
Справа № 815/5882/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2018 року м Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Танцюри К.О.,
за участю секретаря Потурнак А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області про визнання бездіяльності протиправної та зобов’язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності щодо ненадання відповіді назаяву (рапорт) ОСОБА_1 про призначення і виплату одноразової грошової допомоги від 16.08.2017р. та зобов’язання вирішити питання про призначення та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв’язку з визначенням інвалідності внаслідок захворювання пов’язаного з проходженням служби в поліції відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України №4 від 11.01.2016р., за його заявою від 16.08.2017р. та прийняти відповідне рішення (а.с.18-19).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що 16.08.2017р. ОСОБА_1 звернувся до ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області із заявою (рапортом) про призначення і виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з визначенням інвалідності внаслідок захворювання пов’язаного з проходженням служби в поліції, протягом шести місяців звільнення з поліції, однак, жодної відповіді на вказану заяву відповідачем надано не було. Позивач, посилаючись на положення Закону України «Про Національну поліцію», Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України 11.01.2016р. № 4 та на те, що відповідачем не було надано відповідь на його заяву, вважає, що з метою захисту порушеного відповідачем його права на призначення і виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із визначенням інвалідності внаслідок захворювання пов'язаного із проходженням служби в поліції, наявні підстави зобов’язання відповідача вирішити питання про призначення та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв’язку з визначенням інвалідності внаслідок захворювання пов’язаного з проходженням служби в поліції
Представник позивача, посилаючись на обґрунтування викладені у позовній заяві, просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог у повному обсязі з підстав, викладених у відзиві на позов від 22.01.2018р., зазначивши що заява ОСОБА_1 про виплату грошової допомоги, була подана не встановленої Додатком №1 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України 11.01.2016р. №4 форми, а у довільній формі. Разом з тим, представник відповідача зазначав, що на адресу позивача 30.08.2017р. було направлено лист №9/9-1660, де йому повідомлено, що відповідно до Наказу МВС України від 11.01.2016р. №4, у зв'язку з тим, що заява оформлена неналежним чином необхідно прибути до ГУНП в Одеській області для внесення відповідних змін та надати до ГУНП в Одеській області документи, проте ОСОБА_1 до управління не з'явився. У зв'язку з викладеним та посилаючись на недотримання позивачем процедури передбаченої чинним законодавством, представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Наказом начальника ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області ОСОБА_3 №1060 о/с від 26.06.2017р. майора поліції ОСОБА_1, старшого слідчого відділення Біляївського відділу поліції ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області було звільнено зі служби в поліції за п.2 ч.1 ст.77 (через хворобу) Закону України «Про Національну поліцію» (а.с.7).
16.08.2017р. ОСОБА_1 звернувся до Начальника ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області ОСОБА_3 із заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з визначенням інвалідності внаслідок захворювання пов'язаного з проходженням служби в поліції протягом шести місяців звільнення з поліції (а.с.8), яка отримана відповідачем 16.08.2017р., про що свідчить відмітка відповідача.
Як свідчать матеріали справи та не спростовано відповідачем у ході розгляду справи по суті, разом із заявою про виплату одноразової грошової допомоги від 16.08.2017р. ОСОБА_1. було надано до ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області оригінал довідки медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках) бланк Серії ААА№127543 від 02.08.2017р., копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією бланк серії 12 ААА №309853 від 02.08.2017р.; копію свідоцтва про хворобу №228/2 військово-лікарської комісії ДУ ТМО МВС України по Одеській області від 02.06.2017р.; копії сторінок паспорту ОСОБА_1 з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації та копію картки фізичної особи-платника податків ОСОБА_1
У ході судового розгляду справи відповідачем надано до суду лист ОСОБА_2 управління національної поліції в Одеській області від 30.08.2017р. №9/Р-1660 адресований ОСОБА_1, згідно якого заступником начальника ОСОБА_2 управління національної поліції в Одеській області ОСОБА_4 зазначено, що відповідно до наказу МВС України від 11.01.2016р. №4, стосовно виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, необхідно надати такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках); копію довідки до акта огляду медико - соціальною експертною комісією про встановлення групи інвалідності; копії сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; копії паспорта, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків. Разом з тим, у вказаному листі від 30.08.2017р. зазначено, що подана заява оформлена неналежним чином у зв'язку з чим необхідно прибути до ГУНП в Одеській області для внесення відповідних змін (а.с.50).
Докази направлення чи отримання ОСОБА_1 вказаного ОСОБА_2 управління національної поліції в Одеській області від 30.08.2017р. №9/Р-1660 до суду надано не було. Крім того, відповідач, зазначивши у вказаному листі про неналежність оформлення заяви, не вказав у чому, на думку управління, полягає ця неналежність та взагалі на яку саме заяву позивача надана відповідь.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються Законом України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015р. №580-VIII, Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року №4 (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання та підстави для нарахування якої визначені у ч.1 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію».
Частиною 2 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
Так, механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського визначений Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 січня 2016 року №4.
Частинами 3,4 вказаного Порядку №4 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається ОСОБА_3 Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського та зазначений перелік необхідних документів, який подається разом із заявою.
Статтями 1, 15 Закону України “Про звернення громадян” від 02.10.1996р. року №393/96-ВР визначено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування із заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів. Органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
При цьому, суд не приймає до уваги наданий ОСОБА_2 управлінням Національної поліції в Одеській області, разом з відзивом на позовну заяву бланк на виплату одноразової грошової допомоги, у підтвердження подання ОСОБА_1 заяви невстановленого зразка, оскільки наданий бланк вищезазначеної заяви (додаток №1 до Порядку №4) встановлений у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України від 21 вересня 2017 року №788, а
заява ОСОБА_1 була подана до відповідача 16.08.2017р.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що заява (рапорт) ОСОБА_1 від 16.08.2017р. про проведення виплати одноразової грошової допомоги відповідачем не розглянута.
За таких обставин, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною бездіяльності щодо ненадання відповіді на заяву (рапорт) ОСОБА_1 про призначення і виплату одноразової грошової допомоги від 16.08.2017р. є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Водночас, оскільки ОСОБА_3 управління Національної поліції в Одеській області не роглянуло по суті заяву ОСОБА_1 про призначення і виплату одноразової грошової допомоги від 16.08.2017р., суд вважає, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 в частині зобов’язання відповідача вирішити питання про призначення та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв’язку з визначенням інвалідності внаслідок захворювання пов’язаного з проходженням служби в поліції.
Враховуючи те, що ОСОБА_2 управлінням Національної поліції в Одеській області фактично не роглянуло заяву ОСОБА_1 про призначення і виплату йому одноразової грошової допомоги від 16.08.2017р., суд вважає, що є підстави для зобов'язання ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення і виплату одноразової грошової допомоги від 16.08.2017р. та надати відповідь.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління Національної поліції в Одеській області щодо ненадання відповіді на заяву (рапорт) ОСОБА_1 про призначення і виплату одноразової грошової допомоги від 16.08.2017р.
Зобов'язати ОСОБА_3 управління Національної поліції в Одеській області розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення і виплату одноразової грошової допомоги від 16.08.2017р. та надати відповідь.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлено 05.02.2018р.
Суддя К.О. Танцюра
.