
№ 566/37/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2018 року смт.Млинів Рівненської області
Млинівський районний суд Рівненської області в складі :
головуючого судді: Феськова П.В.
при секретарі: Мельничук Т.Ю.
за участю : представника позивача – ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Млинів справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Львівської митниці Державної фіскальної служби України про визнання дій протиправними та скасування постанови в справі про порушення митних правил № 6134/20900/17 від 26.12.2017 року,-
ВСТАНОВИВ:
У січні 2018 року ОСОБА_2 звернувся в Млинівський районний суд з позовом до Львівської митниці Державної фіскальної служби України про визнання дій протиправними та скасування постанови в справі про порушення митних правил № 6134/20900/17 від 26.12.2017 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 26.12.2017 року відповідачем було винесено постанову в справі про порушення митних правил №6134/20900/17, якою його притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.470 МКУ та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 8500,00 грн. Вважає дану постанову незаконною і такою, що підлягає скасуванню оскільки будь-якого правопорушення він не вчиняв. Тому вважає дії відповідача про притягнення його до відповідальності незаконними. Просить суд визнати протиправною та скасувати постанову Львівської митниці ДФС від 26.12.2017 року в справі про порушення митних правил №№6134/20900/17.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав викладених в позові, просив постанову скасувати.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, надіслав суду відзив на адміністративний позов, в якому зазначив, що позов не підлягає до задоволення. Львівською митницею ДФС правомірно притягнуто гр. ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, а тому просить суд, керуючись нормами Митного кодексу України та КАС України, відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у зв’язку з їх безпідставністю та необґрунтованістю. (а.с. 20-23).
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що 03.12.2017 р. близько 18 години 30 хвилин в зону митного контролю МАПП «Рава-Руська» Львівської митниці ДФС, смугою руху «червоний коридор» заїхав тягач з напівпричепом р/н НОМЕР_1/АС4404ХТ з вантажем «Дрова твердих порід букові - 23500 кг». До митного оформлення водієм, громадянином ОСОБА_3 було подано документи: витяг електронної декларації типу ЕК 10 АА №209140/2017/161038 від 15.11.2017, фактура № 17/17 від 12.10.2017 р., СМR. без номера від 14.11.2017, фітосанітарний сертифікат №60/13-6032/ХХ-470197 від 15.11.2017 р. контрольний талон для проходження по «червоному коридору» серії ТСС номер 216105, паспорт громадянина України для виїзду за кордон FС 082999 від 21.12.2015. свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів СХО 874636 від 08.12.2016 та СХО 874637 від 08.12.2016. У ході митного контролю вказаного транспортного засобу в ПІК «Інспектор» було встановлено що згідно інформації наявній в електронній базі стосовно митної декларації ЕК 10 АА №209140/2017/161038 від 15.11.2017 вищевказаний вантаж переміщувався у митному режимі «транзит» і мав бути доставлений до органу доходів і зборів призначення на кордоні в термін до 20.11.2017.
У АСМО Інспектор «Заяви підприємств та осіб», станом на 03.12.2017 р. відсутня інформація щодо звернення перевізника до найближчого органу доходів та зборів про обставини події (аварії або дії обставин непереборної сили), місцезнаходження товарів і транспортних засобів. Постановою у справі про порушення митних правил № 6134/20900/17 від 26.12.2017 року ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого частиною 3 статті 470 Митного кодексу України та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 8500,00 гривень. (а.с.3-4).
Відповідно до п.1 ч.1 ст.491 МК України підставами для порушення справи про порушення митних правил є безпосереднє виявлення посадовими особами органу доходів і зборів порушення митних правил.
Відповідно до ст.90 Митного кодексу України транзит - це митний режим, відповідно до якого товари та/або транспортні засоби комерційного призначення переміщуються під митним контролем між двома органами доходів і зборів України або в межах зони діяльності одного органу доходів і зборів без будь-якого використання цих товарів, без сплати митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до п.2 ч.2 статті 191 Митного кодексу України перевізники зобов’язані у строк, встановлений статтею 95 цього Кодексу, доставляти товари до органу доходів і зборів призначення, а також подавати передбачені законодавством документи на них.
Згідно п.1 ч.1 ст.95 Митного кодексу України встановлюються такі строки транзитних перевезень залежно від виду транспорту: для автомобільного транспорту - 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб).
У відповідності до п. 2.2. Порядку виконання митних формальностей при здійсненні транзитних переміщень, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.10.2012 № 1066 2.2. Якщо під час транзитного перевезення товарів транспортний засіб комерційного призначення не зміг прибути до митниці призначення в установлений строк внаслідок аварії або дії обставин непереборної сили, до строку транзитного перевезення не включається час дії та/або ліквідації наслідків цих обставин за умови документального підтвердження факту аварії або дії обставин непереборної сили та вчасного (до закінчення встановленого строку транзитного перевезення) письмового інформування перевізником найближчого митного органу про обставини події, місцезнаходження товарів, транспортного засобу комерційного призначення та номер ДКПТ, однак даної вимоги гр. ОСОБА_2 не виконав.
Пунктом 2.4 цього Положення передбачено, що підтвердження факту аварії або дії обставин непереборної сили здійснюється згідно з Порядком виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31 травня 2012 року № 657, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 02 жовтня 2012 року за № 1669/21981.
На момент перетину кордону 03.12.2017р., гр. ОСОБА_2 не надав документів, що підтверджують факт аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, визначених статтею 460 Митного кодексу України як обставини, що звільняють віл адміністративної відповідальності.
У відповідності до ст.192 МК України до найближчого органу доходів і зборів щодо обставин аварії чи непереборної сили, місцезнаходження товарів, транспортного засобу комерційного призначення, перевізник не звертався.
Таким чином, ОСОБА_2 не доставив товар та транспортний засіб до органу доходів і зборів призначення та перевищив встановлений МК України строк доставки транспортних засобів, що перебувають під митним контролем до органу доходів і зборів призначення, більше ніж на десять діб.
У позовній заяві позивач як на підставу порушення встановленого ст. 95 МК України строку транзитного переміщення посилається на факт призупинення видачі дозволів на проїзд вантажним автомобільним транспортом по території ОСОБА_4, про що митницю було повідомлено заявою 17.11.2017 року.
Суд вважає, що відсутність дозволів на проїзд вантажним автомобільним транспортом по території ОСОБА_4 не могла завадити позивачу доставити товар та транспортний засіб комерційного призначення до органу доходів і зборів призначення (зону митного контролю митного поста «Рава-Руська») й, відповідно, не була причиною того, що автомобіль не зміг прибути до органу призначення, а отже дана обставина не може призупиняти встановлений позивачу строк транзитного переміщення.
Згідно Правил митного контролю та митного оформлення транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України, затверджених наказом Державної митної служби України від 17.11.2005 року №1118 до обставин непереборної сили відносяться смерть власника транспортного засобу, стихійне лихо (пожежа, повінь, інше стихійне лихо чи сезонне природне явище, зокрема замерзання моря тощо, закриття шляхів тощо), військові дії чи надзвичайний стан у регіоні, через який переміщується транспортний засіб, страйк, злочинні дії третіх осіб, спрямовані проти власника транспортного засобу, дорожня пригода за участю транспортного засобу, яка спричинила повне або часткове його пошкодження, неможливість подальшого руху транспортного засобу, якщо зсув або ожеледиця створює небезпеку чи загрозу дорожньому руху, життю чи здоров’ю людей або навколишньому середовищу, інші схожі за характером обставини чи події.
Крім цього, відповідно до п.2 розділу VIII Порядку виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 31.05.2012 № 657 (далі - Порядок), обставини непереборної сили - надзвичайні та невідворотні події, що виникли незалежно від волі особи, зокрема, стихійне лихо (землетрус, пожежа, повінь, зсув тощо), сезонне природне явище (замерзання моря, проток, портів, ожеледиця тощо), введення воєнного чи надзвичайного стану, страйк, громадські безпорядки, злочинні дії третіх осіб, прийняття рішень законодавчого або нормативно- правового характеру, обов’язкових для особи, закриття шляхів, проток каналів, перевалів та інші надзвичайні та невідворотні за таких умов події; аварія - небезпечна подія техногенного характеру, у зв’язку з якою товари, транспортні засоби, що перебувають під митним контролем, були пошкоджені (зіпсовані, знищені, втрачені тощо) або потребували певного часу для відновлення можливості їх переміщення з метою забезпечення виконання вимог законодавства України з питань державної митної справи.
Обов’язковою ознакою обставин непереборної сили є надзвичайність та невідворотність.
Разом з тим, вищевказаним Порядком передбачено документальне підтвердження факту аварії чи дії обставин непереборної сили - часткового чи повного пошкодження (зіпсуття, знищення, втрата, тощо) товарів чи транспортних засобів, що перебувають під митним контролем, або позбавлення можливості виконання відповідною особою передбачених законодавством України з питань державної митної справи або встановлених відповідним митним органом України вимог щодо вчинення відповідних дій з товарами, транспортними засобами, що перебувають під митним контролем.
Так, разом із заявою, що містить інформацію про місце, обставини та наслідки аварії чи дії обставин непереборної сили подаються документи, що підтверджують факт аварії чи дії обставин непереборної сили, видані компетентними органами (установами) та засвідчені у встановленому порядку.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього кодексу.
Позивач ОСОБА_2 жодних документів, що підтверджують факт аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, визначених статтею 460 Митного кодексу України, не надав. Заява ОСОБА_2 від 17.11.2017 про продовження терміну доставки товарів в зв’язку з відсутністю дозволів ОСОБА_5 5 не свідчить про наявність обставин непереборної сили у розумінні ст.192 МК України.
Враховуючи наведене, дослідивши докази у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що постанова про порушення митних правил винесена правомірно та на законних підставах, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст.95, 192, 257, 460, 470, 486-506, 522, 523 Митного Кодексу України, ст.ст.6-8, 77 241-243,286, 293 КАС України ,-
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Львівської митниці Державної фіскальної служби України про визнання дій протиправними та скасування постанови в справі про порушення митних правил № 6134/20900/17 від 26.12.2017 року - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розглянуто справу в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя: П.В. Феськов