Рішення № 72062922, 30.01.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.01.2018
Номер справи
825/1925/17
Номер документу
72062922
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 січня 2018 року Чернігів Справа № 825/1925/17

Чернігівський окружний адміністративний суду складі:

головуючої судді - Кашпур О.В.,

за участі секретаря - Андрушко І.М.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Державної спеціальної служби транспорту Міністерства інфраструктури України про зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач 24.11.2017 звернувся з позовом до Державної спеціальної служби транспорту Міністерства інфраструктури України та просив зобов’язати Державну спеціальну службу транспорту Міністерства інфраструктури України видати ОСОБА_3 посвідчення учасника бойових дій та листи талонів на право одержання проїзних квитків з 50% знижкою їх вартості.

Ухвалою суду від 13.12.2017 провадження в справі було зупинено терміном до 30.01.2018.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що Комісією Міністерства інфраструктури України з питань розгляду матеріалів щодо визначення учасників бойових дій № 93 від 22.05.2017 їй було встановлено статус учасника бойових дій та видано довідку № 10980 від 25.05.2017, яка є підставою для видачі посвідчення учасника бойових дій. Відповідно до цієї довідки Державна спеціальна служба транспорту, як структурний підрозділ Міністерства інфраструктури відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 № 302 належить до органу державної влади, який уповноважено на видачу посвідчення учасника бойових дій. Позивач звертався до відповідача з відповідним клопотанням, однак йому було безпідставно відмовлено враховуючи наведене, позивач вважає свої позовні вимоги обґрунтованими.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив, зазначив, що у своєму позові ОСОБА_3 не наводить жодних фактів порушення Державною службою транспорту конкретних прав, свобод та інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин, які б свідчили про протиправну бездіяльність відповідача.

Представник третьої особи - Міністерства інфраструктури України в судове засідання не з’явився, в письмових поясненнях зазначив, що документи, які б підтверджували звернення позивача до відповідача із заявою про видачу посвідчення учасника бойових дій у матеріалах справи відсутні. Отже, як вважає представник третьої особи, відсутні підстави для позовних вимог ОСОБА_3 через відсутність відмови відповідача у видачі посвідчення.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного:

Встановлено, що рішенням Робочої групи Укртрансбезпеки щодо визначення відповідного статусу учасників бойових дій, оформленого протоколом від 23.12.2016 № 141, було вирішено порушити клопотання перед Комісією Міністерства інфраструктури з питань розгляду матеріалів щодо визначення статусу учасників бойових дій про видачу довідки для одержання посвідчення учасника бойових дій особам, зокрема, ОСОБА_3 (а.с. 12-13).

Згідно з пунктом 2 протоколу засідання Комісії Міністерства інфраструктури України з питань розгляду матеріалів щодо визначення учасників бойових дій від 22.05.2017 № 93 вирішено видати довідки про участь у забезпеченні бойової діяльності військ (флоту), 7 особам, вказаним у рішенні робочої комісії Укратрансбезпеки щодо визначення відповідного статусу учасника бойових дій, в тому числі і позивачу (а.с. 10-11).

ОСОБА_3 було видано довідку від 25.05.2017 № 10980, яка є підставою для видачі посвідчення учасника бойових дій.

Для отримання посвідчення учасника бойових дій ОСОБА_3 звернулася до ЧОВК з відповідною заявою.

Листом від 04.07.2017 №5/2284с ЧОВК повідомив ОСОБА_3, що відповідно наданої нею довідки виданої Міністерством інфраструктури України від 25.05.2017 №10980, її визнано учасником бойових дій відповідно до протоколу від 22.05.2017 № 93 Комісії Міністерства інфраструктури України з питань розгляду матеріалів про визначення учасників бойових дій та рекомендовано за отриманням посвідчення учасника бойових дій звернутися до відповідного органу Міністерства інфраструктури України.

ОСОБА_3 також поінформовано листом Городнянського районного військового комісаріату від 31.07.2017 №1840 про неможливість видачі їй посвідчення учасника бойових дій Городнянським РВК, з підстав видачі довідки Міністерством інфраструктури України, та вказано, що в Чернігівській області Державна спеціальна служба транспорту представлена 8 навчальним центром у м. Чернігові, куди позивачу рекомендовано звернутися з відповідною заявою за видачею посвідчення.

Враховуючи надані відповіді, ОСОБА_3 звернулася із заявою про видачу посвідчення учасника бойових дій до Міністерства інфраструктури України, проте останнє, листом від 28.07.2017 №7341/10/10-17 повідомило ОСОБА_3, що у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 №302, Міністерство інфраструктури України не визначено як орган, який видає посвідчення учасника бойових дій та одночасно поінформовано про можливість оскарження рішення ЧОВК в судовому порядку.

Зазначені обставини, встановлені судовим рішенням від 05.09.2017 у справі № 825/1240/17 за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Чернігівського обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії.

Представником позивача 29.11.2017 було подано до Державної спеціальної служби транспорту Міністерства інфраструктури України адвокатський запит, відповідно до якого на адресу відповідача було направлено пакет документів ОСОБА_3 та прохання прийняти рішення, щодо видачі ОСОБА_3 посвідчення учасника бойових дій та листи талонів на право одержання проїзних квитків з 50% знижкою їх вартості (а.с. 37-38)

Листом від 08.12.2017 № 38/10-12/1095 Державною спеціальною службою транспорту Міністерства інфраструктури було відмовлено у видачі посвідчення учасника бойових дій через те, що ОСОБА_3 ніколи не проходила службу та не працювала в структурних підрозділах Державної спеціальної служби транспорту.

Надаючи правову оцінку обставинам та матеріалам справи, суд зазначає наступне.

Так, відповідно до ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Згідно п.2 ст.6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій визнаються: учасники бойових дій на території інших країн військовослужбовці ОСОБА_4, ОСОБА_5, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ (флотів).

Суд звертає увагу на те, що відповідно до протоколу засідання Комісії Міністерства інфраструктури України з питань розгляду матеріалів щодо визначення учасників бойових дій від 22.05.2017№ 93, позивачу встановлено статус учасника бойових дій та видано довідку про участь у забезпеченні бойової діяльності військ (флоту).

Як вбачається з вказаної довідки від 25.05.2017 №10980, позивач за рішенням уряду колишнього СРСР працювала в період з 01.06.1972 по 03.06.1972, з 11.06.1972 по 14.06.1972 в Єгипті і забезпечувала бойову діяльність військ (флоту).

З наданих позивачем документів зі Збройних Сил позивачка не звільнялася, в період перебування в Єгипті військовослужбовцем не являлася, в Збройних Силах не працювала, служби не проходила. Позивачу статус учасника бойових дій було встановлено не рішенням Комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та не рішенням міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, а Міністерством інфраструктури України, у зв'язку з чим ні обов'язку ні правових підстав для видачі позивачу посвідчення учасника бойових дій, нагрудного знака та листів талонів ані у Городнянського РВК ані у Чернігівського ОВК, на думку суду немає.

Такий обов'язок лежить на Державній спеціальній службі транспорту, як на структурному підрозділі органу який встановив позивачу статус учасника бойових дій.

Відповідно до ст.18 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ветеранам війни вручаються посвідчення та нагрудні знаки. Порядок виготовлення та видачі посвідчень і знаків встановлюється Кабінетом Міністрів України та міжнародними договорами, в яких бере участь Україна.

Порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеран війни передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 №302, якою затверджено Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеран війни (далі - Положення № 302).

Відповідно до п. Положення № 302 «Посвідчення учасника бойових дій» і нагрудний знак видаються Мін'юстом, органами Міноборони, МВС, Національної поліції, ДСНС, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Управління державної охорони, ДПС, Адміністрації Державної прикордонної служби, Держспецзв'язку, а також Держспецтрансслужбою за місцем реєстрації ветерана.

З наявного в матеріалах справи протоколу від 22.05.2017 №93 вбачається, що статус учасника бойових дій позивачу було встановлено Міністерством інфраструктури України, а в систему Міністерства інфраструктури України входить Державна спеціальна служба транспорту, яка відповідно до п.7 Положення № 302 видає посвідчення учасника бойових дій.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про державну спеціальну службу транспорту» від Державна спеціальна служба транспорту є спеціалізованим державним органом транспорту у системі центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, дорожнього господарства, туризму та інфраструктури.

Тобто, обов'язок видачі позивачу посвідчення учасника бойових дій лежить на Державній спеціальній службі транспорту - спеціальному структурному підрозділі Міністерства інфраструктури України.

Як свідчать матеріали справи, письмове звернення адвоката позивача з проханням видати ОСОБА_3 посвідчення учасника бойових дій та проїзні квитки з 50% знижкою їх вартості не було задоволено. Державна спеціальна служба транспорту відмовила у видачі посвідчення ОСОБА_3 з підстав того, що вона не проходила службу у цьому підрозділі. Суд вважає таку відмову протиправною, оскільки позивачу рішенням Міністерства інфраструктури України встановлено статус учасника бойових дій, а на відповідача покладений обов’язок щодо видачі посвідчень учасника бойових дій.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про те, що оскільки обов’язок щодо видачі ОСОБА_3 посвідчення учасника бойових дій та листів талонів на право одержання проїзних квитків з 50% знижкою їх вартості належить до повноважень Державної спеціальної служби транспорту, а також позивачу встановлено статус учасника бойових дій, що підтверджується довідкою від 25.05.2017 № 10980, тому відмова відповідачу у видачі посвідчення та листів талонів є протиправною. Отже, відповідач зобов’язаний видати ОСОБА_3 посвідчення учасника бойових дій та листи талонів на право одержання проїзних квитків з 50% знижкою їх вартості, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Зобов'язати Державну спеціальну службу транспорту Міністерства інфраструктури України видати ОСОБА_3 посвідчення учасника бойових дій та листи талонів на право одержання проїзних квитків з 50% знижкою їх вартості.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 06 лютого 2018 року.

Суддя О.В. Кашпур