Рішення № 72087115, 30.01.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.01.2018
Номер справи
822/2240/17
Номер документу
72087115
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 822/2240/17

РІШЕННЯ

іменем України

30 січня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К.

за участі:секретаря судового засідання Литвинюк К.Б. представника відповідача ОСОБА_1 представників третіх осіб ОСОБА_2, ОСОБА_3 розглянувши адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Славутська районна рада, до товариства з обмеженою відповідальністю "Моноліт-Кривин", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_4 сільської ради Славутського району Хмельницької області про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,

ВСТАНОВИВ:

Державна служба геології та надр України звернулась до суду з позовом до ТОВ "Моноліт-Кривин", в якому просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5726 від 07.02.2013 року.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначає, що відповідач використовує надра не для тієї мети, для якої їх було надано, чим порушує вимоги статті 26 Кодексу України про надра, тому наявні підстави для анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5726 від 07.02.2013 року. Також вказує, що ТОВ "Моноліт-Кривин" не виконало вимоги припису від 15.12.2015 року № 1004-14/16 та не надало до Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України матеріали для проведення перевірки.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позов підтримав, просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача проти позовних вимог Державної служби геології та надр України заперечив в повному обсязі, у поданому до суду відзиві зазначив, що позивач не вказав яке саме порушення вимог статті 26 Кодексу України про надра є підставою для припинення користування надрами. Крім того вказав, що земельні ділянки, на яких знаходить родовище піску, на момент видачі спеціального дозволу знаходились у власності осіб, що привезло до неможливості користування надрами з часу отримання такого дозволу.

Відповідач подав до суду клопотання про зупинення провадження у справі №822/2240/17 до вирішення касаційного провадження № К/800/41837/17 за скаргою ТОВ "Моноліт-Кривин" на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 22.11.2017 року № 822/2402/17 до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.

Усною ухвалою в судовому засіданні 15.01.2018 року суд відмовив у задоволенні цього клопотання, оскільки постанова Вінницького апеляційного адміністративного суду від 22.11.2017 року набрала законної сили, тому відсутні підстави для зупинення провадження у справі.

Крім цього, відповідач подав клопотання про залучення Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області та Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.

В судовому засіданні 15.01.2018 року суд також відмовив у задоволенні вказаного клопотання, оскільки відповідач на обґрунтував яким чином рішення у цій справі може вплинути на права, свободи, інтереси та обов'язки Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області та Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області.

Представник Славутської районної ради при вирішенні спору поклався на думку суду.

Представник ОСОБА_4 сільської ради Славутського району Хмельницької області заперечив проти анулювання спеціального дозволу № 5726 від 07.02.2013 року.

Заслухавши пояснення представників відповідача та третіх осіб, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з зазначених нижче підстав.

Суд встановив, що Державна служба геології та надр України надала ТОВ "Моноліт-Кривин" спеціальний дозвіл на користування № 5726 від 07.02.2013 року строком на 13 років.

Наказом від 18.09.2015 року № 288 та від 24.09.2015 року № 299 Державна служба геології та надр України призначила планову перевірку ТОВ "Моноліт-Кривин". На виконання наказу від 24.09.2015 року № 299, позивач оформив направлення на перевірку від 04.12.2015 року № 937-14/06.

10.12.2015 року працівниками Центрального міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України складений акт № 06-05/24/2015-62/п (187) про недопущення до перевірки у зв'язку з відсутністю за адресою ТОВ "Моноліт-Кривин" керівника, заступника керівника або уповноваженою особи відповідача.

15.12.2015 року позивач виніс припис № 1004-14/06, яким у строк до 16.01.2016 року зобов'язав ТОВ "Моноліт-Кривин" надати матеріали для проведення перевірки, а також інші матеріали, що підтверджують виконання питань згідно додатку № 1 до цього припису.

22.01.2016 року, у зв'язку з невиконанням відповідачем вимог вказаного припису, Центральний міжрегіональний відділ Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України надіслав на адресу позивача подання № 63-14/06 на зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами № 5726 від 07.02.2013 року.

Наказом від 18.02.2016 року № 65 Державна служба геології та надр України надала відповідачу 30-денний строк для усунення виявлених порушень.

Наказом від 23.08.2016 року № 272 позивач зупинив дію дозволу на користування надрами № 5726 від 07.02.2016 року.

27.01.2017 року листом № 1851/13/14-17 позивач запропонував відповідачу у 15-денний строк, з моменту отримання листа, висловити власну позицію щодо припинення права користування надрами, згідно спеціального дозволу № 5726 від 07.02.2013 року.

У вересні 2017 року, посилаючись на порушення позивачем умов користування надрами, визначених статтею 24 Кодексу України про надра, позивач звернувся до суду з позовом про припинення користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5726 від 07.02.2013 року.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує зазначене нижче.

Правовідносини щодо надання надр у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам регулює Кодекс України про надра.

Частина 1 статті 19 Кодексу України про надра передбачає, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.

Згідно з частиною 2 статті 24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

За змістом статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Законодавством визначений вичерпний перелік підстав для припинення користування надрами.

Позивач доказів використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування надрами суду не надав.

Отже, підстави для припинення права користування надрами в судовому порядку про надра відсутні.

Суд враховує, що на час видачі спеціального дозволу на користування надрами №5726 від 07.02.2013 року, розпорядженням Славутської районної державної адміністрації від 16.03.2012 року № 356/2012-р надані дозволи на розробку проекту землеустрою, на виконання якого частина земельних ділянок вже була передана у власність громадянам, що створює перешкоди для використання відповідачем цих земельних ділянок для цілей, вказаних у дозволі для видобування піску.

Також суд враховує, що неподання документів для перевірки не може слугувати підставою для анулювання спеціального дозволу, перелік яких є вичерпний.

Відповідно до статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об‘єктивному дослідженні.

В процесі судового розгляду позивач не довів існування підстав для припинення права користування надрами, передбачених статтею 26 Кодексу України про надра, тому позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову Державної служби геології та надр України до товариства з обмеженою відповідальністю "Моноліт-Кривин" про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 05 лютого 2018 року

Головуючий суддя ОСОБА_5