
Олевський районний суд Житомирської області
Справа № 287/33/17-а
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 лютого 2018 року м. Олевськ
Олевський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого - судді Винара Л.В.
з участю секретаря Кострицької Т.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в м. Олевську, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
05.05.2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до відповідача про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, посилаючись на те, що у квітні 2017 року він звернувся до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах зі зниженням пенсійного віку на 5 років відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», так як з 26.04.1986 року і по даний час, він постійно проживає в м. Олевськ Житомирської області, яке відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 року - відноситься до 4-ї зони посиленого радіоекологічного контролю, тому має право на зниження пенсійного віку. Однак у задоволені заяви позивачу відповідачем було відмовлено, посилаючись на те, що посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 4-ї категорії видано Олевською районною державною адміністрацією, а не обласною державною адміністрацією, як це було передбачено п. 10 Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 25.08.1992 року № 501 та ч.4 ст.65 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
У зв'язку з вищевикладеним позивач просить суд визнати бездіяльність відповідача протиправною, зобов'язати Ємільчинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області призначити йому пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку на п'ять років, згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з дня, що настав за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 15.04.2017 року, зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу пенсії зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 15.04.2017 року. Також позивач просить стягнути з відповідача витрати зі сплати судового збору у розмірі 640,00 грн.
Позивач у судове засідання не з'явився, від нього надійшла письмова заява, у якій він просить розглядати справу без його участі, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причину неявки суд не повідомив, про дату, час, місце розгляду справи повідомлений належним чином, що стверджується розпискою, наявною в матеріалах справи. Відповідно до наданого заперечення відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у зв'язку з безпідставністю.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Статтею 55 Конституції України встановлено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України з якої слідує, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осібвід порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Виходячи із вищенаведених положень закону, адміністративним судам підсудні спори щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з виконанням ним владних управлінських функцій, тобто діяльності з виконання покладених на нього Конституцією та законами України завдань.
Як встановлено, позивач у квітні 2017 року після досягнення 55 років, звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку.
Відповідач Ємільчинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листом № 203/02 від 20.04.2017 року відмовило позивачу в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку, посилаючись на те, що посвідчення потерпілого 4 категорії НОМЕР_2 від 19.05.1993 року видано Олевською районною державною адміністрацією, а не обласною державною адміністрацією (а.с. 14).
Однак, як вбачається з матеріалів справи позивач був зареєстрований в м. Олевськ Житомирської області з 26.04.1986 року по даний час, що стверджується довідкою № 4792 від 04.05.2017 року виданою Олевською міською радою Житомирської області (а.с. 10), з якої слідує, що позивач дійсно був зареєстрований та постійно проживав з 26.04.1986 року в м. Олевськ Житомирської області (постановою КМУ від 23.07.1991 року № 106 віднесено до зони посиленого радіоекологічного контролю) проживає і на даний час, що також стверджується копією паспорта виданого на ім'я ОСОБА_1 (а.с. 6,7).
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно до ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсії на підставах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Приписами ст.55 цього Закону України передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», потерпілим від Чорнобильської катастрофи: особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, - зменшення віку передбачено - 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Згідно з частиною 3 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» призначення та виплата пенсій, особам які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і цього Закону.
Відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюється Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи.
Відповідно до п.п. «ґ» п. 7 зазначеного Порядку документами, що засвідчують особливий статус особи, є: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (при призначенні пенсії із використанням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи») та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування.
При цьому, згідно з п. 38 Порядку - орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Позивач 19.05.1993 року отримав посвідчення громадянина, який постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю серія НОМЕР_2 (категорія 4) (а.с. 9).
Разом з тим, належність позивача до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії ніким не оспорювалась, а тому посвідчення є чинним і воно вказує на те, що позивач має право на користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Чинність посвідчення вказує і на той факт, що позивач згідно абз.4 ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» станом на 01.01.1993 року проживав або відпрацював у зоні посиленого радіологічного контролю не менше чотирьох років. Таким чином, першопочаткова величина зниження пенсійного віку 2 роки є встановленою.
За таких обставин, позивач має усі необхідні умови для призначення пенсії на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, оскільки були наявні всі необхідні для цього документи, проте відповідач протиправно відмовив йому у призначенні пенсії.
Статтею 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно частин 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В даному випадку відповідачем не доведено правомірності дій Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. Відтак, з урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача і наявність підстав для їх задоволення.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст.19, 21, 46, 55, 64, 92 Конституції України, ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 26, 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та ст.ст. 2, 6, 9, 14, 19, 77, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - задоволити.
Визнати бездіяльність Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, (11001, м. Олевськ, вул. Свято-Миколаївська, 31), ідентифікаційний код - 41246527, яка полягає у відмові у призначенні ОСОБА_1, жителю АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1, пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - протиправною.
Зобов'язати Ємільчинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (11001, м. Олевськ, вул. Свято-Миколаївська, 31), ідентифікаційний код - 41246527, призначити ОСОБА_1, жителю АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1, пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на п'ять років, згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з дня, що настав за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 15.04.2017 року.
Зобов'язати Ємільчинське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, (11001, м. Олевськ, вул. Свято-Миколаївська, 31), ідентифікаційний код - 41246527, здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1, жителю АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1, пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку на п'ять років, згідно ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 15.04.2017 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Ємільчинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (11001, м. Олевськ, вул. Свято-Миколаївська, 31), ідентифікаційний код - 41246527, на користь ОСОБА_1, жителя АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1, судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 640,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Л. В. Винар