Постанова № 72063996, 06.02.2018, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.02.2018
Номер справи
812/1738/17
Номер документу
72063996
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2018 року справа №812/1738/17

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:головуючого судді:ОСОБА_1, суддів Сіваченко І.В., Гаврищук Т.Г., розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2017 р. (повний текст рішення складено 14 грудня 2017), яка прийнята у м.Сєвєродонецьку, у справі № 812/1738/17 (головуючий І інстанції Ірметова О.В.) , за позовом Комунальної установи "Кремінське районне територіальне медичне об'єднання" до Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені, -

ВСТАНОВИВ:

20 листопада 2017 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Комунальної установи Кремінське районне територіальне медичне об’єднання до Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області про скасування рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на виконання приписів Закону України від 08.07.2010 № 2414-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі Закон № 2464), позивачем було обчислено та нараховано в повному обсязі єдиний внесок, своєчасно передавши зазначені у оскаржуваному рішенні платіжні доручення до Управління державної казначейської служби України у Кремінському районі. Крім того, відповідно до п.9.4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Цим же пунктом встановлено, що відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Таким чином, на думку позивача, до нього не застосовуються відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені Законом.

Суд першої інстанції задовольнив позовні вимоги в повному обсязі. Вважав, що відповідно до статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", позивач звільнений від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

З постановою суду першої інстанції не погодився відповідач та звернувся з апеляційною скаргою у якій зазначив, що Задовольняючи позовні вимоги, суд посилається на платіжні доручення КУ «Кремінське районне територіальне медичне об’єднання» зі сплати єдиного внеску за липень 2014року від 04.08.2014року за 1029, 1031, 1033, 1034, 1035, 1036 сплачені у розмірах: 28345,45 гри., 49816,15 гри., 142,29 грн., 71991,53 гри., 4997,97 грн., 7703,63 грн. відповідно та від 26.08.2014 34» 1063, 1062 у розмірах 1898,03 грн., 109,69 грн. відповідно.

Розглядаючи зазначені платіжні доручення суд першої інстанції дослідив тільки дату формування позивачем платіжних доручень, але не звернув уваги на дату їх отримання Управлінням казначейської служби України у Кремінському районі Луганської області та на дату оплати, яка відповідно до відмітки казначейського органу відбулась лише 26.08.2014 та 27.08.2014року відповідно.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, судом першої інстанції не було встановлено фактичної дати надходження до Управління казначейської служби України у Кремінському районі Луганської області фінансових документів на сплату бюджетних зобов'язань,тим самим недостатньо та не в повному обсязі досліджено обставини справи.

Крім того апелянт зазначає, що підставою для звільнення від відповідальності за несвоєчасну сплату ЄСВ є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних: за днем закінчення антитерористичної операції. Заява про звільнення від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на період і проведення антитерористичної операції від КУ «Кремінське районне територіальне медичне об’єднання» до податкового органу не надходила.

Також звертають увагу на те що, преамбулою Закону №1669 визначено заходи підтримки для суб’єктів господарювання саме у зв’язку з існуванням надзвичайних та невідворотних обставини, що об’єктивно унеможливлюють виконання зобов’язань у зв’язку з такими обставинами як загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту. Зазначені обставини відповідно до ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» є форс-мажорними та відповідно підлягають засвідченню сертифікатом ТГІП. І

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і л збори в порядку і розмірах, встановлених законом. )

За таких обставин, ГУ ДФС у Луганській області вважає що суд першої інстанції прийняв рішення з порушенням норм матеріального права, просили скасувати постанову Луганського окружного адміністративного суду від 12.12.2017р. та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

У відзиві на апеляційну скаргу КУ «Кремінське районне територіальне медичне об’єднання» зазначило подібні обґрунтування викладеним в позовній заяві. Просили залишити апеляційну скаргу без задоволення а постанову суду першої інстанції без змін.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст.311 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Переглядаючи справу за наявними у ній доказами та перевіряючи законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, апеляційний суд дійшов до наступного.

Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що Комунальна установа "Кремінське районне територіальне медичне об'єднання" зареєстровано в установленому законом порядку, як юридична особа є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та перебуває на обліку в Рубіжанській обєднаній Державній податковій інспекції ГУ ДФС у Луганській області (а.с. 10,11).

У розумінні п.1 ч.1 ст.4 Закону № 2464 Комунальна установа "Кремінське районне територіальне медичне об'єднання" є платником єдиного внеску.

КУ «Кремінське районне територіальне медичне обєднання» було подано до податкового органу декларацію за липень 2014 року, у якій зазначена загальна сума єдиного внеску, що підлягає сплаті у розмірі 393934,78 грн, по терміну сплати до 20.08.2014 (а.с. 102-105).

Рішенням Головного управління ДФС у Луганській області № НОМЕР_1 від 31.10.2017 КУ «Кремінське районне територіальне медичне обєднання» нараховано штраф за несвоєчасну сплату єдиного внеску за період з 21.08.2014 по 27.08.2014 у розмірі 12788,34 грн, а також нараховано пеню за вищевказаний період у розмірі 769,66 грн (а.с. 8).

Згідно зворотнього боку облікової картки платника податку КУ «Кремінське районне територіальне медичне обєднання» нараховано штрафну санкцію у розмірі 12788,34 грн та пеня у розмірі 769,66 грн (а.с. 9).

Платіжними дорученнями №№ 1029, 1031, 1033, 1034, 1035, 1036 від 04.08.2014 КУ «Кремінське районне територіальне медичне обєднання» було сплачено на рахунок Кремінського відділення Рубіжанської обєднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області єдиний внесок за липень 2014 року у розмірах 28345,45 грн, 49816,15 грн, 142,29 грн, 71991,53 грн, 4997,97 грн, 7703,63 грн (а.с. 21-26).

Проте зазначені суми єдиного внеску були перераховані управлінням Державної казначейської служби України у Кремінському районі Луганської області на рахунок Кремінського відділення Рубіжанської обєднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області 26.08.2014 (а.с. 21-26).

Вищенаведені обставини визнаються сторонами та не є спірними по справі.

Згідно апеляційній скарзі спірним по справі є можливість звільнення КУ «Кремінське районне територіальне медичне об’єднання» за несвоєчасність сплати ЄСВ, за відсутності заяви до податкової інспекції про звільнення від сплати ЄСВ та відсутності сертифіката ТТП про наявність форс-мажорних обставин.

Спірні правовідносини регулюються Законами України: "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції".

Відповідно до ст.1 Закону № 1669 період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Згідно абзацу 3 п. 5 ст. 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1669 перелік населених пунктів, на території яких здійснюється антитерористична операція визначається Кабінетом Міністрів України.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України» затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, а пунктом 3 вказаного розпорядження визнано такими, що втратили чинність, розпорядження КМУ від 30.10.2014 № 1053-р та від 05.11.2014 № 1079-р.

До населених пунктів, на території яких здійснювалась антитерористична операція віднесено також місто Кремінна Луганської області, тобто на час виникнення спірних правовідносин позивач знаходився на території проведення антитерористичної операції, а тому норми Закону № 2464 необхідно застосовувати з урахуванням Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII від 02.09.2014 (далі Закон № 1669 в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) та п. 9-4 розділу VIII Закону № 2464.

Як вбачається з матеріалів справи, оскаржуване рішення прийнято 31.10.2017, а санкції застосовано за період з 21.08.2014 по 27.08.2014 з посиланням на статтю 25 Закону № 2464, яка визначає заходи впливу та стягнення. За положеннями абзацу другого частини першої цієї статті її положення поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Підпунктом б пункту 8 ст. 14-1 Закону № 1669 розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2464 доповнено пунктом 9-3 наступного змісту: «Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

З наведеної норми вбачається, що відповідальність за невиконання обов’язків платника ЄСВ, не застосовується незалежно від наявності заяви.

Також в наведеній нормі Закону 2464, який є спеціальним щодо правовідносин зі сплати ЄСВ не передбачено отримання сертифікату ТПП для підтвердження наявності сертифікату.

З аналізу зазначених норм чинного на момент виникнення спірних правовідносин законодавства вбачається, що підставою для звільнення платників єдиного внеску від відповідальності за невиконання вимог законодавства щодо його (внеску) вчасної сплати, є факт перебування такого платника на території населених пунктів, де проводиться антитерористичної операція.

Саме до такого висновку дійшов Верховний суд в рішенні від 30 січня 2018, № К/9901/1145/17 805/3401/16-а.

При таких обставинах колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції правильно дійшов висновку, що наявність заборони (в силу закону) щодо застосування відповідальності, штрафних та фінансових санкцій, передбачених Законом № 2464, за невиконання обов'язків платника єдиного внеску з 14 квітня 2014 року, унеможливлює винесення відповідачем щодо позивача рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у вказаний період.

Колегія суддів вважає, що норми Закону 2464, які звільняють позивача від відповідальності за несвоєчасну сплату ЄСВ є достатньою підставою для визнання спірного рішення протиправним.

При таких обставинах колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що спірне рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області № НОМЕР_1 від 31.10.2017 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску загальнообов'язкового державного соціального страхування на загальну суму 13558,00 грн. є протиправним.

Статтею ст.316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому при таких обставинах апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення а рішення суду без змін.

Керуючись статтями 34, 309, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2017 р. у справі № 812/1738/17 – залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 12 грудня 2017 р. у справі № 812/1738/17 – залишити без змін.

Повне судове рішення складено 06 лютого 2018 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя О.О.Шишов

Судді: І.В.Сіваченко

ОСОБА_2