Рішення № 72087231, 08.02.2018, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.02.2018
Номер справи
823/2/18
Номер документу
72087231
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2018 року справа № 823/2/18

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Гайдаш В.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 18000, далі - позивач) з адміністративним позовом до ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області (вул. Смілянська, 57, м. Черкаси, 18002, далі – відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (вул. Смілянська, 23, м. Черкаси, 18000, далі – відповідач 2), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача 1 щодо не врахування в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років та премії 119,2% від усіх позицій нарахування;

- зобов’язати відповідача 1 виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу станом на 01.01.2016 з повною реальною інформацією із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015, №1294 від 07.11.2007: посадовий оклад (по) 3250 грн., оклад за званням (оз) підполковник міліції 2200 грн., надбавка за вислугу років (нвр) 45% (від по+оз) 2452 грн. 50 коп., надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% (від по+оз+нвр) 3951 грн. 25 коп., премія 119,2% (від усіх позицій нарахування) 14129 грн. 67 коп., усього 25983 грн. 42 коп.;

- зобов’язати відповідача 2 відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та довідки відповідача 1 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача провести перерахунок пенсії без обмежень граничного розміру пенсії з 01.01.2016 з урахуванням реальної інформації із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015, №1294 від 07.11.2007: посадовий оклад (по) 3250 грн., оклад за званням (оз) підполковник міліції 2200 грн., надбавка за вислугу років (нвр) 45% (від по+оз) 2452 грн. 50 коп., надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% (від по+оз+нвр) 3951 грн. 25 коп., премія 119,2% (від усіх позицій нарахування) 14129 грн. 67 коп., усього 25983 грн. 42 коп.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивачем зазначено, що на його думку відповідач 1 в супереч вимог Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та внесення змін постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393», з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 - протиправно не виготовив та не направив до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області для перерахунку позивачу пенсії нової довідки про розмір його грошового забезпечення.

Відповідач 1 позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю, надав суду письмовий відзив на позов у якому зазначив, що ліквідаційна комісія управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області у відповідності до вимог Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та внесення змін постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393» та з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 було виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача, а тому відсутні підстави для виготовлення нової довідки із зазначенням в ній інших розмірів грошового забезпечення позивача.

Відповідач 2 позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю, надав суду письмовий відзив на позов у якому зазначив, що позовні вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області заявлені передчасно, оскільки права та інтереси позивача станом на час розгляду справи відповідачем 2 не порушені, оскільки ліквідаційною комісією управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області ще не виготовлено вищевказаної нової довідки та не направлено її до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), що підтверджується копією пенсійного посвідчення від 28.01.2014 №2621520573.

10.04.2017 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області направлено до ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області списки осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, пенсії яких підлягають перерахунку, в тому числі щодо позивача, у зв’язку з чим від ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області до Головного управління ПФУ в Черкаській області надійшла довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу від 04.07.2017 №2303005317.

Відповідно до вищезгаданої довідки від 04.07.2017 №2303005317 розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача становить: посадовий оклад - 3250 грн., оклад за спеціальним званням підполковника міліції - 2200 грн., надбавка за вислугу років 45% - 2452,50 грн., премія 3,11% - 245,77 грн.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає, що 23 грудня 2015 року Верховною Радою України було прийнято Закон № 900-VIII, яким внесено зміни до статей 43 та 63 Закону № 2262-ХІІ та доповнено пункт 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» абзацами другим і третім такого змісту: «За колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб. Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію», зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію».

Закон № 900-VIII набрав чинності з 29 грудня 2015 року і саме з цієї дати пенсіонери МВС (міліції) набули право на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах встановлених для поліцейських

Як вказано в ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262-ХІІ (із змінами) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Порядок проведення перерахунку пенсій, визначено постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» (далі - Порядок № 45), відповідно до якого перерахунок проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які маю право на пенсію. На підставі такого рішення МВС повинно повідомити у п’ятиденний строк ПФ України про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а ПФУ, в свою чергу повідомляє у п’ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені керівники цих органів своїм рішенням видають довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2001 року №3-1 (далі - Порядок подання документів).

Відповідно до пункту 4 Порядку подання документів заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності його законним представником за місцем проживання.

Системний аналіз зазначених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ, що підтверджується правовою позицією Верховного Суду України, викладеною у справі № 21-484а13 від 22 квітня 2014 року.

Статтею 32 Конституції України передбачено, що кожний громадянин має право знайомитися в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, установах і організаціях з відомостями про себе, які не є державною або іншою захищеною законом таємницею, а стаття 40 Конституції України визначає, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов’язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» визначено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Цим же пунктом Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» визначено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Вищевказаними постановами затверджені не посадові оклади, а схеми посадових окладів. Пунктом 6 Порядку № 45 визначено, що відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена.

До того ж, п. 9 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходженням конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.

Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.

Крім того, відповідно до п. 12 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» працівникам міліції, які у визначеному цим Законом порядку прийняті на службу до поліції, наказами про призначення на відповідні посади одночасно присвоюються відповідні спеціальні звання поліції відповідно до такої схеми співвідношення спеціальних звань: спеціальне звання міліції - спеціальне звання поліції; полковник міліції - полковник поліції.

Цей висновок суду ґрунтується також і на положеннях пункту 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 квітня 2005 року №4 «Про окремі питання застосування судами України законодавства про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», із якого слідує, що відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та п. 8 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям та особам, котрі мають право на пенсію згідно із цим Законом, провадиться у зв’язку зі зміною (що сталася після звільнення їх зі служби) розмірів грошового забезпечення, виходячи з якого обчислюються пенсії.

При збільшенні розміру окладів грошового утримання (посадового окладу й окладу за військовим (спеціальним) званням) перерахунку підлягають як відсоткова надбавка за вислугу років, так і інші додаткові види грошового забезпечення, що враховувалися при обчисленні пенсії та розмір яких визначається у відсотках від зазначених окладів грошового забезпечення (за класність, роботу з таємними документами, умови служби тощо).

Виходячи з викладеного, суд вважає, що ліквідаційна комісія УМВС України в Черкаській області зобов’язана виготовити на направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, з урахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та внесення змін постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393», з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах із 01.01.2016 з дати виникнення права на перерахунок: посадовий оклад (по) 3250 грн., оклад за званням (оз) підполковник міліції 2200 грн., надбавка за вислугу років (нвр) 45% (від по+оз) 2452 грн. 50 коп., надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% (від по+оз+нвр) 3951 грн. 25 коп., премія 119,2% (від усіх позицій нарахування) 14129 грн. 67 коп.

Разом з цим, вимога позивача щодо зобов’язання Головного управління ПФУ в Черкаській області здійснити йому перерахунок пенсії на підставі вищезгаданої нової довідки відповідача 1 із розмірами грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії: посадовий оклад (по) 3250 грн., оклад за званням (оз) підполковник міліції 2200 грн., надбавка за вислугу років (нвр) 45% (від по+оз) 2452 грн. 50 коп., надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% (від по+оз+нвр) 3951 грн. 25 коп., премія 119,2% (від усіх позицій нарахування) 14129 грн. 67 коп. - не підлягає до задоволення, оскільки у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права, однак суд позбавлений можливості задовольняти вимоги на майбутнє, оскільки на час розгляду судом вказаної справи права та інтереси позивача в цій частині позовних вимог не були порушені відповідачем 2, тому вказана вимога задоволенню не підлягає.

У зв’язку із вищевикладеним, суд дійшов висновку про часткове задоволення адміністративного позову.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області щодо не врахування в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років та премії 119,2% від усіх позицій нарахування.

Зобов’язати ліквідаційну комісію УМВС України в Черкаській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2016 з повною інформацією із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015, №1294 від 07.11.2007, а саме: посадовий оклад (по) 3250 грн., оклад за званням (оз) підполковник міліції 2200 грн., надбавка за вислугу років (нвр) 45% (від по+оз) 2452 грн. 50 коп., надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% (від по+оз+нвр) 3951 грн. 25 коп., премія 119,2% (від усіх позицій нарахування) 14129 грн. 67 коп., усього 25983 грн. 42 коп.

У задоволення решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 640 (шістсот сорок) грн.

Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя В.А. Гайдаш