
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 січня 2018 року 810/4581/17
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бориспільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Бориспільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Бориспільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до вимог ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";
- зобов’язати Бориспільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 01 серпня 2017 року, знизивши пенсійний вік відповідно до вимог ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що вона має статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи третьої категорії та з 22.07.1984 по 16.06.1988 постійно проживала в ІНФОРМАЦІЯ_1 та з 21.06.1988 по 05.04.2017 постійно проживала у ІНФОРМАЦІЯ_2, які відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.1991 №106 відносяться до зони посиленого радіологічного контролю, а тому відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на отримання пенсії зі зменшенням пенсійного віку. Проте, відповідач відмовив в призначенні пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку, мотивуючи відмову тим, що згідно з поданими позивачем документами підстав для признання останній пільгової пенсії не має, оскільки вона не проживала в зоні гарантованого відселення 3 роки. Позивач вважає таке рішення відповідача протиправним, а тому звернулась з даним позовом до суду.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 28.12.2017 відкрито провадження у справі, розгляд якої здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження, та запропоновано відповідачу протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення ухвали подати суду відзив на позовну заяву.
Копію даної ухвали відповідач отримав 09.01.2018, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №0113326250464.
23.01.2018 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній просив суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що позивач не має право для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки згідно наданих документів позивач проживала в смт. Зарічне ( в зоні гарантованого добровільного відселення) менше трьох років.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, проживала та була зареєстрована з 21.06.1988 по 05.04.2017 за адресою: Рівненська область, м. Кузнецовськ, що підтверджується копією паспорта громадянина України.
Відповідно до дублікату посвідчення серії Б №404609, виданого Рівненською облдержадміністрацією 28.05.2009, позивач є потерпілою від Чорнобильської катастрофи 3 категорії.
28 липня 2017 року позивач звернулась до Бориспільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про призначення їй пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до вимог ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
До вказаної заяви були додані паспорт громадянина України, ідентифікаційний номер, трудова книжка, довідки про періоди реєстрації і проживання від 15.06.2017 №16, від 05.04.2017 №766/04 та дві довідки від 05.04.2017 №773/04, а також посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи (категорія 3).
Рішенням Бориспільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 27.10.2017 №2768 позивачу відмовлено в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки згідно наданих документів позивач проживала в смт. Зарічне (в зоні гарантованого добровільного відселення) 2 роки 1 місяць 21 день (з 26.04.1986 до 19.06.1988), тобто менше ніж три роки, як це визначено Законом.
Проте, не погоджуючись із таким рішенням відповідача, позивач звернулась з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, визначені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є, зокрема потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Пунктом 4 частини 1 статті 11 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 01 січня 1993 року проживали або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Згідно з ч. 3 ст. 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" посвідчення "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення та передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" потерпілі від Чорнобильської катастрофи, а саме особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років, мають право на зменшення пенсійного віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.
Відповідно до ч. 3 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Статтею 44 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Перелік документів, що подаються до органу Пенсійного фонду для призначення пенсії, встановлений Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1.
Згідно вказаного Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додається, зокрема, документ, який засвідчує особливий статус особи, а саме посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Отже, при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для підтвердження статусу потерпілої особи від Чорнобильської катастрофи обов'язково надаються: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, а також довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).
Як було встановлено судом, позивачем до заяви про призначення їй пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до вимог ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" було додано, зокрема, посвідчення потерпілої від Чорнобильської катастрофи та довідки про періоди реєстрації і проживання від 15.06.2017 №16, від 05.04.2017 №766/04 та дві довідки від 05.04.2017 №773/04.
Так, відповідно до довідки Зарічненської районної державної адміністрації Рівненської області від 15.06.2017 №16 ОСОБА_1 з 22.07.1984 по 16.06.1988 постійно проживала на території зони гарантованого добровільного відселення на день аварії в смт. Зарічне, Зарічненського району Рівненської області.
Відповідно до довідки Виконавчого комітету Кузнецовської міської ради Рівненської області від 05.04.2017 №766/04 ОСОБА_1 з 21.06.1988 по 13.12.1988 була зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_4.
Відповідно до довідки Виконавчого комітету Кузнецовської міської ради Рівненської області від 05.04.2017 №773/04 ОСОБА_1 з 12.01.1989 по 07.07.1989 була зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_4.
Відповідно до довідки Виконавчого комітету Кузнецовської міської ради Рівненської області від 05.04.2017 №773/04 ОСОБА_1 з 11.07.1989 по 05.04.2017 була зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_4.
Крім того, зі змісту трудової книжки ОСОБА_1 вбачається, що з 19.04.1984 по 07.05.1988 позивач працювала в смт. Зарічне, а починаючи з 23.05.1988 по 03.04.2017 - в м. Кузнецовськ Рівненської області.
Згідно з Переліком населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 23.07.1991 №106, смт. Зарічне Рівненської області відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, а м. Кузнецовськ Рівненської області відноситься до зони посиленого радіологічного контролю.
Отже, матеріалами справи підтверджено факт проживання та роботи позивача в зоні посиленого радіологічного контролю станом на 1 січня 1993 року не менше чотирьох років, а також те, що позивач працювала в зоні гарантованого добровільного відселення з 19.04.1984 по 07.05.1988 та в зоні радіологічного контролю починаючи з 23.05.1988 по 03.04.2017.
Таким чином, враховуючи зазначені вище обставини, суд приходить до висновку, що позивач відповідно до п. 2 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" має право на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку, а тому Бориспільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області неправомірно відмовило позивачу у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку.
Разом з тим, суд звертає увагу, що за наслідками розгляду заяви про призначення пенсії відповідачем було прийняте відповідне рішення, а тому в даному випадку належним та допустимим способом захисту порушеного права позивача є скасування рішення Бориспільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 27.10.2017 №2768 про відмову в призначенні пенсії.
Пунктом 1 частини 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" визначено, що пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Враховуючи, що моментом виникнення права на пенсію є досягнення особою пенсійного віку (день народження), суд вважає, що пенсія зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" повинна бути призначена ОСОБА_1 з 02.08.2017, тобто з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Положеннями частини 1 статті 73 КАС України визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач як суб’єкт владних повноважень належних і достатніх доказів, які б спростували доводи позивача, не надав.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 9, 14, 72-78, 90, 139, 143, 205, 242-246, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Бориспільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 27.10.2017 №2768 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку відповідно до вимог ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов’язати Бориспільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсію за віком із зниженням пенсійного віку відповідно до вимог ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 02 серпня 2017 року.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) сплачений судовий збір у сумі 1280 (одна тисяча двісті вісімдесят) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Бориспільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (код ЄДРПОУ 37838060).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Щавінський В.Р.