
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/11732/17 Суддя (судді) першої інстанції: Смолій І.В.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 лютого 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуюча суддя: Шелест С.Б.
Судді: Кузьмишина О.М., Пилипенко О.Є.
Секретар судового засідання: Хаврат О.О.
За часті представника Позивача: Козленко М.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ТОВ «МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРІ УКРАЇНА» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 06.12.17р. у справі №826/11732/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРІ УКРАЇНА» до Покровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС України у Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії
у с т а н о в и в:
Позивач звернувся з позовом про визнання протиправною бездіяльності Відповідача щодо ненадання висновку про повернення суми надмірно сплачених грошових коштів з земельного податку та зобов'язання Відповідача підготувати та подати висновок про повернення надмірно сплачених грошових коштів з земельного податку у розмірі 942 860,94 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 06.12.17р. у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаною постановою, Позивач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати постанову з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення про задоволення адміністративного позову.
Свої вимоги апелянт мотивує тим, що судом безпідставно не враховано передбачене податковим законодавством право Позивача на повернення сум сплаченого за період проведення антитерористичної операції земельного податку, які мають статус переплати на підставі п. 38.7 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положень» ПК у редакції Закону N 1797-VIII. Апелянт просить суд врахувати, що Позивач звернувся із відповідною заявою на момент дії редакції, яка передбачала таке право, а тому зміна законодавства не може бути підставою для відмови у поверненні вказаних сум.
Представник апелянта в судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги.
Розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу Позивача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом установлено, що Позивач перебуває на обліку як платник податків у Красноармійській ОДПІ Головного управління ДФС України у Донецькій області.
Позивач є власником земельної ділянки за адресою: м. Макіївка, вул. Териконна, буд. 7, що підтверджується наявними у матеріалах справи правовстановлюючими документами (державним актом на право власності на земельну ділянку; договором купівлі-продажу земельної ділянки, зареєстрованим в реєстрі за №9092, №9093).
З 14.04.2014 року дана земельна ділянка перебуває на території проведення АТО.
У період з квітня 2014 року по березень 2016 року Позивач нараховував та сплачував земельний податок за вказану земельну ділянку, на доказ чого надав податкову звітність та платіжні доручення. Як зазначає Позивач, ним було нараховано та сплачено земельного податку за вказаний період у сумі 942 860,94 грн. На підтвердження сплати, Позивачем долучено до матеріалів справи довідку ГУ ДФС у Донецькій області Покровської ОДПІ від 04.01.2018 року № 59/10/05-16-07-10-2.
У березні 2017 року Позивач звернувся до Макіївського відділення Красноармійської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області із заявою про повернення надмірно сплачених сум з земельного податку на підставі підпункту 38.7 пункту 38 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положень» ПКУ у редакції Закону N 1797-VIII (а.с. 42-43).
Листом від 29.03.17р. №413/10/05-18-15 Відповідач повідомив Товариство про те, що ТОВ «МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРІ УКРАЇНА» засобами електронного зв'язку була подана уточнююча декларація з плати за землю (земельного податку з юридичних осіб) за 2016 рік від 03.01.17р. №9256671504. Згідно наданої декларації посилаючись на п. 38.7 ст. 38 Підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України були частково зняті нарахування земельного податку з юридичних осіб, а саме за жовтень 2016 року, за листопад 2016 року та грудень 2016 року - період за який товариство не сплачувало податкові зобов'язання з податку. За даними особового рахунку платника податку - ТОВ «МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРІ УКРАЇНА» станом на 27.03.16р підприємство не має переплати з земельного податку з юридичних осіб (а.с.45).
Не погоджуючись з бездіяльністю Відповідача щодо ненадання висновку про повернення суми надмірно сплачених грошових коштів з земельного податку, Позивач звернувся з даним позовом до суду.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що нараховані та сплачені за період проведення антитерористичної операції суми плати за землю відповідно до статей 269 - 289 цього Кодексу за земельні ділянки, розташовані на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів на лінії зіткнення, та/або території проведення антитерористичної операції, не підлягають поверненню у будь-який спосіб.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відсутності правових підстав для задоволення адміністративного позову, з огляду на таке.
Відповідно до п.287.2 ст. 287 Податкового кодексу України (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин; надалі - ПК) платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до пункту 287.3 ст. 287 ПК, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Законом України від 21.12.16р. № 1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», який набрав чинності з 01.01.17р., підрозділ 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу доповнено пунктами 201, 38 - 41.
Зокрема, пунктом 38 було установлено, що тимчасово, на період проведення антитерористичної операції, для платників податків, місцезнаходженням (місцем проживання) яких є тимчасово окупована територія, визнана такою відповідно до Постанови Верховної Ради України "Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями", або населені пункти на лінії зіткнення, та/або платників податків, які мають об'єкти оподаткування, з яких сплачуються місцеві податки, збори, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті. Дія цього пункту не поширюється на територію України, визнану тимчасово окупованою відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України".
Підпунктом 38.7 п. 38 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» передбачено, що не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, які розташовані на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення та перебувають у власності та/або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, у період з 14 квітня 2014 року до 31 грудня року, в якому завершено антитерористичну операцію.
Нараховані та сплачені за період проведення антитерористичної операції суми плати за землю відповідно до статей 269 - 289 цього Кодексу вважаються надміру сплаченими грошовими зобов'язаннями та підлягають поверненню.
Разом з тим, Законом України від 23.03.17р. №1989-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо уточнення деяких положень та усунення суперечностей, що виникли при прийнятті Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», який набрав чинності з 15.04.17р., підпункт 38.7 п. 38 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК викладено у новій редакції, відповідно до якої не нараховується та не сплачується у період з 14 квітня 2014 року по 31 грудня року, в якому завершено проведення антитерористичної операції, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що розташовані на тимчасово окупованій території та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб.
Не нараховується та не сплачується у період з 14 квітня 2014 року по 31 грудня року, в якому завершено проведення антитерористичної операції, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (крім земель сільськогосподарського призначення), що розташовані на території населених пунктів на лінії зіткнення та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб.
Нараховані та сплачені за період проведення антитерористичної операції суми плати за землю відповідно до статей 269 - 289 цього Кодексу за земельні ділянки, розташовані на тимчасово окупованій території та/або території населених пунктів на лінії зіткнення, та/або території проведення антитерористичної операції, не підлягають поверненню на поточний рахунок платника податку, не спрямовуються на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших податків, зборів, не повертаються у готівковій формі за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку. До зазначених сум надміру сплачених грошових зобов'язань не застосовуються строки давності, встановлені статтею 102 цього Кодексу, крім сум надміру сплачених податкових зобов'язань платників податків, які припиняють свою діяльність.
Пунктом 1 Розділу ІІ «Прикінцевих положень Закону №1989-VIII передбачено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та застосовується до податкових періодів, починаючи з 1 січня 2017 року.
Отже, у зв'язку з набранням чинності Закону №1989-VIII, правові підстави для повернення платникам податків, якими було у добровільному порядку сплачені у період з 14 квітня 2014 року по 31 грудня 2016 року грошові зобов'язання з земельного податку - відсутні.
Зміна правового регулювання, що підлягає застосуванню, починаючи з 1 січня 2017 року, не дає підстав для висновку про те, що до спірних правовідносин підлягає застосуванню п. 38.7 у редакції Закону № 1797-VIII, оскільки станом на 01.01.2017 року вказані суми не є переплатою на підставі цієї норми у редакції Закону №1989-VIII.
За принципом превалювання норм, до спірних правовідносин підлягає застосуванню закон, який прийнятий пізніше, тобто Закон №1989-VIII, яким, з метою усунення суперечностей, що виникли при прийнятті Закону N 1797-VIII, внесено зміни до пункту 38 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК.
Вищевикладеним спростовуються доводи апеляційної скарги Позивача.
Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно установлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд
п о с т а н о в и в:
апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕТРО КЕШ ЕНД КЕРІ УКРАЇНА» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 06.12.17р. у справі №826/11732/17 - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.07.17р. у справі №826/23626/15 - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуюча суддя Шелест С.Б.
Судді : Кузьмишина О.М.
Пилипенко О.Є.
Повний текст постанови складений: 08.02.18