
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 лютого 2018 року справа №235/5691/17
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: Арабей Т.Г., Геращенка І.В., Міронової Г.М., розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 06 грудня 2017 року у справі № 235/5691/17 (суддя І інстанції – Величко О.В.), складену в повному обсязі 06 грудня 2017 року в м. Покровськ Донецької області за позовом ОСОБА_1 до Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
31 жовтня 2017 року ОСОБА_1 вернувся до суду з позовом до Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про:
- визнання протиправним та скасування рішення управління від 08 травня 2017 року про відмови в призначенні пенсії;
- зобов’язання відповідача зарахувати до пільгового стажу позивача періоди навчання з 01 вересня 1994 року по 26 червня 1995 року в ПТУ № 80 м. Родинське та періоди роботи позивача з 14 вересня 2011 року по 21 листопада 2014 року на підприємстві ТОВ «Краснолиманське» на посаді гірника очисного забою підземного 4 розряду з повним робочим днем під землею;
- зобов’язання управління повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 13 квітня 2017 року № 1557 (а.с. 2-5).
Постановою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 06 грудня 2017 року позовні вимоги задоволено. Визнано протиправним і скасовано рішення Красноармійського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області від 08 травня 2017 року про відмову у призначенні пенсії позивачу. Зобов'язано Красноармійське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії незалежно від віку згідно п. 2 Прикінцевих положень Закону України « Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та прийняти відповідне рішення шляхом зарахування до пільгового стажу період навчання з 01 вересня 1994 року по 26 червня 1995 року в ПТУ № 80 м. Родинське та період роботи з 14 вересня 2011 року по 31 серпня 2014 року на ТОВ «Краснолиманське» на посаді гірника очисного забою підземного 4 розряду з повним робочим днем в шахті. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено. (а.с. 56-58).
Не погодившись з судовим рішенням, Красноармійське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області подало апеляційну скаргу на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 06 грудня 2017 року та посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просило скасувати постанову суду першої інстанції та відмовити у задоволені позовних вимог.
В обґрунтуванні апеляційної скарги, управління зазначено, що для визначення права на пільгове пенсійне забезпечення за ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» необхідна безпосередня зайнятість особи на пільгових роботах. Докази, якими керується суд при прийнятті спірного рішення не містять відомості про безпосередню зайнятість на пільгових роботах позивача у спірний період роботи на Товаристві з обмеженою відповідальністю «Краснолиманське», а трудова книжка не містить відомостей, що визначають права на пільгове пенсійне забезпечення відповідно до ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Крім того, управлінням зазначено, що суд безпідставно задовольнив вимоги позивача про зарахуванням періоду навчання до пільгового стажу позивача, оскільки виробнича практика зараховується до стажу при умові, що вона проходила під землею повний робочий день з урахуванням наказу по відповідній професії (а.с. 65-66).
Сторони в судове засідання не з’явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись судом належним чином.
Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1), з 01 вересня 1994 року по 26 червня 1995 року, з 02 листопада 1995 року по 26 грудня 1995 року навчався в ПТУ № 80 м. Родинське за спеціальністю «електрослюсар підземний», що підтверджується Довідкою Родинського професійного ліцею від 16 березня 2017 року № 120 та дипломом кваліфікованого робітника (а.с. 20, 23).
З 14 вересня 2011 року по 31 серпня 2014 року позивач працював на ТОВ «Краснолиманське» на посаді гірноробочого очисного забою підземного 4 розряду з повним підземним робочим днем в шахті, 07 листопада 2011 року переведений гірноробочим очисного забою підземним 5 розряду з повним підземним робочим днем в шахті, що підтверджується трудовою книжкою позивача (а.с. 8-13).
З копії трудової книжки позивача також вбачається, що в трудовій книжці відсутній запис про звільнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Краснолиманська" (а. с. 12).
Товариство з обмеженою відповідальністю «Краснолиманське» розміщується на території проведення АТО (85310, Донецька область, м. Покровськ, м. Родинське, ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська»), фактичну діяльність не проводить з 01 жовтня 2014 року у зв’язку з рейдерським захватом, що засвідчено Сертифікатами про настання обставин непереборної сили Торгово-промислової палати України.
13 квітня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Красноармійського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ч. 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (а.с. 15, 46).
Рішенням Красноармійського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області від 08 травня 2017 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у зв’язку з відсутністю необхідного пільгового стажу в підземних умовах (25 років), при цьому відповідачем не зараховано до пільгового стажу, період роботи 14 вересня 2011 року по 31 листопада 2014 року (згідно довідки про спуски в шахту, оскільки дата звільнення відсутня) у зв’язку з не підтвердженням довідкою про пільговий характер роботи.
Крім того до пільгового стажу позивача не зараховано період навчання в ПТУ № 80 м. Родинського з 01 вересня 1994 року по 26 червня 1995 року, оскільки перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не може перевищувати трьох місяців (а.с. 16-19).
Не погодившись із відмовою у призначенні пенсії на пільгових умовах та не зарахуванням спірних періодів роботи до пільгового стажу, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Приймаючи спірну постанову суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем безпідставно не включено до пільгового стажу позивача спірні періоди роботи. На день подання заяви позивача про призначення пенсії його пільговий стаж дає право на призначення пенсії на підставі положень ч. 1 ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а відтак, рішення управління є протиправним та підлягає скасування, а спірний стаж має бути зарахованим до пільгового.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Згідно п.2 Розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовам праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.
Аналогічний порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуруються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років. При наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок за кожний повний рік цих робіт пенсійний вік, встановлений статтею 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, знижується на 1 рік.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в Порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абз. 1 п.20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженому постановою Кабінету Міністрів № 637 від 12 серпня 1993 року (далі – Порядок № 637), у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутністю трудової книжки або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Період роботи на ТОВ «Краснолиманське» з 14 вересня 2011 року по 31 серпня 2014 року підтверджено записом в трудовій книжці (а.с. 12).
Як вбачається з матеріалів справи, в трудовій книжці відсутні відомості щодо звільнення позивача (або продовження роботи на товаристві) та позивач не може отримати довідку про підтвердження трудового стажу з Товариства з обмеженою відповідальністю «Краснолиманське» оскільки на даний час діяльність підприємства заблокована, що підтверджується відповідним наказом про встановлення простою (а.с. 24).
Згідно з п.п. 18 п.1 Додатку до Розпорядження «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» № 1275-р від 02 грудня 2015 року м. Родинське Донецької області, де знаходиться ТОВ «Краснолиманське», входить до переліку населених пунктів, де проводилася антитерористична операція.
Відповідно до змін, внесених до абз. 7 п. 20 Порядку № 637, у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Таким чином, позивачу для підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії необхідно надати дані з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
За приписами Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Державний реєстр) - це організаційно-технічна система, призначена для накопичення, зберігання та використання інформації про збір та ведення обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, його платників та застрахованих осіб, що складається з реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб. Пенсійний фонд України (далі - Пенсійний фонд) - це орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.
Статтею 16 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, визначено, що державний реєстр створюється для забезпечення в тому числі ведення обліку платників і застрахованих осіб у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування та їх ідентифікації.
За приписами ст. 20 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, передбачено, які відомості містить реєстр застрахованих осіб. Зі змісту даної статті вбачається, що вказаний реєстр містить відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості, в тому числі і відомості про особливі умови праці, що дають право на пільги із загальнообов'язкового державного соціального страхування, відомості про облік стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства.
В матеріалах справи містяться індивідуальні відомості про застраховану особу, позивача, за формою ОК-5, які засвідчені відповідачем, які підтверджують, що дійсно в період з 2011 року по 2014 рік Товариство частково проводило сплату страхових внесків до управління за позивача, як за робітника. З даної довідки вбачається сума заробітної плати для нарахування пенсії, кількість днів стажу в місяці, сплата страхових внесків (а.с. 25-29).
Відповідно до Постанов Правління ПФУ № 26-1 від 05 листопада 2009 року «Про Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування органам ПФУ», № 25-2 від 03 грудня 2013 року «Про визнання такою, що втратила чинність, Постанови Правління ПФУ від 08 жовтня 2010 року № 22-2», якими затверджувалися «Довідники кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства», встановлено код підстав для обліку спецстажу за № ЗП3014А2 - працівники провідних професій: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років.
Тобто, при здачі звітів страхувальником ТОВ «Краснолиманське» до органів Пенсійного фонду вказувалося, що страхові внески за позивача вносилися за професією за кодом ЗП3014А2, що в свою чергу відповідає положенням ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про підтвердження пільгового стажу позивача періоді роботи ТОВ «Краснолиманське» з 14 вересня 2011 року по 21 листопада 2014 року.
Щодо зарахування судом першої інстанції періоду навчання позивача, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Відповідно до п. «д» ст. 56 Закону України « Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується також навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.
Відповідно до п. 34 Постанови Кабінету Міністрів України № 715 від 07 вересня 1993 року «Про затвердження положення про професійний навчально виховний заклад» у професійному навчально-виховному закладі організується ступінчасте навчання учнів. Кожний ступінь має професійну завершеність і підтверджується видачею диплома встановленого зразка. Завершення навчання у вищому професійному училищі за вищим ступенем надає випускникові високу робітничу кваліфікацію та кваліфікацію молодшого спеціаліста.
Теоретичне навчання учнів здійснюється в обладнаннях для цього навчальних кабінетах, лабораторіях, аудиторіях, інших приміщеннях; виробниче - у навчально-виробничих майстернях, дільницях, на полігонах, у навчальних господарствах, на навчально-виробничих підприємствах, а також на робочих місцях підприємств, на будівельних об'єктах тощо.
Відповідно до п. 24 Постанови Кабінету Міністрів України № 715 від 07 вересня 1993 року «Про затвердження положення про професійний навчально виховний заклад» час навчання у професійному навчально-виховному закладі зараховується до загального трудового стажу, а також до стажу роботи, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва без поважних причин між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу не перевищує одного місяця.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач навчався у ПТУ № 80 м. Родинське Донецької області з 01 вересня 1994 року по 26 червня 1995 року, з 02 листопада 1995 року по 26 грудня 1995 року за спеціальністю «Електрослюсар підземний». На підставі випускного кваліфікаційного іспиту була присвоєна кваліфікація електрослюсаря підземного-четвертого розряду (а. с. 20,23), при цьому з 02 листопада 1995 року по 26 грудня 1995 року позивач проходив двомісячну практику.
Отже, з 01 вересня 2014 року по 26 червня 1995 року позивач пройшов теоретичне навчання, а з 02 листопада 1995 року по 26 грудня 1995 року - практичне навчання, після чого йому присвоєно кваліфікацію електрослюсаря підземного.
Згідно ст. 38 Закону України «Про професійно-технічну освіту» за час навчання у професійно-технічному навчальному закладі зараховується до трудового стажу учня, слухача, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.
Враховуючи вищевикладене, та те що період з 01 вересня 2014 року по 26 червня 1995 року позивач пройшов теоретичне навчання, а з 02 листопада 1995 року по 26 грудня 1995 року - практичне навчання у професійно-технічному закладі - ПТУ № 80 м. Родинське, а з 23 січня 1996 року позивача прийнято електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем в шахті (а.с. 4), суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що періоду навчання позивача підлягає зарахуванню до пільгового стажу.
Відтак, відповідачем не надано суду доказів на спростування наявності пільгового характеру роботи позивача, що свідчить про недбале ставлення пенсійного органу до вирішення такого важливого питання як пенсійне забезпечення особи, яке гарантується ст. 46 Конституції України і визначено законодавцем як джерело існування громадянина держави.
За таких умов суд апеляційної інстанції, вважає рішення пенсійного органу таким, що не відповідає діючому законодавству України, а тому підлягає скасуванню.
Дії управління при не зарахуванні до пільгового стажу періодів його роботи на товаристві та періодів навчання є непропорційними заявленій легітимній меті (підтвердження пільгового характеру роботи позивача), тому їх не можна вважати такими, які вчинені обґрунтовано, добросовісно та розсудливо, відтак порушене право позивача (щодо не зарахування спірних періодів роботи та навчання до пільгового стажу та розгляд заяви позивача про призначення пенсії з порушенням норм матеріального права) має бути відновленим.
Відповідно до положень ч.1 ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду – без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне залишити апеляційні скарги без задоволення, а постанову суду першої інстанції – без змін, оскільки суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду першої інстанції.
Керуючись статтями 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області – залишити без задоволення.
Постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 06 грудня 2017 року у справі № 235/5691/17 за позовом ОСОБА_1 до Красноармійського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії – залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 07 лютого 2018 року.
Колегія суддів Т.Г.Арабей
ОСОБА_2
ОСОБА_3