
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Сало А.Б.
Суддя-доповідач:Моніч Б.С.
ПОСТАНОВА
іменем України
"29" січня 2018 р. Справа № 817/356/17
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Моніча Б.С.
суддів: Капустинського М.М.
Охрімчук І.Г.,
за участю секретаря судового засідання Кошиль О.Ю.,
представника позивача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Федерації професійних спілок Рівненської області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "28" квітня 2017 р. у справі за позовом Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області до Федерації професійних спілок Рівненської області про стягнення витрат на виплату та доставку пенсій , -
ВСТАНОВИВ:
У березні 2017 року рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області звернулося до суду з позовною заявою до Федерації профспілок Рівненської області про стягнення витрат на виплату та доставку пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених відповідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів за вересень-грудень 2015 року та січень-грудень 2016 року в розмірі 11550,62 грн.
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 28.04.2017 р. позов задоволено повністю.
Стягнуто з федерації профспілок Рівненської області на користь Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області заборгованість по фактичних витратах на виплату та доставку пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених відповідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсій, обчислених відповідно до інших законодавчих актів за вересень-грудень 2015 року та січень-грудень 2016 року в розмірі 11550,62 грн.
Вважаючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено з порушенням матеріального та процесуального права, Федерація професійних спілок Рівненської області подав апеляційну скаргу, просив суд скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що відповідача належним чином не повідомлений про розгляд справи, оскільки позивач вказав невірну адресу в позовній заяві, також вказує, що її діяльність немає нічого спільного з науковою та науково-педагогічною діяльністю.
Розглянувши справу в межах, визначених статтею 311 Кодексу адміністративного судочинства України, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Федерація професійних спілок Рівненської області є добровільним об'єднанням обласних організацій галузевих профспілок, первинних профспілкових організацій, що діють на території Рівненської області, створена 24.01.1991 року на І Установчій конференції та діє на підставі статуту, зареєстрованого Рівненським обласним управлінням юстиції 08.02.2000 року, свідоцтво № 209.
Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області за період січня - грудень 2016 року заявило до відшкодування різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України від 13.12.1991 року № 1977-ХІІ "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих, на загальну суму 11550,62 грн. щодо пенсіонера ОСОБА_3
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 30.01.2013 року у справі № 2а/1770/1289/2012, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 13.05.2012 року, управління Пенсійного фонду України в м.Рівне зобов'язано виключити із розпорядження № 81112 від 20.05.2011 року відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеного за Законом України "Про наукову і наукову-технічну діяльність" наукового стажу ОСОБА_3 в період роботи у Федерації професійних спілок Рівненської області з 18.10.1972 року по 18.10.1989 року з моменту призначення такої наукової пенсії. Також судовим рішенням в адміністративній справі встановлено наступне.
Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" від 06.04.2000 р. № 1646-III передбачено, що різниця між сумою призначення пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право дана особа, фінансується для наукових (науково-педагогічних) працівників бюджетних установ і організацій за рахунок державного бюджету, а для наукових (науково-педагогічних) працівників інших підприємств і організацій - за рахунок коштів цих підприємств і організацій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.24 "Про внесення змін до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" від 20.11.2003 р. № 1316-IV, який набрав чинності з 1 січня 2004 року, різниця між сумою призначеної пенсії за цим Законом та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково - педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом; для наукових (науково - педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.
Отже, зазначені законодавчі акти передбачають фінансування різниці між сумою пенсії саме державними небюджетними та науковими підприємствами.
Згідно пункту 1 розділу 1 "Загальні положення" статуту Федерації професійних спілок Рівненської області, остання є добровільним об'єднанням обласних організацій галузевих профспілок, первинних профспілкових організацій, що діють на території Рівненської області, які не мають обласних профспілкових органів.
Пунктом 11 розділу 2 "Мета створення й основні завдання Федерації професійних спілок області" статуту встановлено, що Федерація професійних спілок Рівненської області створена з метою здійснення представництва і захисту трудових, соціально-економічних прав та інтересів членів профспілок організацій Федерації професійних спілок Рівненської області на регіональному та загальнодержавному рівнях, координації та консолідації колективних дій членських організацій щодо захисту прав та інтересів членів профспілок в органах державної влади й місцевого самоврядування, у відносинах із роботодавцями, їх організаціями та об'єднаннями, а також із іншими громадськими організаціями, використовуючи всі форми й методи профспілкової боротьби.
Виходячи із зазначеного, діяльність Федерації профспілок Рівненської області не є ані науковою, ані науково-педагогічною діяльністю відповідно до сутності, визначеної Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", а тому у Федерації професійних спілок Рівненської області відсутні правові підстави для відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної згідно із вищевказаним Законом і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів ОСОБА_3
Таким чином, відсутність правових підстав для відшкодування Федерацією профспілок Рівненської області різниці між сумою пенсії, призначеної згідно із Законом України від 13.12.1991 року № 1977-ХІІ "Про наукову і науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів ОСОБА_3 встановлено постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 30.01.2013 року, що набрала законної сили.
Згідно частини першої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Суд першої інстанції наведеного не врахував, що призвело до неправильного вирішення справи.
Доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої та дають підстави вважати, що судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального та права, які регулюють спірні правовідносини, та процесуального права.
Згідно з ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для скасування оскаржуваної постанови суду першої інстанції та прийняття нової постанови - про відмову в задоволені позову.
Згідно ч.5 ст.139 КАС України у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відтак, судові витрати понесені Федерацією професійних спілок Рівненської області у вигляді судового збору за подання апеляційної скарги в розмірі 1760 грн. підлягають компенсації за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Керуючись ст.ст. 308, 310, 315 317, 321, 322, 325, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Федерація професійних спілок Рівненської області задовольнити, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "28" квітня 2017 р. скасувати, та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.
Компенсувати Федерації професійних спілок Рівненської області судові витрати у вигляді судового збору за подання апеляційної скарги в розмірі 1760 грн. за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня її проголошення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Б.С. Моніч
судді: М.М. Капустинський
І.Г. Охрімчук
Повне судове рішення складено "07" лютого 2018 р.