
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 січня 2018 року Чернігів Справа № 825/170/17
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Зайця О.В.,
за участю секретаря Новик Н.С.,
представника ОСОБА_1 та
Товариства з обмеженою
відповідальністю “Виробничо-комерційне
підприємство “Прилуки-Агропереробка” ОСОБА_2,
представника відповідача та Публічного
акціонерного товариства “Фідобанк” ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_1, ОСОБА_8, ОСОБА_9 до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства “Фідобанк” ОСОБА_10, треті особи: Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, Публічне акціонерне товариство “Фідобанк”, Товариство з обмеженою відповідальністю “Виробничо-комерційне підприємство “Прилуки-Агропереробка” про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
У січні 2017 року позивачі, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_1, ОСОБА_8, ОСОБА_9, звернулись до суду з адміністративним позовом у якому просили:
визнати неправомірною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства “Фідобанк” ОСОБА_10 щодо не включення позивачів до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом в Публічному акціонерному товаристві “Фідобанк” за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;
зобов’язати відповідача включити позивачів до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом в Публічному акціонерному товаристві “Фідобанк” за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб;
подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо позивачів, як вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладом в Публічному акціонерному товаристві “Фідобанк” за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Позивачі вважають, що згідно Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", у зв'язку з відкликанням банківської ліцензії та початком процедури ліквідації ПАТ "Фідобанк", їм повинна бути виплачена гарантована сума відшкодування коштів за вкладом за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, проте, відповідачем, у порушення вимог чинного законодавства, позивачів не включено до переліку осіб, які мають право на таке відшкодування.
Позивачі, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 просили розглядати справу без їх участі, позовні вимоги підтримують у повному обсязі.
Представник позивача, ОСОБА_1, та третьої особи, Товариства з обмеженою відповідальністю “Виробничо-комерційне підприємство “Прилуки-Агропереробка” у судовому засіданні просив задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача та Публічного акціонерного товариства “Фідобанк” у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на передчасність заявлених позовних вимог.
Заслухавши учасників процесу, перевіривши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом у лютому 2016 року банком ПАТ «ФІДОБАНК» позивачам відкрито поточні рахунки з видачею платіжної картки для здійснення платіжних операцій, в т.ч, отримання зарплатних коштів.
20 травня 2016 року на підставі рішення Національного банку України № 8 «Про віднесення Публічного акціонерного товариства «ФІДОБАНК» до категорії неплатоспроможних» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 20 травня 2016 року № 783 «Про запровадження тимчасової адміністрації в ПУАТ «ФІДОБАНК» та делегування повноважень тимчасового адміністратора банку». Згідно з даним рішенням запроваджено тимчасову адміністрацію, а також призначено ОСОБА_10 уповноваженою особою Фонду.
Відповідно до рішення Правління Національного банку України від 18 липня 2016 року № 142-рш «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію Публічного акціонерного товариства «ФІДОБАНК» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 19 липня 2016 року №1265 «Про початок процедури ліквідації ПУАТ «ФІДОБАНК» та делегування повноважень ліквідатора банку».
У відповідь на звернення позивачів з приводу отримання коштів, що залишились на рахунках, уповноважена особа повідомила, що рахунки знаходяться в процесі перевірки.
Позивачі, вважаючи безпідставним і неправомірним дії Уповноваженої особи щодо невнесення їх до переліку осіб, які мають право на відшкодування коштів по вкладам за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, звернулись до суду з даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Законом України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб” № 4452-VI від 23.02.2012 визначені правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами.
За визначенням статті 2 Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб” вклад – це кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти.
Так, відповідно до статті 3 Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб”, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.
У свою чергу, згідно із частиною 1 статті 4 цього Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб”, основним завданням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб є забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.
Фонд гарантування вкладів фізичних осіб наділений відповідними функціями, що визначені частиною 2 статті 4 Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб”, зокрема здійснення заходів щодо організації виплат відшкодувань за вкладами в разі прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; здійснює регулювання участі банків у системі гарантування вкладів фізичних осіб; здійснює процедуру виведення неплатоспроможних банків з ринку, у тому числі шляхом здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банків, організовує відчуження активів і зобов'язань неплатоспроможного банку, продаж неплатоспроможного банку або створення та продаж перехідного банку і навіть застосування до банків та їх керівників відповідно фінансових санкцій і накладення адміністративні штрафів.
Відповідно до абз.1 ч.1 статті 26 Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб” фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, станом на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на цей день, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.
Згідно з ч. 2 статті 26 Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб” вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Порядок визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами регулюється статті 27 Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб”.
Поряд із тим, пунктами 3-5 розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 09.08.2012 №14 визначено, що уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню, перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4-6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку.
Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.
Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку.
Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку.
Перелік складається в алфавітному порядку за прізвищами вкладників та подається до Фонду на паперових та електронних носіях разом із супровідним листом.
Інформація про вкладника в Переліку повинна забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства. Перелік на паперових носіях (пронумерованих, прошитих) засвідчується підписом уповноваженої особи Фонду та відбитком печатки банку, що ліквідується, на електронних носіях подається на CD-дисках у csv файлі. Дані на паперових та електронних носіях повинні бути ідентичними.
У пункті 6 розділу ІІІ вказаного Положення передбачено, що протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників.
Як передбачено у пунктах 2, 3 розділу IV Положення, Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення. Загальний Реєстр складається на паперових та електронних носіях.
Частинами 1, 2 статті 38 Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб” визначено, що Фонд зобов'язаний забезпечити збереження активів та документації банку. Протягом дії тимчасової адміністрації Фонд зобов'язаний забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.
Згідно з п. 7 ч. 3 статті 38 зазначеного Закону правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними, зокрема, якщо банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку.
Відповідно до п. 1 ч. 4 статті 38 Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб” Фонд протягом дії тимчасової адміністрації, а також протягом ліквідації повідомляє сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняє дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів.
Разом з тим, за змістом ч. 1 ст. 228 Цивільного кодексу України правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, на знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, на незаконне заволодіння ним.
Крім того, Уповноважена особа Фонду наділена правом перевірки правочинів на предмет виявлення серед них нікчемних, але це право не є абсолютним, а кореспондується обов’язком встановити перед прийняттям рішення обставини, з якими Закон пов’язує нікчемність правочину. Висновок про нікчемність правочину має ґрунтуватися на встановлених обставинах, які за визначенням у законі тягнуть за собою застосування певних наслідків, зокрема, визнання нікчемною угоди.
Відповідно до вищезазначених норм законодавства в період тимчасової адміністрації Уповноважена особа Фонду забезпечує перевірку правочинів, вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів, що є нікчемними, шляхом створення комісії для здійснення такої перевірки, яка проводиться у період здійснення Фондом тимчасової адміністрації банку та у разі необхідності перевірка має бути завершена не пізніше шести місяців з дня початку процедури ліквідації банку, а за рішенням виконавчої дирекції фонду перевірку може бути продовжено, але не більше, ніж на шість місяців.
У судовому засіданні встановлено, що перевірка за правочинами позивачів не завершена, оскільки триває досудове розслідування, що проводиться Слідчим відділенням Прилуцького відділу поліції Головного управління Національної поліції в Чернігівській області у кримінальному провадженні №12017100040008305, попередня кваліфікація ч. 1 ст. 190 КК України. Згідно з відповіді №180/124/47/2018 слідчого Прилуцького ВП ГУНП в Чернігівській області клопотання щодо здійснення процесуальної дії долучено до матеріалів кримінального провадження та задоволено частково, про що винесена відповідна постанова, що підтверджується листом Уповноваженої особи ФГВФО на ліквідацію ПУАТ «ФІДОБАНК» ОСОБА_10 №1-11-1/46-ЛК від 11.01.2018 (а.с. 29-31); довідкою Уповноваженої особи ФГВФО на ліквідацію ПУАТ «ФІДОБАНК» ОСОБА_10 №1-11-1/132-ЛК-ОГ від 25.01.2018 (а.с. 32); листом прокурора Прилуцької місцевої прокуратури №2550-17 від 07.12.2017 (а.с. 33); витягом з кримінального провадження №12017100040008305 (а.с. 34); клопотанням Уповноваженої особи ФГВФО на ліквідацію ПУАТ «ФІДОБАНК» ОСОБА_10 №1-2/1428-ЛК/1 від 14.11.2017 (а.с. 35-37); лист слідчого СВ ВП ГУНП в Чернігівській області №180/124/47/2018 від 05.01.2018 (а.с. 38).
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позивачі звернулись до суду з даним позовом передчасно та на момент подання позовної заяви та розгляду справи відповідачем не було допущено протиправної бездіяльності, з огляду на забезпечення ним здійснення перевірки правочинів, укладених ПАТ “Фідобанк” протягом року до дня запровадження тимчасової адміністрації, які підлягають обов’язкові перевірці відповідно до п.6 р. ІІ Порядку виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними, а також дій Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у разі їх виявлення, в тому числі і правочинів, вчинених позивачами.
У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що в даному випадку відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 139, 241, 243, 244-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 06 лютого 2018 року.
Суддя О.В. Заяць