
Справа № 815/76/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 лютого 2018 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Вовченко O.A., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
03 січня 2018 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі, в якому позивач просить суд:
- визнати протиправним рішення Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі від 11.12.2017 року № 837496 «Про відмову в перерахунку пенсії»;
- зобов'язати Малиновське об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити ОСОБА_1 розрахунок та виплату пенсії з дати її призначення у розмірі 80% з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань згідно з довідкою, виданою Одеською обласною радою від 30.11.2017 року № 04/03-30/2744 з виплатою фіксованої індексації пенсії без зміни базового місяця індексації пенсії наростаючим підсумком.
Ухвалою суду від 09 січня 2018 року прийнято до розгляду позовну заяву, відкрито провадження у даній справі та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що перебуває на обліку в Малиновському об'єднаному управлінні пенсійного фонду України з 2011 року та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу» у розмірі 80% від заробітної плати. 01.12.2017 року звернулась до відповідача для проведення перерахунку пенсії шляхом донарахування до розміру пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та надала відповідачу довідку про доповнення до довідки про складові заробітної плати. Рішенням №837496 від 11.12.2017 року їй відмовлено у перерахунку пенсії. Вважає, що рішення Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі грубо порушує її конституційні права на отримання пенсії по інвалідності в повному обсязі з урахуванням всіх отриманих позивачем виплат, на які були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та з яких було сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне забезпечення.
Враховуючи вищевикладені обставини позивач просить суд скасувати вищевказане рішення та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_1
29 січня 2017 року через канцелярію Одеського окружного адміністративного суду за вх.№2396/18 надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач, посилаючись на п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» зазначає, що норми Законів України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХП та від 17.11.2011 № 4050-VI щодо пенсійного забезпечення з 1 червня 2015 року скасовані. Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань є окремою одноразовою виплатою та має нерегулярний характер, а тому не може зараховуватися до складу заробітної плати, визначеної ч. 2 ст. 33 України «Про державну службу» № 3723-ХІІ та враховуватися до середнього заробітку при розрахунку пенсії. Вказує, що відповідно до пункту 2 "Переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування ", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2010 року №1170, на одноразову допомогу працівникам, які виходять на пенсію згідно із законодавством та колективними договорами (включаючи грошову допомогу державним службовцям) єдиний внесок не нараховується. Вважає, що об'єднане управління не порушувало прав позивача, а діяло на підставі і у повній відповідності до вимог чинного законодавства України. Просить суд відмовити в позовних вимогах ОСОБА_1 в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи та обставини, якими обґрунтовуються вимоги та докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Малиновському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Одесі та отримує пенсію по інвалідності у розмірі 80 % від складових заробітної плати відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII з жовтня 2011 року, що підтверджується розпорядженням №80208 від 28.10.2017 року (а.с.13). Так, причиною інвалідності у розпорядженні вказано роботу в органах місцевого самоврядування.
02.11.2017 року позивач ОСОБА_1 звернулась до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі із заявою про перерахунок пенсії по інвалідності з врахуванням інших виплат: матеріальної допомоги на оздоровлення та, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб на підставі довідки (а.с.14-15) № 04/03-30/2744 від 30.11.2017 р., виданої Одеською обласною радою.
Згідно вказаної довідки «про доповнення до довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» № 04/03-30/2744 від 30.11.2017 року, ОСОБА_1 здійснювались інші виплати, за період з 01.09.2009 року по 30.09.2011 року, а саме нараховано та виплачено одну матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 5890,83 грн. та дві матеріальні допомоги на оздоровлення у загальному розмірі 11294,69 грн.
Рішенням Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі від 11.12.2017 року №837496 позивачу було відмовлено у такому перерахунку, так як з 01.06.2015 року пенсії, призначені в порядку на умовах, визначених Законом №3723 не перераховуються (а.с.16).
Вирішуючи питання про правомірність такої відмови, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України «Про державну службу» встановлені загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовця.
Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (в чинній на час виникнення спірних правовідносин редакції) у ст. 21 зазначено, що Пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Статтею 33 Закону України «Про державну службу» № 3723-12 встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до частини першої та шостої статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-12, у редакції, чинній на час призначення пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), особам, визнаним інвалідами I або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів I або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.
Згідно із ч.2 статті 37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно із ст.2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч.1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постанові від 30.01.2018 року в справі №638/20628/16-а.
Частина 5 статті 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» передбачає, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Окрім цього даної правової позиції притримувався Верховний Суд України у постановах від 28 травня 2013 року в справі №21-97а13 та від 16 вересня 2014 року в справі № 21-314а14.
Отже, підсумовуючи наведене, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 5890,83 грн. та матеріальна допомога на оздоровлення у загальному розмірі 11294,69 грн., з яких були фактично нараховано та сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру пенсії, а тому відмова відповідача у перерахунку пенсії позивачу з урахуванням зазначених виплат є протиправною.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з дати її призначення, то суд відзначає наступне.
Судом встановлено, що право на отримання пенсії у позивача виникло з жовтня 2011 року, проте як зазначено у п. 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 р. № 1566/11846, що днем звернення, зокрема за перерахунком пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами.
Таким чином, право на перерахунок пенсії нерозривно пов'язано із фактом звернення особи за таким перерахунком. Як встановлено судом, позивач звернулася до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії 01.12.2017 року, а тому саме з цього часу слід зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії.
Щодо вимоги ОСОБА_1 про зобов'язання Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі здійснити перерахунок пенсії з виплатою фіксованої індексації пенсії без зміни базового місяця індексації наростаючим підсумком, то суд вважає за доцільне відмовити у цій частині позовних вимог з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.
Згідно з ч.ч. 3, 4 ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Згідно з ч.ч. 1, 2 п. 10-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17 липня 2003 року, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено. У разі коли в результаті перерахунку пенсій за рішеннями судів, які набрали законної сили, виплати перерахованих сум до пенсії фактично не здійснені і строки їх виплати не визначені, місяць, в якому значення індексу споживчих цін було прийнято за 1 або 100 відсотків, для визначення індексації пенсії не змінюється.
Оскільки Малиновським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м.Одесі позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії, враховуючи ч.2 п.10-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення суд вважає вимогу виплатити фіксовану індексації пенсії без зміни базового місяця індексації наростаючим підсумком передчасною.
Відповідно до частини першої ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Приймаючи до уваги вищевикладене, оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_1, 65005) до Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі (код ЄДРПОУ 41249156, адреса: вул.Прохоровська, 3, м.Одеса, 65007) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним і скасувати рішення Малиновського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі від 11 грудня 2017 року №837496 про відмову у перерахунку пенсії.
Зобов'язати Малиновське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії у розмірі 80% з 01 грудня 2017 року з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань згідно довідки Одеської обласної ради від 30 листопада 2017 року №04/03-30/2744 до складових заробітної плати, що враховуються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Вовченко O.A.
.