Рішення № 72086064, 08.02.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.02.2018
Номер справи
810/600/18
Номер документу
72086064
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 лютого 2018 року 11 год. 50 хв. № 810/600/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Лисенко В.І., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження заяву Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Стейт Оіл» про зупинення видаткових операцій,-

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду 16.01.2018 о 14.25 год. звернувся Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби України із заявою про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків ТОВ «Стейт Оіл» у банках та інших фінансових установах (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу).

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.02.2018 відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду на 07.01.2018 о 14.00 год.

На обґрунтування заяви контролюючий орган зазначає, що платник податків перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених Податковим кодексом України, а саме - не надає у повному обсязі інформації та підтверджуючих документів (свідоцтв про право власності, виписки з банку, інвентаризаційні книги, тощо) про наявність та/або відсутність майна підприємства, яке перебувало на балансі станом на 05.02.2018.

До судового засідання представники сторін, належним чином повідомлені про час, дату та місце розгляду справи не прибули.

Представник позивача звернувся до суду із письмовим клопотанням, в якому вказав, що підтримує заяву, просить суд її задовольнити та розглядати справу за його відсутності.

Представник відповідача звернувся до суду з письмовим клопотанням про розгляд справи за його відсутності. Також, вказав, що проти задоволення заяви заперечує, просить відмовити у її задоволенні.

На підставі ч. 3 ст. 194 КАС України судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи, матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню у зв'язку з наступним.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Стейт Оіл» (ідентифікаційний код 39436796) зареєстроване як юридична особа 10.10.2014, що підтверджується відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Як платник податків відповідач перебуває на обліку в Офісі великих платників податків Державної фіскальної служби.

З довідки про стан податкового боргу від 05.02.2018 № 5328/10/28-10-17-02-23 (а.с. 14) слідує, що за відповідачем рахується податковий борг у загальній сумі 2 221 820 088,90 грн.

Податковий борг виник 22.09.2016, що підтверджується податковою вимогою від 27.09.2016 № 374-17.

У подальшому податковий борг підприємства додаткового збільшився у зв'язку із несплатою останнім грошового зобов'язання з податку на додану вартість, визначеного податковим повідомленням-рішенням від 26.10.2016 № 0007361401 та нарахованої на нього пені у розмірі 903 979 355,14 грн., податковим повідомленням-рішенням від 28.09.2016 №0006831700 та нарахованої на нього пені у розмірі 1 317 275 147,61 грн., які вважаються узгодженими у судовому порядку (справа № 810/4438/16).

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 25.01.2017 в адміністративній справі № 810/4438/16 у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Стейт Оіл" відмовлено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 20.07.2017 вказане вище судове рішення скасовано в частині відмови у визнанні протиправним та скасуванні податкового повідомленні-рішення Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 26.10.2016 № 0007291401 в частині збільшення розміру грошового зобов'язання за податковим зобов'язанням у сумі 67 670 470,00 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями у сумі 16 917 618,00 грн. У скасованій частині судом апеляційної інстанції прийнято нову постанову, якою позов задоволено частково, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 26.10.2016 № 0007291401 в частині збільшення суми грошового зобов'язання за податковим зобов'язанням у розмірі 67 670 470,00 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 16 917 618,00 грн. В іншій частині рішення суду першої інстанції залишено без змін.

Не погоджуючись із рішенням апеляційної інстанції, ТОВ «Стейт Оіл» звернулось із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду, який ухвалою від 06.12.2017 залишив скаргу без задоволення.

Також, податковий борг ТОВ «Стейт Оіл» збільшився на 10 000,00 грн. зі сплати адміністративних штрафів та інших санкцій згідно рішення про застосування штрафних санкцій від 09.04.2015 №0000432202, на 104 284,33 грн. зі сплати штрафних санкцій з податку на додану вартість згідно податкового повідомлення-рішення від 20.11.2017 №0020164205, на 12 914,38 грн. зі сплати штрафних санкцій з податку на додану вартість згідно податкового повідомлення-рішення від 14.12.2017 №0023734205, та по штрафних санкціях за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг згідно податкових повідомлень-рішень від 07.12.2017 №0009202213 на 21 547,96 грн., від 13.12.2017 №0009392213 на 76 538,75 грн., від 21.09.2017 №0006691405 на 350 711,90 грн.

Станом на 05.02.2018 податковим органом описано у податкову заставу майно ТОВ «Стейт Оіл» на суму 3 567 657,62 грн., що підтверджується витягом з Державного реєстру обтяжень рухомого майна від 24.10.2016 № 50582713 та Актом опису майна від 19.10.2016 №35, та майно, на яке платник набуде права власності на суму 904 086 740,57 грн., що підтверджується витягом з Державного реєстру обтяжень рухомого майна від 08.12.2017 №16616532, та Актом опису майна від 08.12.2017 № 36, та майна на суму 2 567 718,57 грн., що підтверджується витягом з Державного реєстру обтяжень майна від 19.01.2018 №16676421 та Актом опису майна від 15.01.2018 № 1.

Судом встановлено, що наказом Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 29.01.2018 № 114 Зарудній А.В. призначений податковим керуючим щодо майна ТОВ «Стейт Оіл».

Для отримання інформації та підтверджуючих документів про наявність або відсутність майна підприємства, яке перебувало на балансі товариства станом на 30.09.2017 та поточну дату, подальшого опису майна у податкову заставу, податковим керуючим 05.02.2018 здійснено виїзд за юридичною адресою відповідача, проте посадові особи платника податків були відсутні, необхідні документи надано не було, у зв'язку з чим податковим керуючим складено Акт про перешкоджання платником податків виконанню повноважень податковим керуючим від 05.02.2018 № 1/8 (а.с. 159).

Зважаючи на викладені обставини, 06.02.2018 Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби України із заявою про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків ТОВ «Стейт Оіл» у банках та інших фінансових установах.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів з 01.01.2011 регулюються Податковим кодексом України.

Так, Податковий кодекс України визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Кодексу податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України встановлено обов'язок платника податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Згідно з приписами пункту 38.1 статті 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

В силу вимог підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу грошове зобов'язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання, вважається податковим боргом платника податків (підпункт 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Пунктом 59.5 статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі, якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Відповідно до пункту 87.2 статті 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

З метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу (пункт 88.1 статті 88 Податкового кодексу України).

Цією ж статтею передбачено, що право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.

Згідно з приписами пункту 89.1 статті 89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає, зокрема, у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.

З урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права, і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому (пункт 89.2 статті 89 Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 89.3 статті 89 Податкового кодексу України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.

Приписами пункту 91.1 статті 91 Податкового кодексу України встановлено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу за місцем реєстрації платника податків, що має податковий борг, призначає такому платнику податкового керуючого. Податковий керуючий повинен бути посадовою (службовою) особою контролюючого органу. Податковий керуючий має права та обов'язки, визначені цим Кодексом.

Пунктом 91.3 цієї ж статті передбачено, що податковий керуючий описує майно платника податків, що має податковий борг, в податкову заставу, здійснює перевірку стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі, проводить опис майна, на яке поширюється право податкової застави, для його продажу у випадках, передбачених цим Кодексом, одержує від боржника інформацію про операції із заставленим майном, а в разі його відчуження без згоди контролюючого органу (за умови, коли наявність такої згоди має бути обов'язковою згідно з вимогами цього Кодексу) вимагає пояснення від платника податків або його службових (посадових) осіб. У разі продажу в рахунок погашення податкового боргу майна платника податків, на яке поширюється право податкової застави, податковий керуючий має право отримувати від такого платника податків документи, що засвідчують право власності на зазначене майно.

У разі відмови платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, податковий керуючий має право залучати до опису майна платника податків не менш як двох понятих.

У разі якщо платник податків, що має податковий борг, перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, такий податковий керуючий складає акт про перешкоджання платником податків виконанню таких повноважень у порядку та за формою, що встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (пункт 91.4 статті 91 Податкового кодексу України).

Контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом. Строк, на який можуть бути зупинені видаткові операції, визначається судом, але не більше двох місяців.

Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків може бути достроково скасовано за рішенням податкового керуючого або суду.

Аналіз наведених норм Податкового кодексу України вказує, що право контролюючого органу на звернення до суду з поданням про зупинення видаткових операцій платника податків на його рахунках у зв'язку з перешкоджанням виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, може бути реалізовано виключно по відношенню до платника податків, який має податковий борг.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Як вбачається з матеріалів справи, 05.02.2018 податковий керуючий Зарудній А.В. здійснив виїзд за місцезнаходженням ТОВ «Сейт Оіл», вказаним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Проте, посадові особи платника податків не надали необхідної інформації, про що складено Акт від 05.02.2018 № 1/8.

Наявність у відповідача податкового боргу у наведеному вище розмірі підтверджується доказами, що містяться у матеріалах справи та судовими рішеннями.

У той же час, відповідачем не надано суду будь-яких доказів на спростування доводів податкового органу.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що заява Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про зупинення видаткових операцій на рахунках Товариства з обмеженою відповідальністю "Стейт Оіл" у банках та інших фінансових установах (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу) підлягає задоволенню.

Суд зазначає, що оскільки строк, на який можуть бути зупинені видаткові операції, визначається судом (не більше двох місяців), то для отримання документів необхідних для підтвердження наявності або відсутності майна підприємства, яке перебувало на балансі товариства станом на 30.09.2017 та 05.02.2018 для подальшого опису майна у податкову заставу, заявнику необхідно надати десять днів.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 143, 242- 246, 250, 255, 283 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

в и р і ш и в:

Заяву Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби задовольнити.

Зупинити видаткові операції на рахунках Товариства з обмеженою відповідальністю "Стейт Оіл" (код ЄДРПОУ 39436796) у банках та інших фінансових установах (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу) на строк двадцять п'ять днів.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лисенко В.І.