
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/738/17 Суддя (судді) першої інстанції: Келеберда В.І.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 лютого 2018 року м. Київ Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуюча суддя : Шелест С.Б.
Судді: Беспалов О.О., Кузьмишина О.М.
Секретар судового засідання: Хаврат О.О.
За участі:
Позивача: ОСОБА_2;
Представника Відповідача: Семенюк П.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08.11.17р. у справі №826/738/17 за позовом ОСОБА_2 до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, третя особа: Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
у с т а н о в и в:
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 08.11.17р. адміністративний позов задоволено: визнано протиправними дії Міністерства економіки і розвитку України щодо відмови Позивачу у видачі довідки про заробітну плату померлого ОСОБА_4, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців з 01.12.2015 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.15р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.13р. №15-1 із достовірними показниками заробітної плати працюючого, за аналогічною посадою державного службовця в Міністерстві економіки і розвитку України; зобов'язано Відповідача видати Позивачу довідку про заробітну плату померлого ОСОБА_4, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям з урахуванням підвищення посадових окладів державних службовців з 01.12.2015 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.15р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.13р. №15-1 із достовірними показниками заробітної плати працюючого, за аналогічною посадою державного службовця в Міністерстві економіки і розвитку України.
Не погоджуючись з вказаною постановою, Відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати постанову з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Апелянт вважає, що чинним законодавством України не передбачено порядку здійснення державним службовцям перерахунку пенсії згідно із Законом України «Про державну службу» від 16.12.93р. №3723-ХІІ у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям; згідно внесених змін, форми довідок про заробітну плату, які подаються для перерахунку пенсії державним, службовцям - виключені.
Представник апелянта в судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги.
Позивач заперечила вимоги апеляційної скарги та долучила до матеріалів справи свідоцтво про зміну імені від 06.01.2017 року, копії паспорта та ідентифікаційного коду, відповідно до яких прізвище Позивача змінено з Данко на Денко, про що зазначено судом першої інстанції при винесенні рішення у справі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника апелянта та Позивача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_4 - покійний чоловік Позивачки працював 11 років (1994-2005рр.) на посаді провідного спеціаліста в Департаменті Міністерства економіки України (згідно Указу Президента України №689/2013 від 18 грудня 2013 року, правонаступник - Міністерство економічного розвитку і торгівлі України). Після смерті ОСОБА_4, згідно Закону України «Про державну службу» (далі - Закон №3723-ХІІ), його спільній з Позивачкою неповнолітній дитині призначено пенсію по втраті годувальника.
Втім, при призначені доньці Позивачки пенсії по втраті годувальника, пенсійним органом не були враховані у пенсію виплачені ОСОБА_4 виплати, з яких були сплачені внески на загальнообов'язкове державне пенсійне старування (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати).
У зв'язку з цим, Позивач 04.07.16р., 12.08.16р. та 12.10.16р. зверталась із заявами до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, у яких просила надати довідку про заробітну плату померлого ОСОБА_4 за формою, затвердженою Постановою Правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.13р. для подальшого вирішення питання щодо перерахунку пенсії у зв'язку з втратою годувальника неповнолітній ОСОБА_5.
Відповідач листом від 18.07.16р. №2102-13/22153-09 відмовив у видачі довідки з покликанням на те, що чинним законодавством України не передбачено порядку здійснення непрацюючим державним службовцям перерахунку пенсії згідно із Законом №3723-ХІІ у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям.
У інших листах на звернення Позивача від 31.08.16р. №2102-13/27931-09, від 02.11.16р. №2102-13/35119-09 Відповідачем відмовлено з покликанням на відсутність у Позивача законних підстав для отримання зазначеної довідки, а також у зв'язку із скасуванням норм, що встановлювали форму такої довідки.
Не погоджуючись з відмовою, Позивач звернулась з даним позовом до суду.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що вирішення питання наявності або відсутності у доньки Позивача права на перерахунок пенсії на підставі Закону України №3723-ХІІ належить до виключної компетенції пенсійних органів; на момент звернення Позивача вперше із заявою про видачу довідки, норми які встановлюють форму довідку були чинні.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності правових підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.
Згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ (у редакції чинній на момент призначення доньці Позивача пенсії) було передбачено, що у разі смерті особи у період перебування на державній службі за наявності у померлого годувальника стажу державної служби не менше 10 років непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні (при цьому дітям - незалежно від того, чи були вони на утриманні померлого годувальника), призначається пенсія у зв'язку з втратою годувальника на одного непрацездатного члена сім'ї у розмірі 70 відсотків суми заробітної плати померлого годувальника, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, з урахуванням норм частини п'ятої цієї статті, а на двох і більше членів сім'ї - 90 відсотків. До непрацездатних членів сім'ї належать особи, зазначені у статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до частини 2 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років. Діти, які навчаються за денною формою навчання у вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації та професійно-технічних навчальних закладах, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти - до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні.
Згідно ч. 1 статті 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім'ї померлого годувальника вважається непрацездатним згідно із частиною другою статті 36 цього Закону, а членам сім'ї, які досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, - довічно.
Статтею 37-1 Закону № 3723-ХІІ передбачалось, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
З аналізу вищевикладеного вбачається, що призначення державним службовцям пенсій та їх перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 1 статті 1 Закону України від 24.03.1995 року №108/95-ВР «Про оплату праці» (надалі - Закон №108/95-ВР) передбачено, що заробітна плата - це винагорода обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
До структури заробітної плати входять: основна та додаткова заробітні плата, а також заохочувальні і компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та грошові і матеріальні виплати, які передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми (частина 2 статті 2 Закону №108/95-ВР).
Згідно статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних відносин) передбачені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються у заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Крім того, на всі складові заробітної плати нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування й вони є складовою заробітної плати та зобов'язані враховуватися при обчисленні (перерахунку) пенсії.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.00р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», у редакції, яка була чинна до 15.12.15р. було передбачено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.13р., зареєстрованою в Мін'юсті Україні 26.09.13р. за № N 1661/24193 (у редакції чинній до 02.09.16р.) було затверджено типову форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію (абз.2 п.1).
Відповідні зміни до постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.13р. №15-1 були внесені Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.16р. №15-2 «Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.13р. №15-1», зареєстрованою в Мін'юсті 25.07.16р. за №1020/29150 (яка набрала законної сили 02.09.16р.).
Так, починаючи з 02.09.16р. згідно внесених вказаною постановою змін абзаци третій, четвертий пункту 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.13р. №15-1 - виключено.
Отже, з вказаних правових норм убачається, що законодавством, чинним на момент звернення Позивача вперше (04.07.16р.) була передбачена типова форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям. Видача такої довідки належить до повноважень орану, на якому працював державний службовець.
У свою чергу, надання оцінки наявності або відсутності права особи на перерахунок пенсії згідно Закону №3723-ХІІ належить до виключних повноважень пенсійного органу, у зв'язку з чим відмова Відповідача з цих підстав не ґрунтується нормах чинного законодавства.
Вищевикладеним спростовуються доводи апеляційної скарги Відповідача.
Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд
п о с т а н о в и в:
апеляційну скаргу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08.11.17р. у справі №826/738/17 - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 08.11.17р. у справі №826/738/17 - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуюча суддя Шелест С.Б.
Судді : Беспалов О.О.
Кузьмишина О.М.
Повний текст постанови складений: 07.02.18р.