
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" лютого 2018 р. справа № 809/1731/17
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
за участю: секретаря судового засідання Хоми О.В.,
представника позивача - Солонини Р.Д.,
представників відповідача - Пазенюк А.В., Шиян І.Т.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства "Серін-Ліс" до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування наказів №1991 від 28.11.2017 року, №2001 від 29.11.2017 року та №2082 від 11.12.2017 року,-
ВСТАНОВИВ:
ПрАТ "Серін-Ліс" звернулося в суд з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування наказів № 1991 від 28.11.2017 року, № 2001 від 29.11.2017 року та № 2082 від 11.12.2017 року.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що відповідачем протиправно, в порушення п.п.78.1.11 п.78.1 ст.78, п. 81.1 ст.81, п.81.2 ст.82 Податкового кодексу України видано оскаржувані накази на проведення позапланової виїзної перевірки з огляду зазначення невірного суб'єкта перевірки, прийняття наказу № 2082 від 11.12.2017 року після втрати дії ухвали Шевченківського районного суду м. Львова від 30.10.2017 року про надання дозволу на її проведення, протиправного прийняття наказів про внесення змін до наказу про проведення перевірки та перенесення терміну її проведення.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, зазначених в позовній заяві та поданій суду відповіді на відзив. Додатково пояснив, що ухвалою Апеляційного суду Львівської області від 18.01.2018 року ухвалу слідчого судді Шевченківського районного суду м. Львова від 30.10.2017 року про задоволення клопотання на проведення позапланової перевірки ПрАТ «Серін-Ліс» скасовано та постановлено нову, якою в задоволенні клопотання відмовлено. Просив позов задовольнити.
Представники відповідача проти заявленого позову заперечили з підстав, наведених у відзиві на адміністративний позов (а.с.24-27). В судовому засіданні пояснили, що дії відповідача повністю відповідають вимогам Податкового кодексу України, процедура проведення документальної позапланової перевірки, на виконання ухвали слідчого судді Шевченківського районного суду м. Львова від 30.10.2017 року, не порушена. Зазначили, що податковий орган зобов'язаний призначити позапланову перевірку у випадку отримання ухвали слідчого судді в кримінальній справі. При цьому, виконання такого обв'язку не передбачає дослідження контролюючим органом підстав призначення такої перевірки, оцінювання правомірності та її законності. Просили суд в задоволенні позову відмовити.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення, судом встановлено наступне.
28.11.2017 року Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області на підставі п. 20.1 ст. 20, пп. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78, п.82.2 ст.82 глави 8 Податкового кодексу України та відповідно до службової записки управління аудиту Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 22.11.2017 року № 351/09-19-14-01-20 видано наказ № 1991 «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ «Серін-Ліс» з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також дотримання вимог валютного та іншого законодавства, контроль на дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної фіскальної служби за період з 01.01.2016 року по 01.11.2017 року (а.с.7).
Зазначений наказ прийнято на виконання ухвали Шевченківського районного суду м.Львова від 30.10.2017 року у справі №466/7172/17 якою задоволено клопотання старшого слідчого військової прокуратури Західного регіону України та надано дозвіл на проведення Головним управлінням ДФС у Івано-Франківській області документальної позапланової перевірки ПрАТ «Серін-Ліс» (код ЄДРПОУ 36480308), юридична адреса Івано-Франківська область, Надвірнянський район, смт. Делятин, вул. Руднєва, 95 за період з 01.01.2016 року по 01.11.2017 року терміном 15 робочих днів.
Згідно з цим наказом перевірку було визначено розпочати 29.11.2017 року, термін проведення перевірки 10 робочих днів.
Відповідно до зазначеного наказу №1991 від 28.11.2017 року контролюючим органом видані направлення на проведення перевірки №1938, №1939 та №1940 (а.с.32-34).
На підставі наказу №1991 від 28.11.2017 року та направлень на перевірку посадовими особами Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області було здійснено вихід за місцем фактичного знаходження позивача, а саме: Івано-Франківська область, Надвірнянський район, смт. Делятин, вул. 16 Липня, 11, в результаті якого встановлено відсутність посадових осіб за вказаною адресою та перебування генерального директора ПрАТ «Серін-Ліс» Рошко Ю.Ю. у відрядженні, про що складено службову записку (а.с.35-36).
29.11.2017 року Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області на підставі п. 20.1 ст. 20, пп. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78, п.82.2 ст.82 глави 8 Податкового кодексу України та з врахуванням службової записки управління аудиту Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 29.11.2017 року № 354/09-19-14-01-20 видано наказ № 2001 «Про внесення змін до наказу ГУ ДФС в Івано-Франківській області від 28.11.2017 року №1991 1991 «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТОВ «Серін-Ліс» (а.с.8).
Зазначеним наказом викладено у новій редакції пункт 4 наказу №1991 від 28.11.2017 року, а саме, зазначено розпочати перевірку 11.12.2017 року, термін проведення перевірки 10 робочих днів.
Відповідно до наказів №1991 від 28.11.2017, №2001 від 29.11.2017 року відповідачем 08.12.2017 видані направлення на проведення перевірки №2016, №2027 та №2028 (а.с.38-40).
11.12.2017 року начальником управління аудиту Головного управління ДФС в Івано-Франківській області складено службову записку про допущення в наказі №1991 від 28.11.2017 помилки та необхідність замінити слова «товариства з обмеженою відповідальністю «Серін-Ліс» на слова «приватного акціонерного товариства «Серін-Ліс».
11.12.2017 року Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області на підставі п. 20.1 ст. 20, пп. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78, п.82.2 ст.82 Податкового кодексу України та з врахуванням службової записки управління аудиту ГУ ДФС в Івано-Франківській області від 11.12.2017 року № 370/09-19-14-01-20 видано наказ № 2082 «Про внесення змін до наказу», яким внесено зміни до наказу Головного управління ДФС України в Івано-Франківській області №1991 від 28.11.2017 року, а саме слова «товариства з обмеженою відповідальністю «Серін-Ліс» замінено на слова «приватного акціонерного товариства «Серін-Ліс» (скорочене найменування ТОВ «Серін-Ліс» на «ПрАТ «Серін-Ліс») (а.с.9).
11.12.2017 року відповідачем видані направлення на проведення перевірки №2043, №2044 та №2045 (а.с.44-45).
12.12.2017 року працівниками відповідача здійснено вихід за фактичною адресою ПрАТ «Серін-Ліс» для проведення документальної позапланової виїзної перевірки, відповідно до наказу №1991 від 28.11.2017 року із змінами та направлень на перевірку №2043, №2044, №2045 від 11.12.2017 року, проте не були допущенні позивачем до перевірки по причині відсутності станом на 12.12.2017 року підстав для проведення перевірки, передбачені п.п.78.1.11 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України.
Згідно пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Порядок проведення документальних позапланових перевірок визначено статтею 78 Податкового кодексу України.
Так, документальна позапланова перевірка здійснюється, зокрема, якщо отримано судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки, винесену ними відповідно до закону (п.п.78.1.11. п.78.1 ст.78 ПК України).
Пунктом 78.4 вказаної статті визначено, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Відповідно до підпункту 1.2.3 пункту 1.2 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної фіскальної служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, затверджених наказом Державної фіскальної служби України від 31.07.2014 №22, наказ на проведення перевірки, що здійснюється відповідно до підпункту 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 Кодексу, видається керівником органу державної фіскальної служби на підставі відповідного документа, передбаченого цим підпунктом Кодексу.
Таким чином, враховуючи, що наказ Головного управління ДФС в Івано-Франківській області №1991 від 28.11.2017 року винесено відповідачем на виконання ухвали Шевченківського районного суду м.Львова від 30.10.2017 року у справі №466/7172/17, яка прийнята у межах кримінального провадження, набрала законної сили і є обов'язковою до виконання, суд прийшов висновку, що зазначений наказ виданий відповідачем в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Податковим кодексом України, а тому, у задоволенні адміністративного позову в цій частині слід відмовити.
При цьому, суд погоджується із твердженнями відповідача про те, що у контролюючого органу відсутні повноваження перевіряти законність судового рішення.
Щодо доводів позивача про незаконність наказу з підстав зазначення в ньому неправильного найменування позивача, а саме, його організаційно-правової форми господарювання, то на переконання суду вказана обставина не може бути підставою для скасування наказу про проведення перевірки, оскільки у відповідності до абзацу 5 пункту 81.1 статті 81 Податкового кодексу України вона є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної перевірки, що, згідно пояснень представника позива і було зроблено позивачем 11.12.2017 року.
Стосовно позовної вимоги про визнання протиправним і скасування наказів Головного управління ДФС в Івано-Франківській області №2001 від 29.11.2017 року та №2082 від 11.12.2017 року про внесення змін до наказу №1991 від 28.11.2017 року, суд зазначає, що ні Податковим кодексом України, ні Методичними рекомендаціями щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної фіскальної служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, ні будь-яким іншим нормативним актом не передбачено можливості внесення контролюючим органом змін до наказів на проведення перевірок або перенесення термінів початку проведення перевірок, окрім їх продовження чи зупинення.
Крім того, наказ №2082 від 11.12.2017 року прийнятий відповідачем поза строками дії ухвали Шевченківського районного суду м.Львова від 30.10.2017 року.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що відповідач, приймаючи накази №2001 від 29.11.2017 року та №2082 від 11.12.2017 року про внесення змін до наказу №1991 від 28.11.2017 року вийшов за межі наданих йому чинним законодавством повноважень, а тому зазначені накази є протиправними і підлягають скасуванню.
Щодо посилання представника позивача на ту обставину, що ухвалою Апеляційного суду Львівської області від 18.01.2018 року скасовано ухвалу слідчого судді Шевченківського районного суду м.Львова від 30.10.2017 року, а тому оскаржувані накази винесені Головним управлінням ДФС в Івано-Франківській області неправомірно, суд зазначає, що дані обставини та підстави не були зазначені в позовній заяві та відповіді на відзив. Згідно ж частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Крім того, на час прийняття обговорюваних наказів ухвала слідчого судді Шевченківського районного суду м.Львова від 30.10.2017 року набрала законної сили і була обв'язковою до виконання у межах строку дії ухвали. Враховуючи зазначене, на переконання суду, скасування вказаної ухвали слідчого судді 18.01.2018 року після закінчення строку її дії в даному випадку не може бути самостійною підставою для визнання протиправними та скасування оскаржуваних наказів.
Підсумовуючи зазначене вище суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
За змістом частин 1, 2, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цому у разі задоволення позову строни, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. При задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Факт сплати позивачем судового збору підтверджується платіжним дорученням за №4041 від 12.12.2017 року (а.с.3). Позивачу належить повернути 3200 гривень сплаченого судового збору.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС в Івано-Франківській області № 2001 від 29.11.2017 року.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС в Івано-Франківській області № 2082 від 11.12.2017 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь приватного акціонерного товариства "Серін-Ліс" (код ЄДРПОУ 36480308, вул. 16 Липня, 11, смт. Делятин, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, 78442) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 39394463, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76018) 3 200 (три тисячі двісті гривень 00 копійок) сплаченого судового збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Біньковська Н.В.
Рішення складене в повному обсязі 06.02.2018 року.