Ухвала суду № 72062918, 07.02.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.02.2018
Номер справи
820/771/18
Номер документу
72062918
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710, код 34390710

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

07 лютого 2018 р. справа № 820/771/18

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В., розглянувши адміністративний позов Приватного акціонерного товариства «Харківський експериментальний механічний завод» до Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Шевченко Інни Леонтіївни, треті особи: Публічне акціонерне товариство «Укрсоцбанк», Товариство з обмеженою відповідальністю «Харківметал-2» про визнання протиправними дії та скасування виконавчого напису,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Приватне акціонерне товариство «Харківський експериментальний механічний завод», звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив суд:

- визнати протиправними дії приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Шевченко Інни Леонтіївни при вчинені виконавчого напису від 20 червня 2017 року № 477, яким звернено стягнення на нерухоме майно, а саме: нежитлову будівлю Літ. Б-1, загальною площею 847,6 кв.м.; нежитлову будівлю Літ. В-1, загальною площею 4643,0 кв.м.; нежитлову будівлю Літ. Е-1, загальною площею 1689,8 кв.м.; нежитлову будівлю Літ. М-1, загальною площею 25,4 кв.м.,; нежитлову будівлю Літ. Н-1, загальною площею 33,8 кв.м.; нежитлову будівлю Літ. 0-1, загальною площею 33,5 кв.м.; нежитлову будівлю Літ. 3-1, загального площею 3072,0 кв.м.; нежитлову будівлю Літ. Ю-1, загальною площею 1536,0 кв.м., які знаходяться за адресою: Україна, м. Харків, пр. Московський, 301 (триста один), та належать на праві власності Публічному акціонерному товариству «Харківський експериментальний механічний завод».

- скасувати виконавчий напис від 20 червня 2017 року № 477, яким звернено стягнення на нерухоме майно, а саме: нежитлову будівлю Літ. Б-1, загальною площею 847,6 кв.м.; нежитлову будівлю Літ. В-1, загальною площею 4643,0 кв.м.; нежитлову будівлю Літ. Е-1, загальною площею 1689,8 кв.м.; нежитлову будівлю Літ. М-1, загальною площею 25,4 кв.м.,; нежитлову будівлю Літ. Н-1, загальною площею 33,8 кв.м.; нежитлову будівлю Літ. 0-1, загальною площею 33,5 кв.м.; нежитлову будівлю Літ. 3-1, загального площею 3072,0 кв.м.; нежитлову будівлю Літ. Ю-1, загальною площею 1536,0 кв.м., які знаходяться за адресою: Україна, м. Харків, пр. Московський, 301 (триста один), та належать на праві власності Публічному акціонерному товариству «Харківський експериментальний механічний завод» вчинений Приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Шевченко Інною Леонтіївною;

- стягнути з приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Шевченко Інни Леонтіївни на користь Приватного акціонерного товариства «Харківський експериментальний механічний завод» понесені судові витрати в сумі 1762,00 грн.

Розглянувши подану позовну заяву та дослідивши долучені до неї документи, суд приходить до висновку про необхідність відмовити позивачу у відкритті провадження по справі виходячи з наступного.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно;6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 ст.19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Визначення поняття "суб'єкт владних повноважень" наведено у п. 7 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України як органу державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Порядок правового регулювання діяльності нотаріату в Україні встановлений Законом України "Про нотаріат", в ч.1 ст. 1 Закону зазначено, що нотаріат в Україні - це система органів і посадових осіб, на які покладено обов'язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені цим Законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.

Згідно з ч. 2 цієї статті 1 Закону вчинення нотаріальних дій в Україні покладається на нотаріусів, які працюють в державних нотаріальних конторах, державних нотаріальних архівах (державні нотаріуси) або займаються приватною нотаріальною діяльністю (приватні нотаріуси).

Відповідно до п. 19 ст. 34 Закону України "Про нотаріат" нотаріуси вчиняють такі нотаріальні дії: вчиняють виконавчі написи.

Отже, при вчиненні нотаріальних дій нотаріуси не здійснюють владних управлінських функцій та в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України не відносяться до суб'єктів владних повноважень рішення, дії чи бездіяльність яких можуть бути оскаржені до адміністративних судів.

Згідно ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.

Згідно зі ст. 50 Закону Україну "Про нотаріат" нотаріальна дія або відмова у її вчиненні, нотаріальний акт оскаржуються до суду.

Право на оскарження нотаріальної дії або відмови у її вчиненні, нотаріального акта має особа, прав та інтересів якої стосуються такі дії чи акти.

Постановою Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику в справах за скаргами на нотаріальні дії або відмову в їх вчиненні" за № 2 від 31.01.1992 року визначено, що вирішення цих справ у точній відповідності з законодавством має сприяти зміцненню законності в сфері цивільних правовідносин, що виникають із нотаріально-посвідчених договорів, оформлення спадкових прав і виконавчих написів, вчинення інших нотаріальних дій.

При розгляді справ даної категорії належить керуватись статтями 285 - 288 Цивільного процесуального кодексу України (ЦПК), відповідними нормами законів України "Про нотаріат", "Про власність" та нормами цивільного і іншого законодавства України, що стосується нотаріальних дій, які належить вчинити.

Отже, позови до нотаріусів щодо вчинення або про відмову у вчиненні нотаріальних дій належить розглядати за правилами цивільного, а не адміністративного судочинства.

Враховуючи викладене, суд вважає, що даний позов не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, а повинен бути пред'явлений до розгляду в порядку цивільного судочинства до місцевого суду загальної юрисдикції.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 170 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 170, 295, п.155 Перехідних положень КАС України, -

У Х В А Л И В :

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Приватного акціонерного товариства «Харківський експериментальний механічний завод» до Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Шевченко Інни Леонтіївни, треті особи: Публічне акціонерне товариство «Укрсоцбанк», Товариство з обмеженою відповідальністю «Харківметал-2» про визнання протиправними дії та скасування виконавчого напису.

Роз'яснити позивачу, що відповідно до ч. 5 ст. 170 КАС України повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Суддя Рубан В.В.