
Справа № 639/6765/17
Провадження № 2-а/639/23/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 лютого 2018 року Жовтневий районний суд м. Харкова у складі:
головуючого – судді Труханович В.В.
за участю секретаря – Кричевської В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії, суд
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради та просив ухвалити рішення, на підставі якого, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 05.02.2018 року, визнати дії відповідача щодо не призначення ОСОБА_1 житлової субсидії з 01.05.2017 року протиправними та зобов’язати відповідача призначити позивачу субсидію з 01.05.2017 року.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 посилається на те, що в серпні 2016 року він звернувся до УПСЗН Адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради з заявою про призначення житлової субсидії. З серпня 2016 року по квітень 2017 року йому нараховувалась житлова субсидія. За цей період часу він повністю сплатив за послуги ЖКХ з урахуванням призначеної субсидії.
На при кінці червня 2017 року позивач отримав від відповідача повідомлення що до не призначення житлової субсидії з 01 травня 2017 року з підстав наявності боргу по оплаті ЖКХ.
07.08.2017 року позивач письмово звернувся до УПСЗН з заявою, в якій просив роз’яснити чи дійсно йому не призначена субсидія з 01 травня 2017 року, та чи дійсно у нього мається заборгованість по житлово-комунальним послугам.
Відповідач ОСОБА_1 зазначає, що у нього відсутня будь-яка заборгованість по житлово-комунальним послугам, а отже дії відповідача щодо відмови у призначенні йому житлової субсидії з 01 травня 2017 року вважає незаконними.
20.12.2017 року від представника відповідача УПСЗН Адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого він вважає, що дії Управління є правомірними, повністю відповідають вимогам Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. У задоволені позову ОСОБА_1 просить відмовити.
09.01.2018 року від позивача ОСОБА_1 надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої він підтримав заявлені ним позовні вимоги.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 заявлений позов підтримав, просив його задовольнити та дав пояснення про обставини, які викладені у рішенні вище.
Представник відповідача УПСЗН Адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради в судовому засіданні проти задоволення позову ОСОБА_1 заперечував, з підстав зазначених у відзові.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріли справи, приходить до наступного висновку.
Відповідно до п.10 Перехідних положень до КАС України, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією.
Частиною 1 ст. 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та не чинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб’єкта владних повноважень протиправними та зобов’язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб’єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб’єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
В судовому засіданні було встановлено і проти цього не заперечували сторони, що ОСОБА_1 було надано субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг в межах соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами починаючи з серпня 2016 року по квітень 2017 року включно.
Як зазначив представник відповідача, після закінчення опалюваного періоду у квітні 2017 року, відповідно до п.12 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848 (далі Положення), субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на наступний період у травні для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді, враховуються доходи за третій-четвертий квартал попереднього року.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом положень Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» з метою реалізації соціальних прав та державних соціальних гарантій громадян, встановлених Конституцією України, забезпечення потреб людини в матеріальних благах і послугах, держава гарантує забезпечення основних потреб громадян на рівні встановлених законом державних соціальних стандартів і нормативів, а також надає певній категорії громадян пільги і субсидії, зокрема, у сфері житлово-комунального обслуговування (статті 1,2,9 Закону).
Згідно абз.1 п.14 Положення субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.
Абз. 9 п.13 Положення зазначає, що для нарахування субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про: склад зареєстрованих у житлових приміщеннях осіб житлово-експлуатаційними організаціями або іншими органами, що визначені місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; у сільській місцевості - сільськими (селищними) радами; органами самоорганізації населення. У разі неподання на запит структурному підрозділу з питань соціального захисту населення у встановлені терміни відомостей про склад зареєстрованих у житлових приміщеннях осіб для призначення субсидії використовуються дані, зазначені у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за її призначенням. {Абзац пункту 13 в редакції Постанови КМ N 475 ( 475-2015-п ) від 26.06.2015}; забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами за формами, затвердженими Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими держадміністраціями, в яких зазначається вартість послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування комунальними послугами в опалювальний і неопалювальний періоди, а також сума простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, - підприємствами - виробниками/виконавцями житлово-комунальних послуг; { Абзац пункту 13 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ N 475 ( 475-2015-п ) від 26.06.2015, N 300 ( 300-2017-п ) від 26.04.2017}.
Вище наведене свідчить, що держава гарантує кожному громадянину право на отримання субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг на умовах та в порядку визначеному Положенням та в свою чергу покладає на громадян, яким призначено субсидію, у тому числі і обов'язки щомісячно сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії.
Наслідком не виконання обов'язків, визначених Положенням, є припинення надання раніше призначеної субсидії, зокрема за поданням організацій, що надають житлово-комунальні послуги, якщо громадянин, якому призначено субсидію, не сплачує вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії - з місяця, в якому надійшло таке подання.
Згідно довідки №7564 від 18.12.2017 року, виданої КП «Комплекс з вивозу побутових відходів», ОСОБА_1, який зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, станом на 01.05.2017 року має заборгованість у сумі 505,60 грн. ( а.с. 26)
З розрахунку про нарахування оплати за послуги з газопостачання вбачається, що станом на 01.05.2017 року, ОСОБА_1, який зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, має заборгованість у сумі 1 189,63 грн., а з розрахунку, який складений 22.12.2017 року вбачається, що сума заборгованості за даний період за послугу с газопостачання складає 415,25 грн. ( а.с. 27, 48)
Пунктом 15 Положення передбачено, що громадяни, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, зобов’язані щомісяця сплачувати вартість фактично спожитої послуги з урахуванням розміру призначеної субсидії. Сума субсидії, яку структурними підрозділами з питань соціального захисту населення було переказано на рахунки підприємств - виробників/виконавців житлово-комунальних послуг для оплати їх вартості в розмірі соціальних нормативів і яка не використана домогосподарством внаслідок економії споживання послуг, зараховується підприємством - виробником/виконавцем як оплата послуг, у тому числі обов’язкової частки платежу домогосподарства, на наступні розрахункові періоди.
14.06.2017 року відповідачем було винесено повідомлення про призначення субсидії на ЖКП , відповідно до якого ОСОБА_1, який зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, не призначено житлову субсидію з 01 травня 2017 року у зв’язку з наявності боргу по оплаті. ( а.с. 6)
Отже, підставою для відмови в призначені субсидії з 01.05.2017 року позивачу стало існування заборгованості за житлово-комунальні послуги.
Відповідно до п.14 Положення після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді. Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому Положенням (п. 13), зокрема, про суму простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, підприємствами - виробниками/виконавцями житлово-комунальних послуг. У разі отримання інформації про прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг субсидія на наступний строк не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує особу. Якщо протягом двох місяців з дати інформування про не призначення субсидії на наступний строк громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, субсидія призначається з дати закінчення дії попередньої субсидії, в іншому випадку - з місяця, в якому громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору. Зазначений строк може бути продовжений на підставі рішення районної, районної у містах Києві і Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її створення) ради або комісії, яка ними утворюється, за наявності поважних причин.
Між тим, позивачем не надано суду належних доказів на підтвердження того, що заборгованість у нього перед ТОВ «Харківгазбуд» та КП «Комплекс з вивозу побутових відходів» за житлово-комунальні послуги відсутня або укладено договір про реструктуризацію заборгованості, або оскаржено заборгованість в судовому порядку.
Суд зазначає, що після надання позивачем належних доказів щодо сплати заборгованості, або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку, відповідач, згідно вимог вказаного Положення, має призначити субсидію з дати закінчення дії попередньої субсидії.
З огляду на встановлені обставини, суд вважає, що відповідач, припинивши нарахування позивачу субсидії діяв в межах наданих законом повноважень, на підставі та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, а тому приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити за безпідставністю вимог.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 2, 5, 8, 9, 14, 72-79, 122,139, 245, 246, 250 КАС України, Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848, суд
ВИРІШИВ :
У задоволені позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського Апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 07.02.2018 року.
Головуючий В.В. Труханович