
ПОСТАНОВАІМЕНЕМ УКРАЇНИ
№ 2а-5331/10/2370
30.11.2010 р. м. Черкаси
09 год. 00 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Гриньковської Н.Ю.,
при секретарі Ільченко С.М.,
за участю представників сторін:
від прокуратури –прокурор відділу прокуратури Черкаської області ОСОБА_1, посвідчення від 06.09.2010р. №1679,
від позивача –ОСОБА_2 –довіреність від 15.12.2009р. №41/1-8-617,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом заступника прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі головної державної інспекції на автомобільному транспорті України до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 про стягнення фінансових санкцій, -
встановив:
Заступник прокурора Черкаської області звернувся до суду в інтересах держави, в особі головної державної інспекції на автомобільному транспорті України, з адміністративним позовом про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 фінансових санкцій в розмірі 1700,00грн.
В судовому засіданні представник прокуратури та представник головної державної інспекції на автомобільному транспорті України позовні вимоги підтримали у повному обсязі, обґрунтовуючи обставинами викладеними в адміністративному позові.
Відповідач у судове засідання повторно не з’явився, причини неявки суду не повідомив.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Неприбуття в судове засідання сторін без поважних причин або неповідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи. За таких обставин, суд вирішив провести розгляд справи за відсутності відповідача на підставі наявних матеріалів справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 22.06.2010р. державними інспекторами територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті була здійснена перевірка відповідача щодо дотримання останнім вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, про що складено акт №004289. Зазначеним актом перевірки встановлено, що 22.06.2010р. водій ОСОБА_3, керуючи транспортним засобом марки Рено, державний номер НОМЕР_1, надавав послуги з регулярних спеціальних перевезень пасажирів по маршруту «Київ-Черкаси»без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт»від 05.04.2001 №2344 (надалі –Закон №2344), а саме: у водія була відсутня схема маршруту, розклад руху, договір із замовником транспортних послуг, чим порушено вимоги вказаної статті Закону України №2344.
За результатами перевірки начальником територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Черкаській області було прийнято постанову від 26.07.2010р. №087473 про застосування до відповідача фінансових санкцій в сумі 1700,00грн., що передбачено абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону.
Копія постанови від 26.07.2010р. №087473 за вихідним номером 087473 була надіслана відповідачу 27.07.2010р., про що свідчить копія реєстру поштових відправлень (а.с.8).
Проте, в добровільному порядку відповідач суму штрафних санкцій до бюджету не сплатив, а постанову про застосування фінансових санкцій від 26.07.2010р. №087473 в установленому порядку не оскаржив. При цьому, як вбачається із акта перевірки, водій автобуса (ОСОБА_3І.) підтвердив відсутність зазначених документів на час перевірки вказавши, що необхідна документація в стадії оформлення (а.с.7).
Згідно з пунктом 1 Положення про Міністерство транспорту та зв'язку України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2006 №789, Міністерство транспорту та зв'язку України є центральним органом виконавчої влади, головним (провідним) органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державно політики в галузі автомобільного транспорту.
Статтею 6 Закону передбачено, що в складі центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту функціонує урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті, який здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт.
Вказаний урядовий орган здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавче регульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, а також державний контроль за додержанням вітчизняними та іноземними автомобільними перевізниками норм міжнародних конвенцій і договорів про міжнародне автомобільне сполучення.
Пунктом 4 Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2004 №1190 (далі - Положення) передбачено, що Головна державна інспекція на автомобільному транспорті, як урядовий орган державного управління, відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів. Пунктом 20 Положення передбачено, що Головна державна інспекція на автомобільному транспорті є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в установах Державного казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
Згідно вимог пункту 8 Положення, Міністерство транспорту та зв'язку України наказом №888 від 14.12.2005р. затвердило Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 28.12.2005 року за №1573/11853. За п.1 цього Положення, територіальний орган Головна державна інспекція на автомобільному транспорті в Черкаській області є територіальним структурним підрозділом Головної державної інспекції на автомобільному транспорті без права юридичної особи.
Пунктами 4, 5 Положення визначені основні завдання територіальних управлінь Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у відповідному регіоні, а саме: здійснення державного контролю за дотриманням суб'єктами господарювання усіх форм власності вимог нормативно-правових актів, стандартів і норм перевезення вантажів і пасажирів автомобільним транспортом загального користування. Крім того територіальні управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний контроль за суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування.
Абзацом 3 частини першої статті 60 Закону №2344 передбачено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції у вигляді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Накладати такі санкції від імені центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту уповноважені посадові особи урядового органу державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Цією ж статтею передбачено, що порядок стягнення у вигляді штрафу за порушення, викладені у цій статті, та порядок оскарження і опротестування постанови по справі про правопорушення визначає Кабінет Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006р. №1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі –Порядок №1567). Пунктом 3 цього Порядку №1567 передбачено, що одним з органів державного контролю на автомобільному транспорті є Головна державна інспекція на автомобільному транспорті, та її територіальне управління в Черкаській області.
Згідно вимог статті 6 Закону та пункту 4 Порядку, державний контроль автомобільних перевізників здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення перевірок.
Відповідно до ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідації його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Відповідно до вимог статті 39 Закону №2344 від 05.04.2001р. документами на підставі яких здійснюються нерегулярні пасажирські перевезення є:
- для автомобільного перевізника - ліцензія, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
- для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, договір із замовником транспортних послуг, документ, що засвідчує оплату транспортних послуг, інші документи, передбачені законодавством України.
Згідно абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону №2344 за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції за надання послуг з перевезень пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 39 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За таких обставин, суд вважає вимоги адміністративного позову заступника прокурора Черкаської області правомірними і обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 86, 94, 159, 160, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов заступника прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі головної державної інспекції на автомобільному транспорті України –задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (18034, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер - НОМЕР_2) фінансові санкції в доход Державного бюджету України (розрахунковий рахунок №31114106700002, код платежу 21081100, банк –ГУДКУ в Черкаській області, МФО –854018, одержувач –УДК в м. Черкаси, код одержувача –22809222) в розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 копійок.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст.185-187цього Кодексу.
Суддя Н.Ю. Гриньковська
постанова виготовлена в повному обсязі 01.12.2010р.