Постанова № 72067653, 02.02.2018, Тисменицький районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
02.02.2018
Номер справи
352/2092/17
Номер документу
72067653
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 352/2092/17

Провадження № 2-а/352/19/18

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2018 року м. Івано-Франківськ

Тисменицький районний суд Івано-Франківської області

у складі: головуючої судді Хоминець М.М.

з участю секретаря Кукули О.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в:

Позивач 17.11.2017 р. звернувся в суд з адміністративним позовом до відповідача про визнання неправомірними дій та зобов’язання вчинити певні дії, у якому просив визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії, зобов’язати відповідача провести перерахунок пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № 752/108/05/8-17 з урахуванням посадового окладу - 1800 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням - 1000 грн., надбавки за стаж служби 40%и - 1120 грн., премії - 2,56% та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії з 01.01.2016 р. без обмежень.

Свій позов обґрунтовував тим, що він являється пенсіонером МВС та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Постановою КМУ від 11.11.2015 року № 988 встановлені посадові оклади поліцейських, а відповідно до ст.ст. 43,63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія, призначена особам начальницького та рядового складу органів УМВС України, перераховується з урахуванням видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Звернувшись до ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області, позивач отримав довідку про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції для перерахунку пенсії, яку він разом із заявою про перерахунок пенсії направив відповідачу. Однак, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області листом відмовив йому у перерахунку пенсії, мотивуючи відсутністю у бюджеті коштів. Вважає таку відмову незаконною, оскільки відповідно до ст.63 Закону України Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв’язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Відсутність коштів у бюджеті для перерахунку пенсії не є підставою для її неперерахунку та невиплати. Вважає, що має право на виплату різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, починаючи з 01.01.2016 року без обмежень, оскільки ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" вступила в законну силу з 01.01.2016 року, але з вини ліквідаційної комісії УМВС в області не перерахована, та застосуванню підлягає ч.3 ст.51 даного Закону.

Позивач у судове засідання не з’явився, у поданій суду заяві просив справу розглянути у його відсутності, позов підтримав і просив його задовольнити.

Представник відповідача у письмовому запереченні посилався на необгрунтованість заявлених позивачем вимог, оскільки відповідно до ст.8 Закону України Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечуються за рахунок коштів Державного бюджету України. Кошти на потребу, яку сформовано Пенсійним фондом України, Міністерство соціальної політики України не надало, тому головне управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області позбавлено можливості здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, оскільки на такі виплати не виділено коштів з Державного бюджету України. Просив у позові відмовити.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Встановлено, що між сторонами виник публічно-правовий спір щодо захисту порушеного права на перерахунок пенсії як колишньому працівнику органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до ч.4 ст.63 Закону України Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно даної норми усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частини другої ст.51 цього Закону.

Позивач перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Івано-Франківській області та з 08.07.2004 р. отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"

23.10.2017 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № 752/108/05/8-17 від 22.05.2017 р., виданої ліквідаційною комісією УМВС в Івано-Франківській області, однак, відповідач листом від 30.10.2017 р. № 915/К-15 відмовив йому у перерахунку пенсії з посиланням на відсутність коштів.

Відповідно до ч.18 ст.43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Абзацом 2 пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" визначено, що за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Як вказано у п.п. 1, 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується у раніше встановленому розмірі.

Відповідно до вимог ч.ч. 1-3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, яка діяла на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Зміни до статтей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» були внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» № 900-VIII від 23 грудня 2015 року, який набрав чинності 29.12.2015 р. Таким чином, з 29.12.2015 р. пенсіонери МВС (міліції) набули права на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах, встановлених для поліцейських.

Згідно з ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави та застосовує принцип верховенства права з урахуванням практики Європейського Суду з прав людини.

Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» визначено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п.26 рішення "Кечко проти України" від 08.11.2005 р. та п.24 рішення «Сук проти України» від 10.06.2011 р., органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, суд приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань. Відсутність у державному бюджеті України коштів на забезпечення виплати пенсії належного розміру не може бути причиною невиконання державою взятих на себе зобов'язань.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що відмову відповідача у перерахунку позивачу пенсії слід визнати протиправною та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії.

З відповідача за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень слід стягнути у користь позивача понесені ним судові витрати у розмірі 640 грн. по сплаті судового збору.

На підставі наведеного, відповідно до ст.19 Конституції України, ст. ст. 8, 43, 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», рішень Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України" від 08.11.2005 р. та у справі «Сук проти України» від 10.06.2011 р.,Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 р. № 988, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 р. № 45, керуючись ст.ст. 139, 244-246 КАС України, суд -

у х в а л и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у перерахунку ОСОБА_1 пенсії як колишньому працівнику МВС України на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС в Івано-Франківській області № 752/108/05/8-17 від 22.05.2017 р.

Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з 01.01.2016 р. провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії та виплатити йому різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії відповідно до довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 752/108/05/8-17 від 22.05.2017 р.

Стягнути з головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 640 грн. (шістсот сорок гривень) судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення складено 07.02.2018 р.

Головуюча М.М.Хоминець