
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/2539/17 Суддя (судді) першої інстанції: Федорчук А.Б.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 лютого 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуюча суддя: Шелест С.Б.
Судді: Кобаль М.І., Кузьмишина О.М.
Секретар судового засідання: Хаврат О.О.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 06.11.17р. у справі №826/2539/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Київ Інвест Груп» до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправними дій
у с т а н о в и в:
постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 06.11.17р. адміністративний позов задоволено: визнано неправомірними дії Відповідача щодо складання акту перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 19.01.17р. №17-0002-08.
Не погоджуючись з вказаною постановою, Відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати постанову з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Свої вимоги апелянт мотивує тим, що при складанні оспорюваного акту, суб'єкт владних повноважень діяв у спосіб та у межах визначених законом повноважень.
Учасники справи в судове засідання не прибули, хоча належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, у зв'язку з чим та відповідно до частини 2 ст.313, п.2 ч.1 ст.311 КАС апеляційним судом розглянуто справу в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу Відповідача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як свідчать обставини справи та установлено колегією суддів, посадовою особою Департаменту земельних ресурсів відповідно до Порядку здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель м. Києва, затвердженого рішенням сесії Київської міської ради від 25.09.03р. №16/890, ст. 187, ст. 189 Земельного кодексу України та на підставі плану роботи на І квартал 2017 року здійснено перевірку земельної ділянки за адресою: просп. Перемоги (автододора Київ-Житомир, 14 км) у Святошинському районі м. Київа, код ділянки 75:165:0003, за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства №17-0002-08 від 19.01.17р. (а.с.29-30).
В ході перевірки установлено, що згідно з даними міського земельного кадастру земельна ділянка площею 0,7043 га код ділянки: 75:165:0003 на підставі технічного звіту про встановлення зовнішніх меж земельної ділянки обліковується як землі не надані у власність чи користування. На земельній ділянці розташовано газово-заправний пункт та тимчасова споруда - операторська ТОВ «Київ Інвест Груп», який відповідно до касового чеку від 19.01.17р. зареєстровано за адресою: шосе Брест-Литовське, 15 км (біля будівлі Брест-Литовське шосе, 21А). ТОВ «Київ Інвест Груп» укладено договір з КП «Київтранспарсервіс» про надання права на експлуатацію фіксованих місць паркування від 25.01.16р. №ДНП-2016-01/02, яким передбачено 18 місць для платного паркування транспортних засобів, а також два спеціальні місця для безкоштовного паркування транспортних засобів. За поданням Департаменту земельних ресурсів рішення щодо передачі земельної ділянки у користування (власність) Київська міська рада не приймала; документи, що посвідчують речові права на земельну ділянку, передбачені ст. 126 Земельного кодексу України відсутні.
Отже, за результатами проведеної перевірки установлено порушення вимог ст. 126 Земельного кодексу України, внаслідок відсутності документів, які посвідчують речові права на земельну ділянку.
Того ж дня, відносно Позивача посадовою особою Департаменту земельних ресурсів складено вказівку №17-0002-08, якою вимагалось усунути порушення земельного законодавства, встановлені актом перевірки, у десятиденний термін.
Акт перевірки та вказівка були направлені на адресу Позивача засобами поштового зв'язку 19.01.17р.
Не погоджуючись з діями Відповідача щодо складення акта перевірки, Позивач звернувся з даним позовом до суду. Вказівка щодо усунення порушень земельного законодавства у межах даної справи Позивачем не оскаржується.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що Позивачем не порушено вимоги земельного законодавства; акт складено відносно неналежного суб'єкта господарювання.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності правових підстав для задоволення позову, з огляду на таке.
Відповідно до статті 189 Земельного кодексу України самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.
Рішенням Київської міської ради від 19.12.02р. №182/342 затверджено Положення про Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин; надалі - Положення).
Підпунктом 3.4. п. 3 Положення передбачено, що департамент здійснює самоврядний контроль за додержанням власниками землі та землекористувачами земельного законодавства, встановленого режиму використання земель усіх форм власності відповідно до їхнього цільового призначення та умов надання, відповідно до повноважень, делегованих Київською міською радою.
Самоврядний контроль за додержанням земельного законодавства, використанням та охороною земель в м. Києві здійснюється відповідно до Порядку здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель у м. Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 29.09.03р. №16/280 (надалі - Порядок).
Відповідно до п.п.2.1 п.2 Порядку, забезпечення здійснення самоврядного контролю за додержанням вимог законодавства щодо раціонального використання та охорони земель покладено на Головне управління земельних ресурсів виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Головне управління).
Підпунктом 2.5 п. 2 Порядку передбачено, що самоврядний контроль за виконанням вимог земельного законодавства здійснюється шляхом проведення перевірок.
За змістом п.п.2.6 п.2 Порядку, самоврядний контроль за виконанням вимог земельного законодавства шляхом перевірок здійснюється планово та позапланово.
Планові перевірки проводяться на підставі планів роботи Головного управління.
Головне управління не пізніше десяти днів до початку проведення перевірки надсилає письмово органу державної влади, органу місцевого самоврядування, юридичній чи фізичній особі, яких планується перевірити, повідомлення про проведення перевірки.
У повідомленні зазначаються дата початку проведення перевірки, перелік документів, які необхідно надати посадовій особі Головного управління до початку проведення перевірки, та визначається порядок їх надання.
Відповідно до приписів п.п.3.2 п. 3 Порядку, посадові особи Головного управління мають право складати акти перевірок дотримання вимог земельного законодавства та подавати в установленому порядку матеріали про результати перевірок до відповідних органів для притягнення винних осіб до відповідальності, а також подавати зібрані документи до Київської міської ради.
Відповідно до п.п. 6.1 - 6.2 п. 6 Порядку, Головне управління після виявлення порушень земельного законодавства складає акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства та дає вказівку про необхідність усунення порушень земельного законодавства.
Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства та вказівка про необхідність усунення порушень земельного законодавства складаються у двох примірниках, один з яких видається особі, яка вчинила порушення земельного законодавства, або направляється їй поштою.
В акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства зазначаються: номер акта перевірки; прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи або найменування юридичної особи, щодо яких проводиться перевірка, та їх адреси або місцезнаходження; прізвище, ім'я, по батькові та посада працівника Головного управління, який здійснює перевірку; дата та підстави проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства; дані про земельну ділянку (місце розташування, розмір, цільове призначення, наявність документів, що посвідчують право власності або право користування земельною ділянкою, та інші дані); виявлені порушення земельного законодавства; пояснення фізичної, юридичної особи з приводу виявлених порушень земельного законодавства.
В акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства можуть бути додатково зазначені й інші відомості, пов'язані з порушеннями земельного законодавства.
Отже, з аналізу вказаних правових норм вбачається, що до повноважень Відповідача належить проведення перевірок з питань додержання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства, за результатами яких посадовими особами складається акт перевірки за змістом та за формою, встановленою Порядком; такий акт є службовим документом, який стверджує факт проведення перевірки дотримання суб'єктом господарювання вимог земельного законодавства і є лише носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог земельного законодавства під час перевірки.
Втім, акт перевірки не є рішенням суб'єкта владних повноважень в розумінні КАС України.
Так, відповідно до пункту 1 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції чинній до 15.12.17), юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Рішення суб'єкта владних повноважень у контексті положень КАСУ необхідно розуміти як нормативно-правові акти, так і правові акти індивідуальної дії.
Акт державного чи іншого уповноваженого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який може породжувати певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших суспільних відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.
Дії суб'єкта владних повноважень - активна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на права, свободи та інтереси фізичних та юридичних осіб (наприклад, дії щодо вилучення майна, затримання особи тощо).
Отже, за змістом наведених правових норм, ключовим моментом є виникнення правовідносин, що мають активний вплив на права і обов'язки фізичних та юридичних осіб; припиняють, змінюють чи породжують певні правові наслідки для цих осіб.
У такому випадку реалізується компетенція видавця акта як суб'єкта владних повноважень, уповноваженого управляти поведінкою іншого суб'єкта, а відповідно інший суб'єкт зобов'язаний виконувати його вимоги.
У свою чергу, висновки, викладені у акті перевірки, є лише відображенням фактичних дій посадових осіб суб'єкта владних повноважень у сфері земельного законодавства та їх суб'єктивної думки, а тому такі висновки не породжують для Позивача прав та обов'язків, що спрямовані на регулювання тих чи інших суспільних відносин і не мають обов'язкового характеру для суб'єкта господарювання, який перевірявся, безвідносно до змісту таких актів.
В даному випадку, суб'єктом владних повноважень у сфері земельного законодавства фактично реалізована його компетенція на проведення перевірки та оформлення результатів такої, а тому оспорювані дії не є такими, що порушують права та інтереси Позивача, що виключає підстави для задоволення позову.
У свою чергу, рішення, прийняті за результатами перевірки, які породжують для Позивача настання негативних наслідків, у разі їх невиконання у межах даного спору Позивачем не оскаржується.
Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю та ухвалення нового рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку про скасування постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 06.11.17р. та ухвалення нової постанови про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Керуючись ст.ст. 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд
п о с т а н о в и в:
апеляційну скаргу Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 06.11.17р. у справі №826/2539/17 - задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 06.11.17р. у справі №826/2539/17 скасувати та прийняти нову, якою у задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуюча суддя Шелест С.Б.
Судді Кобаль М.І.
Кузьмишина О.М.
Повний текст постанови складений: 06.02.18