Ухвала суду № 72086336, 06.02.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.02.2018
Номер справи
808/399/18
Номер документу
72086336
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ПРО ЗАЛИШЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ БЕЗ РУХУ

06 лютого 2018 року Справа № 808/399/18 м.Запоріжжя

Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Батрак І.В., розглянувши матеріали адміністративного позову Управління соціального захисту населення Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області (70002, м. Вільнянськ Запорізької області, вул. Бочарова, буд. 30)

до ОСОБА_1 (АДРЕСА_1)

про стягнення надміру виплаченої допомоги внаслідок зловживань з боку громадян

ВСТАНОВИВ:

Управління соціального захисту населення Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до ОСОБА_1, в якій просить стягнути на користь позивача з відповідача суму надміру виплаченої допомоги переміщеним особам на проживання внаслідок зловживань з боку відповідача в розмірі 50 160,00 грн.

Відповідно до ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви, зокрема, з'ясовує, чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність та чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим ст.160, 161, 172 КАС України, а також чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

По-перше, позивачем до позову не надано доказів на підтвердження наявності у нього адміністративної процесуальної дієздатності, наприклад: положення, витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, тощо.

По-друге, позовна заява подана без додержання вимог, встановлених ст.ст. 160, 161 КАС України, з огляду на наступне.

Частиною другою статті 160 КАС України визначено, що позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

Разом з тим, до позову не додано до позову не додано документу, що підтверджує повноваження особи, яка його підписала, - начальника управління ОСОБА_2

Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім’я (прізвище, ім’я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв’язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.

Всупереч цим вимогам КАС України позивачем в позові не зазначено свого ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; реєстраційного номеру облікової картки платника податків відповідача за його наявності або номеру і серії паспорта відповідача (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв’язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти сторін.

Пунктом 11 частини 5 статті 160 КАС України визначено, що в позовній заяві зазначається власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Водночас, в поданій позовній заяві позивачем такого підтвердження не зазначено.

Також частиною 3 статті 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

За визначенням статті 1 Закону України «Про судовий збір» судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

Відповідно до ч.1 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

ОСОБА_3 України «Про судовий збір» визначає випадки, коли судовий збір не підлягає сплаті шляхом виключення відповідних заяв із числа об'єктів справляння та судового збору та встановлення пільг щодо слати судового збору.

Так, вичерпний перелік заяв, за подання яких не справляється судовий збір наведено у частині другій статті 3 Закону України «Про судовий збір», а пільги щодо сплати судового збору встановлені у статті 5 цього Закону.

Суддя звертає увагу позивача на те, що подана ним позовна заява не визначена у частині другій статті 3 Закону України «Про судовий збір», а позивач не має пільг щодо сплати судового збору відповідно до статті 5 Закону України «Про судовий збір».

При цьому хибним є посилання позивача на приписи п. 19 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» як на підставу для звільнення позивача від сплати судового збору за законом, оскільки редакція даної статті, чинна на момент звернення до суду, не містить названої норми.

З таких підстав, позивач зобов’язаний додати до позову документ про сплату судового збору у розмірі, встановленому Законом України «Про судовий збір».

Проте, доказів сплати судового збору позивачем до суду надано не було.

При цьому, за приписами ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно із пп. 1 п. 3 з ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду позову майнового характеру суб'єктом владних повноважень ставка судового збору складає 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до положень статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» встановлено з 1 січня 2018 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у сумі 1 762,00 грн.

Півтора відсотки ціни позову становлять суму, що є меншою від 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлено законом на 01.01.2018, тому ставка судового збору за подання даного позову майнового характеру суб’єктом владних повноважень в 2018 році складає 1 762,00 грн.

Крім того, частиною четвертою статті 161 КАС України визначено, що позивач зобов’язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

У відповідності до ст. 94 КАС України, письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.

Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу.

У позовній заяві не зазначено про наявність у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.

Також до позовної заяви не додано доказів отримання відповідачем повідомлення про повернення коштів вих. №10/0839 від 03.03.2017.

По-третє, частиною першою статті 122 КАС України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду суб’єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб’єкту владних повноважень право на пред’явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб’єкта владних повноважень.

Частиною першою статті 123 КАС України визначено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

В обґрунтування поважності причин пропуску встановленого строку звернення до адміністративного суду позивачем вказано на наявність у нього в 2016 році обов’язку сплачувати судовий збір, а у 2017 році – відсутністю юрисконсульта.

Разом з тим, названі причини не можуть визнаватися судом поважними, оскільки вони не підтверджені документально.

Відповідно до ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п’яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

За таких обставин позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків.

Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 171, 243, 248 КАС України, суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Управління соціального захисту населення Вільнянської районної державної адміністрації Запорізької області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої допомоги внаслідок зловживань з боку громадян залишити без руху.

Недоліки позовної заяви можуть бути усунені шляхом надання суду: доказів на підтвердження наявності у позивача адміністративної процесуальної дієздатності, наприклад: положення, витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, тощо; документу, що підтверджує повноваження особи, яка підписала позов, - начальника управління ОСОБА_2; 2-х екземплярів позовної заяви із зазначенням ідентифікаційного коду юридичної особи - позивача в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, реєстраційного номеру облікової картки платника податків відповідача за його наявності або номеру і серії паспорта відповідача (якщо такі відомості відомі позивачу), відомих номерів засобів зв’язку, офіційної електронної адреси або адреси електронної пошти сторін, із зазначенням власного письмового підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав, із зазначенням про наявність у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; доказів отримання відповідачем повідомлення про повернення коштів вих. №10/0839 від 03.03.2017; документу про сплату судового збору в розмірі 1 762,00 грн., оформленого відповідно до вимог законодавства шляхом перерахування коштів через установи банків чи відділення зв'язку на наступний розрахунковий рахунок: отримувач коштів УК у Дніпровському/Дніпр./22030101, МФО 813015, ЄДРПОУ 38025423, банк отримувача ГУДКCУ у Запорізькій області, р/р 31215206784006, код бюджетної класифікації 22030101, призначення платежу: судовий збір, код 35450335, прізвище, ініціали, ідентифікаційний код; заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Встановити строк для усунення недоліків позовної заяви терміном 10 календарних днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Роз’яснити позивачу, що відповідно до п.1 ч.4 ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

Роз’яснити позивачу, що згідно з ч. 2 ст. 123 КАС України якщо заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Копію ухвали направити позивачу.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя І.В.Батрак