
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2018 року справа № 823/2008/17
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Гайдаш В.А.,
за участю:
секретаря судового засідання – Баклаженко Н.В.,
позивача – ОСОБА_1 (особисто),
представника позивача – ОСОБА_2 (за договором),
представника відповідача – ОСОБА_3 (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Черкаській області про скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі – позивач) з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Черкаській області (далі – відповідач), в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення від 22.08.2017 №00011040507.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 22.08.2017 №00011040507 щодо накладення на позивача штрафних санкцій в розмірі 6800 грн. за ніби то продаж неповнолітньому пачки цигарок та пляшки слабоалкогольного напою підлягає до скасування, оскільки відсутні докази (фіскальні чеки реєстратора розрахункової операції) продажу продавцем позивача саме у магазині «Славутич» неповнолітньому пачки цигарок та пляшки слабоалкогольного напою. Крім того, постановою адміністративної комісії при виконавчому комітеті Смілянської міської ради від 23.05.2017 №48 закрито адміністративну справу відносно ФОП ОСОБА_1 на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.
Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав в повному обсязі та просив суд його задовольнити з підстав, зазначених вище.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, надав до суду відзив на адміністративний позов та зазначив, що 27.03.2017 співробітниками Смілянської відділу поліції встановлено факт продажу продавцем магазину «Славутич» в якому здійснює свою господарську діяльність позивач неповнолітньому пачки цигарок та пляшки слабоалкогольного напою, про що складено протокол про адміністративне правопорушення і також підтверджується поясненнями опитаного неповнолітнього ОСОБА_4. Такі дії позивача є порушенням положень Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». Таким чином, на думку представника відповідача оскаржуване рішення відповідає вимогам законодавства та скасуванню не підлягає.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) зареєстрована виконавчим комітетом Смілянської міської ради Черкаської області 29.04.1998, номер запису про включення відомостей про фізичну особу-підприємця 20240170000000814 та здійснює свою господарську діяльність по вул. Б.Хмельницького, 40 в м. Смілі Черкаської області у магазині «Славутич».
27 березня 2017 року працівниками Смілянського ВП ГУ Національної поліції в Черкаській області близько 15 год. 00 хв. по вул. Б.Хмельницького в м. Сміла був виявлений факт куріння тютюнових виробів та розпиття алкогольних напоїв неповнолітнім ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1. Під час документування вказаного правопорушення неповнолітній ОСОБА_4 повідомив, що він придбав слабоалкогольний напій «Гараж» та цигарки «Вінстон синій» в магазині по вул. Б.Хмельницького, 40 в м. Смілі Черкаської області.
На підставі вищевикладеного, працівниками Смілянського ВП ГУ Національної поліції в Черкаській області складено протокол про адміністративне правопорушення №140807 за ч. 2 ст. 156 КУпАП, яким зафіксовано факт продажу слабоалкогольних напоїв та цигарок особі, яка не досягла 18 років.
На підставі матеріалів адміністративного правопорушення Головним управлінням ДФС у Черкаській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 09.02.2017 №00011040507 про застосування до позивача фінансових санкцій у вигляді штрафу на загальну суму 6800 грн. за порушення п. 2 ч. 1 ст.15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Правовідносини, що визначають основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України, врегульовані Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 №481/95-ВР (далі - Закон України №481/95-ВР).
Пунктом 2 частини 1 ст. 15-3 Закону №481/15-ВР встановлено, що забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років.
Відповідно до ч. 3 ст. 15-3 Закон України №481/95-ВР продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов'язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закон України №481/95-ВР, за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Згідно з ч.2 ст.17 Закону України №481/95-ВР до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у разі, якщо продаж пива здійснюється особам, які не досягли 18 років - у сумі 6 800грн. (за порушення вимог статті 15-3 цього Закону).
Механізм застосування фінансових санкцій, передбачених ст.17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” визначений Порядком застосування фінансових санкцій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2003 року № 790 (далі - Порядок № 790).
Відповідно до п.5 Порядку №790 підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій, зокрема, є матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Із матеріалів справи судом встановлено, що підставою для винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення слугували матеріали Смілянського ВП ГУ Національної поліції в Черкаській області, однак складений правоохоронними органами протоколу про адміністративне правопорушення №140807 за ч. 2 ст. 156 КУпАП, яким зафіксовано факт продажу слабоалкогольних напоїв та цигарок особі, яка не досягла 18 років виключно на повідомленні (поясненнях) неповнолітнього ОСОБА_4 про те, що слабоалкогольний напій який він розпив та тютюнові вироби він придбав в магазині по вул. Б.Хмельницького в м. Смілі Черкаської області, однак доказів того (зокрема, фіскального чеку реєстратора розрахункових операцій ФОП ОСОБА_1Є.), що вони придбані саме в цьому магазині, де здійснює свою господарську діяльність позивача – суду не надано.
Крім того, відповідно до пояснень неповнолітнього ОСОБА_4 (а.с. 32) слабоалкогольний напій та тютюнові вироби він придбав в магазині «Продукти» по вул. Б.Хмельницького в м. Смілі Черкаської області, в той час, як позивач здійснює свою господарську діяльність по вул. Б.Хмельницького, 40 в м. Смілі Черкаської області, магазин «Славутич».
Також суд зазначає, що постановою адміністративної комісії при виконавчому комітеті Смілянської міської ради Черкаської області від 23.05.2017 №48 щодо притягнення ФОП ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 156 КУпАП (порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами) закрито адміністративну справу на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутності подій і складу адміністративного правопорушення.
У зв’язку із вищевикладеним, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову в повному обсязі.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 14, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Черкаській області від 22.08.2017 №00011040507.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Черкаській області на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі 640 (шістсот сорок) грн.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.А. Гайдаш
Рішення складено у повному обсязі 08.02.2018.