с/г призначення для ведення особистого селянського господарства, державної форми власності, орієнтовною площею 2,0 га, яка розташована за межами населеного пункту, на території Рябіївської сільської, Волочиського району, Хмельницької області. Пропонують постійно ознайомлюватись з інформацією щодо земельних ділянок які пропонується передавати в межах норм безоплатної приватизації у власність на офіційному веб-сайті та в разі включення бажаної земельної ділянки до переліку повторно звергутися до ОСОБА_2 управління з відповідною заявою .

Отже, відповідач в 2017 році 3-и рази розглядав заяви ОСОБА_3 про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення селянського господарства орієнтовною площею 2 га із земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів на території Рябіївської сільської, Волочиського району, Хмельницької області і не вирішив їх по суті жодного разу в порушення вимог закону, враховуючи наступне.

Згідно з п.7 зазначеного Положення, Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до п. "а" ч.3 ст.22 ЗК України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно з п. "в" ч. 3 ст. 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених вказаним Кодексом.

Пунктом "б" ч. 1 ст. 121 ЗК України передбачено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою вказаної статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Згідно з ч. 6 ст. 118 ЗК України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_6 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_6 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до абз.1 ч.7 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Абзацом 1 ч. 3 ст. 123 ЗК України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Отже, підставою для відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.

Пунктами 1 - 2 Розпорядження КМ України від 19.08.2015, № 898-р "Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками" доручено Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру і обласним та Київській міській державним адміністраціям за участю органів місцевого самоврядування визначити протягом місяця на території відповідної області та м. Києва земельні ділянки для відведення учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції. Також, Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру, обласним та Київській міській державним адміністраціям забезпечити: розгляд у першочерговому порядку звернень учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції щодо відведення їм земельних ділянок; розміщення на власних офіційних веб-сайтах інформації про місце розташування, цільове призначення та площу земельних ділянок, які можуть бути відведені учасникам антитерористичної операції та сім'ям загиблих учасників антитерористичної операції.

Згідно з п.14 ст.12 Закону України від 22.10.1993, №3551-XII "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", учасникам бойових дій (статті 5, 6) надається така пільга, як першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом.

Листом за №9-22-0.62-10416/2-17 від 11.12.2017 за підписом в.о. начальника ОСОБА_5 суд повідомлено, що: "... наказом №137 від 20.06.2017 року ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області затверджено перелік земельних ділянок, які можуть бути передані у власність громадянам, в межах норм безоплатної приватизації у ІІІ кварталі 2017 року на території Хмельницької області, який опубліковано на офіційному веб-сайті ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області ... Земельна ділянка, яку громадянин ОСОБА_3 бажав отримати у власність, не входить у перелік земельних ділянок оприлюднених на офіційному веб-сайті ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, які можуть бути передані у власність громадянам, в межах норм безоплатної приватизації у ІІІ кварталі 2017 року на території Хмельницької області. Таким чином, місце розташування земельної ділянки не відповідало вимогам нормативно-правових актів (пункт 7 статті 118 Земельного кодексу України). У зв"язку з вищенаведеним, з метою уникнення порушення прав гр. ОСОБА_3 на отримання земельної ділянки, ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області було прийнято рішення розглядати заяви в порядку черговості.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області щодо не розгляду клопотання ОСОБА_3 про отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населених пунктів Рябіївської сільської ради Волочиського району Хмельницької області (пункт 1 позову) і зобов'язання ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області належно розглянути клопотання ОСОБА_3 про отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населених пунктів Рябіївської сільської ради Волочиського району Хмельницької області, у відповідності до вимог Земельного кодексу України ( п.3 позову), суд вважає що вони не можуть бути задоволені. Суд вважає, що заяви позивача були розглянуті, хоч і з порушенням вимог закону, а тому не має протиправності дій, а вимога про зобов'язання розглянути заяву позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою в черговий ( 4-ий) раз є неналежним захистом його прав з урахуванням встановлених обставин у справі і вимоги позову під №4.

Отже, позивачу в 2017 році фактично 3-и рази відповідачем було протиправно відмовлено у розгляді по суті його заяв про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної форми власності орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства. Цей висновок суду, також не спростовує лист в.о. начальника ОСОБА_5 №9-22-0.62-10416/2-17 від 11.12.2017, адже відповідачем грубо порушено право ОСОБА_3, яке передбачено статтями 118, 123 ЗК України і ст.12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Більше цього, в.о. начальника ОСОБА_5, вважає системне (три рішення відповідача щодо розгляду заяв) порушення прав позивача таким, що відповідає вимогам п.7 ст.118 ЗК України, оскаржувана відмова датована 06.11.2017 року, а посадова особа обгрунтовує в тому числі цю відмову, вказуючи на 3-ій квартал 2017 року, який закінчується у вересні місяці (9-ий місяць) і прийняв оскаржуване рішення №2125/0-14565/6-17 від 06.11.2017 з метою: ... уникнення порушення прав гр. ОСОБА_3 на отримання земельної ділянки ...", чому суд дає критичну оцінку, враховуючи вищенаведене. Також, звертає увагу, що відповідач відмовляючи позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, надав громадянам ОСОБА_7 наказом №22-16213-сг від 14.08.2017 ( стор. 56 справи) і ОСОБА_8 наказом №22-7989-СГ від 18.08.2017 ( стор. 66 справи) дозволи на розробку проектів землеустрою на відведення земельних ділянок, орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, які розташовані за межами населених пунктів Рябіївської сільської ради Волочиського району Хмельницької області ( сусідні на які претендує позивач і яка є вільною на час розгляду справи), що відповідно свідчить про надання переваг одним громадянам з підстав, які потребують перевірки, так як можуть свідчити про порушення посадовими особами вимог закону.

Таким чином, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, що позивачем доведено позовні вимоги щодо незаконності відмови за №2125/0-14565/6-17 від 06.11.2017 та зобов'язання надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову не довів, що діяв у межах Закону, що підтверджено доказами, які перевірено судом

Тому, враховуючи вищезазначене, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, які призвели до неправильного вирішення справи, тобто прийнята постанова відповідає матеріалам справи та вимогам закону і підстав для її скасування не вбачається.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення – без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

апеляційну скаргу ОСОБА_2 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2017 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_9 ОСОБА_10