
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 лютого 2018 р. м. ХарківСправа № 623/2800/17Харківський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Яковенка М.М.
суддів: Лях О.П., Старосуда М.І.
секретарі судового засідання: Жданюк А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційні скарги ОСОБА_1, Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області на постанову Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 28 листопада 2017року по справі № 623/2800/17 за позовом ОСОБА_1 до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дій протиправними та дискримінаційними, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, звернулася до Ізюмського міськрайонного суду Харківської області з адміністративним позовом до Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, в якому просила суд визнати дії відповідача протиправними та зобов'язання вчинення дій.
За наслідками розгляду справи в порядку скороченого провадження, Постановою Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 28 листопада 2017 року вказаний позов задоволено.
Визнано протиправними дії Ізюмського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо припинення з 07.05.2017р. виплати пенсії ОСОБА_1
Зобов'язано Ізюмське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Харківської області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 з 07.05.2017 року та виплатити виниклу заборгованість.
Позивач, ОСОБА_1, посилаючись на незаконність та необґрунтованість судового рішення, прийняття з порушенням норм матеріального та процесуального права, просила змінити постанову Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 28.11.2017 року в частині застосування строку звернення до суду та зобов'язати відповідача здійснити негайне нарахування та виплату належних їй пенсійних виплат (пенсії) за період з дати припинення нарахування та виплати без обмеження будь-яким строком.
Відповідач, Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області посилаючись на незаконність та необґрунтованість судового рішення, прийняття з порушенням норм матеріального та процесуального права просив скасувати постанову Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 28.11.2017 року та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
З урахуванням приписів ч.4 ст.229, ч.2 ст.313 КАС України, розгляд справи здійснюється за відсутності сторін, які були повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в зв'язку з чим, колегія суддів вважає за можливе фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу в режимі відео конференції не здійснювати.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційних скарг, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області залишити без задоволення, а апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити з наступних підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанції, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції з м. Вуглегірськ Донецької області, отримує пенсію за віком в Ізюмському об'єднаному Управлінні Пенсійного фонду України Харківської області, а з 01.03.2017 р. виплата пенсії ОСОБА_1 була призупинена.
Надаючи юридичну оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, колегія суддів виходить з наступного.
За статтею 8 Конституції України саме Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції країни і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії.
Статтею 46 Конституція України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною першою ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено підстави припинення виплати пенсії та визначено, що виплата пенсії припиняється або за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду, або за рішенням суду.
Рішення Ізюмського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Харківської області про зупинення з 01.01.2017р. виплати пенсії позивачу пенсії відповідачем суду не надано.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.
Ні воєнний, ні надзвичайний стан в Україні не запроваджено.
Згідно з частиною 2 ст. 14 Закону України від 20 березня 2003 року № 638-IV «Про боротьбу з тероризмом» у районі проведення антитерористичної операції можуть вводитися тимчасово обмеження прав і свобод громадян.
Статтею 1 Закону України від 02 вересня 2014 року № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» встановлено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Розпорядженням КМУ від 02.12.2015р. №1275-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Відповідно до статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема: права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки (пункти 1, 6).
Ні Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003р., ні Законом України від 02.09.2014р. №1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», ні будь-яким іншим Законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які проживають на території, яка не контролюється органами державної влади.
Таким чином, колегією суддів встановлено, що відповідач Ізюмське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Харківської області, не приймаючи рішення відповідно до ч.1 ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 01.03.2017р. зупинив виплату пенсії позивачу ОСОБА_1, доказів наявності судового рішення про зупинення виплати пенсії позивачу ОСОБА_1 сторонами суду не надано, жодним Законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які проживають на території, яка не контролюється органами державної влади.
У зв'язку з чим позовні вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання Ізюмського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Харківської області поновити виплату їй пенсії та виплатити виниклу заборгованість підлягають задоволенню.
Отже, жодні доводи апелянта не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції рішення, а тому залишає апеляційну скаргу Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області без задоволення.
Стосовно апеляційної скарги ОСОБА_1 колегія суддів зазначає наступне.
За результатами розгляду позову Ізюмським міськрайонним судом Харківської області було ухвалене рішення згідно з яким, позовні вимоги були задоволенні, при цьому суд, керуючись ст. 99 КАС України застосував строк звернення до суду, і зобов'язав відповідача здійснити виплату пенсії та заборгованість не за весь час припинення виплат, а за останні півроку.
В частинні застосування строку колегія суддів не погоджується з постановою Ізюмського міськрайонного суду Харківської області, так як судом були порушенні норми процесуального права, які виразились у наступному.
Згідно з ст. 99 КАС України встановлено шести місячний строк звернення до суду. Суд першої інстанції зазначав, що на підтвердження того, що позивач не мала змоги звернутися до суду раніш, не надано відповідних доказів.
Відносно неможливості звернутися позивач зазначила, що на тимчасово окупованій території не працюють почтові відділення, так це є загальновідомим фактом, крім того, свою діяльність почтові відділення зупинили на підставі рішення органів влади.
Таким чином, приймаючи Постанову, суд не звернув увагу на вказані факти та норми законодавства в частині прийняття рішення про застосування строку позовної давності.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як зазначає позивач, у неї не було можливості звернутись до суду раніше, так як вона особа похилого віку і на місці її тимчасового проживання відсутні відділення поштового зв'язку.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зобов'язання вчинення дій, підлягають задоволенню з 01.03.2017 року, в зв'язку з чим постанова Харківської області від 28 листопада 2017 року підлягає зміні в частині звернення до суду. Захист порушеного права позивача підлягає з часу його порушення.
Керуючись ст. ст. ч.6 ст.12, 23, 31, 33, 90, 257, 263, 292, 308, 310-311, 313, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області - залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Постанову Ізюмського міськрайонного суду Харківської області від 28 листопада 2017 року по справі № 623/2800/17 - змінити, виклавши третій абзац резолютивної частини в наступній редакції: «Зобов'язати Ізюмське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Харківської області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2017р. та виплатити виниклу заборгованість.».
В іншій частині постанову суду залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає оскарженню, а у випадках, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України, постанова може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
.
Головуючий суддя (підпис)М.М. ЯковенкоСудді(підпис) (підпис) О.П. Лях М.І. Старосуд