Постанова № 72088258, 07.02.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.02.2018
Номер справи
440/1684/17
Номер документу
72088258
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 лютого 2018 рокуЛьвів№ 876/12534/17

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Коваля Р.Й.,

суддів Гудима Л.Я.,

Судової-Хомюк Н.М.,

з участю секретаря судового засідання Чигер І.І.,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача Мандзя В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Бродівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на постанову Буського районного суду Львівської області від 01 грудня 2017 року (прийняту у м. Буську суддею Шендріковою Г.О. о 13 год. 21 хв.) в адміністративній справі № 440/1684/17 за позовом ОСОБА_4 до Бродівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання рішення неправомірним та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

У жовтні 2017 року ОСОБА_4 звернувся до Буського районного суду Львівської області із вказаним позовом, у якому просив визнати неправомірним рішення Бродівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області (далі - Бродівське ОУПФУ) щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача провести з 01 січня 2017 року перерахунок та виплату раніше призначеної йому згідно зі статтею 37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції, що діяла на час призначення пенсії, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 за № 15.

Позовні вимоги обґрунтовував тим, що у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 за № 15 він має право на перерахунок призначеної йому пенсії, проте Бродівське ОУПФУ відмовило йому в цьому перерахунку.

Постановою Буського районного суду Львівської області від 01 грудня 2017 року позов задоволено.

Не погодившись із зазначеною постановою, її оскаржило Бродівське ОУПФУ, яке вважає, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, висновки суду не відповідають обставинам справи. Тому просило скасувати постанову суду першої інстанції і ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що 01.05.2016 набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі - Закон № 889-VIII). Цим законом не передбачено проведення перерахунків пенсій, призначених згідно із Законом України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16.12.1993 (далі - Закон № 3723-ХІІ).

Підпунктом 1 пункту 2 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону визнано таким, що втратив чинність Закон України «Про державну службу» (Відомості Верховної Ради України, 1993 p., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу. Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - постанова КМУ № 1013) скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 за № 865, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 3723-ХІІ та регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати. Отже, на час звернення позивача до управління із заявою про перерахунок пенсії скасовано норми законодавства, які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та підстави для такого перерахунку відсутні.

У судовому засіданні представник Бродівського ОУПФУ підтримав вимоги апеляційної скарги, просить задовольнити її із зазначених вище підстав.

Представник позивача просить апеляційну скаргу пенсійного органу відхилити, а рішення суду першої інстанції залишити без змін з підстав, які, зокрема, ним зазначено у відзиві на апеляційну скаргу.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, позивач перебуває на обліку в Бродівському ОУПФУ та отримує пенсію по інвалідності, призначену згідно зі статтею 37 Закону № 3723-ХІІ.

08 вересня 2017 року позивач звернувся до пенсійного органу із проханням здійснити йому перерахунок пенсії, у зв'язку з підвищенням посадових окладів державних працівників, відповідно до постанови КМУ № 15 від 18.01.2017 р.

Листом від 13.09.2017 р. № 13/Б-12/Бс позивачу відмовлено у проведенні вищезазначеного перерахунку з посиланням на те, що підстави для проведення перерахунок пенсій у зв'язку з підвищенням заробітку працюючого державного службовця відсутні.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив із того, що на час набуття позивачем права на пенсійне забезпечення за положеннями статті 37-1 Закону України «Про державну службу» було встановлено його право на перерахунок пенсії у разі підвищення заробітної плати державним службовцям.

Право на перерахунок пенсії надано позивачу з моменту призначення пенсії та на підставі діючого на той час законодавства, а тому не може бути обмежене чи скасоване при прийнятті нових законів чи інших нормативно-правових актів, оскільки це суперечило б статті 22 Конституції України, яка є нормою прямої дії.

Проте, колегія суддів апеляційного суду вважає такі висновки суду першої інстанції помилковими з таких підстав.

Статтею 37-1 Закону № 3723-ХІІ передбачалось, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Проте, вищезазначена норма закону втратила чинність у зв'язку з набранням чинності Закону № 889-VIII, стаття 90 якого передбачає, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Водночас, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхуван-ня» не передбачено підстав для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Враховуючи вищезазначене, колегія суддів вважає, що відповідачем правомірно відмовлено позивачу в проведенні перерахунку пенсії, оскільки заяву про перерахунок пенсії ним подано вже після 01.05.2016 р., тобто, після набрання чинності Законом № 889-VIII.

Крім того, колегія суддів зазначає, що перерахунок пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати не передбачений також і постановою КМУ за № 1013, оскільки вона визначає лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям.

За таких обставин постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог.

Згідно зі статтею 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є:

1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи;

2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими;

3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи;

4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні заявленого позову, з вищевикладених мотивів.

Керуючись ст.ст. 229, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Бродівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області задовольнити.

Постанову Буського районного суду Львівської області від 01 грудня 2017 року в адміністративній справі № 440/1684/17 скасувати.

У задоволенні позову ОСОБА_4 до Бродівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання рішення неправомірним та зобов'язання вчинити дії відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з з дня складення постанови в повному обсязі.

Головуючий суддя Р. Й. Коваль судді Л. Я. Гудим Н. М. Судова-Хомюк Постанова в повному обсязі складена 07 лютого 2018 року.